Dwa mosty kolejowe do zburzenia

11
Share

Spokojnie, zakłóceń w ruchu pociągów nie będzie.

Jeden z mostków kolejowych przeznaczonych do zburzenia / fot. UD

Jeden ze starych mostków kolejowych przeznaczonych do zburzenia / fot. UD

Z formalnego i technicznego punktu widzenia to naprawdę są „mosty kolejowe”, jednak w tym wypadku nazwa jest nieco na wyrost. W rzeczywistości mówimy raczej o wąskich żelbetowych kładkach, przerzuconych nad kanałkiem Bródnowskim w okolicach ul. Bardowskiego.

Na obu tych kładkach leżą tory prowadzące do bocznicy w bazie paliwowej przy Bardowskiego. Jednak żaden pociąg nie pojechał po nich od co najmniej kilkunastu lat – i już nigdy nie pojedzie. Dziś betonowe konstrukcje kruszeją i przeciekają, zaś tory zarosły rośliny.

W urzędzie dzielnicy Targówek właśnie się kończy przetarg za zburzenie obu tych „mostów kolejowych” i zbudowaniu w ich miejscu lekkich i eleganckich mostków pieszo-rowerowych.

Oczywiście jest to związane z rozkręcającą się tuż obok budową sztucznego zbiornika/jeziorka/stawu (nazwa jeszcze nie jest do końca ustalona). Urzędnicy planują dociągnąć do niego promenadę powstającą wzdłuż kanałku na Bródnie i Zaciszu. Choć po drugiej stronie ul. Radzymińskiej w promenadzie szykuje się na razie dziura, kolejny jej fragment będzie poprowadzony właśnie nowymi mostkami, które powstaną w miejscu zburzonych kładek kolejowych.

Budowa mostku u zbiegu Drapińskiej z Błędowską w wakacje poprzedniego roku / fot. targowek.info

Trzy nowe mostki będą w tym samym stylu, co inne, niedawno zbudowane na Zaciszu / fot. archiwum targowek.info

Chętni do zniszczenia, a potem budowy przepraw mogą składać swoje oferty do poniedziałku 25 sierpnia. Zakończenie prac zaplanowano na marzec 2015 r.

Zwycięzca tego przetargu „za jednym zamachem” zburzy jeszcze trzecią starą kładkę, tym razem zwykłą i pieszą, łączącą ulice Żyzną oraz Samarytanka na Zaciszu. W jej miejscu wiosną także powstanie nowy ładny mostek pieszo-rowerowy.

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx