Jest pomysł na bazarek przy Trockiej

18
Share

Oto sposób na połączenie ambicji deweloperów z potrzebami kupców i klientów bazarku. Pomysł jest odważny, ale czy tuż przy metrze nie powinny powstawać odważne budynki? 

 

Przypomnijmy, że pawilony z bazarku przy Trockiej muszą ustąpić miejsca budowie metra, a wciąż nie znaleziono dla nich dobrego miejsca na przeprowadzkę. Zdrowy rozsądek podsuwa przenosiny na najbliższą możliwą wolną działkę przy ul. Trockiej (między szkołą a Zamiejską), ale ten teren upatrzyła sobie spółdzielnia RSM Praga, która chce tu budować blok mieszkalny. Spór o działkę trwa w sądzie, ale z wypowiedzi ratusza można wnioskować, że na bazarek w tym miejscu raczej nie ma szans.

– A może pogodzić obie strony? –  zastanawia się czytelnik Marcin i podsyła pomysł z Holandii. Budynek, który widzicie na zdjęciach poniżej, to nie jakieś science fiction, ale już gotowa inwestycja zbudowana w Rotterdamie. To bazar i blok mieszkalny w jednym.

zdjęcia pracownia MVRD

Budynek nazywa się Market Hall i mieści 228 mieszkań oraz 100 stoisk bazarowych. Znalazło się też miejsca na sklepy i supermarket, restauracje, w których toczy się życie po zamknięciu bazaru oraz 1200 miejsc parkingowych. Holendrzy z jednej strony chcieli zachować tradycyjny bazar, ale z drugiej grunt w tak dobrym punkcie (tak ja u nas, to tuż przy stacji metra) był na tyle atrakcyjny, że deweloperzy nie odpuścili takiej szansy.

Budynek ma tylko jeden minus – kosztował 175 mln euro. Oczywiście takich pieniędzy na Targówku nikt nie zainwestuje, ale projekt pokazuje, że można szukać rozwiązania zadowalającego wszystkich zainteresowanych. Z drugiej strony pamiętajmy, że po wybudowaniu metra Trocka znajdzie się 15 minut drogi od Nowego Światu. Miejsce aż prosi się o odważny projekt.

18
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx