Napis BRÓDNO nie będzie (na razie) podświetlony

9
Share

Propozycja wzbudziła kontrowersje, ale nie z tego powodu urzędnicy zrezygnowali z pomysłu podświetlenia wielkiego napisu w Parku Bródnowskim. Głównym problemem jest, oczywiście, kasa.

brodno

Napis Bródno tymczasowo podświetlony podczas odsłonięcia jesienią 2012 roku

Ceglany napis na górce w Parku Bródnowskim budzi spory od swojego powstania. Mieszkańcy dzielnicy podzielili się: większość jest raczej zadowolona, że powstało u nas coś oryginalnego, ale spora część złorzeczy na zmarnowane ich zdaniem pieniądze.

Nic więc dziwnego, że opisany przez nas pomysł radnej Małgorzaty Kwiatkowskiej (ze Spółdzielni Bródno), aby napis na stałe podświetlać wieczorami, też nie przeszedł bez echa.

I przynajmniej na razie ceglane logo Bródna nie będzie podświetlone. Choć nie z powodu kontrowersji, a kosztów budowy stałego oświetlenia.

Dzięki informacji udzielonej radnej przez burmistrza Sławomira Antonika wiemy, że urzędnicy na poważnie zastanawiali się na oświetleniem ceglanego napisu i rozpatrywali dwa warianty: 1) oświetlenie w formie naświetlaczy, czyli specjalnych reflektorów zamotowanych np. na słupach lub bezpośrednio w gruncie, albo 2) wykonanie oświetlenia parkowego, czyli latarni podłączonych do miejskiego systemu oświetleniowego.

W obu wypadkach szacowane koszty przerosły jednak oczekiwania urzedników. Projekt i realizacja naświetlaczy kosztowałyby ok. 120 tys. zł plus później regularne opłaty za prąd. Z kolei za prąd do miejskich latarni nie trzebaby płacić, ale ich postawienie to łącznie aż ok. 160 tys. zł.

Czyli oświetlenie napisu „Bródno” kosztowałoby więcej niż sam napis. Przypomnijmy, o czym pisaliśmy już kilkukrotnie, że logo na górce kosztowało równo 100 tysięcy złotych – przy czym jest to łączny koszt projektu, budowy, honorarium autorskiego, uroczystości otwarcia itp., zaś pieniędzy tych nie dała dzielnica Targówek, tylko Biuro Kultury m.st. Warszawy.

„W chwili obecnej brak jest środków finansowych na realizację oświetlenia napisu” – podsumowuje burmistrz Targówka.

A jaka jest wasza opinia?

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx