Spotkanie o bazarku: dużo dziwnych pomysłów

35
Share

Tymczasowo pod rury albo aż pod OBI. Docelowo w miejsce parkingów. Wiceprezydent Warszawy i władze Targówka przedstawiły propozycje nowego miejsca dla bazarku z Trockiej. 

 

Od trzech lat piszemy, że bazarek musi się wynieść przynajmniej na czas budowy metra. Temat wreszcie dotarł do władz miasta i zaproszono kupców oraz mieszkańców na spotkanie w ratuszu. Władze miasta reprezentował wiceprezydent Michał Olszewski, był też burmistrz i członkowie zarządu Targówka. Czego się dowiedzieliśmy?

Ostatecznych decyzji jeszcze nie ma, ale przynajmniej wiemy nad czym można się zastanawiać. Kupcy zostaną na obecnym bazarku jeszcze do końca 2015 roku. Burmistrz Grzegorz Zawistowski zapowiedział, że będą mieli przedłużone wygasające właśnie umowy, a więc mieszkańcy Targówka będą mieli do tego czasu gdzie robić zakupy. Co dalej?

Tymczasowo:

Jeśli spełnione zostaną obietnice miasta, to w 2016 roku zacznie się budowa odcinka metra z Dworca Wileńskiego na Trocką. Jak usłyszeliśmy, jest już za mało czasu, żeby przenieść bazarek od razu do docelowego miejsca. Dlatego szukana jest lokalizacja tymczasowa na 2-3 lata trwania budowy. Rozważane są trzy miejsca:

– działka przy Radzymińskiej na przeciwko OBI, tam gdzie rozkładają się cyrki i wesołe miasteczka

– działka przy ul. Rozwadowskiego, czyli za OBI i kawałek za Biedronką

– podłużna działka pod budowę ul. Nowotrockiej – czyli obok wału z rurami biegnącego wzdłuż Askenazego i Zamiejskiej

Wszystkie trzy lokalizacje mają wady. Pierwsze dwie są daleko od obecnego bazarku i nie wszystkim będzie po drodze. Najbliżej jest do lokalizacji wzdłuż rur – ale tu w czasie budowy metra będzie zapewne utrudniony dostęp. Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma.

Na stałe: 

Ratusz podtrzymuje deklarację, że po zbudowaniu metra bazarek wróci w okolice nad stacją. Całościowym zaplanowaniem terenu nad metrem ma się zająć miejskie Biuro Architektury.  Bazarek miałby przyjąć formę piętrowego budynku: z pawilonami na parterze i z miejscami parkingowymi nad nimi. Rozważana jest zabudowa dwóch obecnych parkingów.

bazar_trocka_nowa_lokalizacja

Rozważane nowe lokalizacje bazarku na Targówku / mat. UD

 

Po tych propozycjach zaczęła się dyskusja. Ludzie z sali proponowali, tak jak internauci na naszym forum, żeby przenieść bazarek w miejsce pętli przy Askenazego, a pętle nad metro. Rozważano też parking za Topazem, ale ponoć sklep może być rozbudowany.

Potwierdza się też, że spółdzielnia Praga zgłasza roszczenia do dużej działki między Trocką a Zamiejską. Chce tu budować bloki z funkcją kulturalną w parterze. Czy bazarek może się przenieść w to miejsce tylko na okres budowy metra, a potem zwolnić grunt spółdzielni? Ta opcja nie jest rozważana. Oby tymczasowa lokalizacja bazarku, nie okazała się docelowa…

zdjęcia: targowek.info

35
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx