Budowa sztucznego zbiornika miała rozpocząć się wiosną, zamiast tego urząd ogłasza kolejny przetarg. A nasz czytelnik skarży się, że las na Utracie jest już niemal całkiem zdewastowany przez śmieciarzy.
Skoro nie budują dróg, pocieszaliśmy się chyba najbardziej oryginalną inwestycją w mieście – na Elsnerowie, przy Kanale Bródnowskim, miało powstać sztuczne jezioro. Z plażą, pomostami, ścieżkami spacerowymi – po prostu fajne miejsce do wypoczynku. Z przetargu na jego budowę cieszyliśmy się już w sierpniu zeszłego roku. Wygrało go Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego z Żerania i wydawało się, że prace mogą ruszyć lada chwila.
I faktycznie coś się zaczęło dziać. Jeszcze jesienią wycięto roślinność i wyrównano teren przy ul. Bardowskiego. Później ratusz zapewniał, że maszyny wjadą na budowę wiosną. Tymczasem ścięte krzaki już odrosły, a prace wciąż się nie zaczęły.
Ratusz nie tłumaczy dokładnie o co chodzi, ale niedawno urząd ogłosił jeszcze jeden przetarg. Tym razem na budowę zastawki na Kanale Bródnowskim. Wygląda to tak, jakby teraz okazało się, że potrzebna jest jeszcze jedna zastawka, a to wymaga oddzielnej procedury.
Trzymamy kciuki, żeby wreszcie udało się skończyć formalności, ale już wiadomo, że budowa jeziora opóźni się.
Szkoda, tym bardziej, że miało ono ucywilizować całą okolicę. Przylegający do przyszłego zbiornika las na Utracie to dziś bezludne miejsce odwiedzane jedynie przez śmieciarzy i co odważniejszych mieszkańców. Teren administrowany przez Nadleśnictwo Jabłonna już w zeszłym roku wyglądał koszmarnie. Teraz jest jeszcze gorzej. Sytuację opisuje w mailu do redakcji Michał.
Często nowi mieszkańcy Targówka Fabrycznego, nie zdają sobie sprawy z tego, że tuż pod ich nosem wyrasta piękny las idealny na niedzielne spacery z rodziną, czy sportowe wędrówki. Czasem trudno w to uwierzyć, ale Targówek Fabryczny ma swoją drugą, zieloną naturę. Las położony pomiędzy ul. Gwarków a Skorpiona. Na niektórych drzewach widać jeszcze, choć nadszarpnięte zębem czasu, oznaczenia szlaków turystycznych, a więc plan co do tego miejsca kiedyś powstał, tylko co dalej?
Nieliczni spacerowicze, natykają się albo na złodziei złomu, których w okolicy jest pod dostatkiem, albo na hałdy śmieci, które pomimo wejścia w życie ustawy śmieciowej, wciąż przybywają. Niektórzy pamiętają, że nie tak dawno, bo zaledwie w zeszłym roku, można było przyjemnie spacerować po starym torowisku pośród leśnej zieleni, co miało swój niepowtarzalny klimat. Tory zostały już praktycznie w całości rozebrane, zostały jedynie podkłady kolejowe, które torują główną leśną aleję.
Gruz i stary sprzęt elektroniczny, do tego masa zużytych opakowań wszelakiego typu, pojawiają się praktycznie na każdym kroku. Pomimo, iż z prośbą o uprzątnięcie terenu występowali przedstawiciele wspólnoty mieszkaniowej os. Wilno, las nadal jest zaśmiecony. Prawie tak samo duży jak Las Bródnowski, ten teren rozpala nadzieje, jednocześnie pozostawiając wiele do życzenia. Czy kiedyś powstaną tu szlaki piesze i rowerowe, które spójnie połączą las z projektem rewitalizacji Kanałku Bródnowskiego i nowym zalewem rekreacyjnym? Mamy ogromny, zielony potencjał, czy będziemy potrafili we właściwy sposób go wykorzystać?
Pod pytaniem podpisujemy się całą redakcją. Michał na potwierdzenie swych słów podsyła też zdjęcia. Widać na nich, że nie przesadza opisują fatalną sytuację w lesie. Przypomnijmy, że poniższe fotografie zrobiono jakieś 7 km od centrum stolicy cywilizowanego ponoć kraju…
„albo na hałdy śmieci, które pomimo wejścia w życie ustawy śmieciowej, wciąż przybywają” – bo ustawa śmieciowa nie została wprowadzona by śmieci w lasach zniknęły, tylko po to by ściągnąć więcej pieniędzy od obywatela i by socjalizm (Państwo) wygrało z kapitalizmem (prywatne podmioty konkurujące o klienta). Dlaczego niby gruz i inne wielkogabarytowe śmieci miałyby przestać być wywożone do lasów??? Przecież teraz muszę dodatkowo zapłacić za taki wywóz – tak jak kiedyś. Nic się nie zmieniło poza tym, że płacę więcej i urzędnicy mają więcej pracy/etatów.
Zwłaszcza, że nieopodal mamy piękną spalarnię, chyba jedyną w Polsce.
Redaktorzy jak zwykle się wykazali. 1. Zbiornik retencyjny będzie na Utracie a nie na Elsnerowie. Wystarczy spojrzeć na mapkę. 2. Budowa się rozpoczęła tak prawie miesiąc temu. Skąd jednak możecie wiedzieć skoro tam w ogóle nie byliście. 3. Nie wiem, czy redaktorom wpadło na pomysł zajrzenie do exifów zdjęć. Na oko widać, że zdjęcia zrobiono późną zimą/wczesna wiosną. 2. Oddają one stan sprzed kilku miesięcy. Nie żebym twierdził, że lasek jest czysty, ale zawsze po zimie śmieci jest więcej i tu ciekawostka dla redaktorów, którym zbyt daleko do lasku, wiele z nich (szczególnie z bardziej uczęszczanych miejsc) zniknęło. choć nadal… Czytaj więcej »
To jest zasługą władz tej dzielnicy, której jedyną inwencją twórczą i wysiłkiem jest zbierać podatki co miesiąc na swoje przeżycie, tablety i pensyjki. Nikt z urzędu nie wpadł przez lata na pomysł, żeby wjazdy do lasu zagrodzić. A i straż miejska i POlicja wolą angażować się w łatwiejsze „zadania”, tzn. krążyć po głównych ulicach i wmuszać haracze.
jak myślisz, że zagrodzenie wjazdu do lasu coś zmieni to jesteś bardzo naiwny.
@OW
1. Dlaczego spalarnię wybudowano akurat w naszej dzielnicy? Dlaczego nie w innej, zwłaszcza którejś z tych tzw. „prestiżowych”? Nikt jej nie chciał? Nie mówiąc już o tym, że w zamian za spalarnię miały być poczynione w naszej dzielnicy pewne inwestycje. Póki co wybudowano wiadukt do tej spalarni, aby Warszawa miała gdzie śmieci wywozić.
2. Nie porównuj Szwecji do Polski. Szwecja jest nieporównywalnie większym państwem z liczbą obywateli wynoszącą ok. 8 mln. Ulice w miastach są puste. Upraszczając – nie mają za bardzo co palić. Tam wszystko jest w zupełnie innej skali.
@ OW – dzięki za rzeczową i stonowaną wypowiedź.
@Śmieciożer Ad.1 Może dlatego, że nazwa Targówek Fabryczny/przemysłowy nie wzięła się znikąd? Dlatego, że jest sporo nieużytków, które można było w ten sposób zagospodarować. Trzeba zapytać inwestora dlaczego akurat tu a nie tam. Na pewno czynnik społeczny miał tu kluczową rolę. Tak samo jak Ty, większosć ludzi jak usłyszy hasło spalarnia śmieci, to ucieka gdzie pieprz rośnie. W oczach mają obraz spustoszeń po Czarnobylu. Nie dziwne. Tak nasza natura człowiek czegoś nie rozumie to się tego boi. Jesteś tego przykładem. Do tego nie pomaga cała banda ekooszołomów i pseudo ekologów, który zwykle nie mają pojęcia czym jest nauka o nazwie… Czytaj więcej »
Spalarnie wybudowano na Targówku ze względu na jego nazwę – Targówek Fabryczny? Niedorzeczne. Dlaczego inwestor wybrał to miejsce? A kto był inwestorem? Czyż nie władze miasta? Jeśli spalarnia jest takim wspaniałym miejscem, to dlaczego nikt tam nie chce budować? Może ze względu na wyczuwalny smród śmieci w pewnym promieniu spalarni (jeszcze węch mam, chodzi o śmieci nieprzetworzone) i substancje niewyczuwalne aczkolwiek szkodliwe? A totalnie zeszpecone miejsce i setki śmieciarek na dobę? Jeśli eko- oszołomami nazywasz tysiące ludzi, którzy w referendum przeciwko spalarni powiedziało NIE, to gratuluję szacunku dla współmieszkańców. Chyba że tu nie mieszkasz. Jeśli mieszkańcy nie chcieli tej spalarni,… Czytaj więcej »
@ śmieciożer – Spalarani = kontrowersje. ok. Ale jaki smród? Wczoraj ok. godz 17 przejeżdżałem tamtędy na rowerze i nic nie czułem…
@Smieciożer O co Ci chodzi z tą spalarnią??? Powstała i już, będziesz teraz płakać z tego powodu? A skoro już jest i to taki uciążliwy problem dla mieszkańców to podaj jakieś dane tego dowodzące! Kilka lat spalarnia istnieje i co? Kury przestały się nieść, krowy zamiast mleka dają bimber? Piszesz o szkodliwych substancjach („niewyczuwalne ale szkodliwe”). Jakich!? Podaj przykłady pomiarów ich stężeń! Też mam węch i często bywam w rejonie spalarni. Uwierz mi, ze w porównaniu do składowiska śmieci np. na Radiowie, to niebo a ziemia. Wcale nie ma tam uciążliwego zapachu a normy powietrza są lepsze niż w powstałych… Czytaj więcej »
@OW widać na Targowku od niedawna. Technologia spalarni miała byc najnowsza, ale przez pierwsze kilka lat smród byl okropny, bo nie zrobili kurtyny dezodoryzacyjnej. Jak się z nią uporali, to okazalo sie, że technologia jest już przestarzała i trzeba modernizować spalarnie za grube miliony. Ciekawe co im nie wyjdzie tym razem.
@KOL
Nie przez pierwsze „kilka lat”, a dwa lata. I nie był to błąd tylko problem z wykonawcą, który opóźnił roboty z tą kurtyną. Zdarza się. Poza tym dotyczyło to kompostowni przy spalarni, a nie samej spalarni. Kompostownia jest przeznaczona do likwidacji wraz z rozbudową spalarni.
Technologia nie jest przestarzała. A modernizacja jest planowana z powodu chęci rozbudowy instalacji tak by zwiększyć ilość przyjmowanych śmieci.
Mimo wszystko cieszy, iż przyznajesz, ze nie śmierdzi? Świetnie, że się zgadzamy.
I na zakończenie: „Kraje Europy Zachodniej od lat inwestują w spalarnie. W krajach Unii Europejskiej czynnych jest ok. 450 spalarń. W Niemczech jest ich w sumie aż 71. Stolica Francji Paryż ma ich pięć, a austriacki Wiedeń – cztery. W Polsce działa tylko jedna – właśnie na Targówku Fabrycznym w Warszawie. W Szwajcarii 70% śmieci jest przetwarzanych na energię w 30 spalarniach, w Polsce – niecały procent.” Wysłać tam naszych ekspertów targówkowych od spalarni, niech tym Europejczykom wybiją z głowy idiotyczne inwestycje! Są Fundusze unijne, z których można by wybudować kilka spalarni nieco taniej, ale grupki pożytecznych idiotów mocno dbają… Czytaj więcej »
@OW Znów gubisz się w zeznaniach. Cytat nr 1: „Nie jest to jedyna spalarnia w Polsce.” Cytat nr 2: „W Polsce działa tylko jedna – właśnie na Targówku Fabrycznym w Warszawie.” To tak a propos szacunku dla Czytelników tego forum. Inna kwestia: czy ta nowoczesna spalarnia na Targówku (jedyna czy nie jedyna w Polsce) również przetwarza śmieci na energię? Jak to wygląda? Gdzie znajdę dokumentację techniczną czy chociaż parametry (w miarę dokładne) tej spalarni? Czy tylko artykuły prasowe ją zachwalające przez osoby mało kompetentne, które za państwowe pieniądze jeździły na wycieczki po Europie celem oglądania innych zakładów? Co do szkodliwych… Czytaj więcej »
@Smieciożer ” Jak na razie nie mamy żadnych danych od NIEZALEŻNYCH ekspertów.” Tak? Ale nie przeszkadza Ci to bredzić o jakichś „niewyczuwalnych ale szkodliwych substancjach”. Pewnie są też niewidzialne i tak małe, że niemierzalne. Za to na pewno szkodliwe. Antoni M. pełna gębą. Widzę, ze nie masz pojęcia o tym co mówisz i kolejny raz się ośmieszasz. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale nie można udowodnić nie istnienia czegoś (np. braku szkodliwości). Aby Ci to uzmysłowić to podam taki przykład: Czy udowodniono nie istnienie krasnoludków (przez NIEZALEŻNYCH ekspertów). Udowodniono, że nie istnieją czy nie? Nie udowodniono? To znaczy, że… Czytaj więcej »
Cała ta dyskusja przeszła już parę lat temu na łamach „Nowej Gazety Praskiej” – jest tam sporo danych, zachęcam do zapoznania się. Poza tym, gdy podawane są cytaty, to nie ingeruje się w ich treść – stąd jest o „jedynej” spalarni. Jeszcze jedno – skrót ZUSOK po rozwinięciu wskazuje, że nie jest to wyłącznie spalarnia.
I oczywiście racja jest po stronie tych, którzy są przeciw używaniu epitetów w stosunku do myślących inaczej…
@Michał
W ramach sprostowania.
A kto używa epitetów? Śmieciożer twierdzi, że użyłem słów:
– „nawiedzieni” – kłamstwo,
– „zacofani idioci” – kłamstwo,
– „oszołomy” – kłamstwo,
– „idioci” – też kłamstwo, bo użyłem powszechnie używanego sformułowania „pożyteczny idiota”. Zwrot ten ma długą historię użycia i pewne szersze znaczenie, którego owy Śmieciożer zdaje się nie rozumieć.
A propos (za: http://www.ngp.pl/str/tekst4289.html ) dzisiaj dodane: ” Doszły do mnie informacje, że na terenie dzielnicy, zwłaszcza Targówka Fabrycznego, są firmy, które chcą zająć się utylizacją odpadów. To może stać się dużym zagrożeniem dla środowiska. Co na to władze dzielnicy? Tak, są problemy, o których nie było mowy w badaniach. Moim zdaniem w tej chwili najważniejszy jest właśnie ten. Od kilku lat władze Targówka borykają się z inwazją firm, które na terenach Targówka Fabrycznego chcą prowadzić działalność związaną z gromadzeniem, przetwarzaniem i utylizacją wszelkiego rodzaju odpadów, w tym nawet niebezpiecznych. Tej inwazji nie można tłumaczyć istnieniem ZUSOK-u, gdyż jest on… Czytaj więcej »
Dzięki wydanej zgodzie na rozbudowę spalarni śmieci,dzielnica Targówek otrzyma olbrzymie wsparcie ze strony władz miasta w postaci funduszy na budowę nowych i remonty starych dróg,na rekreację,na edukację itd.Także dla mieszkańców jest to szansa na życie na jeszcze lepszym poziomie.
TAK dla rozbudowy spalarni śmieci na Targówku
@Anna Rozbudowy nie będzie bo grupki hałaśliwych krzykaczy będą straszyć i manipulować faktami doprowadzając do zablokowania inwestycji (co chyba już stało się faktem, bo w MPO jakoś cicho nt. rozbudowy). Fakt, że przy okazji można byłoby wytargować jakieś dodatkowe pieniądze na inwestycji dla tej części Targówka/Warszawy. Stanie się zapewne inaczej. Krzykacze wygrają. Inwestycja nie zostanie zrealizowana na Targówku. Za to konkurent dla MPO (=PGE) zbuduje spalarnię 500 m od obecnej spalarni. W tym kontekście wydaje się być ciekawym fakt, czy aby te głosy przeciw rozbudowie nie są inspirowane przez konkurenta MPO? @Michał Dzięki za link. Wygląd ana to, że jednak… Czytaj więcej »
Już mieliśmy dostać fundusze na remonty i budowę nowych dróg w zamian za spalarnię. Dostaliśmy figę. Ale miejmy nadzieję. Może dostaniemy kawałek ścieżki rowerowej, gdy spalarnia będzie spalać śmieci z całej Warszawy.