Co myślimy o parku Wiecha? [WYNIKI KONSULTACJI]

11
Share

Brudny, niebezpieczny, zaniedbany, ale bardzo potrzebny – jesteście zaskoczeni taką opinią o Parku Wiecha?

 

Przez dwa i pół miesiąca Stowarzyszenie Katedra Kultury na zlecenie Ratusza badało opinie mieszkańców o parku przy Teatrze Rampa. Zebrano ponad 200 ankiet, odbyło się kilka spotkań, wszystko po to, żeby dowiedzieć się, że park jest potrzebny, często odwiedzany, ale też niebezpieczny.

Poniżej fragmenty z raportu końcowego, które zwróciły naszą uwagę:

Wspólna troska o przestrzeń

Mieszkańcy, szczególnie ci z najbliższej okolicy, są związani z parkiem, zależy im, żeby był zadbany, co oznacza także, że zaniedbania i dewastacje odbierają bardzo osobiście. W rozmowach z mieszkańcami powracał temat niskiej jakości wykonania remontu fontann. „Fuszerka” i źle wydane pieniądze złościły mieszkańców – brak konsekwencji w dbaniu o przestrzeń osłabiał ich entuzjazm wobec planów na przyszłość – żeby zyskać ich zaufanie i włączać w przyszłe działania trzeba uwidocznić codzienne działania konserwacyjne. Nieracjonalne wydawanie pieniędzy na granitowe murki jest solą w oku mieszkańców – przechodząc koło fontann i pergoli widzą fatalnie zrealizowaną inwestycję, która teraz jest równie źle naprawiana. To utwierdza ich w przekonaniu, że nic się nie da zrobić porządnie, a działania w parku nie mają sensu, bo i tak zawsze kończą się „fuszerką i prowizorką”.

Hierarchia potrzeb

W wielu przypadkach trudno skierować było uwagę rozmówcy na tematykę działań kulturalnych. Widząc duże braki związane z bezpieczeństwem, infrastrukturą i estetyką Parku, użytkownicy nie widzieli sensu w myśleniu o działaniach kulturalnych. Nasi rozmówcy często w pierwszej kolejności mówili o niezaspokojonej potrzebie bezpieczeństwa oraz braku odpowiedniej infrastruktury. Nie wszyscy użytkownicy parku są gotowi na myślenie o działaniach kulturalnych, nie mając zaspokojonych powyższych potrzeb.

Brak zainteresowania kulturą nie znaczy, że mieszkańcy nie mieli dobrych pomysłów na ożywienie i ulepszenie parków. Upominali się o: więcej kwiatów, stół do ping‐ponga, mur do graffiti, budkę ze zdrowym żywieniem, budkę z jedzeniem i piwem, lodowisko, jeziorko, kino letnie. Najwięcej osób zgłosiło, że przydałaby się toaleta.

Cały raport możecie przeczytać poniżej:

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx