Targówek dzielnicą zawałów i byłych palaczy

7
Share

Mamy w dzielnicy najwyższy współczynnik zawałów w mieście. Może dlatego masowo rzucamy palenie. Zaskakujące wieści przynosi najnowszy raport o stanie zdrowia warszawiaków. 

 

Szpital Bródnowski i Bródno z lotu ptaka

Szpital Bródnowski i Bródno z lotu ptaka

Po raz kolejny okazuje się, że Targówek jest niezwykły i lubi zaskakiwać. Wczoraj światło dzienne ujrzał zamówiony przez ratusz raport  o stanie zdrowia warszawiaków. Dokument ma kilkaset stron podaje bardzo szczegółowe dane z lat 2009-2011.

W większość kategorii nasza dzielnica plasuje się w połowie stawki i nie odbiega od warszawskiej średniej. Także w tej najważniejszej kategorii, czyli w długości życia. Mieszkanki Targówka żyją średnio 81,6 lat (średnia Warszawy – 81,8), a panowie 74 lata (średnia Warszawy – 74,9).

Ciekawe za to jest, na co umieramy. Niestety, Targówek zdecydowanie wyprzedza inne dzielnice pod względem średniej zawałów serca. Na poniższym wykresie to jasnoniebieska linia – przy naszej dzielnicy jest zdecydowanie najdłuższa.

zawały serca

 

Oczywiście to tylko suche statystyki i nie można wyciągać z nich pochopnych wniosków. Przynajmniej autorzy raportu nie łączą wysokiego współczynnika zawałów z tak uciążliwymi w naszej dzielnicy korkami. W innych statystykach zgonów (m.in. nowotwory, wypadki, choroby krążenia) jesteśmy już mniej więcej na średnim warszawskim poziomie.

Źle wygląda jeszcze tylko jedna tabelka, pokazująca współczynnik samobójstw. Możemy się pocieszać, że gorzej jest na Pradze Północ, Mokotowie i Białołęce, ale i tak zawyżamy warszawską średnią.

samobójstwa

 

Dobre wiadomości zostawiliśmy na koniec. W czym Targówek jest najlepszy w mieście? W rzucaniu palenia! Tak proszę państwa, to w naszej dzielnicy mieszka najwięcej byłych palaczy. Statystycznie aż 44,2 proc. mieszkańców Targówka zadeklarowało w badaniu, że paliło, ale zerwało z nałogiem. To najwięcej w mieście, a i aktualnych palaczy też jest u nas niewielu – 15,4 proc.

palacze

Jeśli ktoś jest ciekaw bardziej szczegółowych danych, to odsyłamy do raportu. Znajdziecie go na stronach miasta (plik pdf 18MB)

7
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx