Plan nowego Targówka: metropolitalnie i miastotwórczo

30
Share

Powstanie nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów między ul. Radzymińską i Księcia Ziemowita. W miejscu zburzonych zakładów tłuszczowych zaplanowane zostaną biura i bloki.

W czwartek Rada Warszawy podejmie uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ograniczonego ulicami: Radzymińską, gen. T. Rozwadowskiego, Księcia Ziemowita i Naczelnikowską.

Ma być metropolitalnie i miastotwórczo

Wprawdzie ten rejon swój plan już ma, ale stary (z 2000 roku) i zupełnie nieprzystający do obecnych czasów. Stary plan wciąż przewiduje w tym rejonie przede wszystkim skupisko przemysłu i magazynów, przez co rejonowi nie można nadać charakteru „metropolitalnego i miastotwórczego”. A jak zauważają autorzy uchwały, mówimy o terenie leżącym dwa kilometry od stacji metra Dworzec Wileński, więc najwyższy czas wybudować w tym miejscu miasto.

Plan obejmie tereny po prawej stronie Radzymińskiej (patrząc z kładki). Ma powstać m.in. pierzeja ulicy / fot. targowek.info

Plan obejmie tereny po prawej stronie Radzymińskiej (patrząc z kładki). Ma powstać m.in. pierzeja ulicy / fot. targowek.info

 

Nowy plan ma wprowadzi tę okolicę do Europy:

Opracowanie nowego planu pozwoli na dostosowanie [tego rejonu] do zmieniającego się podejścia do sposobu zagospodarowania przestrzeni zlokalizowanej blisko centrum miasta. Rezygnacja z funkcji baz i składów w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Radzymińskiej i umożliwienie wykształcenia w jej pierzei wielofunkcyjnej, reprezentacyjnej w formie zabudowy, będa stanowić jedną z głównych korzyści sporządzenia planu

– czytamy we wstępie do uzasadnienia projektu i całkowicie się z tym zgadzamy, nawet jeśli na ten pomysł nie wpadli sami urzędnicy, lecz np. podsunęli im go deweloperzy zainteresowani zabudowaniem olbrzymiej działki po zburzonych przed dwoma laty Zakładach Przemysłu Tłuszczowego.

Mieszkania, biura i usługi w miejscu „zetpetów”

Bo właśnie na ogromnym, ponad 8-hektarowym terenie po ZPT (obecnie należącym do ZT Kruszwica), położnym pośrodku nowego planu, zmieni się najwięcej. Szczegóły oczywiście będą dopiero opracowywane, ale już dzisiejsza uchwała wyraźnie podpowiada, co powinno znaleźć się w tym miejscu.

Pozostałość po dawnych "zetpetach". Potencjalni kupcy działki wciąż nie wiedzą, co mogliby tu zbudować / fot. targowek.info

Pozostałość po dawnych „zetpetach”. Potencjalni kupcy działki wciąż nie wiedzą, co mogliby tu zbudować / fot. targowek.info

 

Konkretnie na działkach bliżej Radzymińskiej:

Zmiana podstawowego sposobu zagospodarowania nieruchomości z przemysłowo-technicznego na tereny usług, w tym biur i handlu, z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej zlokalizowanej głównie od strony ul. Radzymińskiej.

Zaś na działkach bliżej Bieżuńskiej:

Przekształcenie obszaru na cele mieszkaniowe i biurowe w proporcji 60-40% o wysokości zabudowy 30 metrów.

To zapewne oznacza, że planowany od dawna przy Bieżuńskiej wieżowiec Polskich Składów Budowlanych, będzie musiał mieć nieco mniej ambitną wysokość:

Tak ma wyglądać biurowiec przy Bieżuńskiej / materiały inwestora

Tak ma wyglądać biurowiec przy Bieżuńskiej / materiały inwestora

 

Miło poczytać, zobaczymy co z tego wyjdzie

Z ważnych punktów uchwały o planie warto wymienić jeszcze, że dla terenów komunikacji kolejowej „ustala się rezerwę pod rozwój szybkiej kolei miejskiej”. To chyba ostania ważna linia, na której nie kursuje SKM-ka.

Komin przy Radzymińskiej 116 był częścią Huty Szkła Targówek / fot. Targowek.to

Komin przy Radzymińskiej 116 był częścią Huty Szkła Targówek / fot. targowek.info

Z uwagą będziemy się przyglądać tworzeniu planu, szczególnie interesują nas takie zapisy jak schowanie pod ziemię rur ciepłowniczych w okolicy kościoła Świętej Rodziny, zachowanie zabytkowej hali przedwojennej Huty Szkła Targówek przy Radzymińskiej 116, czy przejazdu samochodów przez tory między Naczelnikowską, a „dużą” Radzymińską.

Przygotowanie planu potrwa minimum dwa lata, a pewnie można spodziewać się protestów, więc dłużej. Przy czym plan to jedno, a rzeczywistość to drugie i na ucywilizowanie tej okolicy poczekamy jeszcze długo. Mimo tego dobrze, że w czwartek Rada Warszawy zrobi krok w dobrym kierunku. 

30
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx