Czarna Żaba – tak wygladał legendarny squat | | targowek.info

Czarna Żaba – tak wygladał legendarny squat

Dawniej było tu tętniące życiem centrum kultury niezależnej. Dziś jest stacja benzynowa. Gdzie? Na Rondzie Żaba.     

 

Dziś o squatach takich jak Elba, Fabryka czy Przychodnia mówi się nawet w mainstreamowych mediach. Młodzi ludzie zajmują budynki porzucone przez ich właścicieli i w miarę możliwości adaptują je na lokale mieszkalne i centra kultury.

Jeszcze na początku XXI wieku nie było to takie powszechne. Jednym z pierwszych takich miejsc w Warszawie była Czarna Żaba. Squat działał przez kilkanaście miesięcy przy ul. św. Wincentego 6, w piekarni wzniesionej w latach 20-tych przez Józefa Roguskiego,  w PRL-u działającej jako Spółdzielnia Piekarsko – Ciastkarska. W latach 90-tych budynek popadł w ruinę, a że był świetnie położony, w 2001 roku młodzi ludzie nadali mu nową funkcję. 

Czarna Zaba
Squat przy Rondzie Żaba /fot. You Tube

W Żabie działa klub, w którym odbywały się koncerty nawet z udziałem zagranicznych zespołów. Ale nie tylko. To był dom kultury z prawdziwego zdarzenia. Squattersi rozdawali darmowe posiłki dla okolicznych mieszkańców dotkniętych przez biedę, organizowali pikniki dla dzieci, w budynku odbywały się wystawy studentów Akademii Sztuk Pięknych.

Wiele o tym miejscu możemy dowiedzieć się z listów w obronie squatu wysyłanych na początku naszego wieku do ówczesnego burmistrza Targówka Marka Kamińskiego (cytat za old.squat.net):

Młodzi ludzie, którzy zdecydowali się wykorzystać wolno stojący nieużytek mieli na swojej drodze wiele przeszkód – budynek początkowo nie nadawał się do mieszkania, ani do prowadzenia działalności kulturalno – społecznej.

Wspólnym wysiłkiem udało się doprowadzić zniszczony i brudny lokal do stanu używalności. Śmieci i brud zostały sprzątnięte, powstawiano szyby, naprędce naprawiono kanalizację. Od kilku miesięcy, co tydzień organizowana jest akcja rozdawania darmowych posiłków dla bezdomnych i potrzebujących – „Jedzenie zamiast bomb”.

1 czerwca tego roku mieszkańcy nieużytku przy ul. Św. Wincentego 6 zorganizowali piknik dla dzieci i młodzieży, podczas którego uczestnicy mogli brać udział w konkursach i zabawach, uczyć się wspinaczki pod kierunkiem himalaistów itd.

W budynku cyklicznie odbywają się wystawy studentów Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dla których jest to często jedyna szansa prezentacji prac szerszemu gronu odbiorców. Często prezentowane są wystawy o tematyce ekologiczno – społecznej, jak na przykład „Bioregionalizm” przygotowana przez Pracownię na Rzecz Wszystkich Istot. W dawnym nieużytku mają również miejsce pokazy slajdów młodych podróżników oraz filmy turystyczne bądź o tematyce społecznej.

Wielka atrakcja są imprezy tematyczne i koncerty przygotowywane przez mieszkańców budynku i znajomych, na św. Wincentego przyjeżdżają zespoły z Anglii, Finlandii, Niemiec, Austrii, Białorusi, Litwy i innych krajów oraz oczywiście z różnych miast Polski. Dla wielu z nich występowanie w innym miejscu jest niemożliwe z powodów finansowych.

Można, więc śmiało powiedzieć, że dawny nieużytek na Targówku stal się prawdziwym Centrum Kultury Niezależnej. Młodzi i starzy mogą tam za darmo, i często przy wsparciu innych, realizować swoje marzenia oraz pomagać potrzebującym.

Choć działo się to raptem 12 lat temu, z „Czarnej Żaby” pozostało niewiele zdjęć czy opisów. Znaleźliśmy za to kilka materiałów filmowych wrzuconych całkiem niedawno do internetu. Wygląda na to, że dawni squattersi i bywalcy Czarnej Żaby (głównie mieszkańcy Bródna i Targówka), odkopują stare taśmy wideo i wrzucają je na YouTube.

Pierwszy film jest nieco chaotyczny, czasami nieśmieszny, ale starsi mieszkańcy dzielnicy  pewnie westchną przy nim z sentymentem. Autor nagrania wspomina z młodych chłopakiem, jak dawniej cały Targówek i Bródno jeździły do piekarni po bułki. Snują też plany uruchomienia w dawnej piekarni nowej pizzerii. Dziś wiemy, że nic z nich nie wyszło.

 

Kolejny film jest jeszcze bardziej zaskakujący. Młoda dziewczyna z kucykami opowiadająca o Czarnej Żabie to… Sylwia Chutnik – dziś uznana felietonistka, autorka nagradzanych książek i aktywistka walcząca o poprawę sytuacji matek.

Pod koniec materiału można zobaczyć podwórko piekarni i rozdawanie posiłków biednym mieszkańcom Targówka.

 

Na You Tube znajdziecie jeszcze kilka innych filmów z tego miejsca. Koniec tej historii jest jednak smutny. Teren przejęła firma Aral, która mimo protestów zburzyła piekarnię i zbudowała w tym miejscu stację benzynową (dziś to jest BP). Zamiast Centrum Kultury Niezależnej możemy więc zatankować benzynę i kupić kwiaty w kwiatomacie. Luki po Czarnej Żabie nie udało się na Targówku zapełnić do dziś.

 


Macie zdjęcia Ronda Żaba sprzed budowy stacji benzynowej (ze squatem lub bez)? Bardzo chętnie je pokażemy! Piszcie do nas na adres: redakcja@targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

22 komentarzy na temat “Czarna Żaba – tak wygladał legendarny squat

 • 30 maja 2014 o godz. 10:48

  Cwaniaczki wyłudzający kasę na mieście- to jest kultura niezależna. Ostatnio na Żelaznej podeszła do mnie modnie ubrana parka i zaproponowała, że pójdziemy do fresh marketu, żebym zrobił dla nich zakupy. Do roboty brudasy!

 • 30 maja 2014 o godz. 11:14

  @Paul, fakt, a najgorsze jest to, ze głośno domagają się tolerancji i szacunku wobec nich, a sami gardzą resztą i głośno wyrażają opinię

 • 30 maja 2014 o godz. 11:26

  Sorrry ale prawda jest taka ,ze 90% z nich to ćpuny i nieroby

 • 30 maja 2014 o godz. 11:58

  urządzić squat w Ratuszu w gabinecie Burmistrza – niezaleznie jak się nazywa i skąd jest!

 • 30 maja 2014 o godz. 12:23

  Tak czy siak, taki squat już nie mógłby istnieć. Pomiędzy latami 90-tymi a chwilą obecną jest olbrzymia przepaść jeśli chodzi o przepisy budowlane. Tony wymaganych zezwoleń i tak wypędziłyby squatowców. Pomnijmy przedszkole na Nauczycielskiej. Niebawem może zostać zlikwidowane mimo, że budynek jest w niezłym stanie.

 • 30 maja 2014 o godz. 14:56

  ooo tak, widziałęm nie raz jak tam wąchali tą marychę

 • 30 maja 2014 o godz. 15:06

  Precz z takimi nierobami, siedlisko chorób społecznych, lepsza stacja benzynowa niż ta wylęgarnia ćpunów i innej patologii

 • 30 maja 2014 o godz. 15:16

  Mam nadzieję ze luka po czarnej żabie nigdy nie zostanie zapełniona na Targówku. Precz z takim syfem. Brawo dla firmy Aral

 • 30 maja 2014 o godz. 17:19

  W sąsiedztwie tej stacji jest ulica Praska takie klepisko z bajorami i stare prawdopodobnie nieużytkowane obiekty może tam zorganizować biura ratusza a ratusz oddać niezależnej kulturze jestem za.

 • 30 maja 2014 o godz. 17:35

  Dziwic sie zniszczenia zniszczonej piekarni, ktora zdemolowali przy okazji budowy ronda. W Warszawie nawet duzo lepiej zachowane i ladniejsze budynki ulegaja zniszczeniu – patrz np. siedziba Mennicy – taki czerwony budynek, jest niszczony pod wiezowiec, mimo wrecz idealnego zachowania.

  Inna sprawa jest, ze okolica piekarni byla podobno jedna z najmniej bezpiecznych na calym Targowku. Oczywiscie to zawsze dyskusja, bo skoro ktos kupil ten teren to w czym problem.

  Dzisiaj zreszta „Ci uznani” artysci dysponuja spora gotowka, mimo, ze niektorzy „raperzy” sa miliarderami(vide przejecie przez G. jednej firmy) jakos nie wykupuja chetnie terenow by zamieniac je w „centra kultury niezaleznej”…

  Co do obiektow na Praskiej tam chyba wisza napisy sprzedam w niektorych miejscach, wiec na co czekacie z gotowka :-) …

 • 30 maja 2014 o godz. 20:15

  Widzę, że komentują sami debile, dicopolowcy, któzy nie mają pojęcia o kulturze, polaki cebulaki.

 • 30 maja 2014 o godz. 20:24

  Czytam komentarze i nie rozumiem, skąd tyle agresji i nienawiści. Ludzie, którzy tworzyli ten squat i którzy tam przychodzili to ludzie wartościowi, niezdominowani przez naszą cebuulacką, bierną, agresywną, nietolerancyjną, pełną oszustów i cwaniaków kulturę. Dziś świetnie sobie radzą. Ci, którzy piszą, że to śmieci, cwaniaki wyłudzające kasę i narkomani, są chyba nieudacznikami pozbawionymi inteligencji i talentów. Pozostaje im tylko wściekłość, agresja, nietolerancja i frustracja. Squotersi pomagali innym, nie myśleli tylko o sobie, mieli bardzo dobre stosunki z sąsiadami, organizowali imprezy na które przychodzili zajebiści ludzie. Frustracji mieszający ich z błotem nie dorastają im do pięt.

 • 30 maja 2014 o godz. 23:11

  Cebularstwo to brak poszanowania dla własności prywatnej, nawet jeśli jest opuszczona.

 • 30 maja 2014 o godz. 23:14

  A i jeszcze to jest skandal że Targowek.info promuje tutaj brak poszanowania dla prawa własności!

 • 31 maja 2014 o godz. 00:19

  dobrze ognia nie wzniecili

 • 2 czerwca 2014 o godz. 11:45

  oj bardzo bardzo sie mylicie frustraci. ci ludzie podejrzewam byli i są bardziej przydatni spoleczenstwu niz wy kiedykolwiek. na filmie poznaję nie tylko Sylwię Chutnik, założycielkę fundacji MaMa, ale jeszcze jedną dziewczynę, która jest dziś właścicielką świetnie prosperującego wydawnictwa dla rodziców i dzieci. takie miejsca właśnie sprzyjały rozwojowi i rodziły społeczników. ale wy, ludzie realizujacy sie w obrazaniu innych na forum osiedlowym i tak tego nie zrozumiecie, ech… obiecuje sobie, ze ostatni raz tu cos pisze:)

 • 3 czerwca 2014 o godz. 21:12

  @RC

  jak Ci ludzie wzięli się za wychowywanie dzieci to już wiem skąd ten upadek obyczajów u młodych. Dzięki za info. Trzeba uwarzać na fundacje i książki jaki kupuje się dla dzieci.

 • 4 czerwca 2014 o godz. 09:16

  Patrząc na wpisy to większość ludzi tu piszących jest odbiorcami kultury masowej – Festiwal w Opolu, Eurowizja i podobna papkę jaką TV promuje. Jest też tzw. kultura niezależna/alternatywna i Ci ludzie właśnie taką kulturę tworzyli i promowali. Niestety mam wrażenie że jedni drugich nie zrozumieją ;-( i stad ta agresja. Kasy nie wyłudzani, mieli z biletów za koncert czy inne wydarzenie. A za zebraną kasę organizowali między innymi jedzenie dla biednych. Czy ktoś piszący negatywnie o squocie chodź raz pomógł bezinteresownie biednym? Nie chodzi mi o wrzucenie 5zł na WOŚP czy harcerzom w REALu ale o aktywne uczestnictwo w pomocy, od osób które o to nie prosiły (nie wyłudzających kasy). Ci ludzie nieśli taką pomoc, a ty który piszesz o wyłudzaniu też pomagałeś?

 • 4 czerwca 2014 o godz. 10:30

  @ Ses, nie muszę dawać podejrzanym wyłudzaczom, bo zrobiłem sporo sam społecznie. Opola i tvn nie oglądam. I nie chrzań o promowaniu kultury, bo zmienisz zdanie, gdy oskubią cię na blanta.

 • 4 czerwca 2014 o godz. 11:33

  w skłotach zawsze były narkotyki i seks z przypadkowymi partnerami,a brak elementarnej higieny osobistej był normą,taki skok z powrotem na drzewo

 • 4 czerwca 2014 o godz. 11:39

  PAUL jakbyś był takim społecznikiem to nie siedziałbyś przy komputerze i nie pisał głupot w komentarzach tylko działał. Pewnie jedyne co zrobiłeś społecznie to posprzątałeś kupę po swoim psie, a teraz swoją frustrację musisz wyrzucić na forum, gdzie jesteś anonimowy hehe:)

 • 7 lipca 2014 o godz. 16:31

  Większość komentarzy to jakieś wynurzenia sfrustrowanych troglodytów nie wiedzących o czym tak dokładniej piszą. Ręce mi opadają, i piszę to jako osoba naukowo zajmująca się tematem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.