Jeśli jeszcze nie wiecie: ruszył przetarg na metro na TGK, wielkie zmiany na moście Grota | | targowek.info

Jeśli jeszcze nie wiecie: ruszył przetarg na metro na TGK, wielkie zmiany na moście Grota

To dwie najważniejsze dla naszej dzielnicy wiadomości z wczorajszego popołudnia.

 

Wizualizacja stacji metra na Targówku
Wizualizacja stacji metra na Targówku

METRO

Właśnie ruszył wielki przetarg na budowę dalszych odcinków II linii metra: na Wolę i, co najważniejsze, na Targówek. Budowa (razem z taborem) będzie łącznie kosztowała 4 mld zł, z czego wielką część pokryją środki Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że w naszą stronę, począwszy od Dworca Wileńskiego, powstanie ok. 3,12 km podziemnej trasy. Planowane stacje to: „Szwedzka” (C16) pod ul. Strzelecką na Pradze; „Targówek 1” (C17) w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z ul. S. Ossowskiego oraz „Targówek 2” (C18) w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką. Za tą ostatnią stacją znajdą się tory odstawcze i komora do zawracania pociągów. (Uwaga, wymienione nazwy stacji są robocze, a ich ostateczne brzmienie nadane zostanie uchwałą Rady m.st. Warszawy).

Jednak na wyłonienie zwycięzcy przetargu – a tym bardziej przejażdżkę podziemną kolejką – jeszcze trochę poczekamy. Termin składania ofert przetargowych przewidziano dopiero na 31 marca 2015 roku. Aha, i władze miasta profilaktycznie od razu przesunęły planowany termin uruchomienia metra na Targówku: jeszcze w lecie miał to być rok 2018, teraz już jest 2019…

II linia metra w 2019 roku (albo później) /mat. UM

Przeczytaj także:

Gdzie powstaną stacje metra na Targówku

Jak będą wyglądały stacje metra na Targówku

 

MOST GROTA-ROWECKIEGO

Remont przeprawy łączącej Trasę Toruńską i Bródno z lewobrzeżną Warszawą dotarł właśnie do półmetka. Prace na północnej nitce mostu Grota zostały już zakończone – o dziwo, wygląda na to, że bez opóźnień.

Obecnie trwają ostatnie odbiory, a gdy się zakończą – najprawdopodobniej jeszcze w październiku br. – ruch samochodowy zostanie przełożony ze starej południowej jezdni na wyremontowaną jezdnię północną, zaś remont ogarnie drugą połówkę mostu. Nową jezdnią samochody będą poruszały się w obydwu kierunkach po dwóch pasach ruchu, czyli teoretycznie układ drogowy się nie zmieni – jednak powinno się jeździć wygodniej i bezpieczniej niż obecnie, gdyż wyremontowane pasy są znacznie szersze od starych.

Z lewej strony wyremontowana cześć mostu Grota, z prawej fragment, który dopiero czeka na remont. W tle – bloki Bródna / fot. UM

 

Całkowite zakończenie remontu i utrudnień na moście Grota-Roweckiego planowane jest na październik 2015… czyli dokładnie wtedy, gdy na Pradze i Targówku powinny rozpocząć się utrudnienia związane z budową metra.

PRZECZYTAJ TEŻ:

37 komentarzy na temat “Jeśli jeszcze nie wiecie: ruszył przetarg na metro na TGK, wielkie zmiany na moście Grota

 • 16 października 2014 o godz. 08:10

  To wszystko jest za mało i za wolno.
  Budowa metra na targówek i wolę zakończy się w 2020, na bródno pewnie wyjdzie 2040 a na białołękę 2060!
  To jest śmieszne! W stolicy w środkowoeuropejskiego, relatywnie duzego kraju, która powinna być stolicą regionu jakieś miernoty próbują kolejne dziesięciolecia wybudować kilka kilometrów metra i chwalą się jeszcze z tego zamiast schować ze wstydu!!!!
  Całkowity brak spójnej koncepcji urbanistycznej, banda wsiurów i przekrętów od 90 lat zniszczyła i zdemolowała miasto!!!
  Aby cokolwiek w tym chaosie zrobić, należy budować kilkadziesiąt równocześnie linii metra, uwzględniając jednocześnie przyszłe kierunki rozwoju i ekspansji miasta.
  Już widzę te uśmieszki tępych przekrętów z udecji, hehe pamiętam jak jeszcze przed przyłączeniem do rzeszy w kampanii, w granatowych folderach opowiadaliście żałosne kawałki jak to zdobędziecie środki na inwestycje .. TO DO ROBOTY!!!!

 • 16 października 2014 o godz. 09:08

  Błąd. W stronę trasy AK samochody będą się poruszały po trzech pasach ruchu, na wyremontowanej połówce nie tylko pasy będą szersze ale i dojdzie jeszcze jeden pas co zresztą widać na zdjęciu. A szersze będą te dwa pasy wykorzystywane tymczasowo w stronę Marek gdyż docelowo będzie to jezdnia tranzytowa trasy ekspresowej w stronę A2.

 • 16 października 2014 o godz. 09:24

  Naprawdę nie rozumiem dlaczego trzeba czekać kolejne 5 lat na 6 stacji metra….wstyd. To będą dużo łatwiejsze do wybudowania stacje niż centralny odcinek.

 • 16 października 2014 o godz. 10:25

  Gdzie będą objazdy jak zamkną cześć Trockiej?

 • 16 października 2014 o godz. 10:37

  Beznadziejne lokalizacje mają stacje na Targówku – przy małych uliczkach.
  Dlaczego nie zrobią ich wzdłuż Radzymińskiej? Tam większa liczba ludzi będzie miała dostęp do metra.

 • 16 października 2014 o godz. 10:57

  Totalna głupota!! Dla trzech stacji na Targówku uruchamiać roboty i tak wielka inwestycję??? To aż się prosi ,aby pociągnąć cbociażby na Brudno ,bo to ogromna dzielnica bloków skupiająca wielką liczbę mieszkańców.dla których metro byłoby wielkim odciążeniem .

 • 16 października 2014 o godz. 11:01

  A co Panie Burmistrzu Zawistowski o obiecywaną drugą nitką Św. Wincentego. do 16 listopada miała być wpisana w plany. A tu ani widu ani słychu. Pasmanterie Panu zamknęli?

 • 16 października 2014 o godz. 11:03

  Czarownica- stacje są pośrodku osiedla, sprawiedliwie. Mają być dla Targówka, a nie dla was ze zdezelowanych 20 letnich autobusów z napisem OBWODNICA na szybie.

 • 16 października 2014 o godz. 11:04

  „o dziwo, wygląda na to, że bez opóźnień.” – skąd ten qrde pesymism? Po co ten tani sarkazm? Czy tak wygląda współczesne dziennikarstwo?

 • 16 października 2014 o godz. 11:41

  w marcu przetarg, więc jak dobrze pójdzie to w 2016 r rozpocznie się budowa. Czyli cały 2015r stracony.

 • 16 października 2014 o godz. 12:00

  a wschodnia bialoleka i brodno beda zmuszane do przesiadek na targowku? zlikwiduja nam 500 i 527. podroz wydkuzy sie o 20 minut ale wazne ze bedzie sie metrem jezdzilo.

 • 16 października 2014 o godz. 12:38

  tylko gimbus wierzy , że metro na Targówku będzie w 2018 :) jeżeli w ogole bedzie

 • 16 października 2014 o godz. 14:33

  A niedawno ratusz ogłaszał, że metro nie będzie budowane po 3 stacje na Bemowo i Targówek, ale od razu całość. Nie, no sklerozy jeszcze nie mam. I gdzie tu Prawda?

 • 16 października 2014 o godz. 15:07

  Chamy tylko krytykujecie, bedzie metro zle nie bedzie tez zle.wiesniaki podle

 • 16 października 2014 o godz. 16:35

  metro na Bródno????? PO CO?
  na Zacisze? PO CO?

  Ze stacji metra Bazyliańska czas dojazdu tramwajem do Wileńskiego czy Daszyńskiego będzie trwał tyle co metrem idącym na około. To absurd – stacja na Bazyliańskiej. A gdzie parkingi przy stacji końcowej???

  Metro winno z Trockiej iść przez Wincentego, Głębocką w kierunku Białołęki i Tarchomina. Przy Carefourze powinny być parking park end ride.

 • 16 października 2014 o godz. 16:57

  Stacja metra powinna być przy moim bloku. Wszystkie inne nie mają sensu.

 • 16 października 2014 o godz. 17:18

  Przewiduję,że po wyłączeniu Trockiej cały tranzytowy ruch samochodowy przeniesie się na ciąg Gilarska-Jórskiego.
  Teraz jest źle, a będzie tragicznie!

  GDZIE JEST OBIECYWANA NOWOTROCKA !!!!

 • 16 października 2014 o godz. 15:53

  Do Anka
  Chyba nie wiesz co piszesz, brodno to nie tylko bazylianska, to a całe podrodzie gdzie do tramwaju daleko a autobusu od razu utykają w korkach? Po co na białołękę ? Kupiłaś mieszkanie na lewandowie czy innej skarbce za polowe mniej co na Targówku to teraz cierp.

 • 16 października 2014 o godz. 18:32

  Powinna prócz tego powstać 3 linia metra, która połączyłaby Białołekę z Wawrem na wzór Kabat z Młocinami.

 • 16 października 2014 o godz. 21:16

  Do SURGE
  Mam wrażenie, że nie dość dokładnie przyglądając się mapie Warszawy przeoczyłeś/aś sunącą z północy na południe linię kolejową. Połączenie Choszczówki z Falenicą nie jest żadnym problemem, kiedy mamy właściwie.. całą infrastrukturę. Jedynym mankamentem mogłaby być opłacalność tej konkretnej relacji, bo ani Wawer, ani Białołęka nie jest raczej celem wypraw osób tam niemieszkających. Tak czy siak, nie popełniaj tego samego, co większość błędu, nie zapominaj o warszawskiej infrastrukturze kolejowej, która tylko prosi się o wykorzystanie w ruchu pasażerskim.

 • 17 października 2014 o godz. 02:03

  Przestancie sie osmieszac tym metrem na Bialoleke. Przeniesc Wam jeszcze Dworzec Centralny i PKiN. Metro powinno isc na Brodno. Parkingi przy proj. stacji Brodno nie sa w tej chwili potrzebne(a nawet jesli obok sa spore trawniki na ich postawienie) – dojezdzajacy z Bialoleki moga wybrac inne stacje – lub dojechac autobusem/tramwajem do metra na mlocinach.

  Dwa – termin 2020 jest juz nawet chyba przesuniety, bo mowia/pisza o 2022. Nic dziwnego – ilu politykow jezdzi komunikacja publiczna na codzien? Za podobne pieniadze wyrobiliby sie nawet do 2018. Tylko, ze musieliby przyspieszyc prace i dostac dotacje. Po 2020 moga zostac ograniczone, chocby dlatego, ze ktos stwierdzi we wspolnocie, ze oni tam chwala sie zerowa inflacja, etc.

  Trzy – tyle roboty i tak naprawde ten most bedzie mial 1, slownie jeden pas wiecej w kazda strone. Nawet liczac poszerzenie to raczej bedzie sie sporo korkowalo. Tym bardziej jesli autostrada/droga ekspresowa do wschodniej Polski powstanie przed nastepnym remontem…

 • 17 października 2014 o godz. 08:43

  Easdaasdsad o co ty jeszcze byś chciał? Most został maksymalnie wykorzystany, będzie to most o największej przepustowości w Polsce. Więcej na tym co jest już osiągnąć się nie da, ale będzie to zupełnie wystarczające, komfort podróży wzrośnie znacznie. Najważniejsze jest to, że ruch tranzytowy zostanie odseparowany od lokalnego i tu nic się korkować nie będzie miało możliwości. Spowolnienie będzie dopiero na jezdniach bocznych ale tam będzie się zjeżdżać dopiero w celu skorzystania ze zjazdów.

 • 17 października 2014 o godz. 07:46

  Do Aneta Gacka-Asiewicz
  bardzo dobrze napisane :) ludzie kupują mieszkania dużo taniej niż np. na Targówku a potem płacz i lament, że słabo z komunikacją. Sami podjeli taka decyzje a potem pretensje. Targówek też jest gęsto zaludniony i też powstają nowe bloki więc metro jest jak najbardziej potrzebne.

 • 17 października 2014 o godz. 10:27

  Zbudujcie jeszcze stację na Cmentarzu Bródnowskim, będę miał bliżej na groby.

 • 17 października 2014 o godz. 10:57

  Do Anka: tragedia, gdy przyjezdni zabierają głos w sprawie Warszawy. Mylą miejsca, odwracają realia, silą się na mundrość a wychodzi śmiech na sali. W dodatku próbują narzucić tysiącom ludzi mieszkającym tu od xx lat swoje maniakalno-depresyjne wizje.
  Uśmiałem się, że metro bedzie jechać dłużej na Wileński z Bródna niż tramwaj. Uśmiałem się czytając o potrzebnie parkingów na Bazyliańskiej. Dla kogo? dla Bródna? samochodem z klatki na parter? Jazda metrem wyklucza korzystanie z samochodu. Bo na parkingi dla Derb nie ma tu miejsca.

 • 17 października 2014 o godz. 15:32

  Co to jest TGK?

 • 17 października 2014 o godz. 16:32

  @KILOVOLT – to jest most o najwiekszym bodajze natezeniu ruchu w calej Polsce. Wez pod uwage, ze nawet zakladajac optymistyczne przejscie czesci ruchu(„w jakies przyszlosci”) poludniem to Polska jest krajem lezacym na niemalze idealnych szlakach w Europie do transportu towaru, a nawet produkcji i projektowania(chocby zwiazany ruch osobowy). Dodatkowo Warszawa to stolica tego kraju i bardzo wazny osrodek ed., fin. etc., moze nawet kiedys rozwinie sie jako nauk. bardziej. Owszem na papierze to ladnie bedzie wygladac – X to piekna liczba, ale tak naprawde to za malo pasow. Jak mieli problem z dzialkami to mozna bylo sie pobawic chocby w „Gdanski bis”, puszczajac komunikacje i ultra lokalny(oraz np. dla zaraz zjezdzajacych) dolem.

  @MIKULO Dla Ciebie przy kazdej chalupie na Bialolece bedzie stacja…
  (wystarczy, ze zaplacisz a potem utrzymasz)
  ————–
  Metro to nie tramwaj. Tramwaj jedzie dluzej bo ma swiatla. W warunkach Targowka budowa tramwaju bezkolizyjnego moze kosztowac wiecej niz metro. Przy takich „potokach ludzkich” lepsze jest metro w przypadku Targowka, a Brodna w szczegolnosci. II linia to nie tylko „linia do Wilenskiego”. Poza tym metro mozna zautomatyzowac z latwoscia, w niektorych krajach to juz dawno jezdza takies sytemy. Dzieki temu mozna puscic znacznie wiecej pociagow, nawet z predkosciami powyzej 100 km/h. Wystarczy obejrzec jak wyglada obecnie podroz tramwajem w godzinach szczytu, nawet jak wiecej puszcza – samo to powinno wystarczyc.

  Bialoleka to domki. Dopoki ktos nie zacznie stawiac tam 10 pietrowcow i przeksztalcac calej dzielnicy to w zasadzie nie ma sensu. Rownie dobrze mozna robic stacje koncowa kolo kazdego supermarketu w stolicy, albo Harrodsa w Londynie…

 • 17 października 2014 o godz. 17:22

  Jak Ktoś Kupuje w Polu za 1/2 ceny sorry jego problem do tego nie jest tam zameldowany a chce przedszola drogi szkoły itp a pdatki ida na pipidów ! kto sie składq niech korzysta ! reszta niech sie zamelduje POD KONTEM ZAMELDOWANIA ODPROWADZANIA PODATKÓW PROD+SZE WYDAWAC SRODKI BO TO MOJe PIENIADze Nie SLOIKÓW ! prosze mnie nie okradać !

 • 17 października 2014 o godz. 19:36

  metro powinno isc na bialoleke bo przejazd z rembelinskiej tramwajem do pierwszej linii metra bedzie wynosil mniej wiecej tyle samo. pozatym trzeba zniechec sloiki do uzywania samochodow. problem nie placenia podatkow w miescie latwo rozwiazac. nie placisz podatkow nie masz prawa do biletu dlugookresowego w pierwszej strefie.

 • 20 października 2014 o godz. 07:45

  A ja jestem z Bródna, i wystarczy mi metro do ratusza, dalej chcę by szło na białołękę, mało tego powinno je wybudować CH, albo miasto powinno po wybudowaniu naliczyć CH opłatę adiaceńską. Rembielińska, w tym różowy budynek mają tramwaj, podgrodzie ma końcowy autobusów, a ja mam dość korkujących mi ulice, smrodzących pod oknami swoimi pyrkawkami robotników z białołęki. Dlatego jestem za metrem na białołękę!

 • 20 października 2014 o godz. 08:30

  HANS nikogo to nie interesuje co masz do powiedzenia,robotnicy pracujący na Białołęce to ludzie którzy na prawdę ciężko pracują,a dla ciebie pojęcie praca zawodowa to zupełna abstrakcja jak doskonale wiadomo.
  METRO NA BRÓDNO!!!

 • 20 października 2014 o godz. 14:28

  Metro będzie na Bródnie, na ul. Słoika z Gór jest zupełnie nipotrzebne, tam muszą minąć jeszcze ze dwa pokolenia, zanim Ci ludzie ogarną autobusy i kulturę osobistą. To są tereny gdzie w czasach mojej podstawówki rosły buraki i był bardzo podmokły teren. Dlatego nie ma tam piwnic ani parkingów podziemnych, a mieszkania były o wiele tańsze niż w innych miejscach, nawet w zbliżonej okolicy. To jest również powód do tego, żeby nie budować tam metra, tylko nikt wam tego wprost nie powie. Nadal będą kupować ziemie i mieszkania w tamtych okolicach.

 • 21 października 2014 o godz. 07:58

  A w czasach mojej podstawówki to połowa Bródna była kartofliskiem, nie wspominając już o Zaciszu. Więc po co te dyrdymały piszesz ANNO, czy pseudo-cwaniaku? Mam dość, też nie myjącej się młodzieży, roznoszącej wszawice i śmierdzącej w autobusach nie tylko tych z Białołęki, bo i z podgrodzia … Robotnicy to ludzie pracy anno, i to że mogą śmierdzieć nie u mniejsza ich ciężkiej uczciwej pracy. A metro kończące się na Rembielińskiej to zwykła defraudacja i niegospodarność.

 • 21 października 2014 o godz. 09:32

  Na ten moment nie ma właściwie żadnych rozsądnych przesłanek,by metro zostało skierowane na Białołękę.Dynamicznie wzrastająca liczba mieszkańców tej dzielnicy to słaby argument.METRO NA BRÓDNO!!!Taka jest wola mieszkańców.

 • 21 października 2014 o godz. 13:49

  Szanowna Pani Anno,
  Wola jest dzielnicą lewobrzeżną, a nie prawobrzeżną.
  Kolejna sprawa to nie ma Pani żadnego MANDATU do wypowiadania się w imieniu mieszkańców!

 • 26 października 2014 o godz. 22:25

  @IGNORANCJA PRZYJEZDNYCH

  jesli jestes miejskim urzednikiem, to juz wiem czemu komunikacja, infrastruktura drogowa na Bródnie jest w tak żałosnym stanie.
  piszesz bzdury, medrkujesz niczym nasz medrzec król europy, a jednoczesie zapewne nieswiadomie ujawniasz swoją niekompetencję!
  Nie interesuje mnie twoje wybujałe ego, ani twoje chciejstwo. Kupiłeś pokątnie mieszkanie na handelek w Różopolu od spółdzielni, to twój problem.

  Zajrzyj sobie do planów miejscowych, zajrzyj do Studium rozwoju warszawy, a potem pisz.
  Dla poszerzenia twej nikłej wiedzy, informuję ciebie, ze miejskie prawo przewiduje w miejscu wybudowania siłowni outdoorowej (im. tzw HGW)przy ulicy Św Wincentego wielopoziomowe parkingi w systemie „park & ride”. Na ulicy Blokowej na Zaciszu MPZP przewiduje końcowy autobusów dowożących inteligencję i robotników z Białejłąki. Wszystko to w związku z przyszłą stacją metra na Bródnie.
  Pani W. z Ratusza – radna PO zajmująca sie sprawami infrastruktury i inwestycji ujawniła ostatnio swój plan „modernizacji” ul Kondratowicza. Po jej artykule w Echu, już wiem, czemu inwestycje infrastrukturalne na Targówku po 8 latach rządów PO wołają o pomstę do nieba.

  Stacja końcowa metra przy ul Bazyliańskiej to absurd i bezmyślność. Jej lokalizacja w tym miejscu ma sens wyłącznie, jeśli nie będzie to stacja końcowa.

  Czas przejazdu metra z Bazyliańskiej do Wileńskiego jest łatwy do obliczenia. Zajrzyj chłopie do rozkładu ZTM i zobacz ile czasu idzie tramwaj nr 1 z ronda Żaba na rondo Daszyńskiego, a ile idzie metro z Wileńskiego do ronda Daszyńskiego.

  Metro powinno ominąć Zacisze, przejść przez pola PGR do Wincentego (teren nie zabudowany – budowa tasza metodą odkrywkową), zatrzymać sie przy Ratuszu Targówka i pomknąć w dalszej perspektywie w kierunku Zalewu Zegrzyńskiego.

 • 28 października 2014 o godz. 16:57

  Brawo JO-ANNo!

  Pełna zgoda.
  Ja mieszkam za Różópolem i do metra bym wsiadała by podjechać przystanek do szpitala, ale na Prage to będę jeździć tramwajem. Zresztą będę mogła wsiąść w 145 i dojechać do metra na Bródnie. Nie potrzebuję drgań pod swoim blokiem z wielkiej płyty. Jeszcze się złoży :( od nich.
  Nie chcę tez mieć pod domem tłumów większych niż mam. Nie chce też kolejnej podwyżki podatków i za wieczyste.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.