Gdzie poprowadzić nowe linie tramwajowe na Targówku

24
Share

Planiści gęsto pokryli naszą dzielnicą siecią nowych tras tramwajowych. Pewnie nie powstaną, ale pomarzyć można. 

 

Firma CH2M HILL przygotowała na zamówienie władz Warszawy ogólną koncepcję perspektywicznego układu sieci tramwajowych w Warszawie. Choć szczegółowo przebadano kilkadziesiąt tras, to wnioski nie są zaskakujące. W podobnym raporcie sprzed trzech lat w naszej dzielnicy rekomendowano niemal te same trasy. Może tym razem urzędnicy wezmą sobie rekomendacje do serca i wreszcie zaczną coś budować?

Linie zalecane do realizacji podzielono na cztery priorytety. Do budowy w pierwszej kolejności nie zakwalifikowała się żadna z tras biegnących przez Targówek. Według ekspertów ważniejsze jest ponowne rozkopanie Krakowskiego Przedmieścia i wciśnięcie tam tramwaju, niż na przykład most Krasińskiego czy Trasa Świętokrzyska.

W drugiej kolejności planiści polecają budować tory m.in.:

– na moście Krasińskiego: od pl. Wilsona przez ul. Krasińskiego, mostem na Wiśle i nad torami do skrzyżowania ul. Odrowąża z Matki Teresy z Kalkuty na Bródnie

– Trasa Tysiąclecia: od Kijowskiej przy Dworcu Wschodnim przez Szmulki do ronda Żaba

w trzeciej kolejności:

– do Marek przez Zacisze i Bródno: od skrzyżowania Rembielińskiej z ul. Kondratowicza, czyli od stacji metra na Bródnie, Bystrą na skraju Lasu Bródnowskiego i Radzymińską z pętlą przy M1

– z Targówka na rondo Wiatraczna: od ul. Matki Teresy z Kalkuty, wzdłuż Gilarskiej, Nowotrockiej, Kraśnicką, Rzeczną, Księżnej Anny z pętlą przy ul. Spawalniczej na Targówku Fabrycznym i dalej do Wiatracznej

– na Zieloną Białołękę do os. Derby (Głębocką, projektowaną Trasą Olszynki Grochowskiej do przedłużenia Trasy Mostu Północnego). To trasa przeciwko której protestują z niejasnych powodów władze naszej dzielnicy.

w czwartej kolejności, czyli po 2040 roku:

– do Ząbek przez Targówek Fabryczny i Elsnerów: od Kijowskiej przy Dworcu Wschodnim przez Trasę Świętokrzyską, Księcia Ziemowita, Swojską do Ząbek.

– od Dworca Wileńskiego do Marek wzdłuż Radzymińskiej: z dojazdem do stacji metra Szwedzka

Opracowanie CH2M HILL, targowek.info

Na czerwono zaznaczono linie istniejące. Na zielono – proponowane / opracowanie CH2M HILL

Na ile prawdopodobna jest budowa powyższych tras? Raczej nie róbmy sobie nadziei, bo na realizacje zapewne nie będzie pieniędzy, a jak będą, to zawsze znajdzie się jakaś grupka protestujących (tak jak przy Trasie Świętokrzyskiej), którym władze z ochotą ulegną. Bardziej można się spodziewać, że analiza wzbogaci katalog przedwyborczych obietnic. 

24
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx