Targówek na starych zdjęciach

5
Share

Narodowe Archiwum Cyfrowe przypomina dziś na facebooku stare zdjęcia Targówka. To i my przypominamy nasz artykuł, w którym stare fotografie Targówka zestawiliśmy ze współczesnymi zdjęciami!

W czasie przenosimy się dzięki zbiorom Narodowego Archiwum Cyfrowego, które zgodziło się na publikację zdjęć na stronie targowek.info. Pierwsze dwie fotografie wykorzystane do porównań wykonał w latach 60-tych XX wieku Zbigniew Siemaszko.

Kolejka Marecka

Pociąg z pierwszej fotografii zasługuje na oddzielny artykuł i wkrótce się go doczekacie. Kolejka jeździła wzdłuż ul. Radzymińskiej z Pragi do Radzymina. Była dobrym środkiem transportu, ale też ponoć świetnym miejscem podrywu. Sam Stefan Wiechecki „Wiech” poznał w „samowarku” swoją przyszłą żonę.

Kolejkę zlikwidowano w latach 70-tych na rzecz poszerzenia Radzymińskiej. Dziś stojąc w korkach dużo oddalibyśmy za transport szynowy w tym miejscu, ale wówczas władze stawiały na perspektywiczny – jak im się wydawało – transport autobusowy. Po zlikwidowaniu kolejki poszerzono Radzymińską o dodatkowe trzy pasy. Nie udało się to tylko przed skrzyżowaniem z Trocką, gdzie prawy pas urywa się przed kamienicą z cukiernią.

Na fotografii widzimy dwie kamienice, które stoją do dziś. Otynkowane na jaskrawe kolory, pozbawione balkonów, ale nie ma wątpliwości, że autor aktualnego zdjęcia stoi dokładnie w tym samym miejscu, gdzie Zbigniew Siemaszko w latach 60-tych.

 

Św. Wincentego.

Na zdjęciu poniżej prawie wszystko wygląda inaczej niż współcześnie, ale na szczęście mamy tabliczkę z nazwą ulicy. Dziś ulica Poleska nie dochodzi już do św. Wincentego (to efekt przebudowy osiedla i siatki ulic w latach 70-tych), a jedynie do Smoleńskiej, która łączy się ze św. Wincentego kilkadziesiąt metrów dalej. Ale na rogu wciąż stoi ta sama kamienica widoczna z prawej strony fotografii. Wąskie okno – na starym zdjęciu zasłonięte nieco przez latarnię – 50 lat temu było otwarte, współcześnie skryte jest za jasną roletą.

Nie ma za to śladu po okazałym domu, który stał po lewej stronie ulicy. W tym miejscu dziś jest po prostu trawnik.

 

 

PGR Bródno

Przenosimy się w okolice u zbiegu ul. św. Wincentego i Kondratowicza. Wiosną 1977 roku pan Henryk Ambroziak rozrzuca na polu PGR Bródno obornik za pomocą ciągnika Ursus C-355 z rozrzutnikiem. W tle widoczny jest blok z wielkiej płyty, dzięki któremu 35 lat później możemy jeszcze rozpoznać to miejsce. Gdyby dziś pan Henryk chciał poszaleć swoim Ursusem dokładnie w tym samym miejscu, wpierw zaorałby parking pod urzędem dzielnicy, a potem wbiłby się w najwyższy, 16-piętrowy wieżowec na Targówku przy Kondratowicza 22.

 

Rondo Żaba

Ostatnie dwie fotografie łączy już bardzo niewiele. Według opisu Narodowego Archiwum Cyfrowego na zdjęciu z połowy lat 30-tych XX wieku mamy ul. św. Wincentego widzianą od ulicy Odrowąża. Widoczne krzyże (z lewej) i pomniki (z prawej) stoją na terenie zakładów kamieniarskich.

Na współczesnym zdjęciu jedynym punktem wspólnym są tory biegnące w kierunku Odrowąża. Te na św. Wincentego zlikwidowano w latach 60-tych. Nie widać też piętrowego drewniaka, który do dziś stoi przy bramie Cmentarza Żydowskiego – zasłaniają go inne budynki.

Zagadką pozostaje, gdzie na zdjęciu jest budynek Piekarni Współczesnej Józefa Roguskiego, działającej pod adresem św. Wincentego 6 (czyli w miejscu stacji BP) od lat 20-tych. Jeszce w latach 90-tych w opuszczonym budynku piekarni mieszkali squattersi. Wyrzucono ich przed rozbiórką poprzedzającą budowę stacji BP. Czy ktoś z was zna losy tej kamienicy albo ma jej zdjęcia?

 

Inne archiwalne zdjęcia Targówka:

 

A jeśli jeszcze wam mało zdjęć starego Targówka, zobaczcie jak wyglądały Teatr Rampa oraz budynek Zarządu Cmentarza na św. Wincentego kiedyś i dziś!

5
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx