Gdzie najgorsze powietrze? Niestety, na Zaciszu

27
Share

Nawet trzykrotni przekroczone są normy rakotwórczego benzoalfapirenu w powietrzu na Zaciszu. To najgorszy wynik w Warszawie. Zawdzięczamy to sąsiadom, którzy palą śmieci w piecach. 

 

Stacja pomiaru powietrza / fot. WIOŚ

Stacja pomiaru powietrza przy Szpitalu Bródnowskim / fot. WIOŚ

Wyniki pomiarów zanieczyszczeń w 2013 roku ogłosił niedawno Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, a omówił je serwis dobraulica.pl. Największe zmiany dotyczą właśnie mało znanej substancji o nazwie benzoalfapiren. To węglowodór aromatyczny, co wcale nie oznacza, że ładnie pachnie.

Substancja jest silnie rakotwórcza i odkłada się w organizmie. Znajduje się m.in. w papierosach, ale to już problem palaczy. Niestety mnóstwo jej wydziela się także podczas tzw. niskiej emisji, czyli z przydomowych pieców, w których palony jest węgiel marnej jakości albo śmieci w postaci plastikowych butelek. Niestety, wychodzi na to, że Zacisze jest w tym niechlubnym liderem.

Z raportu WIOŚ wynika, że normy benzoalfapirenu przekroczone są w całej Warszawie. W Wilanowie czy Wawrze tylko o 0,6 proc, za to na Zaciszu aż trzykrotnie. Równie źle jest tylko w Ursusie, gdzie też dominują stare domki ogrzewane piecami.

źródło WIOŚ Warszawa

źródło WIOŚ Warszawa

Znacznie lepiej dla Targówka wyglądają wykresy obrazujące stężenie niebezpiecznych substancji wydzielanych z rur wydechowych samochodów. Tutaj najbardziej martwić się powinni mieszkańcy Śródmieścia i sąsiedzi ważnych punktów i tras komunikacyjnych, jak plac Zawiszy czy ul. Towarowa.

Na Targówku niepokoi pomiar jeszcze tylko jednej substancji – pyłu zawieszonego PM 2,5. Drobne cząstki odpowiedzialne m.in. za nowotwory serca i POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) to po prostu unoszący się w powietrzu kurz. W dużym stopniu emitują go samochody, ale swoje także dokładają spalane śmieci. W efekcie znowu niebezpieczne stężenie pojawia się nad Zaciszem.

źródło WIOŚ Warszawa

źródło WIOŚ Warszawa

27
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx