Działkowicze walczą z ZTM o autobus 170 | | targowek.info

Działkowicze walczą z ZTM o autobus 170

Jeszcze niedawno z Targowej jechali w 20 minut, teraz nawet godzinę albo i dłużej. Zmiana trasy autobusu 170 ma coraz więcej przeciwników.

 

Targówek Mieszkaniowy i Zacisze walczą o 527, a za torami trwa inny spór: działkowicze narzekają na fatalnie zmienioną  trasę 170. Autobus co drugi kurs robi dodatkową pętelkę na Osiedle Wilno i dopiero stamtąd jedzie w dalszą trasę.

Niedawno sprawą zajął się Telewizyjny Kurier Warszawski, któremu pasażerowie z Elsnerowa opowiadają, jak to wygląda w praktyce. Autobus dowozi ich do Wilna, gdzie albo szybko przesiadają się w następny, a jeśli nie zdążą, czekają 20 minut na odjazd. W efekcie dojazd do Targowej trwa nawet godzinę, choć jeszcze niedawno zajmował 20 minut.

ZTM tłumaczy się, że pomiary wykazały, że na starym przebiegu trasy jeździ niewiele osób. Jak podaje autor bloga Autobus Czerwony „Na trzech przystankach (Elsnerów, Lniana i Jesiotrowa) w godzinach porannego szczytu autobusy z 80 miejscami przewiozły w sumie 28 pasażerów, czyli średnio 7 w każdym z czterech kursów”. Skąd więc pretensje?

W okolicach starej pętli faktycznie nie mieszka wiele osób, ale wzdłuż Janowieckiej jest za to mnóstwo działek. Problem nasila się teraz, bo ludzie latem częściej jeżdżą do swoich ogródków i wcale nie robią tego w porannym szczycie. Pomiary warto więc przeprowadzić o nieco późniejszej porze i w ciepłe dni. Wtedy pewnie pasażerów byłoby więcej.

Mostem prosto do centrum?

To nie jedyna kontrowersja związana z trasą 170. Na Facebooku działa też grupa o nazwie „Poprawić dojazd na Szmulki, Utratę i Elsnerów! Przywrócić 170 przez Trasę W-Z!”.

Przypomnijmy, że gdyby nie protest mieszkańców Szmulek, już dawno trwałaby budowa Trasy Świętokrzyskiej, którą można by wygodnie dojechać do tramwajów przy Dworcu Wschodnim… Ale skupmy się na  fejsbukowej akcji. Jej autorzy argumentują:

Od ponad 90 lat Szmulki miały bezpośrednie połączenie z lewobrzeżną Warszawą – tramwajami, a od końca lat 60. – autobusami. Takie połączenia były w okresie międzywojennym, w czasie okupacji, przez cały PRL i lata 90-te.

W ostatnich latach ilość i jakość połączeń Szmulek, Targówka Przemysłowego, Utraty i Elsnerowa coraz bardziej się pogarszała. Osiedlom tym groziło całkowite odcięcie od bezpośrednich połączeń do śródmieścia. Najpierw pod pozorem remontów kilkakrotnie zmieniano i skracano linię 170. W rzeczywistości zlikwidowano najszybsze połączenie Szmulek i Targówka Przemysłowego przez Wisłę.

Trudno się z tym nie zgodzić. Wygodną linię autobusową z ul. Księcia Ziemowita na Pragę uruchomiono już przed wojną. Dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego mamy nawet zdjęcie z tej uroczystości.

Taki autobus na podwoziu polskiego samochodu Ursus kursował z Targówka na Pragę / fot. NAC
Taki autobus na podwoziu polskiego samochodu Ursus kursował z Targówka na Pragę / fot. NAC

Jeszcze do piątku trwają konsultacje w sprawie zmian w komunikacji w naszej dzielnicy po otwarciu metra. W sprawie 170 można bombardować ZTM listami. Na profilu można nawet znaleźć gotowe listy do wysłania.

Poprawić dojazd na Szmulki, Utratę i Elsnerów! Przywrócić 170 przez Trasę W-Z!

PRZECZYTAJ TEŻ:

27 komentarzy na temat “Działkowicze walczą z ZTM o autobus 170

 • 26 czerwca 2014 o godz. 06:38

  Kolejni pomylili autobus z taksówką. Poza tym autor artykułu na wstępie dał ciała bo 170 na Elsnerów zajeżdża ale jak jedzie z Pragi na Wilno… Jak jedzie z Wilna na Pragę to żadnym kursem nie zagląda na Elsnerów. Zresztą stare dziady za dużo sobie pozwalają. Są na emeryturze to sobie mogą poczekać na te kursy te 40 minut. Nie dość, że jeżdżą za darmo, wymagają siedzącego to jeszcze częsty dowóz na działkę! Ludzie są debilami niestety. I jest ich coraz więcej

 • 26 czerwca 2014 o godz. 07:32

  @xyz trochę pojechałeś z kulturą wypowiedzi, ale generalnie się z Tobą zgadzam. Nie widzę problemu, żeby Państwo Działkowicze spisali sobie rozkład jazdy i jeździli tymi kursami, które zahaczają o Elsnerów.
  Do tego nieprawdą jest, że na Wilno 170 jeździ pusty. Może faktycznie w godzinach dziennych (11-15) mniej osób korzysta z tego połączenia, ale w szczycie linia jest obłożona. Wiadomo, jak się pracuje to nie ma czasu na wycieczki komunikacją miejską.

  Ps. Ludzie, myjta się, bo 170 to najbardziej cuchnący autobus, jaki jeździ po Warszawie!
  Pozdrawiam

 • 26 czerwca 2014 o godz. 08:15

  xyz:życzę ci ciężkiej,samotnej starości

 • 26 czerwca 2014 o godz. 08:56

  Na linii 170,odkąd zaczęła jeździć na os.Wilno w ogóle nie ma kontroli.To samo na 338 i 138.Czy kontrolerom z jakiś,całkowicie niezrozumiałych dla mnie powodów nie opłaca się wyruszać na te trasy???

  PISZCIE DO ZTM W SPRAWIE BRAKU CAŁODOBOWYCH KONTROLI NA LINIACH JEŻDŻĄCYCH PO TARGÓWKU!!!
  PASAŻER BEZ BILETU OKRADA NAS WSZYSTKICH!!!

 • 26 czerwca 2014 o godz. 09:14

  Problem leży w fatalnym ułożeniu rozkładu dla tej linii.A cierpią na tym nie tylko nowi mieszkańcy naszej dzielnicy,czyli całe os.Wilno ale także wielu działkowiczów,dla których ten autobus jest jedynym środkiem transportu.
  Oczywiście kursy na Elsnerów dalej będą jak najbardziej zasadne,szczególnie po uruchomieniu zbiornika retencyjnego na Utracie. Jednak na tą chwilę najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest przygotowanie tzw. łezki,zawijki zaraz za przystankiem Jesiotrowa,przed brama ogrodów działkowych.Druga sprawa to takie ułożenie rozkładu,aby pasażerowie mogli wysiadając na pętli PKP Wilno przesiąść się od razu w odjeżdżający w stronę Ronda Starzyńskiego drugi wóz.Łatwiej,taniej i szybciej jest oczywiście zrealizować drugi przykład.Także jeśli zależy nam na komunikacji „dla nas” wysyłajmy list i maile z poparciem takich właśnie rozwiązań.ZTM jest otwarty i patrzy ze zrozumieniem na nasze prośby i pomysły:)

 • 26 czerwca 2014 o godz. 09:34

  ale przecież nie tylko działkowcy korzystają z autobusu 170 w rejonie Elsnerowa, tam mieszkają ludzie którzy (co może niektórych zdziwi), którzy codziennie dojeżdżają do pracy i od września zeszłego roku mają ten dojazd bardzo mocno utrudniony.

 • 26 czerwca 2014 o godz. 09:37

  Dodam jeszcze, ze rozwiązaniem była by likwidacja działek. Kto to widział w cywilizowanym miescie działki z warzywami. Co to wiocha jest?
  Tam powinny stac bloki. Jak staną, to i autobus będzie.

 • 26 czerwca 2014 o godz. 09:42

  Ten Pan Igor Krajnow to takie ciasteczko :-) oj schrupałaby Pana :-)

 • 26 czerwca 2014 o godz. 09:48

  Wilno nie korzysta z autobusu 170,tą linią jeżdżą głownie podchmieleni goście mieszkańców tego osiedla,po parapetówkach rzygają,śmiecą i drą ryja,taka rodowita warsiawka

 • 26 czerwca 2014 o godz. 10:18

  @Szmulek

  „rzygają,śmiecą i drą ryja,”

  Nie oceniaj wszystkich podług siebie, że Ty tak się zachowujesz w komunikacji miejskiej to nie znaczy, że od razu inni też tak robią.

 • 26 czerwca 2014 o godz. 10:20

  Chyba tylko ślepy nie widzi nagonki na działkowców,sponsorowanej przez lobby developerskie,łase na grunty po likwidowanych ogrodach działkowych.

 • 26 czerwca 2014 o godz. 10:21

  Po co autobusy działkowcom na Elsnerów? przecież tam jest tyle całorocznych domków działkowych! – można mieszkać i nie trzeba wracać do Warszawy. Przypomnijmy że to właśnie sekta działkowców oprotestowała wybudowanie drogi do Stacji Zacisze Wilno.

 • 26 czerwca 2014 o godz. 10:27

  Mieszkałem na ul.Tarchomińskiej,teraz kupiłem M na Wilnie.Zdarza się,znam sytuację z autopsji,kierowcy komunikacji też,choć dla tych zza wschodniej granicy pijana dzicz w pojeździe to nic niezwykłego:-)

 • 26 czerwca 2014 o godz. 10:29

  szmulek:a co ty nigdy nie byłeś młody,nie bawiłeś się?

 • 26 czerwca 2014 o godz. 11:07

  @Szmulek
  „teraz kupiłem M na Wilnie, znam sytuację z autopsji”

  Czyli przyznajesz się do, jak to określiłeś, „rzygania,śmiecenia i darcia ryja”.
  Podziwiam odwagę.

 • 26 czerwca 2014 o godz. 11:16

  „znam sytuację z autopsji” bo codziennie jeżdżę 170,w przeciwieństwie do was paniczów a wesołe popijawy z okazji zaciągnięcia pętli na szyję na 30 lat mnie nie interesują

 • 26 czerwca 2014 o godz. 11:43

  @Szmulek

  Oj tam, oj tam. Coś te Twoje tłumaczenia zawiłe.
  Każdy ma jakieś słabości, więc nie wstydź się, że „rzygasz, śmiecisz i drzesz ryja” w 170. Pewnie i pieluchomajtki nosisz? A zmieniasz pieluchy czy tylko na drugą stronę przewracasz?

 • 26 czerwca 2014 o godz. 12:22

  ludzie, zajmijcie się czymś pożytecznym zamiast na siebie wzajemnie pomyje wylewać!

 • 26 czerwca 2014 o godz. 13:55

  A może tak zaczekajcie chwilę aż zbudują do końca Wierną. Jak ją przebiją do Swojskiej, to będzie szansa na bardziej sensowne kursowanie autobusu.

 • 26 czerwca 2014 o godz. 14:12

  Ten artykuł jest z zasady poroniony. Kto wsiada na przystanku Elsnerów? Dziki a może 2 ochroniarzy raz na dobę ze zlikwidowanej bazy CPN? A na przystanku Lniana? Przecież działki przy dawnym ZWAR zlikwidowano pod bazę śmieci i recyklingu. Działkowicze z Janowieckiej mają bliżej do przystanku Jesiotrowa. Tu powinno się odtworzyć dawną łezkę, zaś po otwarciu Wiernej będzie do przystanku z 50 m dalej.

 • 26 czerwca 2014 o godz. 15:38

  Adam Kazimierz-wiedza znikoma,przyjezdny?sporo osób tam pracuje i mieszka,ale skąd ty to możesz wiedzieć,napisz lepiej kiedy żniwa u was

 • 26 czerwca 2014 o godz. 20:42

  a ja sobie nie zycze zeby caly czas pisac ze Targowek Mieszkaniowy walczy o 527 ! w powazaniu mamy ten burakowo do ktorego na Targowku juz nawet nie da sie wsiasc !! z takimi tematami to na portal bialoleki !

 • 30 czerwca 2014 o godz. 10:32

  a od jutra nadchodzą kolejne zmiany (do odwołania) dla linii 170 i oczywiście najbardziej ucierpią na tym osoby jadące na Elsnerów. po prostu brak słów…

 • 30 czerwca 2014 o godz. 11:03

  ucierpią tylko osoby jadące z Elsnerowa,ale czy to cierpienie,śmiem wątpic

 • 30 czerwca 2014 o godz. 12:00

  prawdziwa rewolucja to będzie,ale dopiero po ukończeniu ostatniego etapu budowy na os.Wilno,już chodzą słuchy co to będzie,ale na razie cicho sza

 • 30 czerwca 2014 o godz. 12:16

  raczej ucierpią w obie strony

 • 11 stycznia 2018 o godz. 15:15

  Witam
  chciałam się podzielić moją nową pasją – uprawą warzyw, a szczególnie pomidorów i papryk.
  Uprawiając własne warzywa oszczędzam nerwy i zyskuję zdrowie. A uprawiać można nawet na balkonie.
  Ja nasiona pomidorów i papryk kupuję w zaprzyjaźnionym sklepie internetowym mojepomidory.pl
  Mają ponad 500 odmian ze świata. Zawsze z gratisami !
  Polecam wszystkim !!!!
  Mój ogród – to mój raj na ziemi !!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.