Paweł Althamer zrobił plac zabaw w kościele | | targowek.info

Paweł Althamer zrobił plac zabaw w kościele

Spokojnie, nie u nas, a w Niemczech. – W Polsce się nie udało – mówi najbardziej znany artysta i performer z Bródna. 

Instalacja artystyczna Pawła Althamera /fot. youtube
Instalacja artystyczna Pawła Althamera /fot. youtube

Instalacja powstała już jakiś czas temu, ale teraz przypomina ją jutuber o nicku walizeczka11. Przypominamy i my, bo w materiale Paweł Althamer opowiada też skąd wziął pomysł na Park Rzeźby na Bródnie i jak się ta cała historia zaczęła.

A więc cofnijmy się w czasie do 2010 roku. Dyrekcja prestiżowego, niemieckiego Ludwig Museum zaprasza Pawła Althamera do współpracy. Ten proponuje nietuzinkowy pomysł: – Miałem taki stary projekt, którego nie udało mi się w Polsce zrealizować. Z przyczyn, które można by nazwać pewną tradycją – mówi Althamer.

Pomysł to budowa placu zabaw w kościele i to z kościelnego wyposażenia. Ale zanim zaczniecie się oburzać, przeczytajcie dalej. Chodzi o kościół w Akwizgranie, który stał w środku dzielnicy zdominowanej w ostatnich latach przez imigrantów wyznających islam. Świątynia stała pusta, w pewnym momencie była nawet wystawiona na sprzedaż, a artysta postanowił nadać jej nowe życie. Tak, aby znowu przyciągała okolicznych mieszkańców jako coś w rodzaju świetlicy. I tak z konfesjonału i ambony powstała zjeżdżalnia i miejsce do wspinania dla dzieci.

Jak to wyglądało zobaczycie w materiale walizeczki11, na którego końcu Althamer opowiada też jak niemieckie doświadczenia przełożyły się na nasz Park Rzeźby. Dodajmy jeszcze, że za instalację placu zabaw Althamer dostał Nagrodę Artystyczną Akwizgranu – Kunstpreis Aachen 2010.

8 komentarzy na temat “Paweł Althamer zrobił plac zabaw w kościele

 • 16 kwietnia 2014 o godz. 07:15

  musi minac conajnniej 7 pokolen zeby Polak od Niemca nagrode mogl przyjmiwac…!

  …stary mlotek

 • 16 kwietnia 2014 o godz. 08:59

  Fajny pomysł. Nawet konserwator zabytków by się nie zgodził na takie bezczeszczenie dóbr kultury – u nas to marne szanse

 • 16 kwietnia 2014 o godz. 10:46

  Paweł Althamer jest nasz i go nie oddamy nikomu :-)

 • 16 kwietnia 2014 o godz. 11:48

  Nie ma co się oburzać. Bałwany ze złota pozostają bałwanami ze złota, i żadnej wartości duchowej mieć nie powinny. W przeciwnym wypadku niech nie nazywają się chrześcijanami.
  W końcu jakiś udany, a zarazem pozytywny pomysł pana A. Ożywienie danego miejsca przez przyciągnięcie lokalnej społeczności plus to, czego na Targówku nie uświadczyliśmy, tj. estetyczne nawiązanie do danego miejsca, a nie jakieś kostropate kształty nijak mające się do klimatu naszej dzielnicy.

 • 16 kwietnia 2014 o godz. 11:52

  do PUTIN ? FAN:
  Nie musi mijać ani jedno pokolenie: Władysław Bartoszewski i Kaiser-Otto-Preis oraz Jerzy Buzek z Nagrodą Marcina Lutra.

 • 19 kwietnia 2014 o godz. 11:43

  precz satany i inne kedziory won do moskwy. a kysz akysz akysz!

 • 24 kwietnia 2014 o godz. 22:03

  to jawna profanacja i próba ośmieszenia religii katolickiej,wstyd mi za takich ludzi

 • 3 lipca 2016 o godz. 22:35

  Dla mnie są to zwykłe ćwiczenia formalne. Ale poza zabawą formą, zamienianiem znaczeń, niczego tak naprawdę nie wnoszą. Jak widzę taką sztukę, zastanawiam się…. po co?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.