Ulica Pratulińska zmieni nazwę?

16
Share

W zasadzie znak zapytania w tytule jest zbędny. Rada dzielnicy już poparła ten pomysł, rada Warszawy niemal na pewno zrobi to samo. Wkrótce ul. Pratulińska będzie nosiła imię…

…księdza Jana Golędzinowskiego.

Konkretnie zmieniony zostanie historyczny odcinek Pratulińskiej pomiędzy ul. Radzymińską a Tykocińską. Przed wojną była to jedna z większych arterii Targówka (tu sprawdzicie to na starych mapach), dziś to zapuszczony ale dość urokliwy kawałek zieleni pozostały pomiędzy blokami i linią kolejową (tu przeczytacie o pomyśle stworzenia tam parku). Obecnie na tym odcinku ulicy nie ma żadnych domów.

Zdjęcie Pratulińskiej przysłane przez Patrycję

Zdjęcie Pratulińskiej przysłane przez naszą czytelniczkę Patrycję

 

Kościół_Chrystusa_Króla_w_Warszawie

Kościół Chrystusa Króla na ul. Tykocińskiej /fot. Wikimedia Commons

Ksiądz Jan Golędzinowski urodził się w 1877 r. w Zaborowie na skraju Puszczy Kampinoskiej. Pod zaborami założył tajną szkołę średnią, w czasie I wojny światowej Rosjanie wywieźli go do Petersburga, podczas wojny z bolszewikami był kapelanem szpitala wojskowego. Wreszcie – i to dla Targówka najważniejsze – decyzją władz kościelnych w 1931 r. zaczął tworzyć parafię Chrystusa Króla na Targówku i budować świątynię przy ul. Tykocińskiej. W 1940 r. ks. Golędzinowski został aresztowany przez Gestapo i trafił wpierw na Pawiak, potem do obozu koncentracyjnego Auschwitz i ostatecznie do Dachau. Tam został w 1942 r. zamordowany przez Niemców. (Więcej o powstaniu parafii Chrystusa Króla przeczytacie tutaj)

 

Jak łatwo się domyśleć, pomysł upamiętnienia ks. Golędzinowskiego powstał właśnie w parafii Chrystusa Króla przy ul. Tykocińskiej. Obecny proboszcz, ks. Marcin Wójtowicz, złożył w urzędzie stosowny wniosek poparty podpisami 1750 jego parafian. Początkowo parafia chciała nazwać tak skwer bezpośrednio przed kościołem, ale w ciągu kilku lat, mamy nadzieję, powstanie na nim stacja II linii metra (tutaj zobaczycie jej dokładne położenie), więc w zamian zarząd dzielnicy zaproponował właśnie przemianowanie odcinka Pratulińskiej pomiędzy Tykocińską a Radzymińską.

Na ostatniej sesji rady Targówka pomysł jednogłośnie poparli wszyscy radni naszej dzielnicy. Ostateczną decyzję – niemal na pewno pozytywną – podejmą radni całej Warszawy w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

16
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx