Parkowanie między blokami: zniknął parking, jest problem

39
Share

Opisany przez czytelnika problem dotyczy kilku bloków przy ul. Orłowskiej, ale wkrótce będzie dotyczył całej dzielnicy. Co robić z samochodami pod blokami?

 

Mieszkańcy ulicy Orłowskiej od połowy lutego mają spory problem z parkowaniem i ze strażą miejską. Poniżej list mieszkańca Pawła, do którego dodaliśmy nasze zdjęcia:

„W połowie lutego, gdy mróz mocno jeszcze trzymał, pojawili się na Orłowskiej panowie z ciężkim sprzętem i „ochraniani” przez Straż Miejską zaczęli rozkuwać zmarzniętą ziemię wokół dwóch placyków, na których mieszkańcy Orłowskiej 1, 2, 3, 5 i 7 stawiali swoje samochody. Po dwóch dniach prac całkowicie ogrodzili ten teren likwidując ok. 40 miejsc parkingowych.

Tu mieszkańcy Orłowskiej do niedawna parkowali swoje samochody / fot. targowek.info

Tu mieszkańcy Orłowskiej do niedawna parkowali swoje samochody / fot. targowek.info

Kierowcy parkujący dotychczas samochody w tym miejscu zaczęli więc ustawiać się wzdłuż ślepej ul. Orańskiej. Niestety po kolejnych dwóch dniach i to okazało się niemożliwe, bo inna ekipa, także w asyście Straży Miejskiej, wbetonowała trzy słupki uniemożliwiając wjazd na Orańską. Ulica ta stała się od tego czasu ewenementem na skalę Warszawy, jak nie kraju – traktem spacerowym z betonowymi spowalniaczami (tzw. leżącymi policjantami).

Orańska

Ulica Orańska przed wojną była normalną ulicą z dopuszczonym ruchem. Pamiątką po czasach świetności jest szpaler drzew po obu jej stronach / fot. targowek.info

Pan Stefan Łakomy z Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami, który jak dowiedziały się wspólnoty okolicznych bloków, wydał decyzję o grodzeniu parkingu, nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, gdzie w obecnej sytuacji mają parkować mieszkańcy Orłowskiej i goście. I choć decyzja może wydawać się irracjonalna, warto zwrócić uwagę na fakt, że częściej zjawiają się tu panowie ze Straży Miejskiej, którzy zdesperowanym kierowcom parkującym na ul. Orłowskiej (to ulica osiedlowa – zakaz parkowania poza wyznaczonymi miejscami dla niepełnosprawnych) wkładają za wycieraczki mandaty. Panowie bardzo sumiennie zaczęli wykonywać swoje obowiązki i nawet o 2 w nocy przyjeżdżają zrobić zdjęcia i zebrać po 50 zł od samochodu.

Orłowska2

Orłowska już bez samochodów. Pod blokami są tylko pojedyncze miejsca dla niepełnosprawnych / fot. targowek.info

Prośby i protesty mieszkańców są bezskuteczne. Pomysły z przebudową ulic tak, by można było i przejechać i zaparkować zostają określone jako nierealne. Zupełnie realne pozostaje jest jednak wrażenie, że ktoś nas, mieszkańców, kompletnie olewa i naszym kosztem realizuje swoją politykę oderwaną od rzeczywistości i naszych potrzeb”

Paweł

Próbowaliśmy się czegoś dowiedzieć w Zarządzie Gospodarowania Nieruchomościami, ale na razie nikt nic nie wie, osoba odpowiedzialna za ten temat jest ponoć na urlopie.

Problem jednak jest trudny do rozstrzygnięcia, a dotyczy wielu ulic na Targówku. Sygnalizowaliśmy go ostatnio chociażby przy okazji akcji straży pożarnej na Janinówce.  

Z jednej strony przyjemniej było w czasach, gdy po blokami były chodniki tylko dla pieszych i nie zastawiały je szczelnie samochody. Także na Orłowskiej pewnie mieszkańcom spodoba się, gdy na odzyskanym trawniku ktoś zadba o zieleń, staną ławki, powstanie teren przyjazdy pieszym.

Orłowska

Teren między blokami według projektantów osiedla przeznaczony był na wspólną przestrzeń zieloną / fot. targowek.info

Z drugiej strony kierowcy mają realny problem, który muszą rozwiązywać codziennie po powrocie z pracy – gdzie zostawić auto? Jedynym wyjście jest chyba płatny parking strzeżony, bo publicznych darmowych miejsc postojowych w okolicy praktycznie nie ma.

Problemem na szerszą skalę powinny zająć się władze dzielnicy i Spółdzielni Mieszkaniowej Praga, która administruje osiedlami na Targówku (a SM Bródno na Bródnie). Od lat przybywa samochodów, może już więc czas, żeby na wolnych jeszcze działkach powstały też parkingi piętrowe. Na razie miejsca parkingowe powstają tylko dla nowych bloków spółdzielni. A przecież mieszkańcy tych starych, też kupują samochody i też muszą je gdzieś parkować.

39
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx