Bródno atrakcją turystyczną: codziennie wycieczki

14
Share

To już jest jakieś szaleństwo, ale bardzo się z niego cieszymy. Przewodnicy warszawscy na wyścigi organizują wycieczki połączone ze zwiedzaniem Bródna. Można zwiedzać rowerem, można pieszo.

 

Pogoda ma nie być tak ładna, jak w ciągu tygodnia, ale i tak warto. Aż dwie wycieczki szykują się w ten weekend po Bródnie.

Sobota

Na sobotnią wycieczkę zaprasza „Warszawa na Wyrywki” i przewodnik Piotr Wierzbicki. Zbiórka o godz. 13.30 przy drewniaku na rondzie Żaba. Udział płatny „co łaska”.

Początkiem zaproszenia pan Piotr nam podpada, ale potem nadrabia:

Powszechnie kojarzy się z blokowiskiem i cmentarzem. Ktoś może jeszcze pamięta PGR… Tymczasem Bródno może poszczycić się pasjonującą historią sięgającą X wieku! Skoncentrujemy się na Nowym Bródnie, założonym w drugiej połowie XIX w. kolejarskim osiedlu, którego relikty wciąż istnieją.

– Kto tu założył cmentarz żydowski i co nam powie jego brama?
– Gdzie zachowały się stare drewniaki?
– Skąd się wzięła żaba na rondzie?
– Dlaczego było stare i nowe Bródno?
– Gdzie jest dom dozorców?
– Co robili kolejarze na Nowym Bródnie?
– Jak przebiegała ulica Białołęcka?
– Gdzie był bar „Pod Trupkiem”, a gdzie „Rzym”?
– Dokąd prowadzi dawny tunel?
– Gdzie była parowozownia?
– Jak wyglądają stare kamienice na Nowym Bródnie?
– Gdzie można znaleźć kawałek starej ulicy Wysockiego?
– Kiedy powstał Dom Kultury „Świt”?
– Jak wyglądał kiedyś kościół przy Bartniczej?
– Jak przebiegało powstanie na Bródnie?
– Gdzie jest ostatni PGR w Warszawie i co tam było wcześniej?
– Jakie były początki cmentarza bródnowskiego?

 

Niedziela

20130707_124949Niedzielne zwiedzanie zacznie się pod Cafe 8 stóp przy Ratuszowej 2, o godz. 12. Wycieczkę rowerową poprowadzi Jarek Spacerolog Praski, czyli przewodnik po Warszawie darzący specjalną sympatią naszą stronę Wisły. Koszt 15 zł (w cenie kawa/piwo/herbata do 8 pln w Cafe 8 stóp).

Tak zapraszają organizatorzy:

To będzie podróż do tych miejsc, które samemu niełatwo odnaleźć. Zobaczymy resztki kolejowego imperium na Nowym Bródnie, nowopowstające społeczne Muzeum Komunikacji z pierwszym polskim pociągiem elektrycznym i latający motocykl z koszem, a nawet prawie powietrzną panoramę Warszawy z zaskakującego miejsca.

Odwiedzimy miejsca znane z filmu Juliena Bryana „Oblężenie”, zobaczymy gdzie stał dom rodziców Jana Kobuszewskiego, a gdzie mecenasa Jana Olszewskiego, gdzie urodził się Olgierd Budrewicz, a gdzie pracowała przed wojną Irena Sendlerowa.

Dowiemy się, gdzie była karczma Rzym, gdzie stał piękny, drewniany dworzec Praga Kolei Nadwiślańskiej i zobaczmy też jak wyglądał przedwojenny przystanek tramwajowy. Można będzie nawet go dotknąć. Natomiast nie powinno się dotykać (choć można będzie zobaczyć) propagandowego napisu z okresu referendum 1947.

Ponadto na trasie kilka drewniaków, ciekawe architektonicznie obiekty międzywojenne i pierwszy pomnik ważnej warszawskiej bitwy. Uwaga – w ramach wycieczki kolarskie kryterium górskie. Ale to i tak jeszcze nie wszystkie atrakcje…

Wybieracie się?

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx