Metro jednak na Bródno! | | targowek.info

Metro jednak na Bródno!

Ratusz Warszawy zdecydował: metro w naszej dzielnicy powstanie bez zmian i będzie zbudowane w dwóch etapach: 3 stacje do 2018 roku, kolejne 3 do 2022. Tak przynajmniej obiecują.

fot. Siemens
Nowe pociągi metra jeszcze długo nie przyjadą do naszej dzielnicy… /fot. Siemens

Dziś w urzędzie miasta prezydent Warszawy zaprezentowała nowe plany inwestycyjne miasta. Nas najbardziej interesowała oczywiście kwestia budowy II linii metra w stronę naszej dzielnicy.

Dobra wiadomość jest taka, że prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wreszcie przecięła wszelkie spekulacje oraz dyskusje dotyczące zmiany planów budowy i skierowania podziemnej kolejki nie na Bródno, ale na Białołękę. Decyzja ostateczna (tzn. mamy nadzieję, że ostateczna) jest jasna: II linia metra będzie zbudowana zgodnie z pierwotnymi planami, a więc przez Targówek i Zacisze na Bródno, ze stacją końcową przy ul. Rembielińskiej.

Jednocześnie podano, że nasza nitka ma być gotowa do 2022 roku, a może nawet do 2020. Z pierwszych informacji wynikało, że cały odcinek będzie budowany „za jednym zamachem”. Wiceprezydent Jacek Wojciechowicz sprecyzował jednak, że najpierw, czyli do 2018 roku zostaną oddane trzy stacje – ostatnia na Trockiej, a potem kolejne trzy: Zacisze, Kondratowicza i Bródno.

Przeczytaj także:

Gdzie powstaną stacje metra na Bródnie

Gdzie powstaną stacje metra na Targówku

Gdzie powstanie stacja metra na Zaciszu

Jak będą wyglądały stacje metra na Targówku

PRZECZYTAJ TEŻ:

30 komentarzy na temat “Metro jednak na Bródno!

 • 23 czerwca 2014 o godz. 15:01

  Yes yes yes

 • 23 czerwca 2014 o godz. 15:18

  Sure sure big sure

 • 23 czerwca 2014 o godz. 15:24

  a jakieś taśmy na HGW są, może było by szybciej :)

 • 23 czerwca 2014 o godz. 15:47

  To zależy, czy Pani Hanna w prywatnej rozmowie powiedziała słowo na H. albo na Ch.. Jeśli powiedziała, to nagrywarka się włączyła i taśmy są, ale jeśli nie powiedziała, to sprzęt się nie włączył i taśm nie ma.

  Na Rembielińskiej nie powinna być ostatnia stacja. Metro powinno iść dalej. Mieć kolejną stację przy stacji PKP Toruńska (tam powinna chodzić szybka kolej miejska okrężna, tj chodząca przez Gdański na Zachodni i Centralny). Kolejne stacje na Tarchominie i ponownie przeciąć Wisłę i wylądować na Młocinach. No ale to trzeba mieć jaja, by tego się podjąć i to wykonać.

 • 23 czerwca 2014 o godz. 15:51

  Oczywiście wybudowanie metra na Targówku nie powinno wpłynąć na propozycje zmian 527, tj nawet po wybudowania metra na Targówku, autobus 527 nie powinien zatrzymywać się na naszej dzielnicy. ;)

 • 23 czerwca 2014 o godz. 15:52

  ahahhahaha 2022!!!!!!!!!! hahahha czyli 200200 :)

 • 23 czerwca 2014 o godz. 16:03

  A kolejne 3 stacje w kier. Bemowa powstaną zgodnie z wcześniejszymi założeniami? Bo coś czuję, że znowu prawobrzeżną Warszawę opuszczono w biedzie. Wszystko będzie, będzie, tylko później, później… Już nie za kadencji Pani Prezydent, zatem teraz można obiecywać gruszki na wierzbie. Przecież rok 2022 jest nierealny. W tej chwili chyba nie ma nawet decyzji środowiskowej na rozbudowę II linii. Na jakim etapie z prawnego punktu widzenia jest ta inwestycja? Na razie chyba rysowania kolorowymi flamastrami po planie Warszawy. Ktoś zna więcej szczegółów?

 • 23 czerwca 2014 o godz. 17:16

  „To ja bez kozery powiem pińcet”… Chodzą pogłoski o tym, że nie dotrzymają terminu oddania pierwszego etapu, a tu już słowa na wiatr rzucają o terminie kolejnego…

 • 23 czerwca 2014 o godz. 17:56

  Zaraz zaraz na targ ówku miało być do 2016 stacje po 3 tu i w strone bemowa TAK ? Czy nie ? Wileński miałbyć już gotowy wrzesień 2014 i mieli zacząć na Targówek ALbo kłamstwo wyborcze albo nieudaczniki albo pod ziemią inaczej czas płynie WYBORY WAS ROZLICZĄ ! PS POpaprańcy w Pis.u

 • 23 czerwca 2014 o godz. 17:11

  Kiełbasa wyborcza :)

 • 23 czerwca 2014 o godz. 20:42

  Przeklejam za onet. Mamy tu pewną sprzeczność.

  11 stacji metra, szpital, obwodnica. Znamy plany inwestycji w Warszawie

  Sześć kolejnych stacji II linii metra do 2018 roku i pięć następnych do 2020 roku. Poza tym budowa m.?in. obwodnicy śródmiejskiej, szpitala południowego czy rewitalizacja Pragi. Władze stolicy przedstawiły plany inwestycji na najbliższe osiem lat. Zamierzają na nie przeznaczyć 25,5 miliarda złotych.
  Podczas zorganizowanej w poniedziałek przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy i jej zastępców konferencji, padło wiele obietnic, jeżeli chodzi o inwestycje w stolicy. Całkowitą nowością (a nawet pewnym zaskoczeniem) są plany rozbudowy II linii metra. Do tej pory mówiło się o powstaniu kolejnych sześciu stacji (już po zakończeniu budowy centralnego odcinka drugiej nitki podziemnej kolejki) – trzech na Woli (Wolska, Moczydło, Księcia Janusza) i trzech na Targówku (Szwedzka, Targówek I, Targówek II).

  Kolejne stacje metra

  Tymczasem prezydent już zapowiedziała realizację kolejnych. – Uważamy, że Warszawę stać więcej, niż na 3+3. W związku z tym, że środki unijne zostały wysoko wynegocjowane, w kolejnym etapie budowy II linii metra powstaną dodatkowe trzy stacje na Pragę, oprócz trzech już planowanych wcześniej oraz dodatkowe dwie (poza również trzema wcześniej planowanymi) do bemowskiego ratusza – zapowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Na te pierwsze 3+3 pozwolenie na budowę będzie jeszcze w tym roku – dodała.
  Zgodnie z wcześniejszymi planami te pierwsze sześć kolejnych stacji (poza centralnym odcinkiem) ma powstać do 2018 roku. Następne pięć, zapowiedzianych dzisiaj przez prezydent, ma zostać zbudowanych do 2020 roku. Mają to być Kondratowicza, Zacisze i Bródno na prawym brzegu Wisły oraz Wola Park (inna proponowana nazwa to Ulrychów) i Powstańców Śląskich (przy bemowskim ratuszu) w lewobrzeżnej części Warszawy.

  Centralny odcinek tylko w całości

  Jednocześnie władze stolicy zapewniły, że na razie nie ma mowy o opóźnieniach, jeżeli chodzi o realizację centralnego odcinka II linii podziemnej kolejki. To w odpowiedzi na artykuł w jednej z gazet, którego autor prognozuje “obsuwę” w związku ze stosunkowo niewielkim zaangażowaniem prac na stacji Centrum Nauki Kopernik. – Jak dotychczas, ze wszystkich raportów, które otrzymuję od wykonawcy i samego Metra (spółka Metro Warszawskie jest inwestorem zastępczym – dop. red.), nic nie wskazuje na to, żeby było jakieś zagrożenie przesunięcia terminu. 30 września to dzień zakończenie kontraktu, potem odbiory techniczne. My się tego terminu trzymamy – przekonywał Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.
  Zastępca prezydent stolicy zapewnia również, że nie ma takiej opcji, by centralny odcinek II linii został oddany do użytku bez jednej stacji, np. na której nie zatrzymywałyby się pociągi. – Nie może być takiej sytuacji, że w pewnym momencie pociąg będzie przejeżdżał przez plac budowy. To niedopuszczalne i żadne służby się na to nie zgodzą. Centralny odcinek może zostać oddany tylko w całości – powiedział Onetowi Jacek Wojciechowicz.

  25,5 mld na inwestycje

  Władze stolicy podały też inne plany inwestycyjne na lata 2014-2022. W tym czasie Warszawa ma do wydania na rozwój miasta 25,5 miliarda złotych. Ta kwota została podzielona na osiem obszarów. Pierwszym jest właśnie komunikacja miejska. Pójdzie na nią 11,6 mld zł. Oprócz wspomnianej rozbudowy metra, pieniądze te zostaną przeznaczone m.?in. na zakup taboru, budowę nowych dróg rowerowych czy parkingów Parkuj i Jedź.
  Na rozwój infrastruktury zaplanowano 7,6 mld zł. Dzięki tej sumie powstaną m.?in. nowe ulice międzydzielnicowe, infrastruktura wodno-kanalizacyjna i wreszcie mamy się doczekać obwodnicy śródmiejskiej. Na opiekę zdrowotną przeznaczonych zostanie 836 mln zł. W ramach tej kwoty ma powstać długo oczekiwany szpital południowy, będą też modernizacja istniejących placówek medycznych w mieście.
  Na edukację zaplanowano 741 mln zł. Te pieniądze zostaną wydane na modernizację szkół m.?in. na Białołęce, Bemowie, Wilanowie czy Targówku oraz przedszkola i żłobki. – Do 2018 roku zamierzamy zlikwidować kolejki w żłobkach – zapewnia Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent stolicy, odpowiedzialny m.?in. za edukację.

  Nowe mieszkania, rewitalizacja Pragi, Wisła

  Na sprawy społeczne przeznaczono 346 mln zł. Lwią część tej sumy pójdzie na budowę nowych mieszkań komunalnych. Z kolei rozwój i modernizacje w przestrzeni miejskiej pochłoną 1,2 mld zł. W tym obszarze planowane jest m.?in. powstanie nowego centrum, rewitalizacja Pragi czy projekty związane z Wisłą.
  Na kulturę mają zostać wydane przez te osiem lat 623 mln zł. Dużą część tej kwoty pochłonie stworzenie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości. Sporo zostanie wydane też na modernizacje już istniejących placówek, m.?in. Teatru Nowego i Teatru Kwadrat. Ostatnim obszarem jest rozwój innowacyjności. Tu jest do wzięcia 240 mln zł m.?in. na e-usługi i wsparcie start-upów.
  Ta kwota, która wspomoże rozwój Warszawy, czyli łącznie 18,5 mld zł na inwestycje miejskie i 7 mld zł na inwestycje stołecznych spółek, będzie do dyspozycji także dzięki sporemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej, które wynosi 6 mld złotych.

 • 23 czerwca 2014 o godz. 22:29

  Metro dla Targówka?A kto będzie opłacał przejazdy?Cały Targówek jeździ bez biletu!
  Pani Hanno,proszę wpłynąć na odpowiednie osoby odpowiedzialne za całodobowe kontrole w miejskich autobusach i tramwajach poruszających się po dzielnicy Targówek.Mieszkańcy

 • 23 czerwca 2014 o godz. 22:38

  HGW krecik ? ? ?

 • 23 czerwca 2014 o godz. 22:41

  JULIA PITERA pierwsza tarcza juz DRRAAZZYY

 • 23 czerwca 2014 o godz. 23:07

  MAM DORSZA ZA 9.99 ZL JULKA P

 • 24 czerwca 2014 o godz. 01:22

  Mi tam jest obojętne gdzie dalej metro zostanie poprowadzone. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zady i walety.

  Czekam jednak na konkrety, co zostanie zrobione _przed wyborami_ w kierunku budowy mostu Krasińskiego – przeprawy która ratuje Targówek przed uciążliwymi korkami na moście Gdańskim w godzinach szczytu,
  oraz w kierunku dokończenia obwodnicy śródmiejskiej – kolejnej kluczowej dla Targówka inwestycji mającej na celu ucywilizowanie komunikacji z Targówka na Pragę.

  Szkoda tylko że o Św. Wincentego cicho… :(

 • 24 czerwca 2014 o godz. 05:34

  Nowotrocka. Co z nią?

 • 24 czerwca 2014 o godz. 06:31

  na pewno chcecie metra na rembielinskiej? to bedzie oznaczalo znikniecie albo drastyczne ograniczenie 112 114 118 156. zreszta terminy sa tak odlegle i na pewna beda opoznienia o ile w ogole wybuduja.

 • 24 czerwca 2014 o godz. 08:10

  Metro II – na pewno nie obędzie się bez opóźnień,bo to jest olbrzymia inwestycja,ale najważniejsze,by osoby,dzięki którym powstaje,mogły dalej ja dobrze prowadzić

 • 24 czerwca 2014 o godz. 11:38

  A kiedy powstanie odnoga na Białołękę?Litości,przecież wkrótce będą mieszkały tu dziesiątki jak nie setki tysięcy mieszkańców?Jak oni wszyscy dostaną się do centrum miasta?Chyba nie linią 527?

 • 24 czerwca 2014 o godz. 16:57

  Po co chrzanicie bzdury skoro nic nie zostało potwierdzone, a HGW nic nie mówiła jeszcze o metrze na Białołęce, a przedstawiła po prostu aktualne plany na najbliższe lata, które zawsze mogą się zmienić, więc droga redakcjo tytuł tematu jest błędny !!!

 • 24 czerwca 2014 o godz. 17:37

  Bobek-fajny nick,wszystko się zgadza,dodam jeszcze że smrodliwy

 • 24 czerwca 2014 o godz. 21:03

  Brodno czeka na metro 30lat,a jakas tam Bialoleka ktora jeszcze 10lat temu byla lasem i nie nalezala do Warszawy chcialaby metro?????Na Brodnie jest wysoka zabudowa bloki 10pietrowe i wyzsze,Bialoleka max osiedla 4pietrowe.Jakim prawem Bialoleka chce miec metro kosztem Brodna?najpierw Brodno a potem ewentualnie w przyszlosci mozliwosc odnogi na Bialoleke to jest uczciwe rozwiazanie.Odnoga tylko wtedy jesli spelnia sie zalozenia co do ilosci mieszkancow bo narazie na Bialolece krzycza ze tam beda mieszkac setki tysiecy ludzi…tak krzyczcie glosnie ze miliony beda mieszkac!!!!Brawo dla p.Hanny za rozsadna sprawiedliwa decyzje.

 • 25 czerwca 2014 o godz. 07:23

  HAMA-też fajny nick chamica do kwadratu ze słomą w butach

 • 8 lipca 2014 o godz. 11:59

  W życiu nie zagłosuję w wyborach na kogoś, kto będzie chciał budować końcową stację II linii bez adekwatnego parkingu i w sensownym miejscu, do którego warto jechać a nie w środku jakiegoś osiedla. Końcowa stacja II linii powinna być przy Głębockiej, bo tylko to ma sens. Byłby i parking, jest centrum handlowe, jest łatwy dojazd. Zbudowanie końcowej stacji z parkingiem na 100 aut na Bródnie to moim zdaniem byłoby totalne wyrzucanie forsy do Wisły, co już nieraz w tym mieście zrobiono, ale tak jak piszę ja za tego typu decyzje odpłacę w czasie wyborów:-)

 • 9 lipca 2014 o godz. 20:24

  Moi drodzy, na Bródnie mieszka niemal 100 tysięcy mieszkańców! Mieszkam w Warszawie od lat, na lewej stronie Wisły i uważam, ze Bródnowianom należy się metro. To jest od Warszawa od lat, Białołęka odkąd słoiki masowo przyjechały do stolicy.
  Poza tym, skoro ktoś na siłę chciał stać się Warszawiakiem i kupił za psie pieniądze mieszkanie na Białołęce to doskonale wiedział na co się pisze, wiedział jaki będzie miał dojaz, wiedział też że to wygwizdów.

  Mądra decyzja, oby już nie została zmieniona.

  Pozdrawiam serdecznie prawobrzeżych Warszawiaków:)

 • 12 lipca 2014 o godz. 10:26

  w 100% zgadzam się z MIESZKANKA.
  Trafiła Pani w sedno!

 • 29 lipca 2014 o godz. 13:15

  Ja kupiłem mieszkanie za 400 tys pln. Czy to psie pieniądze? Nie sądzę. I tak, zamelodwałem się, płacę podatki, mam naklejkę na karcie miejskiej. Ale spoko, niech będzie metro u Was. Po prostu będę podjeżdzał autem i parkował na waszych chodnikach, bo nie wyobrażam sobie gdzie powstanie pojemny P&R.

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 16:39

  Mieszkanka od lat …. a ilu, że uważasz się za lepszą? Ja od lat mieszkałem na Mokotowie, teraz kupiłem mieszkanie na Białołęce i jestem takim samym mieszkańcem Warszawy.
  I mimo, że już długo mieszkam w tym mieście, to nie uważam, że ktoś, kto się dopiero osiedlił jest gorszy. Tak, jestem słoikiem w wieloletnim stażem :) Ty zapewne tez, ale skoro mieszkasz kilka lat to uważasz się za lepszą ….
  Druga sprawa, to próbuję znaleźć jakikolwiek artykuł o tym, że bufetowa stwierdziła, że metro pójdzie starą trasą … czy to na pewno potwierdzona informacja?

 • 21 października 2014 o godz. 11:44

  > Kolejne stacje na Tarchominie

  Niby po co? Za chwilę będzie na Tarchominie szybki tramwaj do Młocin co 4min w szczycie. Nikomu na Tarchominie już nie jest potrzebne metro razem z tym całym bałaganem zaparkowanych pod stacją końcową 10k aut. Zostawiamy bałagan Rembielińskiej:-) A tak na marginesie, gdzie na tej Rembielińskiej będą parkować dojeżdżający? Radziłbym dopilnować Ratusz, żeby powstało nie tylko metro, ale też i solidny P&R

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.