5 najgłupszych pomysłów w budżecie partycypacyjnym. I 5 najfajniejszych

38
Share

To tylko subiektywny ranking naszej redakcji, więc możecie się z nim nie zgodzić. Ale niektóre projekty są co najmniej dziwne.  

 

Pomysły zgłaszane do budżetu partycypacyjnego były różne, tak jak różni są mieszkańcy naszej dzielnicy. I to jest fajne w demokracji, że każdy może w niej uczestniczyć, a zdecyduje większość. Zdawało nam się jednak, że po to mamy kompetentnych urzędników, żeby odsiali projekty kompletnie nietrafione. Niestety, przeceniliśmy ich.

Poniżej nasz subiektywny Ranking najgłupszych projektów do budżetu partycypacyjnego.

fot. Slawek/Flickr

fot. Slawek/Flickr

5. Ławeczka z Janem Kobuszewskim pod DK Świt

Pomysł bardzo fajny. Wielki aktor i kabareciarz pierwsze lata życia spędził na Bródnie. W miejscu Domu Kultury Świt jego rodzina miała nawet przed wojną dom. Jest tylko jeden problem.

W Warszawie przyjęte jest, że pomniki stawia się ludziom po śmierci. A Pan Jan żyje i ma się całkiem dobrze.  Za życia pomnik u nas miał tylko Jan Paweł II. Stalin podobno też chciał, ale mu się nie udało. Projekt choć sympatyczny, stawia Jana Kobuszewskiego w niezręcznej sytuacji.

4. Toaleta w Parku Wiecha

Tak, chodzi o ten sam park, w którym zwykłe toy-toy’e były doszczętnie spalone trzy razy. Teraz proponuje się nowocześniejszą, samoobsługową toaletę za 340 tysięcy złotych. Obawiamy się, że może to być najdroższa pochodnia w mieście. Tęczę na pl. Zbawiciela za te pieniądze można spalić i odbudować trzy razy. W Parku Wiecha chyba lepiej najpierw usprawnić monitoring.

3. Bezpłatny internet

Doceniamy inicjatywę. Mamy nadzieję, że dożyjemy czasów, gdy darmowy dostęp do internetu będzie prawem człowieka. Ale nie na Targówku, nie z tymi władzami dzielnicy. Bezpłatne Wi-Fi w wydaniu naszego urzędu, to kompletna porażka. Nie dość, że trzeba najpierw rejestrować się z dowodem osobistym w urzędzie na Kondratowicza, to za darmo otrzymujemy net o prędkości  do 512 Kb/s i to tylko na 30 minut. Przy tych parametrach ściągnięcie jednego filmu z YouTube zajmie jakieś 10 minut.

Pomysłodawcom tego projektu podpowiadamy, że darmowy internet o tej prędkości i to bez limitów czasowych,  już jest dostępny w całej Polsce. Sprawdźcie stronę Aero310 tys. zł wydane na coś, co już istnieje, to lekka rozrzutność.

2. Boisko do siatkówki przy św. Wincentego

Projektodawcy poprosili we wniosku o postawienie „dwóch słupków do gry w siatkówkę i wyznaczenie boiska” na trawniku za urzędem dzielnicy. Sam pomysł jest super i miałby nawet szansę na zdobycie głosów niektórych członków naszej redakcji. Ale za 250 tys zł?  Taka cena widnieje na liście projektów ogłoszonej przez ratusz. Według oficjalnego cennika urzędu miasta, latarnia kosztuje 10 tys. zł. Jeden słupek do gry w siatkówkę ma kosztować 125 tys zł? Coś tu jest nie tak.

1. Pomnik Żołnierzy Wyklętych

Pomnik może i potrzebny, ale czy na pewno w tej lokalizacji? Trawnik przy Domu Kultury Zacisze to atrakcyjny plac, na którego zagospodarowanie wciąż pojawiają się nowe pomysły. Miała tu być przychodnia, komisariat, poczta, ostatnio jest pomysł urządzenia placu zabaw.

Wszystko jest tu bardziej potrzebne niż pomnik Żołnierzy Wyklętych. Dlaczego miałby powstać na Zaciszu, a nie na przykład przed którąś z katowni UB, których tyle było na sąsiedniej Pradze Północ? Co Zacisze ma wspólnego z Żołnierzami Wyklętymi?

 


 

Żeby nie było, że tylko narzekamy, prezentujemy też Ranking pięciu projektów, które przypadły nam do gustu. 

5. Ustawienie na terenie Parku Bródnowskiego stolików do gier planszowych

Fajne, tanie (projekt za 21 tys. ), a może być dobra zabawa. Gry planszowe przeżywają renesans, miło byłoby pograć nie tylko w klubokawiarniach w Śródmieściu, ale też w naszym parku.

4. Postawienie murku do gry w piłkę / przestrzeń do malowania graffiti

Murek miałby stanąć przy ul. Św. Wincentego 89 i  ul. Żuromińskiej 12. Kto kopał piłkę o ścianę, ten wie o co chodzi. A do tego murek może by galerią sztuki dla lokalnych grafficiarzy.  Jesteśmy za.

3. Wyznaczenie pasów rowerowych na Targówku 

Chodzi o pasy dla rowerów na tzw. obwodnicy Targówka Mieszkaniowego, czyli ul. Ossowskiego, Handlowej, Myszkowskiej. Pisaliśmy o ty już dawno. Te ulice są bardzo szerokie, co skłania kierowców do szybkiej jazdy. Lekkie zwężenie samochodom nie zaszkodzi, a rowerzystom pomoże.

2. Transmisja online z sesji Rady Dzielnicy

Skoro radni nie chcą obradować popołudniami, gdy mieszkańcy maja szansę pojawiać się na sesjach rady, to oglądajmy ich chociaż w internecie. Każdy będzie mógł zobaczyć, jak wyglądają dyskusje o naszym Targówku i wyciągnąć własne wnioski…

Domek Herbaciany

Domek Herbaciany

1. Doprowadzenie elektryczności do „Domku herbacianego” w Parku Bródnowskim

To jest projekt, który powinien być załatwiony już dawno. Pociągnięcie jednego kabla pojawiało się już nieraz w budżecie dzielnicy, ale zawsze było coś ważniejszego. Domek Herbaciany ma mnóstwo ciekawych propozycji dla mieszkańców w różnym wieku. Dobrze, gdyby oferował też coś zimnego do picia, mógł puszczać muzykę z głośników i działał także po zmroku. Do tego wszystkiego potrzebna jest elektryczność.

 

38
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx