Warszawa w budowie, a Targówek… raczej nie | | targowek.info

Warszawa w budowie, a Targówek… raczej nie

Już po raz piąty odbywa się ważny festiwal architektoniczny „Warszawa w budowie”. Przyjrzeliśmy mu się pod kątem Targówka. I za bardzo nie było się czemu przyglądać. 

 

„Warszawa w budowie” to coroczny festiwal architektoniczno-urbanistyczny. Oprócz stałej ekspozycji towarzyszy mu cykl wykładów, spotkań, odwiedzin w pracowniach. Ludzie z branży rozmawiają o tym co już udało się w Warszawie zrobić, a co jeszcze zostało do zrobienia. Laicy mogą bliżej przyjrzeć się ich pracy.

Odwiedziliśmy wystawę w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, żeby sprawdzić, jak Targówek wpisuje się w tę dyskusję. Okazuje się, że nie wpisuje się wcale. Nazwa naszej dzielnicy na wystawie nie pada ani razu. Żadna z licznych przecież inwestycji  na Targówku nie znalazła się wśród najlepszych projektów (jak np. nowy dom kultury na Służewcu), ale na szczęście nie pojawiliśmy się też wśród przykładów złych praktyk (zabudowa okolic Metra Wilanowska czy „łanowa” zabudowa Zielonej Białołęki).

Honoru dzielnicy broni jedynie blok zbudowany niedawno przez ratusz przy ul. Osowskiego. Pojawia się wśród pozytywnych przykładów budownictwa komunalnego ostatnich lat. Tyle że nie jest podpisany, więc kto nie zna budynku, nie dowie się, że to Targówek.

Jedno ze zdjęć na festiwalu Warszawa w budowie przedstawia budynek przy Osowskiego
Jedno ze zdjęć na festiwalu Warszawa w budowie przedstawia budynek przy Osowskiego

Nasze okolice znajdziecie też na prezentowanych starych mapach i planach Warszawy. Wprawdzie pokazywaliśmy wiele z nich w naszym serwisie (Targówek na starych mapach, Bródno na starych mapach), ale tam zobaczycie je w dużym rozmiarze.

Wawa w budowie1
Studium uwarunkowań i kierunków rozwoju Warszawy na „Warszawa w budowie”

 

Mimo skromnego udziału naszej dzielnicy, wystawę bardzo polecamy. Można zrozumieć, dlaczego Warszawa rozwija się tak chaotycznie i powoli, dlaczego miejscami jest taka brzydka i co trzeba zrobić, żeby była ładniejsza.

Jedna z podanych przyczyn dotyczy naszej dzielnicy, choć nie jest to powiedziane wprost. Chodzi o uwagę o spółdzielczości, która w Polsce „wymaga reanimacji”. Żadna inna dzielnica nie jest tak zdominowana przez wielkie spółdzielnie mieszkaniowe jak Targówek.

 

Warszawa w budowie
Warszawa w budowie
Powyższa ramka o spółdzielczości jest elementem większej całości
Powyższa ramka o spółdzielczości jest elementem większej całości

„Warszawa w budowie” trwa do 17.11. Program znajdziecie na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

PRZECZYTAJ TEŻ:

11 komentarzy na temat “Warszawa w budowie, a Targówek… raczej nie

 • 4 listopada 2013 o godz. 09:48

  To zemsta za wyniki październikowego referendum.

 • 4 listopada 2013 o godz. 10:20

  Nich wreszcie radni z targówka wezmą się do roboty i wkońcu zacznie się coś dziać….

  Ratusz targówka jest nagorszym z najgorrszych jaki można sobie wyobrazić!!!

  Brak jakich kolwiek inwestycji w dzielnicy świadczy sam przez siebie.

  Pozdrawiam Ratusz

 • 4 listopada 2013 o godz. 10:28

  Na Targówku nie potrzeba nam nowej zabudowy. Potrzeba więcej dewastowanej coraz bardziej zieleni. Buraki budujcie się u siebie.

 • 4 listopada 2013 o godz. 10:29

  Targówek najgorszą dzielnicą w Warszawie. Nic tutaj się nie zmienia. Mega zapyziałe rejony. Po co tutaj w ogóle burmistrz?

 • 4 listopada 2013 o godz. 10:31

  PS. To prawda, że duże spółdzielnie blokują inwestycje. Np. RSM PRAGA.

 • 4 listopada 2013 o godz. 12:53

  Targówek upadł . MEtra nie będzie

 • 4 listopada 2013 o godz. 12:56

  Do wsyzstkich:

  Jakie inwestycje?! Wedlug waszego myslenia inwestycja to BLOK, OSIEDLE i 50-ty LIDL. Gdzie jest jakaś rozrywka? Boisko z prawdziwego zdarzenia? Basen? (Polonez wiecznie zapchany, a na Muszelce nie da się pływać ).

  Gdzie ścieżki rowerowe? Idzie zima, gdzie naprawa ulic? Co z Handlową?! Przecież to KRATER.

  A u nas sie buduje kolejne osiedle z zapyziałymi słoikami .

 • 4 listopada 2013 o godz. 13:45

  Janusz masz rację, ale Targówek Mieszkaniowy potrzebuje także nowych ładnych bloków i nowych mieszkańców. Więcej ludzi to większe wpływy z podatków dla dzielnicy, więcej prywatnej incicjatywy (sklepów, kawiarni, restauracji itp. – bo więcej potencjalnych klientów). W końcu więcej presji na to, żeby Urząd Dzielnicy czy miasto coś robiło.
  Poza tym Targówek (i w ogóle Warszawa) jest bardzo luźno zabudowana – to miasto dopiero powstaje, póki co było wielką wsią (w sensie braku miejskiej tkanki).

  Gołym okiem widać, że na Targówku nie mieszkają majętni ludzie (delikatnie mówiąc). Niestety przepaść rośnie (w porównaniu do innych dzielnic). tutaj nie ma po co np. inwestować w restaurację bo i tak nikt nie przyjdzie. A tymczasem np. na Ursynowie jest już kilkadziesiąt restauracji. Są ścieżki rowerowe, nowoczesne wielkie place zabaw, nowe parki, boiska, hale sportowe itd. W dodatku w planach są kolejne duże inwestycje realizowane przez Dzielnicę.

  A u Nas na Targówku? Czy urząd ma jakieś plany? Ja nie słyszałem, chyba, że chodzi o wodociągi i kanalizacje:)Targówek to bardzo zaniedbana i zacofana dzielnica – pomimo, że zaledwie kilka kilometrów od centrum.

 • 4 listopada 2013 o godz. 14:36

  @Stefan w restauracje czy kawiarnie mozna zainwestowac tylko w przypadku nowego bloku lub blokow i tylko w rejonie blokow spoldzielczych bo tam mieszkaja bogatsi ludzie od tej biedoty komunalnej w rejonie Smolenskiej czy Piotra Skargi.

 • 5 listopada 2013 o godz. 08:52

  u nas są wielkie plany i inwestycje. Skwerek . ECO plac zabaw. Wszsystko poniszczone a jak jeszcze nie teraz, to na pewno niedługo.

  Gdzie porzadek w Parku Wiecha? Ręcę opadają. Mam wrażenie, że w urzedzie są puste korytarze. Chciałbym tam pracowac. Siedzieć w ciepłym pokoju przy komuterze i zgarniać 4 tys. + premie + 13 stki + karty medyczne itp. RAJ NA ZIEMI!

 • 5 listopada 2013 o godz. 09:43

  No ten Park Wiecha to jeden wielki smutek. A moglby byc lepiej wykorzystany i przy okazji reprezentacyjny. Teatr Rampa z odpadajaca elewacja podkręca to negatywne wrazenie:|

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.