Na ruchliwym skrócie zbudują progi zwalniające | | targowek.info

Na ruchliwym skrócie zbudują progi zwalniające

Rodzice i nauczyciele z podstawówki na Zaciszu osiągnęli (częściowy) sukces: wprawdzie obok szkoły nie będzie świateł drogowych, ale wkrótce zostaną położeni „leżący policjanci”. I to od razu w całej okolicy.

Skrzyżowanie Jórskiego i Samarytanka, w tle szkoła / fot. targowek.info
Skrzyżowanie Jórskiego i Samarytanka, w tle szkoła / fot. targowek.info

Uczniowie oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 52 już od kilku lat walczyli o budowę świateł drogowych na skrzyżowaniu ulic Jórskiego i Samarytanka, tuż obok szkoły.

Ulica, która kiedyś była lokalną drogą, stała się gęsto uczęszczanym skrótem pomiędzy dwiema największymi arteriami Targówka: św. Wincentego i Radzymińską.

W zwykłe dni o godz. 8 rano samochodów jest tutaj tak dużo, że uczniowie mają problemy z przejściem przez ulicę. Wprawdzie podczas roku szkolnego pojawiała się pani ze znakiem „Stop”, pomagająca dzieciom, ale robiła to może z 15 minut, a potem szła na papieroska

– pisze w mejlu do targowek.info nasz czytelnik Sebastian.

Kilkuletnia walka o światła w końcu przyniosła efekt, choć nie ten najbardziej oczekiwany. Urzędnicy stwierdzili, że sytuacja na skrzyżowaniu Jórskiego i Samarytanka nie jest aż tak zła, żeby stawiać tam światła. Ale wystarczająco poważna, by dać tam próg zwalniający samochody – a przy okazji położyć inne na całym ciągu Gilarska/Samarytanka/Jórskiego.

Konkretnie „leżący policjanci” pojawią się: 1) na ul. Gilarskiej przed skrzyżowaniem z Samarytanka, 2) Jórskiego przez skrzyżowaniem z Samarytanka, 3) Jórskiego przed skrzyżowaniem z Łokietka, 4) Jórskiego pomiędzy Łokietka i Fantazyjną.

Skrzyżowanie Łokietka z Jórskiego jest bodaj jeszcze bardziej niebezpieczne od tego pod szkołą – regularnie dochodzi tam do wypadków, a rozbite auta najczęściej lądują na płocie prywatnego przedszkola. Zdarzyło się tak m.in. w ostatnią Wielkanoc.

Ponieważ tą trasą jeżdżą też autobusy 120, prawdopodobnie (ale to na razie nie jest potwierdzona informacja) będą to tzw. „progi wyspowe” – zbudowane w ten sposób, że kierowca samochodu osobowego musi zwolnić, ale miejski autobus przejeżdża bez problemu. Podobne progi są już w kilku miejscach Warszawy, m.in. na ul. Stawki i Obrońców Tobruku, ale w naszej dzielnicy będzie to nowość.

Progi wyspowe /fot. Domino-Znak

 

Progi powinny pojawić się w III kwartale 2014 roku, więc jest duża szansa, że po powrocie do szkoły we wrześniu uczniowie SP 52 będą zadowoleni. Choć pewnie nie będzie można tego powiedzieć o jeżdżących tą popularną trasą kierowcach.

PRZECZYTAJ TEŻ:

29 komentarzy na temat “Na ruchliwym skrócie zbudują progi zwalniające

 • 7 lipca 2014 o godz. 07:43

  No i dobrze, jeżdżą tamtędy jak dziki. Czasem cięzko przejść po pasach, szczególnie przy krzyżóce Samarytanka/Gilarska. Niestety kierowcy nie myślą, że jada przez teren zabudowany, araczej po A1…

 • 7 lipca 2014 o godz. 07:57

  Progi takie należało by postawić (położyć) w większości ulic Targówka, a już szczególnie na Kondratowicza, przy przejściach do Parku Bródnowskiego, Szpitala, czy do Lasu Bródnowskiego przy Blokowej. W miejscach tych od dawna miały być światła, ale niemoc włodarzy jest ogromna.

 • 7 lipca 2014 o godz. 08:09

  Do Sebastiana :”.. Wprawdzie podczas roku szkolnego pojawiała się pani ze znakiem “Stop”, pomagająca dzieciom, ale robiła to może z 15 minut, a potem szła na papieroska”
  a nie pomyślałeś, że ta Pani to ma jeszcze inne obowiązki a stanie ze znakiem STOP to jest jej dodatkowy obowiązek myślę ,że nawet nie płatny.
  Łatwo krytykować , ale może trzeba być jej wdzięcznym ,że w ogóle stoi .

 • 7 lipca 2014 o godz. 09:13

  Mysle ze stanie ze znakiem STOP jest wlasnie jedynym obowiazkiem i to platnym – przynajmniej jeszcze pare lat temu bylo tak, ze to robily osoby bezrobotne, a placil im urzad pracy

 • 7 lipca 2014 o godz. 09:44

  jestem jak najbardziej za , mimo, ze jestem kierowcą, bo jak widzę pędzące tamtędy łebki, często na obcych rejestracjach…. nóż w kieszeni się otwiera

 • 7 lipca 2014 o godz. 10:09

  Takie progi wyspowe przydałyby się na wielu ulicach Targówka, także na Kondratowicza na odcinku zaciszańskim, gdzie przejście przez pasy w dzień powszedni jest wyczynem, zazwyczaj należy na siłę pokazać, że chce się przejść, gdy suną w obie strony sznury blachosmrodów. Taka jest mentalność polaczka- wygodnie przewieźć d.., a ten przy pasach niech np. całymi minutami moknie albo ucieknie mu autobus. Na zachodzie samochody zwalniają, gdy kierowcy widzą zbliżającego się do pasów człowieka. Nie podnoszę już nawet kwestii przejeżdżania przez pasy, gdy jadący z naprzeciwka stają i wpuszczają na nie pieszych.

 • 7 lipca 2014 o godz. 10:35

  Zgadzam się z „DO ANONIM”. W Rembertowie widzę cały czas – przy szkole i na skrzyżowaniu z główną ulica dzielnicy – 2 osoby pomagające dzieciakom z tablica „Stop”. Przy szkole jest ustawiona dla takiej osoby budka, by się mogła tam schronić. Nawet dziś, a są wakacje, ale pewnie szkoła prowadzi jakieś półkolonie, widziałem osobę ze znakiem. Myślę, że to tylko nieudolność władzy dzielnicowej na Targówku powoduje, że „Samarytanka” nie jest w ten sposób trwale zabezpieczona. Widać w Rembertowie sensowniej myślą (malutka dzielnica) niż na wielkim Targówku. Witek Woźniak

 • 7 lipca 2014 o godz. 08:41

  Udało się to także dzięki zmianie burmistrza. Poprzedni twierdził, że nie widzi potrzeby bo jest bezpiecznie. Czekał na statystyki… Ja dziękuję wszystkim, którzy się podpisali za wnioskiem.

 • 7 lipca 2014 o godz. 11:13

  Brawo!

 • 7 lipca 2014 o godz. 11:43

  do Dzeus: próg zwalniający myślenie to masz już chyba od dawna,progi na ul.Kondratowicza?Typowy POlaczek,jeszcze po udarze słonecznym.
  Niech Pan Kunowski u „swojego” nowego sprawdzonego burmistrza załatwi budowę sygnalizacji przy moim osiedlu,tj.Blokowa/Kondratowicza i przy przystanku Bohuszewiczówny(gdzie muszę z duszą na ramieniu wysiadać,bo od lat nie da się zrobić przystanku vis a vis OPL!)wtedy będzie się czym chwalić po forach.

 • 7 lipca 2014 o godz. 11:57

  Ja bym zatrudniła Hansa na stanowisko Pana STOP :-) hi,hi,hi

 • 7 lipca 2014 o godz. 12:04

  tyle trzeba było czekać ale udało się,super,gratuluję

 • 7 lipca 2014 o godz. 12:28

  Do Jędrzeja Kunowskiego
  Oczywiście sukces ogromny! Siedem lat się nie udało współpracując z obecnym burmistrzem. Przez rok byli inni. Obecnie wrócił ten wcześniej nie chciany i od razu jaki sukces? Odrobinę powagi. Proszę.

 • 7 lipca 2014 o godz. 15:17

  Do Sławka. Twój zastępca,odpisał, że trzeba prosić o statystyki wypadkowe z policji…
  Trzeba było wypadku i presji rodziców ze szkoły w piśmie jakie złożyliśmy, żeby się udało. A Burmistrz Zawistowski podjął szybką decyzję. Ludzie się zmieniają.

 • 7 lipca 2014 o godz. 16:02

  Do Jędrzeja
  To życzę powodzenia.

 • 7 lipca 2014 o godz. 17:42

  Do Sławka i Jędrzeja:
  Obaj tolerujecie panią naczlenik (czy tez p.o.) Danutę H. Ona stoi za obstrukcją progów i innych projektów infrastrukturalno-komunikacyjnych. Ani Sławek, Ani Grzesiek nie ma <> żeby się jej pozbyć. Dlatego tak to długo trwało.

 • 7 lipca 2014 o godz. 18:40

  Dobrze przynajmniej ze urzędnicy oczyścili z banerów reklamowych te barierki ochronne pomiędzy chodnikiem i droga, wcześniej były na całej długości i mniejsze dzieciaki były ledwo widoczne gdy zbliżały sie do przejścia.

 • 7 lipca 2014 o godz. 21:47

  DEBILIZM

 • 7 lipca 2014 o godz. 22:14

  Przy pizzerii powinni małe rondo zrobić, bo z Samarytaki trudno skręcić w Gilarską. Długie autobusy i tak tam nie jeżdżą.

  @Daria
  To są barierki reklamowe, a nie ochronne. One nikogo przed niczym nie ochronią.

 • 7 lipca 2014 o godz. 22:27

  Najpierw moze jakie frezowanie razem z św Wincentego bo to jest tragedia….

 • 7 lipca 2014 o godz. 23:53

  Ochronią tego kto trzepnie pieszego. Zawsze może sie tłumaczyć ze nie widział ze dzieciak sie zbliża do przejścia bo mu banery przesłoniły chodnik.

 • 8 lipca 2014 o godz. 03:58

  A co, przy poprzednim burmistrzu (jakkolwiek nieudolny by był), to druh Jędrzej był bezradnym radnym? Tyle lat "na mandacie" i teraz pstryk, jeden nocny przewrót gabinetowy i już mamy cud majstra na ratuszu? Jeśli to jest panaceum, to obalajcie się co najmniej raz w tygodniu, bo wybory za pasem i większość z was poleci z czarnym dymem osiedlowego konklawe. Witek Woźniak

 • 8 lipca 2014 o godz. 07:12

  Do Sławka i Jędrzeja:
  Stąd milczenie, że się obaj Panowie zgadzacie z podaną oceną pani Danuty H.? To dlaczego nikt nie podejmuje działań (ani stary – obecny burmistrz, ani poprzednik) żeby sprawami infrastruktury zajmował się urzędnik poszukujący rozwiązań dla mieszkańców? Przecież to nie zastępca Sławka wypisywał, że trzeba czekać na statystyki z policji, tylko urzędnicy. Ci co byli przed Sławkiem i są po nim. I to jest zaniechanie i Sławka i Grzegorza. Wspólne, i są na tym tylko przegrani – mieszkańcy.

 • 8 lipca 2014 o godz. 10:39

  Dzeus, won małorolny pod Parczew, kupa gnoju czeka na przerzucenie a nie przystanek przy OPL

 • 8 lipca 2014 o godz. 11:35

  Dobre i to, choć przez cały czas czekam na Nowotrocką !

 • 8 lipca 2014 o godz. 14:25

  ten który pierwszy złoży podpis pod inwestycja Nowotroca i nie dalej jak rok, półtora od jego złożenia budowa tej drogi sie zakończy ten ma moje i setek innych zmęczonych staniemy w korkach, drganiami i hałasem poparcie i nie ważne jaka partie będzie reprezentował. Miarą sukcesu jest dokonać rzeczy ktora llatami nie udawała sie nikomu, a nie wymyślać zamydlacze oczu w stylu skwerki z jedna laweczka zajetabwiecznie przez pijaków.

 • 9 lipca 2014 o godz. 11:06

  ANNO,
  nie dość, że obrażasz ludzi, masz lewacko-pederastyczno-pedofilskie poglądy, okradasz mieszkańców z podatków prykając w urzędniczy fotel, to jeszcze wypisujesz tu dyrdymały.
  A nogi wciąż masz nie ogolone.
  A fe..

 • 12 listopada 2014 o godz. 12:24

  Jak czytam te wypociny to strach mnie przeraza!!! druh jedrzej 12 lat radnym kosi kase w panstwowej spolce – sprawdzcie oswiadczenie majatkowe a chwali sie dokonananiem progow zwalniajacych na gilarskiej…Te progi na gilarskiej to paranoja jest ulica rownolegla seledynowa i tamtedy nalezy lazic a nie przy ruchliwej ulicy…Gdyby druhu boruchu wybudowano nowotrocka naprawde gilarska zrobilaby sie podrzedna cicha uliczka…pozdrawiam mieszkaniec

 • 12 stycznia 2015 o godz. 11:56

  Garby Kunowskiego to wielkie nieporozumienie i szkodnictwo społeczne!
  Zmarnowane pieniądze, zaspokojona prywata, ułatwienie przy wjeżdżaniu do posesji i tylko tyle. Ma harcerzyk tupet, udana kiełbasa wyborcza, zagwarantowany bałamutny byt na następne cztery lata.
  Najgorsze jest to, że na niego głosowano, czy aby nie bezmyślnie!?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.