Najlepsze rosyjskie filmy (jak zwykle) w Świcie

2
Share

Za kilka dni w bródnowskim kinie Świt rusza jeden z najciekawszych festiwali filmowych Warszawy: „KinoRosja”

"Metro" - na szczęście moskiewskie, nie warszawskie

„Metro” – na szczęście moskiewskie, nie warszawskie

W tym roku w programie 7. Przeglądu Nowego Filmu Rosyjskiego „KinoRosja” zaplanowano 11 najróżniejszych filmów produkcji rosyjskiej z ostatnich kilku lat – od rozrywkowego superprzeboju „Metro” przez biografię Włodzimierza Wysockiego i kontynuację słynnego filmu „Spaleni Słońcem”, po jeden najbardziej wstrząsających filmów nie tylko rosyjskiej, ale światowej kinematografii: „Czekistę”.

Festiwal w kinie Świt (ul. Wysockiego 11) zacznie się w sobotę 22 lutego 2014 r. i potrwa do połowy marca.

 

Program 7. Przeglądu Nowego Filmu Rosyjskiego „KinoRosja” :

22 II g.14.00  „Elena” reż. A. Zwiagincew, 2011 r., 109 min.
Film opowiada o starszym małżeństwie – prostej kobiecie i milionerze. Ich konflikt rodzi się, gdy mężczyzna odmawia finansowej pomocy leniwemu, zapijaczonemu synowi żony.

23 II  g.14.00  „Metro” reż. A. Megerdichew, 2013 r., 132 min.
Wbijająca w fotel, najdroższa i zarazem najbardziej dochodowa produkcja katastroficzna w historii rosyjskiej kinematografii. „Metro” opowiada historię pasażerów, którzy są uczestnikami spektakularnej awarii moskiewskiego metra.

24 II  g. 17.00  „Proste sprawy” reż. A. Popogrebski, 2007 r., 110 min.
Anestezjolog Siergiej Masłow musi zmierzyć się z własnym bólem. Jak się okaże, samemu sobie pomóc najtrudniej.

g. 19.00  „Wysocki” reż. P. Busłow, 2011, 128 min.
Akcja filmu rozgrywa się pod koniec lat 70. Włodzimierz Wysocki znajduje się u szczytu kariery. Nowo poznana kobieta jest miłością jego życia i wydaje się, że niczego więcej do szczęścia mu nie trzeba…

26 II  g. 17.00  „Długie i szczęśliwe życie” reż. B. Chlebnikow, 2013 r., 77 min.
Gorzki film o zaufaniu, zdradzie i ludzkim dramacie egzystencjalnym. Sasza przeprowadza się z miasta na wieś, gdzie chce prowadzić kurzą farmę. Ryzykuje wszystko i postanawia walczyć.

1 III  g.14.00  „Spaleni słońcem: Cytadela” reż. N. Michałkow, 2011 r., 158 min.
Sequel „Spalonych słońcem”,  arcydzieła z 1995 r. Przydzielony do kompanii karnej Kotow bierze udział w samobójczej misji ataku na świetnie ufortyfikowaną Cytadelę, bronioną przez Niemców.  Śladami Kotowa podąża oficer NKWD – „Mitia”.

2 III  g.14.00  „Dzień w Juriewie” reż. K. Sieriebriennikow, 2008 r., 137 min.
Film pełen archetypowych odniesień. Mamy kobietę, która czeka na swojego mężczyznę, który wraca po to, aby ją pobić. Jest szpital, który okazuje się więzieniem i umieralnią w jednym. Jest policjant, który w rzeczywistości jest bandytą.

3 III  g. 17.00  „Udając ofiarę” reż. reż. K. Sieriebriennikow, 2006 r., 97 min.
Gorzka i ironiczna opowieść o współczesnej Moskwie osnuta na motywach Hamleta. „Udając ofiarę” to szalona, pełna czarnego humoru groteska. Ta opowieść o współczesnej Rosji, mogłaby być równie dobrze opowieścią o współczesnej Polsce.

g. 19.00  „Czekista” reż. A. Rogożkin, 1992 r., 92 min.
Festiwalowy wyjątek – rosyjski film sprzed ponad 20 lat. Jest to przerażające, jedno z najostrzejszych w kinematografii rosyjskiej studium komunistycznego terroru w latach wojny domowej. Egzekucje, hurtowe wyroki, trupy, strzały i tak w kółko…

15 III  g. 17.00  „Tulpan” reż. S. Dworcewoj, 2006 r., 100 min
Stepy – pustynna, sucha i surowa wyżyna w Kazachstanie; prawie niezamieszkały rejon, w którym nieliczni pasterze – nomadzi wiodą życie pełne trudu. Pośrodku bezkresnego stepu pojawia się odpowiedź na pytanie, czym jest szczęście.

16 III  g.15.00  „Szczęście ty moje” reż. S. Łoźnica, 2010 r., 127 min.
Portret współczesnej i minionej Rosji, widzianej z perspektywy zwykłych, prostych ludzi: kierowcy, policjanta, żołnierza, prostytutki, dziecka. Film oparty na faktach.

Bilety na każdy film w cenie 10 zł. Szczegóły dot. festiwalu znajdują się na stronie DK Świt.

 

Dobre wieści: wkrótce będziemy mieli dla was darmowe wejściówki na cały przegląd. Obserwujcie nasz profil na facebooku i bądźcie czujni!

 

 

 

Post użytkownika Targowek.to.

 

 

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx