Najsłynniejszy współczesny artysta zrobi pracę do Parku Bródnowskiego | | targowek.info

Najsłynniejszy współczesny artysta zrobi pracę do Parku Bródnowskiego

Ale zobaczymy ją tylko przez chwilę po czym… zostanie zakopana. Park Rzeźby znowu zaskakuje i wzbudza kontrowersje. 

 

Artysta jest Chińczykiem i nazywa się Ai Weiwei. Jeśli go nie znacie, to można powiedzieć, że to taki Ronaldo albo Messi sztuki nowoczesnej.

Współprojektował stadion olimpijski w Pekinie, zasypał perłowymi ziarnami słonecznika słynną londyńską Tate Modern. Chińczyk jest obecnie najpopularniejszym twórcą w swojej dziedzinie na świecie, a jego prace wystawiane są w domu aukcyjnym Sotheby’s za 120 tysięcy funtów. Niedawno było głośno o akcie wandalizmu na wystawie Ai Weiwei’a. Ktoś rozbił chińską wazę wartą… milion dolarów.

Co to ma wspólnego z Bródnem? Bardzo wiele. Park Rzeźby w Parku Bródnowskim już w lipcu będzie miał kolejną edycję. Rok temu w parku przybył Anioł Stróż, wcześniej napis Bródno, wcześniej jeszcze kilka rzeźb (tutaj nasz przewodnik po Parku Rzeźby). Każda kolejna instalacja wzbudza emocje (pozytywne lub nie) i nie pozwala przejść obok siebie obojętnie.

Tym razem pomysłodawca parku Paweł Althamer i opiekujące się galerią Muzeum Sztuki Nowoczesnej ściągają na Bródno artystę, którego chce zaprosić do siebie chce cały świat. Jak to możliwe? We wczorajszej Gazecie Wyborczej czytamy, że Ai Weiwei’a przekonała właśnie niecodzienność Parku Rzeźby: nie jest to końcu snobistyczna galeria, ale zwykły park na blokowisku.

Do Weiweia pielgrzymują dyrektorzy największych muzeów na świecie, aktorzy, celebryci. To był akurat moment, kiedy Elton John wpadł do artysty z wizytą, namawiając go do nagrania płyty death-metalowej, jako sposobu na odreagowanie przeżyć z więzienia. A my tu siedzimy na Bródnie, w lokalnym kebabie i zastanawiamy się, jak go przekonać

– mówi w wywiadzie dla Gazety Sebastian Cichocki z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Co więcej – dodaje, że muzeum dysponowało na ten projekt „stosunkowo niewielkimi pieniądzmi”.

Ponoć artysta nie zastanawiał się długo, a w podjęciu decyzji pomógł mu ten filmik nakręcony przez Pawła Althamera z przyjaciółmi w naszym parku:

 

To skoro już wiemy, kto stworzy kolejną edycję  Parku Rzeźby, to ciekawe co to będzie. I tu kolejne zaskoczenie. Praca nie będzie widoczna dla zwiedzających. Ai Weiwei przygotuje repliki naczynia z czasów dynastii Yuan, z drugiej połowy XIV wieku. Jedna z oryginalnych waz, które skopiuje Chińczyk, osiągnęła na aukcji bajeczną sumę 27 mln dolarów.

Wazy zanim trafią na swoje miejsce zostaną… potłuczone. Podczas oficjalnego odsłonięcia nowego etapu Parku Rzeźby skorupy zostaną zakopane w trzech miejscach w Parku. I tyle…

Otwarcie 6. edycji Parku Rzeźby odbędzie się w niedzielę 13 lipca.

PRZECZYTAJ TEŻ:

15 komentarzy na temat “Najsłynniejszy współczesny artysta zrobi pracę do Parku Bródnowskiego

 • 13 czerwca 2014 o godz. 06:22

  i poco to?

 • 13 czerwca 2014 o godz. 08:15

  Pawła Althamer – wielki artysta,gdyby nie on,Targówek byłby kulturalną pustynią.Pozdrawiamy Panie Pawle :-)

 • 13 czerwca 2014 o godz. 08:39

  Nie masz planów na weekend?
  Parada Równości czyli manifestacja środowisk LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych)już w sobotę! Początek o godz. 15 przed Pałacem Kultury i Nauki!Przyjdź,okaż solidarność,wyjdź z cienia.Pokażmy ilu nas jest!

 • 13 czerwca 2014 o godz. 09:59

  G…o czytasz- g…o wiesz!

 • 13 czerwca 2014 o godz. 10:01

  Gdzie będą te skorupy zakopane? Dobrze wiedzieć, aby mój Bobik nie narobił w tym miejscu.

 • 13 czerwca 2014 o godz. 12:05

  Ja-ro-sław!Targówek zbaw!Jarosław wam da,kulturę przez duże K-a

 • 13 czerwca 2014 o godz. 12:25

  Na stare palety pod urzędem poszło 80 tyś zł a na rozbite wazy ile pójdzie?

 • 13 czerwca 2014 o godz. 14:58

  sztuka kosztuje…a kapitalista na sztuce zarabia. w polsce nie brakuje sztuki. 80k to pestka z podatkow.

 • 13 czerwca 2014 o godz. 19:28

  Panie Pawle gratuluję pomysłu stworzenia czegoś wartościowego w tej naszej sypialni. Panie Burmistrzu nowy/ stary jak również Panie Burmistrzu były, dziękuję za boiska dla dzieciaków w szkołach np SP 277, SP 285, „szkoła na Hieronima, ktora boisko mieć miała a ni ma”. Dziękuję również za 3 ligowy GKP Targówek. Wsparcie młodzieży tam trenującej… ponad 90 dzieciaków… super, w zimę będą trenować albo w mrozie, albo na play station. Pan Panie Burmistrzu zapłaci za pracę artysty (a kwoty powyżej podane powalają jakas waza za milion), a w d*** Pan ma (piszę o dwóch Panach byłym i byłym obecnym) Dzieciaki. Jednakże Panie Pawle nie staram się umiejszać Pana zasług dla Bródna i Targówka. Ale priorytety sądzę że są inne.

 • 13 czerwca 2014 o godz. 19:35

  Do FERNANDO Ta parada to jakiś lans? jakaś moda? Czy czujesz się skrzywdzony? Potępiany? Kogo Ty namawiasz? Kto wie to pójdzie. Nie potrzebne nam nagabywanie na manifestowanie swojej seksualności. Seksualność zostaw Bracie w sypialni. Nie na forum

 • 13 czerwca 2014 o godz. 21:18

  Kapitalne inicjatywy. Już jestem ciekawa tego wydarzenia. Oczywiście nie wszystkim może podobać się to, co dzieje się w parku. Myślę jednak, że większość stałych bywalców parku jest zachwycona. Nie bywam teraz często w parku, ale widok anioła wprawia mnie w dobry nastrój. Moi goście, którzy odwiedzili również park byli pozytywnie zaskoczeni.

 • 14 czerwca 2014 o godz. 17:03

  Mongoł i bohomazy, gmina= głupota i wsadzanie pociotków na stołki

 • 14 czerwca 2014 o godz. 19:51

  trans-widać znasz się na sztuce jak kura na pieprzu :(

 • 15 czerwca 2014 o godz. 15:52

  Niesamowite! A chociaż potem dowiemy się, dlaczego Artysta tak zrobił?

 • 15 czerwca 2014 o godz. 21:31

  MICHALE JA WIEM ROZPIEPRZYĆ TEN PORZĄDEK PEŁEN PRZEGADANYCH LUKROWANYCH PRAW I TREŚCI ZAMKNIĘTYCH W SKORUPĘ WIĘC GŁÓWNO ZNACZĄCYCH PRAWD DLATEGO OPAKOWANIE PIĘKNE CHOĆ SKORUPA DLATEGO PIĘKNO I PRAWDA W KRZYWYM ZWIERCIADLE TU <3 A POZATYM SAM PRZYJACIELE ARTYŚCI SPOJRZEĆ TRZEBA NA WYDARZENIE I MISTRZA WIĘEJ BĘDZIEMY WIEDZIELI UWOLNIĆ NORKĘ UWOLNIĆ ŚWIAT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.