Najsłynniejszy współczesny artysta zrobi pracę do Parku Bródnowskiego

15
Share

Ale zobaczymy ją tylko przez chwilę po czym… zostanie zakopana. Park Rzeźby znowu zaskakuje i wzbudza kontrowersje. 

 

Artysta jest Chińczykiem i nazywa się Ai Weiwei. Jeśli go nie znacie, to można powiedzieć, że to taki Ronaldo albo Messi sztuki nowoczesnej.

Współprojektował stadion olimpijski w Pekinie, zasypał perłowymi ziarnami słonecznika słynną londyńską Tate Modern. Chińczyk jest obecnie najpopularniejszym twórcą w swojej dziedzinie na świecie, a jego prace wystawiane są w domu aukcyjnym Sotheby’s za 120 tysięcy funtów. Niedawno było głośno o akcie wandalizmu na wystawie Ai Weiwei’a. Ktoś rozbił chińską wazę wartą… milion dolarów.

Co to ma wspólnego z Bródnem? Bardzo wiele. Park Rzeźby w Parku Bródnowskim już w lipcu będzie miał kolejną edycję. Rok temu w parku przybył Anioł Stróż, wcześniej napis Bródno, wcześniej jeszcze kilka rzeźb (tutaj nasz przewodnik po Parku Rzeźby). Każda kolejna instalacja wzbudza emocje (pozytywne lub nie) i nie pozwala przejść obok siebie obojętnie.

Tym razem pomysłodawca parku Paweł Althamer i opiekujące się galerią Muzeum Sztuki Nowoczesnej ściągają na Bródno artystę, którego chce zaprosić do siebie chce cały świat. Jak to możliwe? We wczorajszej Gazecie Wyborczej czytamy, że Ai Weiwei’a przekonała właśnie niecodzienność Parku Rzeźby: nie jest to końcu snobistyczna galeria, ale zwykły park na blokowisku.

Do Weiweia pielgrzymują dyrektorzy największych muzeów na świecie, aktorzy, celebryci. To był akurat moment, kiedy Elton John wpadł do artysty z wizytą, namawiając go do nagrania płyty death-metalowej, jako sposobu na odreagowanie przeżyć z więzienia. A my tu siedzimy na Bródnie, w lokalnym kebabie i zastanawiamy się, jak go przekonać

– mówi w wywiadzie dla Gazety Sebastian Cichocki z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Co więcej – dodaje, że muzeum dysponowało na ten projekt „stosunkowo niewielkimi pieniądzmi”.

Ponoć artysta nie zastanawiał się długo, a w podjęciu decyzji pomógł mu ten filmik nakręcony przez Pawła Althamera z przyjaciółmi w naszym parku:

 

To skoro już wiemy, kto stworzy kolejną edycję  Parku Rzeźby, to ciekawe co to będzie. I tu kolejne zaskoczenie. Praca nie będzie widoczna dla zwiedzających. Ai Weiwei przygotuje repliki naczynia z czasów dynastii Yuan, z drugiej połowy XIV wieku. Jedna z oryginalnych waz, które skopiuje Chińczyk, osiągnęła na aukcji bajeczną sumę 27 mln dolarów.

Wazy zanim trafią na swoje miejsce zostaną… potłuczone. Podczas oficjalnego odsłonięcia nowego etapu Parku Rzeźby skorupy zostaną zakopane w trzech miejscach w Parku. I tyle…

Otwarcie 6. edycji Parku Rzeźby odbędzie się w niedzielę 13 lipca.

15
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx