Gdzie poprowadzić nowe linie tramwajowe na Targówku | | targowek.info

Gdzie poprowadzić nowe linie tramwajowe na Targówku

Planiści gęsto pokryli naszą dzielnicą siecią nowych tras tramwajowych. Pewnie nie powstaną, ale pomarzyć można. 

 

Firma CH2M HILL przygotowała na zamówienie władz Warszawy ogólną koncepcję perspektywicznego układu sieci tramwajowych w Warszawie. Choć szczegółowo przebadano kilkadziesiąt tras, to wnioski nie są zaskakujące. W podobnym raporcie sprzed trzech lat w naszej dzielnicy rekomendowano niemal te same trasy. Może tym razem urzędnicy wezmą sobie rekomendacje do serca i wreszcie zaczną coś budować?

Linie zalecane do realizacji podzielono na cztery priorytety. Do budowy w pierwszej kolejności nie zakwalifikowała się żadna z tras biegnących przez Targówek. Według ekspertów ważniejsze jest ponowne rozkopanie Krakowskiego Przedmieścia i wciśnięcie tam tramwaju, niż na przykład most Krasińskiego czy Trasa Świętokrzyska.

W drugiej kolejności planiści polecają budować tory m.in.:

– na moście Krasińskiego: od pl. Wilsona przez ul. Krasińskiego, mostem na Wiśle i nad torami do skrzyżowania ul. Odrowąża z Matki Teresy z Kalkuty na Bródnie

– Trasa Tysiąclecia: od Kijowskiej przy Dworcu Wschodnim przez Szmulki do ronda Żaba

w trzeciej kolejności:

– do Marek przez Zacisze i Bródno: od skrzyżowania Rembielińskiej z ul. Kondratowicza, czyli od stacji metra na Bródnie, Bystrą na skraju Lasu Bródnowskiego i Radzymińską z pętlą przy M1

– z Targówka na rondo Wiatraczna: od ul. Matki Teresy z Kalkuty, wzdłuż Gilarskiej, Nowotrockiej, Kraśnicką, Rzeczną, Księżnej Anny z pętlą przy ul. Spawalniczej na Targówku Fabrycznym i dalej do Wiatracznej

– na Zieloną Białołękę do os. Derby (Głębocką, projektowaną Trasą Olszynki Grochowskiej do przedłużenia Trasy Mostu Północnego). To trasa przeciwko której protestują z niejasnych powodów władze naszej dzielnicy.

w czwartej kolejności, czyli po 2040 roku:

– do Ząbek przez Targówek Fabryczny i Elsnerów: od Kijowskiej przy Dworcu Wschodnim przez Trasę Świętokrzyską, Księcia Ziemowita, Swojską do Ząbek.

– od Dworca Wileńskiego do Marek wzdłuż Radzymińskiej: z dojazdem do stacji metra Szwedzka

Opracowanie CH2M HILL, targowek.info
Na czerwono zaznaczono linie istniejące. Na zielono – proponowane / opracowanie CH2M HILL

Na ile prawdopodobna jest budowa powyższych tras? Raczej nie róbmy sobie nadziei, bo na realizacje zapewne nie będzie pieniędzy, a jak będą, to zawsze znajdzie się jakaś grupka protestujących (tak jak przy Trasie Świętokrzyskiej), którym władze z ochotą ulegną. Bardziej można się spodziewać, że analiza wzbogaci katalog przedwyborczych obietnic. 

PRZECZYTAJ TEŻ:

24 komentarzy na temat “Gdzie poprowadzić nowe linie tramwajowe na Targówku

 • 27 stycznia 2014 o godz. 07:59

  Na ten moment to potrzebna jest budowa Nowotrockiej odcinek Budowlana – Radzymińska, a później Radzymińska – Trasa Świętokrzyska – Zabraniecka – Dworzec Wschodni.

 • 27 stycznia 2014 o godz. 08:51

  Ściema na maxa jak mawiają w podstawówce u mojego syna.

 • 27 stycznia 2014 o godz. 09:26

  E tam Nowotrocka. Trasa Świętokrzyska musi powstać jak najszybciej, bo problemem jest przejazd przez tory.

 • 27 stycznia 2014 o godz. 10:21

  Mieszkańcy Targówka :NIKT NAM NIE POMOŻE -MUSIMY POMÓC SOBIE SAMI. kAŻDĄ ZŁOTÓWKĘ TRZEBA WYDAĆ NA TARGÓWKU!!!!!!!! SAMI DO NAS ZAPUKAJĄ. PAMIĘTAJCIE WYDAJĄC KASĘ NA TARGÓWKU PRZYCZYNIASZ SIĘ DO ROZWOJU TARGÓWKA. BILETY , GAZETY- WSZYSTKO SIĘ LICZY

 • 27 stycznia 2014 o godz. 10:23

  Problemem Targówka. problemem Bródna jest dojazd do Radzymińskiej.

 • 27 stycznia 2014 o godz. 12:04

  Dojenie publicznej kasy przez cwaniaczków z prowincji (wyprowadzanie jej przez urzędasów do firmek znajomków). Mieszkam w Warszawie od urodzenia i mógłbym taki projekt narysować za friko, bez zbędnych fantastyk, ale widać urzędnicy nie znają stolicy (albo chodzi o to co w nawiasie wyżej).

 • 27 stycznia 2014 o godz. 12:10

  jaka ‚marii teresy’?? BUDOWLANA!!!

 • 27 stycznia 2014 o godz. 13:56

  Jeśli poszła 1 złotówka z naszych podatków na takie opracowanie to to jest hańba. Przecież takie coś mogę namalować w minutę za darmo.

 • 27 stycznia 2014 o godz. 15:18

  180 tys.kosztowało to opracowanie.

 • 27 stycznia 2014 o godz. 18:05

  Boźe nA co idą publiczne pieniąźki?okaze sie jeszcze ze ta firma byla GDańska

 • 27 stycznia 2014 o godz. 18:27

  Po 2040? HAHAHAHA

 • 27 stycznia 2014 o godz. 18:31

  Ignoranci.

  Zamiast budować linie tramwajowe na Targówku lepiej w ogóle ichnie budować ich w ogóle nie budować. Tramwaj to przeżytek ubiegłego stulecia gdy samochody nie były jeszcze powszechnie dostępne. A autobusy nie wydajne. Przed II wojną światowa tramwaj to był taki woź ciągnięty przez konia.

  Poza tym linia tramwajowa zajmuje cenny pas drogowy. A tramwaje jeżdżą w odstępach czasowych. Samochody natomiast jadą jeden za drugim przez co przestrzeń jest lepiej wykorzystana. Poza tym samochodem każdy jedzie w swoją stronę. A nie wszyscy w jedno miejsce.
  Zaoszczędzony pas drogowy pozwolił by budować więcej ścieżek rowerowych na ulicach gdzie mają być tramwaje.
  Poza tym tramwaje powodują zwiększenie korków na skrzyżowaniach z samochodami. Ile cennego czasu traci się stojąc na przejściu dla pieszych , czy to w samochodzie czekając aż tramwaj skręci na skrzyżowaniu.

  A co w zamian.
  Zaoszczędzone pieniądze proponuję budować obwodnice, skrzyżowania bezkolizyjne. Co upłynni ruch. po drogach będą jeździć autobusy które będą dowozić ludzi do stacji metra, które powinno łączyć dzielnice.

  Poza tym jak tramwaj nawali to klapa, zwłaszcza teraz z zimie. Autobus jak się zepsuje można go ominąć i jechać dalej kolejnym autobusem. A jak samochód się popsuje to tylko jedna osoba stoi ;-)

  Na koniec ludzie nie dajcie sobie wciskać ciemnoty z tymi tramwajami. Nie róbcie ciemnogrodu z Targówka. A jeśli już tramwaje chce ciemnota to niech będą bezkolizyjne z komunikacją samochodową, rowerową, pieszczą i niech jeżdzą szybciej ( zbliżone funkcjonalnością do metra), ale taniej już będzie budować metro a nie jego namiastkę.

 • 27 stycznia 2014 o godz. 19:38

  Czy mogę dla Miasta Gdańsk lub Opole za 200 tyś napisać analizę JAK pobudować LINIE tramwajowe po 2040 r.? Chętnie dorobię. LUDZIE ROBIĄ Z WAS BARANÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ocknijcie się!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ostatnio słyszałem o jakiejś analizie za 200 tyś czy Targówek będzie jeździł mertem. !!!! Ockijcie się !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 27 stycznia 2014 o godz. 23:14

  O tak, wzdłuż lasu to teraz tylko tramwaju nam potrzeba. Oczywiście trzeba będzie zabrać dodatkowy pas terenu, czytaj wyciąć drzewa. Jak już tramwaj będzie, to tylko mały krok do lepszej przecinki i wpuszczenia tam zabudowy, bo przecież tramwaj by na tej trasie woził powietrze, więc trzeba by okolice zaludnić.

 • 28 stycznia 2014 o godz. 10:42

  A tramwaj na Św. Wincentego?

 • 28 stycznia 2014 o godz. 11:20

  Ludzie zastanówcie się.
  Zamiast zastanawiać się gdzie budować, zastanówcie się po co budować!!!!

 • 28 stycznia 2014 o godz. 18:13

  przecież przebudowa ulicy św Wincentego przewiduje również linię tramwajową więc dlaczego jej nie ma w tym opracowaniu?

 • 28 stycznia 2014 o godz. 21:42

  Po co budować linie tramwajowe ?
  Popatrzyłem dzisiaj i wożą tylko powietrze.

 • 28 stycznia 2014 o godz. 22:36

  A czemu nie ma linii od Żaby do Ratusza????????

 • 28 stycznia 2014 o godz. 22:37

  dam wam 10000 nowych linii tramwajowych. na każdej ulicy po jednej. tylko wybierzcie mnie do władzy raz jeszcze….

 • 28 stycznia 2014 o godz. 22:40

  a ja wam dam pińcset tysincy linii tramwajowych, jak mnie tylko zrobicie pryzydentem kraju. Kazdemu będzie tramwaj wjeżdzał wprost do salunu.

 • 28 stycznia 2014 o godz. 22:45

  zamknąć ulice Św Wincentego dla samochodow osobowych; zrobic z niej jeden wielki buspas i nie trzeba bedzie tramwaju!!!

  więcej inwencji twórczej leniuchy!

 • 30 stycznia 2014 o godz. 09:25

  Przebudowa ulicy Św. Wincentego przewiduje jedynie zostawienie rezerwę na linię tramwajową. Ta linia napewno nie powstane w trakcie tej przebudowy. Jest ona w bardzo dalekich planach.

 • 2 lutego 2014 o godz. 11:04

  Zostawić targowek mieszkaniowy z niczym…. brawo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.