Zaplanują od nowa tereny wzdłuż Wysockiego | | targowek.info

Zaplanują od nowa tereny wzdłuż Wysockiego

Urzędnicy zabierają się do przygotowania planu miejscowego terenów między ul. Wysockiego, a torami kolejowymi. Kolejarze planują w tym miejscu zbudować wielkie osiedle. 

 

W czwartek Rada Warszawy zdecyduje o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego rejonu Warszawa-Praga, którego granice określono tak:

Granice wschodniego obszaru Warszawa Praga
Granice wschodniego obszaru Warszawa Praga

Czyli chodzi głównie o wielkie tereny kolejowe na Targówku między Wysockiego/Odrowąża a torami. Ale plan zahacza też m.in. o rondo Żaba.

Co oznacza sporządzenie planu? Że przez najbliższe miesiące urbaniści będę się zastanawiać jak urządzić ten region, jakich potrzeba mu funkcji, a czego zabronić. Potem projekt planu będzie wyłożony do publicznej wiadomości i będzie można zgłaszać do niego uwagi.

Na razie znamy ogólne zarysy. Dla mieszkańców Bródna i Targówka najważniejsze, że plan ma uwzględniać tzw. ulicę Nowobudowlaną, czyli przedłużenie Matki Teresy z Kalkuty do mostu Krasińskiego. Określi parametry drogi i linie ją rozgraniczające. To ważne, żeby potem nikt nie zablokował budowy, bo żal mu kilku drzew, tak jak to się dzieje teraz na Szmulkach.

W uchwale o sporządzeniu planu czytamy, że „istotną częścią projektu staną się zapisy umożliwiające rozwój niezagospodarowanych terenów pokolejowych lub przynajmniej hamujących ich degradację i przypadkowe przekształcenia”. I to zapewne jest sedno sprawy.

Ponad rok temu pisaliśmy, że kolejarze planują w miejscu dawnej parowozowni i zakładów kolejowych budowę ogromnego osiedla. Chodzi o teren o powierzchni ok. 12 hektarów mniej więcej pomiędzy ulicami Krakusa i Palestyńską. Zamówiona przez PKP koncepcja przygotowana w Pracowni SOL-AR zakłada tu budynki cztero- i sześciopiętrowe i dwie dominanty po dziewięć pięter. Na osiedlu ma powstać ok. 1400 mieszkań i 75 tys. m kw. powierzchni biurowej i usługowej.

Czy zgodzą się na to miejscy planiści dowiemy się po przygotowaniu planu.

Koncepcja osiedla przygotowana na zlecenie PKP. Widok w kierunku Trasy Toruńskiej / rys. mat. prasowe
Koncepcja osiedla przygotowana na zlecenie PKP. Widok w kierunku Trasy Toruńskiej / rys. mat. prasowe

17 komentarzy na temat “Zaplanują od nowa tereny wzdłuż Wysockiego

 • 12 lutego 2014 o godz. 08:12

  NIE!!! Tam jest tyle zieleni. Stare budynki gniją i znowu chcą to zabudować. NIEEEEE!!!!

 • 12 lutego 2014 o godz. 10:55

  Mam nadzieję, że jednak nie będzie przewidziana tam superintensywna zabudowa i w ciągu wysockiego będzie zachowana rezerwa na tramwaj.

 • 12 lutego 2014 o godz. 11:52

  ale będą korki jak to zbudują hehe

 • 12 lutego 2014 o godz. 12:59

  He he he juz teraz ciezka wlaczyc sie do ruchu z palestynskiej .ba ciezko sie mijac na tej ulicy. Ale coz lepsze to niz dres bloki z brodna.

 • 12 lutego 2014 o godz. 13:50

  w Warszawie jest za duzo zieleni a za malo asfaltu. wiec kazdy taki projekt nalezy popierac. a jaki bedzie komfort jazdy do tych blokow. pociagi z centralnego i to az dwa na godzine!

 • 12 lutego 2014 o godz. 20:24

  pkp może niech się zajmie rozwiązaniem bałaganu u siebie „na podwórku”, a nie budową osiedli i sprzedażą „swojej” ziemi.

 • 12 lutego 2014 o godz. 21:00

  idz tam na spacer…jest to niesamowity teren z innej epoki z klimatem jak nigdzie.

  polecam wszystkim turystom (i zarabiam na tym).

 • 12 lutego 2014 o godz. 21:33

  Uwagi:
  1) Teren posiada sporo zabytkowych budowli i zieleni, powinna zostac pozostawiona.
  2) Od kiedy kolejarze maja dzialki wzdluz Wys.? Przeciez to sa dzialki prywatne, dodatkowo wlasciciele maja problem ze sprzedaza. Ich dzialki sa wzdluz torow i wspolczucie – bedziecie jak w amerykanskich miastach gdzie budynki obok torow sa traktowane jako slumsy – otwarcie okna to tragedia z racji halasu.
  3) Powinno byc nakazane budowanie budynkow w stylu kamienic – to sa (niemalze ostatnie) tereny zabytkowe Targowka, kazdy inny bedzie koszmarkiem.

 • 12 lutego 2014 o godz. 22:44

  Działkowcy skaczą z radości.

 • 13 lutego 2014 o godz. 10:54

  To sa w wiekszosci tereny pkp.Czytaj ze zrozukieniem chodzi o hektary miedzy odrowaza a myszyniecka wzdlu wysockiego

 • 13 lutego 2014 o godz. 15:35

  Kolejny „świetny” pomysł. TAK! Zalejcie cały teren betonem! Będzie przyjaźnie, czysto i schludnie a przede wszystkim drogo. O to chodzi przecież.

 • 13 lutego 2014 o godz. 17:37

  za kilkanascie lat sloiki przestana przyjezdzac do Warszawy i beda puste bloki…wszystkie te betonowe inwestycje sa malo perpesktywiczne- za PRL budowane poczty, szkoly, fabryki- teraz sie rozbiera nawet tory kolejowe rozbieraja ciekawe ike postoja te apartementowce

 • 14 lutego 2014 o godz. 07:39

  Na tym terenie nie ma zieleni i tylko krzaki. Więc miejsce na spacery to żadne.

 • 20 lutego 2014 o godz. 16:43

  Ręce precz od tamtych terenów. Ten rejon pamieta okres prze II wojną światową a nawet przed pierwszą. Jest tam wiele zabytkowych budowli. Jak zwykle idzie o kase. tereny nie są wcale atrakcyjne pod osiedle, bo graniczą bezpośrednio z torami. Zostawmy je dla potomnych, nie zaorajmy tego terenu. Wystarczy że zburzono zabytkową lokomotywownie. Developerzy opanujcie się, zastanówcie się gdzie chcecie budować osiedla….
  Zostawcie ten teren w spokoju !!!! Please !!!!

 • 24 lutego 2014 o godz. 13:47

  Jak już stamtąd wymiotą te odstraszające ogródki działkowe to powinni zrobić również przebitki pod torami tak by móc się dostać bezpiecznie do pobliskiego odrestaurowanego w ostatnich latach cmentarza cholerycznego i niewielkiego, ale bardzo fajnego lasku brzozowego. W tym momencie niestety trzeba przechodzić górą po nasypach kolejowych :(

 • 24 lutego 2014 o godz. 15:58

  adam,widocznie jesteś lumpem wypalającym izolacje w tamtych stronach,pewnie cię ktoś opieprzył za to,może tzw,działkowiec,może tam po prostu lubisz chlać w tym lasku,a że ani policja,ani sm a tym bardziej sok tam się nie pojawia,wiec jest to idealne miejsce.przechodzenie górą po pijaku,z kablami pod pachą nie jest wygodne,rozumiem cię

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

TEGO DNIA NA TARGÓWKU