Warszawska Fabryka Amunicji przy ul. Piotra Skargi

5
Share

W miejscu pawilonu przy ul. Piotra Skargi przed wojną mieściła się Warszawska Fabryka Amunicji. W przyszłości zbudują tu nowy blok. Ciekawe na co trafią koparki?

 

O fabryce działającej przed wojną przy Piotra Skargi wiadomo wprawdzie od dawna, ale teraz okazuje się, że była niedoceniana. Jeszcze kilka lat temu opisywano ją jako mały zakład produkujący śrut na potrzeby myśliwych, tymczasem była to bardzo duża fabryka.

Kilka dni temu w praskiej kawiarni  Sens Nonsensu w ramach POSUL odbyło się spotkanie z Jackiem Lilpopem, przedstawicielem słynnego przedwojennego rodu przedsiębiorców. Pan Jacek opowiedział o losach rodziny, która m.in. była właścicielem stalowni ciągnącej się wzdłuż al. Solidarności od Tesco do Szwedzkiej.

Drugim punktem związanym z rodziną w naszej okolicy była właśnie Warszawska Fabryka Amunicji. Sporo dowiadujemy się o niej z artykułu w branżowym magazynie „Strzał”. Czytamy tam m.in.:

Warszawska Fabryka Amunicji nie była ani komórką działająca w strukturach Warszawskiej Spółki Myśliwskiej, ani małym zakładem jak się nam do tej pory wydawało. Nie zajmowała się tylko amunicją śrutową, ale wytwarzała również amunicję kulową i jej elementy, a prosperowała nawet w okresie Wielkiego Kryzysu.

Pierwszy zakład produkujący śrut Warszawska Spółka Myśliwska założyłą w pierwszej dekadzie XX -wieku w Śródmieściu. Wkrótce przenieśli produkcję na Targówek i ją rozszerzyli.

Zakup nowych urządzeń i dalszy rozwój oddziału elaboracyjnego spowodał konieczność utworzenia oddzielnej fabryki. W roku 1926 spółka WSM rozpoczęła budowę własnej wytwórni łusek na warszawskim Targówku, ukończoną dwa lata później. W roku 1931 zbudowano kolejny dział wytwórni – śrutownię. W tym samym roku zakończono wyposażanie fabryki w pozostałe niezbędne urządzenia do produkcji.

Wytwórnia rozpoczęła działalność pod własną nazwą Warszawskiej Fabryki Amunicji, choć nadal jej faktyczną właścicielką była WSM. (…) Dla produkcji pocisków płaszczowych utworzono również dział galwanotechniczny, zajmujący się niklowaniem płaszczy pocisków. Aby uniezależnić się od zewnętrznych dostawców materiałów opakowaniowych, na  potrzeby fabryki uruchomiono także własną drukarnię etykiet i wytwórnię pudełek.

 

Warszawska Fabryka Amunicji / zdjęcie za magazynem „Strzał”

 

Gdzie się mieściła fabryka? Jacek Lilpop wskazuje na mapie dokładnie miejsce dzisiejszego pawilonu (Kanwy) przy Piotr Skargi. Zakład miał tu działać prawie do końca wojny, w ostatnich latach przejęty przez Niemców. W 1944 roku został częściowo zniszczony, a następnie rozebrany. Już w tym stanie widać go na zdjęciach historycznych Google.

 

Warszawska Fabryka Amunicji znajdowała się na działce, na której dziś stoi pawilon handlowy. Na niebiesko zaznaczyliśmy ul. Piotra Skargi, która przed wojną miała o wiele większe znaczenie niż dziś

Warszawska Fabryka Amunicji znajdowała się na działce, na której potem stanęła Kanwa vel Goldbox. Na niebiesko zaznaczyliśmy ul. Piotra Skargi, która przed wojną miała o wiele większe znaczenie niż dziś / fot. Google Earth

 

Przypomnijmy, że w miejscu pawilonu Spółdzielnia Mieszkaniowa Praga chce postawić nowy blok. Inwestycja nieco się opóźnia, ale w końcu pawilon będzie rozebrany, a w jego miejscu powstanie wykop na garaż podziemny. Koparki mogą trafił na całkiem ciekawe rzeczy.

 

5
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx