Zaplanują od nowa tereny wzdłuż Wysockiego | | targowek.info

Zaplanują od nowa tereny wzdłuż Wysockiego

Urzędnicy zabierają się do przygotowania planu miejscowego terenów między ul. Wysockiego, a torami kolejowymi. Kolejarze planują w tym miejscu zbudować wielkie osiedle. 

 

W czwartek Rada Warszawy zdecyduje o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego rejonu Warszawa-Praga, którego granice określono tak:

Granice wschodniego obszaru Warszawa Praga
Granice wschodniego obszaru Warszawa Praga

Czyli chodzi głównie o wielkie tereny kolejowe na Targówku między Wysockiego/Odrowąża a torami. Ale plan zahacza też m.in. o rondo Żaba.

Co oznacza sporządzenie planu? Że przez najbliższe miesiące urbaniści będę się zastanawiać jak urządzić ten region, jakich potrzeba mu funkcji, a czego zabronić. Potem projekt planu będzie wyłożony do publicznej wiadomości i będzie można zgłaszać do niego uwagi.

Na razie znamy ogólne zarysy. Dla mieszkańców Bródna i Targówka najważniejsze, że plan ma uwzględniać tzw. ulicę Nowobudowlaną, czyli przedłużenie Matki Teresy z Kalkuty do mostu Krasińskiego. Określi parametry drogi i linie ją rozgraniczające. To ważne, żeby potem nikt nie zablokował budowy, bo żal mu kilku drzew, tak jak to się dzieje teraz na Szmulkach.

W uchwale o sporządzeniu planu czytamy, że „istotną częścią projektu staną się zapisy umożliwiające rozwój niezagospodarowanych terenów pokolejowych lub przynajmniej hamujących ich degradację i przypadkowe przekształcenia”. I to zapewne jest sedno sprawy.

Ponad rok temu pisaliśmy, że kolejarze planują w miejscu dawnej parowozowni i zakładów kolejowych budowę ogromnego osiedla. Chodzi o teren o powierzchni ok. 12 hektarów mniej więcej pomiędzy ulicami Krakusa i Palestyńską. Zamówiona przez PKP koncepcja przygotowana w Pracowni SOL-AR zakłada tu budynki cztero- i sześciopiętrowe i dwie dominanty po dziewięć pięter. Na osiedlu ma powstać ok. 1400 mieszkań i 75 tys. m kw. powierzchni biurowej i usługowej.

Czy zgodzą się na to miejscy planiści dowiemy się po przygotowaniu planu.

Koncepcja osiedla przygotowana na zlecenie PKP. Widok w kierunku Trasy Toruńskiej / rys. mat. prasowe
Koncepcja osiedla przygotowana na zlecenie PKP. Widok w kierunku Trasy Toruńskiej / rys. mat. prasowe
PRZECZYTAJ TEŻ:

17 komentarzy na temat “Zaplanują od nowa tereny wzdłuż Wysockiego

 • 12 lutego 2014 o godz. 08:12

  NIE!!! Tam jest tyle zieleni. Stare budynki gniją i znowu chcą to zabudować. NIEEEEE!!!!

 • 12 lutego 2014 o godz. 10:55

  Mam nadzieję, że jednak nie będzie przewidziana tam superintensywna zabudowa i w ciągu wysockiego będzie zachowana rezerwa na tramwaj.

 • 12 lutego 2014 o godz. 11:52

  ale będą korki jak to zbudują hehe

 • 12 lutego 2014 o godz. 12:59

  He he he juz teraz ciezka wlaczyc sie do ruchu z palestynskiej .ba ciezko sie mijac na tej ulicy. Ale coz lepsze to niz dres bloki z brodna.

 • 12 lutego 2014 o godz. 13:50

  w Warszawie jest za duzo zieleni a za malo asfaltu. wiec kazdy taki projekt nalezy popierac. a jaki bedzie komfort jazdy do tych blokow. pociagi z centralnego i to az dwa na godzine!

 • 12 lutego 2014 o godz. 20:24

  pkp może niech się zajmie rozwiązaniem bałaganu u siebie „na podwórku”, a nie budową osiedli i sprzedażą „swojej” ziemi.

 • 12 lutego 2014 o godz. 21:00

  idz tam na spacer…jest to niesamowity teren z innej epoki z klimatem jak nigdzie.

  polecam wszystkim turystom (i zarabiam na tym).

 • 12 lutego 2014 o godz. 21:33

  Uwagi:
  1) Teren posiada sporo zabytkowych budowli i zieleni, powinna zostac pozostawiona.
  2) Od kiedy kolejarze maja dzialki wzdluz Wys.? Przeciez to sa dzialki prywatne, dodatkowo wlasciciele maja problem ze sprzedaza. Ich dzialki sa wzdluz torow i wspolczucie – bedziecie jak w amerykanskich miastach gdzie budynki obok torow sa traktowane jako slumsy – otwarcie okna to tragedia z racji halasu.
  3) Powinno byc nakazane budowanie budynkow w stylu kamienic – to sa (niemalze ostatnie) tereny zabytkowe Targowka, kazdy inny bedzie koszmarkiem.

 • 12 lutego 2014 o godz. 22:44

  Działkowcy skaczą z radości.

 • 13 lutego 2014 o godz. 10:54

  To sa w wiekszosci tereny pkp.Czytaj ze zrozukieniem chodzi o hektary miedzy odrowaza a myszyniecka wzdlu wysockiego

 • 13 lutego 2014 o godz. 15:35

  Kolejny „świetny” pomysł. TAK! Zalejcie cały teren betonem! Będzie przyjaźnie, czysto i schludnie a przede wszystkim drogo. O to chodzi przecież.

 • 13 lutego 2014 o godz. 17:37

  za kilkanascie lat sloiki przestana przyjezdzac do Warszawy i beda puste bloki…wszystkie te betonowe inwestycje sa malo perpesktywiczne- za PRL budowane poczty, szkoly, fabryki- teraz sie rozbiera nawet tory kolejowe rozbieraja ciekawe ike postoja te apartementowce

 • 14 lutego 2014 o godz. 07:39

  Na tym terenie nie ma zieleni i tylko krzaki. Więc miejsce na spacery to żadne.

 • 20 lutego 2014 o godz. 16:43

  Ręce precz od tamtych terenów. Ten rejon pamieta okres prze II wojną światową a nawet przed pierwszą. Jest tam wiele zabytkowych budowli. Jak zwykle idzie o kase. tereny nie są wcale atrakcyjne pod osiedle, bo graniczą bezpośrednio z torami. Zostawmy je dla potomnych, nie zaorajmy tego terenu. Wystarczy że zburzono zabytkową lokomotywownie. Developerzy opanujcie się, zastanówcie się gdzie chcecie budować osiedla….
  Zostawcie ten teren w spokoju !!!! Please !!!!

 • 24 lutego 2014 o godz. 13:47

  Jak już stamtąd wymiotą te odstraszające ogródki działkowe to powinni zrobić również przebitki pod torami tak by móc się dostać bezpiecznie do pobliskiego odrestaurowanego w ostatnich latach cmentarza cholerycznego i niewielkiego, ale bardzo fajnego lasku brzozowego. W tym momencie niestety trzeba przechodzić górą po nasypach kolejowych :(

 • 24 lutego 2014 o godz. 15:58

  adam,widocznie jesteś lumpem wypalającym izolacje w tamtych stronach,pewnie cię ktoś opieprzył za to,może tzw,działkowiec,może tam po prostu lubisz chlać w tym lasku,a że ani policja,ani sm a tym bardziej sok tam się nie pojawia,wiec jest to idealne miejsce.przechodzenie górą po pijaku,z kablami pod pachą nie jest wygodne,rozumiem cię

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.