Alejka w Lesie Bródnowskim jednak bez betonu? [AKTUALIZACJA]

26
Share

Na nasz piątkowy artykuł o planowanym pokryciu kostką leśnej alejki zareagował wiceburmistrz dzielnicy Anderzj Bittel. Zapewnia, że alejka będzie miała nawierzchnię podobną do tej na Skwerze Ciechowskiego. 

 

Niedawno pisaliśmy, że ratusz straci trzy miliony złotych, których nie udało się wydać na rewitalizację Kanału Zaciszańskiego. Teraz żałujemy, że tylko trzy. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na budowę promenady wzdłuż Kanału od Młodzieńczej do Radzymińskiej po północnej stronie. Chodzi o ten odcinek:

Alejka wzdłuż Kanału Zaciszańskiego / fot. Google

Alejka wzdłuż Kanału Zaciszańskiego / fot. Google

Alejka wygląda tak:

Alejka wzdłuż Kanału / fot. Google Street View

Alejka wzdłuż Kanału / fot. Google Street View

Kto bywa w lasku od tej strony, ten wie, że to jedna z najfajniejszych alejek. Pusta, bo w zasadzie prowadzi donikąd. Chyba że chcecie się wybrać na długi spacer do M1, to tędy dojdziecie nie napotykając ani jednego samochodu. Alejka jest dobrze ubita, więc idealnie jeździ się po niej wózkiem i rowerem, z resztą prowadzi tędy oznaczony szlak rowerowy. Ale już niedługo.

Ratusz zdecydował o budowie skwerku na rogu Młodzieńczej z ul. Skierskiego (to asfaltówka prowadząca do jednostki wojskowej) i to jest całkiem niezły pomysł. Powstaną też trzy kładki przez kanałek i z nich się cieszymy. Teraz na drugą stronę przechodzi się metalowymi podestami bez barierek.  Ale ogłoszono też przetarg na budowę ciągu pieszo-rowerowego po północnej stronie kanału. Czyli właśnie na tej alejce.

Wczytaliśmy się w specyfikację i wynika z niej, że urokliwa alejka zostanie zniszczona, wycięte będą krzewy między nią a kanałem, usunięte drewniane słupy informujące o szlaku rowerowym. W zamian pojawi się droga „z mieszanki mineralnej”. Co to znaczy? 20 centymetrów gruzu, kilka innych warstw, a na wierzch „betonowa kostka brukowa bezfazowa typu behaton koloru czerwonego – grub. 8cm”. Czyli to:

Kotka typu behaton czerwona / fot. bruk-bet.pl

Kotka typu behaton czerwona / fot. bruk-bet.pl

Nasuwa nam się tylko jedno pytanie: PO CO?

Projektant (firma „Diagnostyka napraw i konstrukcji mgr inż. Tomasz Kordjak”) podkreśla jeszcze, że droga „zostanie wzmocniona ze względu na potrzeby dojazdu samochodów ciężkich pełniących funkcje konserwatorskie i porządkowe”. Miejmy nadzieję że oznacza to, że ciężarówki będą wjeżdżały na alejkę tylko sporadycznie, choć parametry drogi są dostosowane do ich potrzeb.

Ale PO CO niszczyć ładną alejkę i wykładać ją kostką za grube pieniądze?

Tym bardziej, że jeszcze niedawno ratusz szukał bardziej przyjaznego dla środowiska rozwiązania dla ul. Bystrej biegnącej po drugiej stronie Kanału Zaciszńskiego (a więc dalej od lasu). Przymierzano się tu do ekologicznej nawierzchni polimerowej, żeby nie wdzierać się z betonem tak blisko przyrody. Radny Zbigniew Poczesny ogłosił właśnie z rozbrajającą szczerością w swojej gazetce, że nawierzchnia polimerowa kosztuje tyle co kostka bauma, więc oczywiście będzie kostka, bo można z niej zrobić także chodnik.

Nie narzekaliśmy, gdy beton pokrył promenadę wzdłuż Kanału Bródnowskiego. Cóż że bez polotu, bez wydzielonej drogi dla rowerów, nie mówiąc o trasie dla rolkarzy, które robi się już w innych dzielnicach. Ale nad Kanałem Bródnowskim kostka przynajmniej powstała tam, gdzie w ogóle nie było przejścia. W Lesie Bródnowskim powstanie na wygodnej alejce spacerowej – nie ma tu dla niej żadnego uzasadnienia.

 

*****************AKTUALIZACJA*************************

Na powyższy artykuł zareagował w piątek ratusz. Z zamieszczonej na stronie internetowej urzędu informacji wynika, że okropna czerwona kostka znajdzie się tylko na małym kawałku (40 mkw) w pasie ul Skierskiego. Nawierzchnia samej alejki ma być pokryta mieszanką mineralną koloru beżowego na podbudowie z kruszywa. Co to oznacza? Według ratusza będzie to podobne rozwiązanie do tego na skwerze przy ul. Kondratowicza (zobacz zdjęcia).

Aktualne pozostaje informacja, że nowa droga ma spełniać parametry potrzebne do poruszania się po niej ciężkie sprzętu oraz o wycięciu zieleni między alejką a kanałem.

Publikujemy fragment specyfikacji technicznej dotyczący nawierzchni, żeby każdy mógł sam ocenić czy jest to „remont ciągu pieszego” czy po prostu budowa nowej drogi.

projekt przygotowany przez “Diagnostyka napraw i konstrukcji mgr inż. Tomasz Kordjak”

Projekt przygotowany przez “Diagnostyka napraw i konstrukcji mgr inż. Tomasz Kordjak”

 

26
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx