Autobusy ocalone, ekspresowe E-3 z Targówka!

63
Share

Konsultacje społeczne sprawiły cuda: wbrew zapowiedziom po uruchomieniu II linii metra komunikacja miejska w dzielnicy nie zostanie zmasakrowana. Ba, Targówek dostanie nową linię (choć tylko w jedną stronę).

Po wielkich protestach, jakie wiosną wywołały propozycje urzędników dotyczące zmian w komunikacji miejskiej w naszej części Warszawy (których głównym pomysłem było skrócenie linii autobusowych do Dworca Wileńskiego i przymusowa przesiadka do metra) miejscy włodarze całkowicie zmienili swoją koncepcję. Dodajmy: zmienili ją na lepsze.

 

fot. MZA

fot. MZA

 

Dziś w ratuszu przedstawiono oficjalny plan zmian komunikacji miejskiej po otwarciu centralnego odcinka II linii metra (co nastąpi najpewniej w połowie listopada 2014 r.). Oto najbardziej interesujące mieszkańców naszej dzielnicy szczegóły:

160 – trasa bez zmian (z Targówka przez trasę WZ na Dworzec Centralny), co 10 min w godzinach szczytu i co 15-20 min poza szczytem i w święta.

338 – nieco zmieni trasę (z Utraty na pl. Hallera przez ul. Dąbrowszczaków), a jej rozkład zostanie skoordynowany z rozkładem linii 170

512 – zmiana trasy: autobus z Zacisza pojedzie przez Targową do stacji metra Stadion Narodowy (co 8-10 minut w godzinach szczytu, 15 minut poza szczytem i 20 minut w dni świąteczne). Na samym Zaciszu, przynajmniej na razie, zmiany trasy ani nowej pętli nie będzie.

527 – będzie wydłużone (z Białołęki przez Młodzieńczą, Radzymińską i trasę WZ aż na pętlę Esperanto), co 7-8 min. w szczycie, 15-20 min. poza szczytem.

Ale największym zaskoczeniem jest zupełnie nowa ekspresowa linia E-3, która pojedzie z pętli Trocka na Targówku na Dworzec Wileński (co 10 minut w godzinach szczytu).

Jednak będzie to linia dość dziwna: rano będzie jeździła tylko w stronę Dworca Wileńskiego, a po południu tylko w kierunku Targówka. Oczywiście chodzi o dowiezienie mieszkańców do pracy rano i odwiezienie ich do domów pod koniec dnia. Autobusy E-3 zatrzymają się tylko na przystankach Pratulińska, Handlowa, DKS Targówek, Witebska, Myszkowska oraz Piotra Skargi.

Tak jak E-3 pojedzie jednokierunkowo szlakiem 160, tak po śladzie 527 przejedzie przez naszą dzielnicę (Głębocką, Młodzieńczą i Radzymińską) nowa linia E-7 z Osiedla Derby do Dworca Wileńskiego – ale na Targówku ZTM nie przewiduje dla niej ani jednego przystanku!

Kursujące ul. Radzymińską linie podmiejskie (718, 738) będą dalej tamtędy jeździć, ale skończą trasy na Dworcu Wschodnim od strony ul. Kijowskiej. 805 zatrzyma się jeszcze wcześniej – na Wileniaku.

Inne linie autobusowe, wyżej nie wymienione (162, 190, 517 i inne), pozostają bez żadnych zmian.

 

Trasy 160 i E-3 po zmianach

Nowa trasa 338

Nowa trasa 512

 

Jeśli chodzi o tramwaje, tutaj zmiany są mniej rewolucyjne.

Zgodnie z zapowiedziami linia 3 wróci na swoją starą trasę z Annopolu przez Rembielińską i Odrowąża na Gocławek, zaś linia 25 na trasę z Annopolu przez Rembielińską i Odrowąża na pętlę Banacha. Obie linie pojadą co 10 minut w szczycie i co 15 poza nim.

 

Trasy tramwajowe w Warszawie po zmianach

63
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx