Wielkie zmiany w planowaniu dzielnicy: więcej bloków, mniej torów | | targowek.info

Wielkie zmiany w planowaniu dzielnicy: więcej bloków, mniej torów

Tak najkrócej można podsumować zmiany w planistycznej konstytucji Warszawy dotyczące Targówka. Jeśli Wam się coś nie podoba, macie czas do maja na zgłoszenie poprawek. 

Ratusz wyłożył do publicznego wglądu zmiany w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. To taki dokument, który decyduje co i gdzie może powstać w Warszawie. Nie w szczegółach, ale ogólnie ustala, gdzie będzie przemysł, gdzie handel, a gdzie bloki. U nas powstają głównie te ostatnie.

Kilka zmian robionych jest ewidentnie po to, żeby deweloperom żyło się lepiej. Z kilku można się cieszyć – nieużytków kolejowych mamy pod dostatkiem, wiec każde zmiany na tych terenach są mile widziane. Są też zmiany niejednoznaczne, bo wciąż nie wiemy, czy hala sportowa będzie mogła powstać przy Radzymińskiej czy nie…

Zmiany dotyczą całej Warszawy, te na Targówku opisaliśmy poniżej. Numery obszarów zobaczycie na tej mapce:

zmiany w studium
Zmiany w studium zagospodarowania Warszawy – Targówek

Obszar 75– nowe osiedla między Lasem Bródnowskim a Kanałem Bródnowskim

Większość tego obszaru ma w obecnym studium funkcję… rolniczą. Teren leży w zaplanowanym jeszcze przed wojną klinie napowietrzającym Warszawę, ale teraz niewiele po nim zostało. Zmiany przypisują mu funkcję mieszkaniową wielorodzinną, czyli taką jak w praktyce już tu jest. Istotniejsza jest zmiana wysokości zabudowy: zostaje podniesiona z 12 na 20 m.

Obszar 76 – wielka łąka po lewej stronie ul. Radzymińskiej jadąc do Marek

W tym miejscu z Radzymińską ma się łączyć Trasa Olszynki Grochowskiej, więc przed laty zaplanowano tu gigantyczny parking dla tirów i samochodów osobowych. W tym przypadku cieszymy się, że władze miasta swoje plany wprowadzają w życie tak powoli, bo akurat parking nie jest nam tu do niczego potrzebny.

A co jest potrzebne? Poprzedni burmistrz Targówka Grzegorz Zawistowski forsował w tym miejscu budowę hali sportowej Arena Varsovia, której wciąż brakuje w Warszawie, a mogłaby być pierwszym prestiżowym obiektem w naszej dzielnicy.

Zmiany w studium ustalają przeznaczenie terenu na Usługi. To termin dość pojemy, bo czy usługi będą rekreacyjno-sportowe (czyli hala) czy handlowe (czyli supermarkety)? Studium oczywiście nie przesądza, w którym kierunku pójdzie zabudowa, to zależy od władz Warszawy. Niepokoi nas jedynie ograniczenie wysokości do 12 metrów.  Tyle mają raczej tandetne blaszaki, a nie prestiżowa arena.

Obszary 77, 78, 79, 80 – tereny kolejowe w rejonie Zabranieckiej, działka za stacją Statoil przy Radzymińskiej (77)

Dwa pierwsze obszary to zaniedbane tereny kolejowe. Kolejarze sami wystąpili o zmianę przeznaczenia terenu na Usługi, więc pewnie chce poszukać na nie kupca. Wysokość do 12 m.

Teren 79 dostaje kategorię Usług Handlu (UH). I tak powstał już tu Kaufland, a teren będzie jeszcze bardziej atrakcyjny po wybudowaniu Trasy Świętokrzyskiej i Obwodnicy Śródmieścia (na mapce poniżej opisana jako Zabraniecka). Wysokość zabudowy zostaje podniesiona do 20 m.

Obszar 80 zostaje przeznaczony na funkcję Usługową, w opisie zaznaczono, że może być uzupełniona funkcją mieszkaniową.

Niebieskimi liniami zaznaczono obszary zmian. Liczba po U to dopuszczalna wysokość. Przy okazji zwróćcie uwagę, że Trasa Świętokrzyska jest wpisana w studium a zielony skwerek na Szmulkach jest po prostu zmniejszony
Niebieskimi liniami zaznaczono obszary zmian. Liczba po U to dopuszczalna wysokość. Przy okazji zwróćcie uwagę, że Trasa Świętokrzyska jest wpisana w studium, a zielony skwerek na Szmulkach jest po prostu minimalnie zmniejszony

 

Obszar 81 – okolice Osiedla Wilno 

Rozległy teren między torami, Swojską, Bukowiecką, aż do działek – czyli Wilno i łąki za nim, otrzymuje funkcję M1. Wcześniej formalnie były tu głównie nieużytki. ale też tereny oznaczone jako M2, czyli zabudowa jednorodzinna. Za zmianą z domków na bloczki wnioskował oczywiście deweloper, ale też zarząd dzielnicy Targówek. Przy okazji do Studium zostanie wpisany przystanek kolejowy Zacisze-Wilno.

Obszar 59  – tereny kolejowe między torami a Wysockiego

W studium zaliczono ten obszar do Pragi Północ, ale przecież to granica Bródna. Nieużytki kolejowe zostają przeznaczone na Usługi z dopuszczalną wysokością 20 m. Wnioskowali o to kolejarze, o których pomyśle na zabudowę tych terenów już pisaliśmy.

Wincentego drogą Główną (a nie Główną Przyśpieszoną)

W Studium wreszcie zmieni się też klasa ul. św. Wincentego. Dotąd planowano ją jako „główną ruchu przyśpieszonego” (GP), teraz zmieni się na główną ( G). Oznacza to nieco mniejszą dopuszczalną prędkość, ale też więcej skrzyżowań. Gdyby Wincentego zmodernizowano do klasy GP, musiałby zniknąć wyjazd z Zielonego Zacisza czy kilku mniejszych uliczek na Targówku.


UWAGA. Wszystkie powyższe zmiany, to na razie propozycje. Formalnie możemy zgłaszać do nich poprawki, a potem zmiany musi zatwierdzić Rada Warszawy. Jeśli więc coś Wam się nie podoba, to jeszcze nic straconego.

Projekt zmiany Studium wraz z prognozą oddziaływania na środowisko wyłożony jest do publicznego wglądu od 3 kwietnia do 7 maja 2014 r. w siedzibie Urzędu m. st. Warszawy, przy ul. Marszałkowskiej 77/79, od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 16. Wersję internetową znajdziecie tutaj

Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie rozwiązaniami odbędzie się 15 kwietnia 2014 r. w Pałacu Kultury, piętro VI – Sala Rudniewa, o godz. 16. Może tam pójść każdy mieszkaniec Warszawy.

PRZECZYTAJ TEŻ:

19 komentarzy na temat “Wielkie zmiany w planowaniu dzielnicy: więcej bloków, mniej torów

 • 10 kwietnia 2014 o godz. 13:05

  Czy na Targówku odbędzie się jakiś wiec,przemarsz,manifestacja w rocznicę katastrofy?

 • 10 kwietnia 2014 o godz. 13:29

  Zmiana dla ul. Św.Wincentego jak najbardziej pozytywna. Pytanie jest: kiedy realnie będzie zrealizowane to poszerzenie??? Naprawdę stan tej drogi jest fataln, a ruch z roku na rok coraz większy. Dodatkowo, fakt zaplanowanego remontu, powoduje, że bliska okolica drogi jest wyłączona z inwestycji.

 • 10 kwietnia 2014 o godz. 14:09

  Skwerek, to macie chyba przy redakcji. Na Szmulkach jest park i gdyby przebieg Trasy wyglądał tak jak na tych mapach ze studium, nikt by nie protestował, tylko lobbował w ratuszu za jak najszybszym rozpoczęciem prac. Zastanówcie się więc zanim coś napiszecie. Takie dziennikarstwo jak Wy w przypadku TŚ, uprawiał w Niemczech, w latach 30-tych i 40-tych.

 • 10 kwietnia 2014 o godz. 14:14

  Juz bez zartow – naprawde nadal wierzycie w „wielka arene na Targowku”? Przeciez kazdy widzi jak rozwija sie M1. Nawet kolo CH Targowek w malo atrakcyjnym miejscu(trzeba przejsc przez kawalek most) gdzie bylo „mini pole golfowe” teraz nadal sa „uslugi” tylko nazywaja sie Lid*, mimo, ze niedaleko Bied*.

  Parking dla ciezarowek to chyba jedyna alternatywa(w sensie, ze mniej byloby wypadkow i parkowania/blokowania po Targowku), bo jak nie on to pewnie powstanie kolejne centrum handlowe, czy po prostu zwykle sklepy(np. Czerwona Torebka i to jest bardziej prawdopodobne)…

  Oczywiscie teren jest tak duzy, ze moglby powstac i paintball i strzeln. i caly wrecz kompleks z basenami. Ale Targowek to sypialnia…

 • 10 kwietnia 2014 o godz. 14:27

  Pomijajac juz zakusy zrobiena tam drugiego CH – kto wylozylby pieniadze na „Arene Targowek”? Ludzie od kopaniny? Bez zartow – sa problemy z utrzymaniem narodowego i wielu innych obiektow miejskich chocby – na Targowku nawet lokalny klub moze miec problem z utrzymaniem terenu, by nie powstaly tam bloki chocby. Sporty alternatywne? Te mocno promowane, jak na nie – czyli chocby fa maja swoje wlasne siedziby i wola grac na narodowym niz budowac stadion, atletyka jak zawsze nie ma pieniedzy, koszykowce wystarcza zasadniczo obecne hale(w okolicach stolicy tez), zreszta to podobno pierwszy sezon i sukces wladz w historii bez druzyny w glownej lidze…

  Reszta tez raczej nie – moze kolejny orlik, ale lyzwiarze dostana pewnie zamiast tanszego namiotu jakas zabudowe nad istniejacym lodowiskiem, hipodromy sa, do tenisa stolowego areny budowac nie beda. Basen – po wpadkach z Polonezem malo prawdopodobne.

  Heliport juz jest – nazywa sie Targowek International, oops szpital, rozwojem ultra-lekkich wladze sa zainteresowane mniej niz sportem czy edukacja w ogolnosci, zwlaszcza, ze nie byloby lozy VIP jak na Okeciu…

  Mozna byloby liczyc tylko na „developerow”, bo skoro jeden postawil stacje kolejowa to inny chwalilby sie osrodkiem sportowym, mini lotniskiem czy czyms analogicznym, ale zeby w skali inwestycji to caly lasek pewnie musieliby wyciac.

 • 10 kwietnia 2014 o godz. 14:33

  Chyba, zeby Warszawa dostala IO(pewnie letnie), ale wtedy tez raczej nikt nie budowalby na Targowku. Albo powstalyby obiekty w wiekszosci niedaleko od narodowego, albo kompletnie nowa wioska olimpijska na granicach miasta. Bo tereny przemyslowe Targowka w okolicy nowej kolejowej do tego czasu zabuduja developerzy niskimi blokami, zasadniczo bez miejsc do parkowania dla gosci i z zagladaniem sobie w okna….

 • 10 kwietnia 2014 o godz. 14:56

  Ja chcę Świętego Wincentego w przekroju 7 pasów!!!!!!!

  I więcej Blokowisk! Nieużytków mamy za dużo. Na Targówku jest za mało korków. Ułatwmy jeszcze bardziej budowę mieszkań niech tu mieszka więcej ludzi!!!!!!!!!!!!

  Nie będą mieli gdzie pracować i wszyscy będziemy jechać wspaniałą szeroką Świętego Wincentego poszerzoną do 7 pasów w jedną stroną!!!! I żadnego tramwaju na Białołękę – niech oni też jadą samochodami.
  Taki widzę mój Targówek.

 • 10 kwietnia 2014 o godz. 15:12

  Bardzo dobra wiadomość będziemy sprzedawać więcej mieszkań naiwniaczkom, którzy wierzą, że do Centrum dojadą w 15 minut.

  Tak trzymajcie!!!

 • 10 kwietnia 2014 o godz. 18:19

  qwerty.. piekna wizja…miejmy nadzieje ze kiedys wykarczuja las brodnowski i na jego miejscu powstana piekne budowle cudownych deweloperow…ta zielen w Warszawie jest taka denerwujaca!

 • 10 kwietnia 2014 o godz. 18:24

  MIREK słusznie prawi. Sw. Wincentego koniecznie do szybkiej modernizacji. Okolice także czekają na modernizację.

 • 10 kwietnia 2014 o godz. 19:26

  Warszawa to nie jest wieś,a Targówek to nie slumsy warszawskie,mamy dużo terenów,które leżą odłogiem od lat,a tak powstaną na nich osiedla,dzielnica zarobi na sprzedaży gruntów,będą pieniądze na rozwój dzielnicy,nowi mieszkańcy też na pewno wniosą świeża energię.Niech nam rośnie i rozwija się ten nasz Targówek :-)

 • 10 kwietnia 2014 o godz. 19:47

  A o rocznicy cisza…

 • 10 kwietnia 2014 o godz. 23:21

  Lepsze osiedla jak krzakowiska ze śmieciami.

 • 11 kwietnia 2014 o godz. 07:39

  Szanowna Pani Agnieszko,
  tak zarobiła gmina Białołęka, zarobiła i nic nie zrobiła, a teraz osoby w niej przebywający płaczą za metrem, szkołami, przedszkolami, szerszymi drogami i etc.
  Ulica Wincentego prędko nie zostanie przebudowana, gdyż trzeba wynagrodzić panią Annę, niejakiego kierownika i kilku innych osobników za cieżką pracę … na tym Forum.

 • 11 kwietnia 2014 o godz. 08:52

  Hans,co ty bredzisz???
  Targówek to nie Białołęka,od zawsze mamy lepszych włodarzy,poza tym widzieliśmy błędy innych,czegoś się nauczyliśmy.
  Urzędnicy z ratusza trzymają poziom.Radni dali czadu ostatnio,ale się ich wymieni na ludzi odpowiedzialnych:menadżerów,zarządców,finansistów.Na przyszłość trzeba trzymać z obozem Pani Prezydent,to więcej zyskamy,a nie tylko pluć i obrażać.

 • 11 kwietnia 2014 o godz. 10:29

  Arczi,
  trzymać to sobie możesz, co chcesz i kiedy chcesz, nawet mamusię za rączkę!
  Piszesz bzdety jak jakiś komsomolec.
  Demokracja polega na tym, że każdy ma prawo nie lubić „obozu Pani Prezydent” i nie musi z nim „trzymać”, a „Pani Prezydent” ma za-sra-ny obowiązek mądrze i sprawiedliwie zarządzać, a nie wynagradzać klakierów, lizusów i pachołków!
  Zresztą to ostatnie twoje zdanie pokazuje, jak głęboko masz zryty czerep. Polska to znaczy m.in. „WOLNOŚĆ”! (stąd nawet przysłowie: „musi – to na Rusi, a w Polsce – jak Kto chce”).
  Zapamiętaj to sobie, zanim całkiem się skompromitujesz lub zdemaskujesz.

 • 11 kwietnia 2014 o godz. 11:02

  Arczi, Agnieszka- gadzinówka i tuba goebbelsowska ratusza!
  Z owoców „pracy” radnych widać, że chodzi o histeryczne przekwalifikowanie tego, co zostało, na tereny pod bloczki. Koszmarne pudełka na miedzach lub za siatkami, chronione przez inwalidę lub postubeka. A dla pozostałych mieszkańców? Rozwalona komunikacja, dziurawe uliczki, alkohole24h i biedronka co 1 km. No a pieniądze pójdą na skwery z kotwicą i zaschniętymi trawkami albo z atrapami ula.

 • 13 kwietnia 2014 o godz. 08:24

  I bardzo dobrze. Zagospodarować cały Targówek. Bródno. Skończy się pijaństwo po krzakach, spanie po rowach i włóczenie się menelstwa po nieużytkach. Budować jak najwięcej. Bloki, domy, sklepy, parkingi. Wypłoszyć z chaszczy przerabiających auta, cichodajki i zlikwidować dziuple na przedmieściach.

 • 14 kwietnia 2014 o godz. 06:57

  Bardzo fajne zmiany dot. obniżenia klasy drogi z GP na G, ale informacja, że obecny wyjazd z Zielonego Zacisza (ten bliższy ul. Kondratowicza) zostanie zachowany to bzdura. Odsyłam do przepisów. pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.