Oficjalne otwarcie drugiego skweru nad kanałkiem | | targowek.info

Oficjalne otwarcie drugiego skweru nad kanałkiem

Kultowy kurhan i statek z kotwicą są ostatecznie gotowe. Bodaj najbardziej oryginalny skwer w całej Warszawie zostanie wkrótce otwarty bez festynu, ale z przemówieniami.

Skwer nad kanałkiem Bródnowskim przy ul. Malborskiej jest zbudowany praktycznie od kilku tygodni (parę osób zdołał już nawet wkurzyć) ale oficjalnie otwarty zostanie w środę 7 maja dokładnie o godz. 13:00. Roboczy dzień i wczesna godzina sugerują, że nie będzie z tej okazji żadnego festynu czy innej imprezy dla mieszkańców – wszystko, czego możemy się spodziewać, to przecięcie wstęgi i kilku gadających oficjeli.

kanałek Malborska3
Skwer z kotwicą i kurhanem krótko przed otwarciem / fot. targowek.info

 

Zobacz wizualizacje skweru sprzed rozpoczęcia budowy

Chyba każdy, kto widział skwer na własne oczy, zastanawia się nad jego dość skomplikowaną symboliką. Żeby niczego nie przeinaczyć, cytujemy najnowszą oficjalną interpretację umieszczonych na nim budowli:

„Charakterystycznymi elementami skweru są elementy małej architektury symbolicznie upamiętniające miejsce powstania zespołu osadniczego Stare Bródno oraz historię ukształtowania Kanału Bródnowskiego. Od strony kanału wykonano element wyobrażający fragment kadłuba barki rzecznej. W części dziobowej skierowanej do środka placu, w specjalnym prześwicie wbudowano kotwicę, symbolizującą żeglugę śródlądową. W środku placu spacerowego wykonano pagórek, symbolizujący kultowy kurhan. Kameralne wnętrze baszty tworzy kolista ściana, której górny kontur wznosi się spiralnie ku górze.”

No, i wszystko jasne…

Skwer na razie nie ma własnej nazwy. Nam jakoś żadna odpowiednia nie przychodzi do głowy, ale jesteśmy spokojni, że radni z pewnością wkrótce coś wymyślą. Cała inwestycja pochłonęła nieco ponad 1,3 mln zł.

Placyk przy ul. Malborskiej jest kolejnym takim obiektem zbudowanym w ramach rekultywacji kanałku Bródnowskiego. Od kilku miesięcy cieszymy się skwerem Grzegorza Ciechowskiego przy ul. Kondratowicza, który kilka dni temu wreszcie odzyskał działającą fontannę i nowe rośliny zasadzone w miejsce tych, które uschły zimą i na początku wiosny.

Wielkimi krokami zbliża się też do końca budowa trzeciego dużego skweru nad kanałkiem – na wysokości ul. Rolanda na Zaciszu. Na przyszłym ekologicznym skwerze są już ścieżki i nowe drzewa. Wkrótce przybędzie ul dla pszczół.

PRZECZYTAJ TEŻ:

22 komentarzy na temat “Oficjalne otwarcie drugiego skweru nad kanałkiem

 • 27 kwietnia 2014 o godz. 09:33

  Skwerek niczego sobie,pozostaje tylko pytanie,czy rozwiązano już problem uciążliwego oświetlenia.

 • 27 kwietnia 2014 o godz. 09:57

  Uważam,że przydałby się artykuł o całej historii związanej z modernizacją kanałów,o pomysłodawcach i osobach realizujących projekt,warto byłoby nakreślić dzięki komu mamy teraz powody do dumy.

 • 27 kwietnia 2014 o godz. 11:51

  Propozycje dla nastepnego skweru – statek kosmiczny(w koncu Brodno jest prawie tak zeglarskie jak posiada port kosmiczny). Kultowy ksztalt Enterprise bedzie sugerowal megalomanie wladz ratusza i uzasadnial zakup kolejnych tabletow oraz innych gadzetow za pieniadze podatnikow. Co do nazwy skweru z kotwica wydaje sie przesadzona – albo bedzie to lotniskowiec USS Brodno, czy bardziej zwiazany ze sposobem zarobkowania HMS Brodno lub zapoczatkuje cala klase ORP Brodno, z kolejnymi nazwami od najbardziej zasluzonych dla partii rzadzacych Targowkiem…

 • 27 kwietnia 2014 o godz. 12:11

  Proponuję, aby władze ratusza spozytkowały teraz swoja energie na odebranie bezprawnych terenów, zagrabionych przez mieszkańców nad kanałkiem i kontynuowanie budowy promenady za skwerem Ciechowskiego.

 • 27 kwietnia 2014 o godz. 12:12

  Oczywiscie – na odebranie terenów BEZPRAWNIE zagrabionych przez mieszkańców.

 • 27 kwietnia 2014 o godz. 12:34

  MAX jakby to był twój ogród czy działka to byś siedział cicho,,skup się na uroczystości,bo nawet nie wiesz jaki ważny dziś dzień dla wszystkich Polaków

 • 27 kwietnia 2014 o godz. 13:57

  bezprawnie to mieszkancy zabrali i urzytkowaljgrunt od wielu lat.skandal

 • 27 kwietnia 2014 o godz. 17:12

  zazdrościsz, że mieli na to przyzwolenie władz?

 • 27 kwietnia 2014 o godz. 18:11

  Wladza dal i miala prawo zabrac kmieciu

 • 27 kwietnia 2014 o godz. 20:05

  Do asdf-co to znaczy przyzwolenie? Albo zgodnie z prawem albo nie.

 • 27 kwietnia 2014 o godz. 21:07

  Ewo, czemu wiec nie ma cie w kosciele albo w Rzymie, tylko siedzisz przy kompie ? Zakłamani katolicy, tfu !

 • 27 kwietnia 2014 o godz. 21:43

  Jaki jest największy sukces Pani Hani na Targówku podczas 8 lat urzędowania:

  – spalarnia śmieci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 • 27 kwietnia 2014 o godz. 22:06

  Jaki jest szczyt odwagi?

  – Mieszkając na Targówku zagłosować na Panią Hanie i nie wyprowadzić się.

  PIS-owcy: Dlaczego Targówek którym rządzicie nie rozpoczął jeszcze koszenia zieleni. Nawet Praga i Białołęka mają już to za sobą. Trawa po kolana!!!!

 • 27 kwietnia 2014 o godz. 22:39

  to są żarty!!!!!!! napisał(a):

  24 kwi 2014

  14:09

  Zauważcie kochani miłośnicy PO że po reformie autobusów (zaproponowany rozkład PO otwarciu metro na Wileniaku ) Marki będą miały dwa połączenia ze Starówką oraz Stacją Arsenal. (718 oraz 190)

  Natomiast Bródno Bliskie oraz zacisze żadnego. Białołęka Zielona też “0″ połączeń ze Starówką oraz Arsenalem Czy Pani Hania będzie kandydować na Burmistrza Marek ? Czy ktoś coś POwie w tej sprawie?

 • 28 kwietnia 2014 o godz. 09:47

  mnie ten skwer bardzo się podoba. chętnie zamienił bym cały las bródnowski na jeden wielki skwer. a ostatnio my z twojego ruchu poznalismy tam fajnych radnych z peło i wyminilismy się usmiechami.

 • 28 kwietnia 2014 o godz. 10:44

  Czy będzie koncert orkiestry bezrobotnych przyjaciół przewodniczącego z nutami za 10 tys., dostępnymi też za 10 zł w buw wolny dostęp?

 • 28 kwietnia 2014 o godz. 14:42

  Wygląda koszmarnie, jak rampa załadunkowa do trzody chlewnej przy PGR w Juchach Wielkich

 • 28 kwietnia 2014 o godz. 14:44

  głosowałem na Palikota. Dziś się cieszę, ze mamy fajny skwer. Wygląda super :)Brawo!

 • 28 kwietnia 2014 o godz. 15:04

  z drugiej strony skweru też powinni posadzić topole, by było intymniej na skwerze

 • 28 kwietnia 2014 o godz. 21:04

  o znowu jakis palikociarz się podemnie podszywa. To hańba!

 • 2 maja 2014 o godz. 02:18

  Skwer jest, a obok skweru chodnik sie kończy, dalej błoto i dziury i nawet brak przejścia na drugą stronę ulicy bo wymalowane kiedyś pasy już dawno wyblakły a znak ktoś chyba wyrwał.

 • 6 maja 2014 o godz. 18:41

  Dziwi mnie lokalizacja tego skwerku, przecież pan burmistrz nie ma szans ze swych okien nawet go zobaczyć, a i na spacer za daleko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.