Mural na Radzymińskiej 140 gotowy

29
Share

Połamana antyczna kolumna na czarnym tle. Jak wam się podoba?

Najwyraźniej Targówek kojarzy się zagranicznym artystom z różnego rodzaju zniszczeniami i ruinami. Nie dalej jak w ostatnią niedzielę w Parku Bródnowskim zakopano w ziemii rozbite wazy z czasów dynastii Yuan – dzieło sztuki słynnego Chińczyka Ai Weiwei. A teraz swoją pracę zakończył kolektyw Cyrcle.

Dwóch cenionych artystów ulicznych z USA na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Radzymińskiej 140 namalowało, w swoim charakterystycznym stylu, przełamaną na pół starożytną kolumnę. Obraz nosi tytuł „Collapse” (po polsku: ruina, upadek). To swego rodzaju ciąg dalszy pracy, którą wiosną br. Cyrcle stworzyli w szwedzkim Malmö.

Zrujnowana kolumna jest jaskrawo pomarańczowa, natomiast reszta ściany czarna, choć nie jednolicie – artyści na czarnym tle wymalowali ledwo widoczne, symbolizujące wojnę, wzory. Ponad kolumną w poprzek ściany biegnie długa prosta linia, znak rozpoznawczy wielu prac Cyrcle.

Praca ma niewątpliwie związek nie tylko z Targówkiem, ale całą Warszawą – zrujnowaną 70 lat temu podczas Powstania Warszawskiego. Za mało znamy się na sztuce, żeby dokonać fachowej oceny muralu, ale za to zauważyliśmy, że w ten sposób na Radzymińskiej powstała nam mini-galeria sztuki ulicznej na światowym poziomie!

Patrząc od skrzyżowania z ul. Trocką w stronę centrum Warszawy wpierw mamy mural „Człowieczy Los” namalowany wspólnymi siłami przez grupy Twożywo (z Warszawy) oraz Farbfieber (z niemieckiego Düsseldorfu) w 2010 r. Na następnej kamienicy mamy teraz nowe dzieło grupy Cyrcle., a niewiele dalej, pod numerem 128, czeka jeszcze trzecia wolna ściana – aktualnie zakryta reklamą. Może za jakiś czas i tam pojawi się coś ciekawego?

29
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx