Jest decyzja środowiskowa dla budowy metra (znowu) | | targowek.info

Jest decyzja środowiskowa dla budowy metra (znowu)

Budowa metra na Targówek o krok bliżej!

metrotargowek1
Metro na Targówek powoli się zbliża / fot. mat. prasowe

Przypomnijmy, że jedną decyzję środowiskową podziemna kolejka w stronę naszej dzielnicy już miała. Niestety, wiosną 2013 r. została z wielkim hukiem obalona, a inwestycja automatycznie została opóźniona.

Wreszcie, po niemal 1,5 roku, doczekaliśmy się nowej decyzji. Ba, zaryzykujemy nawet twierdzenie, że lepszej!

O ile stary dokument dotyczył rozbudowy II linii metra w obie strony (i został uchylony z powodu błędów na Bemowie – a Targówek ucierpiał „przy okazji”), to tym razem podpisana kilka dni temu przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie „decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach” dotyczy wyłącznie naszego, wschodniego odcinka metra – a dla ścisłości pierwszego etapu planowanej budowy (od szlaku za stacją C15 Dworzec Wileński do torów odstawczych za stacją C18 na ul. Trockiej).

Tym razem nie ma więc ryzyka, że coś znów pójdzie źle przez nieudolość urzędników z Bemowa. Jest też szansa (choć tu pewności nie ma), że decyzji nie zaskarżą ekolodzy.

W dokumencie uwględniono praktycznie wszystkie wnioski Towarzystwa Ochrony Przyrody. Pod wpływem ekologów w nowej decyzji nałożono na inwestora m.in. obowiązek prowadzenia monitoringu wpływu wibracji generowanych podczas prac budowlanych i eksploatacji metra na stojące nad kolejką domy. Kontrolowany będzie też stan zieleni podlegającej oddziaływaniu inwestycji, a także poziom wód podziemnych występujących w rejonie planowanego metra.

Decyzja środowiskowa jest jednym z ważniejszych dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji. Bez niej nie można otrzymać np. pozwolenia na budowę.

Według najnowszych zapewnień stołecznego ratusza metro na Targówek (do stacji przy ul. Trockiej) ma dojechać w 2018 roku. Cała II linia metra (na ul. Rembielińską na Bródnie) ma zostać wybudowana do 2022 r. – w wariancie hiperoptymistycznym może nawet „już” w 2020 r.

 

Przeczytaj także:

Gdzie powstaną stacje metra na Targówku

Jak będą wyglądały stacje metra na Targówku

PRZECZYTAJ TEŻ:

19 komentarzy na temat “Jest decyzja środowiskowa dla budowy metra (znowu)

 • 11 sierpnia 2014 o godz. 08:35

  Mieszkańcy Zacisza ucierpią na budowie metra najbardziej,ponieważ drgania gruntu spowodują pęknięcia ścian budynków.

 • 11 sierpnia 2014 o godz. 08:55

  Iście „warszawskie” tempo…

 • 11 sierpnia 2014 o godz. 08:58

  Metro nie powinno iść przez Zacisze, lecz najkrótszą drogą podążyć w kierunku na Głębocką!
  Trzeba pominąć płytkie, egoistyczne myślenie. Warszawa będzie się rozwijać i powiększać. Dość realnym jest kierunek północny na Nieporęt. Zresztą ponad półwieku temu założony. Planując i wydając pieniądze publiczne władze miasta winny podejmować decyzje racjonalne i perspektywiczne, a nie wykazywać się niegospodarnością.

 • 11 sierpnia 2014 o godz. 09:33

  No nareszcie,brawo!

 • 11 sierpnia 2014 o godz. 10:28

  Przypominam, że metro na Targówku było juz drążone w latach 50-tych tunel od Ziemowita do Szwedzkiej. To użyktownika „sen o w-wie to” jest protal dla Targówka nie Białolęki.

 • 11 sierpnia 2014 o godz. 10:43

  Najlepiej wszystko skierować na Białołękę metro tramwaj autobus a co nie mają i lotnisko bo reszta Warszawy się nie liczy. Zacisze, Targówek, Marki, Ząbki tu też się buduje ale najlepiej widzieć tylko koniec własnego nosa

 • 11 sierpnia 2014 o godz. 11:01

  Stacja powinna być na ul. Słoika z Gór, tam mieszkają ludzie godni tego rozwiązania. Tylko co zrobią jak im sie słoma wkręci w schody ruchomwe.

 • 11 sierpnia 2014 o godz. 11:59

  Cwaniak dobrze powiedziane

 • 11 sierpnia 2014 o godz. 13:27

  Żenada. Dlaczego to tyle trwa? 4 lata?

 • 11 sierpnia 2014 o godz. 14:27

  cwaniak_Bródno – człowiek ze wsi wyjedzie,wieś z człowieka nigdy,dobranoc malutki chłopcze z kompleksem

 • 11 sierpnia 2014 o godz. 14:58

  Prawda, że głębokie metro szło na Targówek, do fabryk, później płytkie poszło z wiochy do huty. A teraz należy obiektywnie spojrzeć w przyszłość i planować perspektywicznie.
  Metro przez Targówek idzie, tak czy siak, przez Bródno też, ale planowanie zawijki metra do Rembielińskiej, po to by dalej jechać gdzieś w bok, tańcząc esy-floresy po zaciszu jest bez sensu.

 • 11 sierpnia 2014 o godz. 15:50

  Dorcia, malutki? tak! z kompleksem? tak! Ze wsi jak Ty? Nie.

 • 11 sierpnia 2014 o godz. 18:17

  bedziecie jezdzic druga nitka metra a pola beda lezec odlogiem?

 • 11 sierpnia 2014 o godz. 19:14

  Kierunek na Nieporet ;-). Moze jeszcze zbudowac stacje Zalew Zegrzynski, najlepiej na samym srodku. Ludzie pomyslcie – tam sa glownie domki jednorodzinne…

  Ok, moze kupiliscie tam dzialki, ale jedynym rozsadnym rozwiazaniem jest uklad obecny – to jest hak przy okazji na Zacisze(z powodow technicznych i mozliwosci rozlozenia ruchu z przedmiesc dojazdowo do metra) i prosto na Brodno. Z dwoch powodow – raz jest wystarczajaca liczba ludnosci w wiezowcach/blokach na metro robione nawet metoda gleboka.

  Dwa – parkingi zabudowywane sa nowymi blokami, co oznacza, ze liczba ludnosci jeszcze wzrosnie(znaczaco), wiec komunikacja bedzie niewydolna.

 • 12 sierpnia 2014 o godz. 20:40

  Co ma Bemowo do Stacji metr w Targówku.

 • 12 sierpnia 2014 o godz. 21:25

  metro na Bródno! nie będziemy budowac metra gdzieś na północ gdzie w polach pobudowano 2/3 kontygnacyjne bloki (skarba itp). do takiej zabudowy metra się nie projektuje!

  nieporównywajcie kabat! kabaty to wysokie blokowisko większość 7/8 p

 • 22 sierpnia 2014 o godz. 09:59

  Metro na Bródnie <3

 • 3 września 2014 o godz. 11:47

  metro przy głębockiej jest najlepsze na ostatnią stacje gdzie można zrobic parkingi, pętle autobusowe i wiele innych inwestycji wokoło. na bródnie jedyne co to brudne metro bedzie

 • 15 września 2014 o godz. 23:42

  W następnej kolejności, po wybudowaniu Stacji Drugiej Linii Metra przy ulicy Trocka/ul.Pratulińska, tunel kolejki podziemnej poprowadzić zaraz w lewo za blokami przy ul. Askenazego nr 1, nr 3, nr 5, nr 7, dalej tunel poprowadzić po śladzie ulicy Nowo-Trockiej, która w tym momencie jeszcze nie została wybudowana, do dawnych pól PGR. Tam gdzieś wybudować kolejną stację metra np. Warszawa – Zacisze, dalej tunel poprowadzić w śladzie ulicy Świętego Wincentego, Nowo – Wincentego, dalej do Trasy Toruńskiej i na Białołękę Wschodnią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.