Targówek się rozrasta. W którą stronę najbardziej? | | targowek.info

Targówek się rozrasta. W którą stronę najbardziej?

Pod względem ludności jesteśmy całkiem sporą dzielnicą, a będziemy jeszcze większą. Ciekawi jesteście, gdzie nas przybędzie? 

 

Niedawno opisaliśmy analizę tras tramwajowych do roku 2040 przygotowaną przez firmę CH2M HILL. Skoro już Tramwaje Warszawskie wydały na nią 180 tys. zł, to wykorzystajmy ją jeszcze raz. Eksperci przygotowali prognozę rozwoju Warszawy pod względem liczby ludności.

W Polsce z przyrostem naturalnym nie jest najlepiej, ale na szczęście Targówek wciąż jest na plusie. Zaliczono nas do grupy ze „znaczącym spadkiem dodatniego przyrostu naturalnego”. Czyli wolniej niż dawniej, ale wciąż nas przybywa. Całkiem nieźle, bo w centralnych dzielnicach dzieci rodzi się już znacznie mniej.

 

Przyrost naturalny w Warszawie / źródło: analiza CH2M HILL dla Tramwajów Warszawskich
Przyrost naturalny w Warszawie / źródło: analiza CH2M HILL dla Tramwajów Warszawskich

Mamy też dodatnie saldo migracji. Czyli więcej ludzi wprowadza się na Targówek niż z niego wyprowadza. Choć do takiego Wilanowa czy Białołęki dużo nam brakuje.

Saldo migracji / przyrost naturalny
Saldo migracji / analiza CH2M HILL dla Tramwajów Warszawskich

Jeśli te tendencje zostaną zachowane, to w 2040 roku będzie nas znacznie więcej. Targówek będzie miał 156 tys. mieszkańców. Niemal dogonimy Ursynów, Wolę czy Bielany i wyprzedzimy Śródmieście. Ale Białołęka niemal zrówna się z naszą dzielnicą pod względem liczby ludności. 

źródło: analiza CH2M HILL dla Tramwajów Warszawskich
Po lewej stronie liczba ludności w dzielnicach w 2040, po prawej dynamika zmian / źródło: analiza CH2M HILL dla Tramwajów Warszawskich

Ostatnia już grafika pokazuje, gdzie będzie największe zagęszczenie ludności na Targówku. I tu niektórzy mogą być zaskoczeni. Okolice Osiedla Wilno zaznaczone są tym samym kolorem co centrum Bródna. To właśnie tam będzie przybywać mieszkańców, podczas gdy starsze osiedla powoli będą się wyludniać.

liczba ludności
Targówek podzielony na obszary pod względem demograficznym w 2040 r. / źródło: analiza CH2M HILL dla Tramwajów Warszawskich

Ciekawe czy w związku z tym do 2040 roku roku rozpocznie się budowa którejś z zapowiadanych tras tramwajowych albo chociaż Trasy Świętokrzyskiej?

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

22 komentarzy na temat “Targówek się rozrasta. W którą stronę najbardziej?

 • 30 stycznia 2014 o godz. 10:16

  Nowokijowska (Trasa Świętokrzyska) będzie gotowa w 2020 r. Więc spokojnie.

 • 30 stycznia 2014 o godz. 10:24

  Oczywiście dziadki siedzą w centrum miasta bo starych drzew się nie przesadza. Młodych ludzi nie stać na zakup mieszkania w takich lokalizacjach i to jest efekt.

 • 30 stycznia 2014 o godz. 10:25

  Nowi mieszkańcy sprowadzą się na Targówek, a potem wsiądą w samochody żeby dojechać do miejsca pracy. Potem będziecie się dziwili że Wasza dzielnica jest zakorkowana, a do komunikacji nie da się wsiąść.

  Zamiast mieszkań na Targówku Przemysłowym powinny powstawać miejsca pracy. Zabrakło wyobraźni ludziom wydającym zgodę na osiedle Wilno, zamiast budować tam biurowce.

  Deweloper zarobi kasę a gdzie Ci mieszkańcy będą pracować i jak dojadą do pracy to już go nie interesuje.

  PS. Jeżeli Wy naprawdę uważacie, że korki zmniejszą się jak się wybuduje nowe drogi to poczytajcie proszę co dzieje się w miastach, które poszły tym torem. W miastach potrzebna jest komunikacja miejska i takie jego planowanie, aby ludzie mieli jak najbliżej do miejsca pracy. Niestety Targówek i Białołęka są zaprzeczeniem tego (budowane są same mieszkania, bez miejsc pracy).

  Możecie podziękować za to radnym Targówka, i burmistrzowi, który poświęca Wasze dobro (obecnych mieszkańców Targówka) i koniecznie chce ściągnąć nowych mieszkańców, a przez to Wy będziecie stali w większych korkach, będziecie mieli bardziej zapchane autobusy, trudniej będzie dostać się do przedszkola i szkoły Waszym dzieciom. Mam nadzieję, że zaczynacie to dostrzegać.

 • 30 stycznia 2014 o godz. 10:27

  Redakcja ma jakiś kompleks białołęki? Zawsze się porównujecie z tą dzielnicą

 • 30 stycznia 2014 o godz. 10:29

  „Tanie mieszkania” są tylko tanie w momencie zakupu. To te mieszkania są tanie tylko w początkowej fazie (w fazie zakupu) i osoby je kupujące wiedzą dlaczego są takie tanie. Bo właśnie nie mają infrastruktury, dojazd do pracy z nich jest trudny.

  Potem tacy mieszkańcy wsiadają w samochody, i zaczynają hałasować, zatruwać powietrze mieszkańcom dzielnic centralnych co prowadzi do dalszej degradacji miasta i jeszcze większego eksodusu ludzi na przedmieścia.

  Koszty tych „tanich mieszkań na przedmieściach” ponosimy potem my wszyscy, pośrednio poprzez ogromne wydatki budżetowe na infrastrukturę i bezpośrednio przez korki, a także przez obniżenie jakości życia w mieście (fajnie to opisuje Filip Springer w książce „Wanna z kolumnadą”).

 • 30 stycznia 2014 o godz. 10:41

  Z mapki wynika, że w lesie bródnowskim żyje ok. 500 osób. A prawda jest taka, że nie jest tu potrzebny drugi Pekin i Szanghaj, nikomu nie wyjdzie to na dobre, słoiki zostańcie w swoich miastach, rozbudowujcie je i upiększajcie, po co się tu pchacie?

 • 30 stycznia 2014 o godz. 11:11

  PRAŻANIN, ty mówisz z własnego doświadczenia o „tanich mieszkaniach”? Masz kredyt na nowe mieszkanie, czy gadasz jak ci się wydaje, że jest? Z tym wsiadaniem i zatruwaniem też… niedawno na tej strony był artykuł z którego jasno było widać, że powietrze zatruwają najbardziej właściciele domów i działkowców właśnie.
  A WAWIAKowi powiem, że akurat prawej stronie Warszawy jest baaardzo potrzebne „upiększenie”, bo ona i ich mieszkańcy… hm, powiedzmy sobie szczerze-na ogół zbyt pięki nie są :) I w ogóle mnie bardzo bawi jak wyobrażę sobie typowych „wawiaków” z Pragi i Targówka (na których patrze codziennie w autobusie i którzy stoją dość nisko po wieloma względami) narzekających na „słoikach” (którzy prawie zawsze są młode, wykształcone, mają pracę i w ogóle bardziej pasują do Warszawy).

 • 30 stycznia 2014 o godz. 11:13

  @ Prażanin: To nie chodzi o to żeby rozbudowywać sieć dróg. Chodzi o to żeby była JAKAKOLWIEK droga. Chodzi o to że Targówek jest totalnie odcięty przez tory kolejowe. Chodzi o to żeby jedyną alternatywą nie był wiadukt przy obi a potem plac Wileński, bo zaraz do tego dojdzie jak zamkną przejazd przy Naczelnikowskiej i Szwedzkiej (a zamkną bo te przejazdy są niezgodne z przepisami – są za gęsto). Ja także jestem za komunikacją miejską, wprowadzenia opłat za wjazd do centrum, podniesienie opłat za parkomaty, wytyczanie dróg rowerowych kosztem zbyt szerokich ulic (Marszałkowska) ale ta komunikacja i rowery musza mieć gdzie jeździć. A Targówek jest totalnie odcięty od miasta!

 • 30 stycznia 2014 o godz. 11:19

  Prażanin – znowu piszesz bzdury. Jaka będzie różnica gdy zamiast osiedla dla np. 10 tys mieszkańców wybuduje się biura dla 10 tys pracowników??? Rano i tak trzeba wyjechać z Wilna do pracy lub rano trzeba do biurowca dojechać. Dziwny jest też pogląd, że nie budowanie nowych dróg nie ma znaczenia dla sprawnej komunikacji.

  PS
  gdzie jest JANek???

 • 30 stycznia 2014 o godz. 11:36

  „Nowi mieszkańcy sprowadzą się na Targówek, a potem wsiądą w samochody…” – a gdzie mają sie wprowadzać? Na Szumlki? Bez jaj. Wprowadzają sie do normalnej okolicy położonej najbliżej centrum. I tak powinno rozwijać sie miasto. Niestet w Polsce blokuje to banda egoistycznych, bazarowych krzykaczy.

 • 30 stycznia 2014 o godz. 11:40

  @QWERTY
  Wydaje mi się, że udajesz że nie rozumiesz tych wszystkich różnic. Ale oki wytłumaczę Ci. Różnica będzie taka, że ruch rozłoży się równomiernie, w szycie porannym, pociągi z osiedla Wilno są zapełnione tak że nie można do nich wsiąść, jeżeli dobudujesz jeszcze mieszkania to jak Ci ludzie mają dojechać do pracy? Z tej super stacji?

  Jeżeli wybudowane byłyby biura, to część podróży ze wschodnio północnych dzielnic (z Białołeki i Targówka Mieszkaniowego, Biura) skończyłoby się na Elsnerowie (osiedle Wilno) – Ci ludzie nie musieli by się przeciskać dalej przez miasto aby dostać się do pracy, bo praca dla nich byłaby właśnie tam.

  Podobnie byłoby z drugiej strony Wisły, część ludzi z lewego brzegu w porannym szczycie by zaczęło dojeżdżać do pracy na Targówek. Dzięki temu efektywniej wykorzystana byłaby komunikacja miejska, ale też drogi.

  Bo teraz mamy efekt taki, że rano szczyt jest w kierunku zachodnim, a po południu w kierunku północnym. Budując kolejne mieszkania jeszcze zwiększymy te niekorzystne tendencje.

  Budując tam miejsca pracy, część mieszkańców Targówka przemysłowego miała by do nich „rzut beretem” a tak dzięki radnym z Targówka i burmistrzowi będą tkwić w jeszcze większych korkach, bo sprowadzi się do Was jeszcze więcej ludzi, którzy do pracy i tak będą musieli jechać na lewy brzeg.

  To jest niestety bardzo krótko „wzroczne patrzenie” dzięki takim miejscom pracy część firm przeniosłoby się na Targówek i w konsekwencji zwiększyłyby się wpływy dzielnicy. A tak na tej całej sytuacji zarobi tylko deweloper budujący mieszkania, a koszty infrastruktury poniesiecie Wy a także pozostali mieszkańcy miasta, o czym napisałem wyżej we wpisie o „tanich mieszkaniach”.

 • 30 stycznia 2014 o godz. 12:05

  Haha, przyrost naturalny jest. Coraz częściej słychać na ulicy język z za Buga, to i co nie ma go być?
  Eh.. zostawmy tych gryzipiórków, im więcej klikamy tym więcej dostaną za reklamę.
  W ramach zwiększenia miejsc pracy na Targówku wybudujmy lepiej kompleks „MARYWILSKA BIS”, i jeszcze dwie spalarnie śmieci. Mogła by jeszcze powstać fabryka chińskich opakowań, żarówek energonieoszczędnych oraz ubojnia mięsa zdechłego.
  A tak poważnie, kto z Was jeszcze pamięta z końca lat 90-ych wspaniałe projekty AQUPARKU na miejscu dzisiejszych osiedli par leśnych, deweloper mnie odszukał i ulicy NowoWincentego??? Miało być tak pięknie, nie pamiętam tylko czy to Kamynsky czy Cobel tak się „zamarzyli”. Hehe jedyne co wtedy wyszło to Impreza wyjazdowa penej świty chyba do Kazimierza nad Wisłą, o której to rozpisywała się zbulwersowana prasa ogólnowarszawska. Taka „zabawa” to w dzisiejszych czasach uznana by była za nudny wyjazd seminarzystów …

 • 30 stycznia 2014 o godz. 12:57

  Od razu widać że „Prażąnin” jest ze stowarzyszenia Michałów. Oni mają Targówek Głęboko w d*** i najchętniej by nas na madagaskar wysłali. Bo oni to już centrum, a my to wieś. Dla nich to jest skandal, że mieszkańcy Targówka podróżują przez pragę. Nie dość, że im asfalt niszczymy to jeszcze, depczemy po płytach chodnikowych. Nienawidzą nas i i czują się lepsi („Hello, Hello, praga to już centrum wieśniaki z Targówka”-tak o nas myślą).

 • 30 stycznia 2014 o godz. 14:31

  @NONAME

  A bo mieszkańcy Targówka to lepsi są? Zasada jest prosta:
  Środmieśie mówi, że Praga to wieś. Praga twierdzi, że wieś to Targówek. Targówek zaś wsią nazywa Białołękę. Białołęka zaś twierdzi, że wieś to dopiero Ząbki. Itd.
  Z ludzi wychodzi małostkowość i zawiść i kompletna nietolerancja. Wieś to stan umysłu tych ludzi. Nie brak ich w całej Warszawie. Na Targówek info jest ich aż nadmiar.

 • 30 stycznia 2014 o godz. 14:38

  @Noname

  Jak brakuje Ci merytorycznych argumentów to zaczynasz uderzać ad personam?

  Przeczytaj proszę moje wcześniejsze wypowiedzi i przemyśl jeszcze raz to co napisałeś. Naprawdę nie chcę wchodzić w polemikę na tym poziomie.

  PS. jeżeli nie byłem w stanie przedstawić moich wypowiedzi w jasny i zrozumiały sposób, to może zainteresuje Cię film „Ludzki wymiar”. Naprawdę polecam – pokazuje dokładnie to o czym tu piszemy, jak kończy się złe planowanie miasta.

  http://www.filmweb.pl/film/Ludzki+wymiar-2012-676601

 • 30 stycznia 2014 o godz. 15:28

  Wilno się rozrośnie do rozmiarów megagodzilli,całą pragę wyburzy,całe zacisze zmiecie z powierzchni ziemi,powstaną nowe budynki,dla nowych mieszkańców,dla nowego,lepszego jutra

 • 30 stycznia 2014 o godz. 15:45

  @Prażaninie. Trudno wejść z tobą w polemikę skoro nie przyjmujesz argumentów i traktujesz fakty wybiórczo. Manipulujecie mówiąc, że „park miał iść do likwidacji”, a miał być tylko zmniejszony. Że Trasa Świętokrzyska wygeneruje ruch samochodowy, ale jesteście za likwidacją rezerwy pod tramwaj i nie chcecie przyjąć, że nam zależy na autobusie na Dworzec Wschodni (zgodzicie się na trasę tylko dla autobusów i rowerów, ale budowaną od razu? Ja biorą ją w ciemno. Ale jestem pewien, że wy od razu zaczęlibyście płakać przed dziennikarzami, że skandal, że park i dzieci smutne buzie w podkówki – bo tak wygląda z wami dyskusja).

  A skoro już chcesz podpierać się autorytetami w stylu Jana Gehla, to przyjmij do wiadomości, że jednym z „grzechów głównych” rozwoju Warszawy jest rozwój niecentryczny, tylko wzdłuż głównych dróg jak Puławska czy Modlińska, podczas gdy tereny położone 5 km od centrum pozostają niezagospodarowane. Dlaczego tak się dzieje? No właśnie przez takich egoistów, jak ty.

  Skoro już używasz argumentów, że na Targówku Fabrycznym trzeba tworzyć miejsca pracy, to przyjmij do wiadomości, że tam są już fabryki, olbrzymie call center, w sumie kilka tysięcy miejsc pracy. Ale to w minionym okresie zmuszano ludzi do zatrudnienia w miejscu zamieszkania. Musisz jakoś sobie mentalnie z tym poradzić, że komuna się skończyła i teraz ludzie pracują tam, gdzie chcą. Nawet jeśli po drodze muszą mijać twoją dzielnicę.

 • 30 stycznia 2014 o godz. 16:05

  Prażanin – przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś. W odp. na mój kentarz napisałeś coś takiego: 10 tys osób jadąc z Wilna do pracy w różne kierunki wawy robi korki. Ale 10 tys osób z różnych stron wawy jadąc do Wilna korków nie robi. Ale o co kaman???

 • 30 stycznia 2014 o godz. 16:13

  @Polococta

  Zwracam Twoją uwagę, że ludzie z PSM Michałów od dawna mówią, że droga w tamtym miejscu jest potrzebna i jak widać po ostatnich doniesieniach prasowych da się ją przeprojektować tak, aby wszyscy byli zadowoleni.

  Ja staram się Wasz punkt widzenia zrozumieć, chcecie szybko dojechać do pracy. Nigdzie nie napisałem też o Obowiazku pracy w miejscu zamieszkania. Wyobraź sobie, że ja do Was też miałbym bliżej niż jechać na drugi koniec miasta do biura. Tylko pamiętaj, że ponad tysiąc miejsc pracy to nawet nie jest ułamek tego co ma mieszkać w waszej dzielnicy. A tu chodzi o to żeby Wasza dzielnica miała też inwestycje biurowe, póki deweloperzy nie zabudowali wszystkich wolnych przestrzeni na mieszkania.

  Pamiętaj, że to działa też na Waszą szkodę. Tak jak pisałem wyżej potem te koszty również Wy będziecie ponosić, a pracować u Was mogłyby też osoby z innych dzielnic.

  Co do ulicy Nowo Kijowskiej to może gdybyście poparli ludzi ze Szmulek i Michałowa, w ich postulatach, aby jak najszybciej tą drogę przeprojektować to ona by już powstała. A tak od 2008 roku trwały przepychanki – nawet na tym forum.

  Nie uważasz, że szkoda na to energii i lepiej jest współpracować i występować wspólnie, ale w obronie dobrych projektów? Może zawiążmy koalicję na rzecz budowy Obwodnicy Pragi? Przecież ta droga też Wam pomoże, również Pradze Południe – dogadajmy sie wspólnie i myślmy o wspólnym dobru, całego miasta.

 • 30 stycznia 2014 o godz. 16:27

  mieszkam na Bródnie od urodzenia i nowe mieszkanie również kupiłem na Bródnie, wszędzie blisko, do centrum szybki dojazd. A na Wilno to nawet za free bym się nie wyprowadził.

 • 30 stycznia 2014 o godz. 19:39

  A ktoś cie pytał?

 • 31 stycznia 2014 o godz. 15:12

  Wszedzie pełno dresiarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.