Paradoks kolejowy: Zacisze będzie mieć lepszy dostęp do SKM niż Bródno? | | targowek.info

Paradoks kolejowy: Zacisze będzie mieć lepszy dostęp do SKM niż Bródno?

Bródno ma dwa przystanki Szybkiej Kolei Miejskiej, Zacisze od SKM-ki dzieli kilka kilometrów. A jednak…


Temat nieprzyjaznego, czasem wręcz dramatycznego dostępu do przystanków kolejowych Toruńska i Praga poruszaliśmy na naszej stronie wiele razy. Lecz to teren, którym zawiaduje PKP – czyli nienaruszalne państwo w państwie – i ile by nie było artykułów, raportów czy interwencji, kolejarze robią to co chcą: czyli praktycznie nic.

Aktualną sytuacje dobrze podsumowuje w liście do targowek.info nasza czytelniczka Monika:

Na Bródnie mamy dwie stacje super kolejki SKM. Mało która dzielnica ma takie możliwości – do centrum można dojechać w mniej niż 20 min [a w nieco dłużej m.in. na Ochotę, Służewiec i Lotnisko Chopina – przyp. red] i nie trzeba dokupować biletu! Niestety, sami ze swojej przewagi nie możemy korzystać ponieważ stacje… są niedostępne dla pieszych.

Trzeba w szpilkach przemierzyć błotne kałuże, nie ma chodników, jest syf i mrok. Tylko najbardziej wytrwali w odpowiednim obuwiu może przedrą się bez strachu przez chaszcza zanim dotrą na peron… Cywilizowanego dostępu od strony osiedla po prostu brak!

Dlaczego nie może być po prostu zrobiony estetyczny chodnik i skoszona trawa, tak aby pijaki nie oblegały tych okolic i żeby cywilizowani ludzie z Bródna mogli korzystać z tego, co już jest?

Tak jest na Bródnie. Tymczasem paradoksalnie już za chwilę – po otwarciu centralnego odcinka II linii metra – świetny dostęp do SKM dostanie Zacisze.

Stanie się tak po planowanej przez ZTM zmianie trasy autobusu 512, który ma jeździć z Zacisza na Pragę do stacji metra Stadion – czyli równocześnie do położonej tuż obok i połączonej wygodnym nowiutkim przejściem stacji SKM Warszawa-Stadion, niedawno wyremontowanej, eleganckiej i nowoczesnej!

Stacja PKP Stadion z widokiem na stadion /fot. UM Warszawa
Stacja PKP Warszawa Stadion z widokiem na stadion /fot. UM Warszawa

 

Mieszkańcy Bródna w sprawie Szybkiej Kolei Miejskiej będą mieli więc czego zazdrościć Zaciszanom. Chyba, że pod naporem najnowszych protestów, ZTM w ostatniej chwili jednak zmieni decyzję i zostawi 512 na obecnej strasie bezpośrednio do centrum (co ma inne zalety, no, ale do SKM nie jeździ).

PRZECZYTAJ TEŻ:

17 komentarzy na temat “Paradoks kolejowy: Zacisze będzie mieć lepszy dostęp do SKM niż Bródno?

 • 9 października 2014 o godz. 10:10

  a dlaczego 162 nie wróciło na swoją starą trasę – przez PKP Stadion?

 • 9 października 2014 o godz. 10:58

  Po kiego wuja Zaciszu dojazd do skm? Może to dobre dla 10% pasażerów 512, którzy w większości dążą do centrum, na Starówkę, do Towarowej. Do skm z Zacisza jedzie już 120, 145 a niedługo 718,738. Piszecie głupoty- jaki świetny dostęp- w 20-25 min jazdy? Na BRÓDNIE DO SKM NA TORUŃSKĄ MOŻNA DOJECHAĆ W 5 MIN, a od biedy dojść piechotą. I nie ma żadnych chaszczy, do stacji Praga prowadzi ul. Pożarowa, do Toruńskiej chodnik ze ścieżką rowerową. Ponadto nad stacją Toruńska jest przystanek kilku często kursujących autobusów. Problemem jest jedynie usytuowanie przystanku w kierunku Żerania (za daleko od peronu)- wymysł durni zza biurek.
  P.s. Świetny dostęp do kolei Zacisze miało nomen omen za komuny- 119 i 120 do Dw. Wschodniego. Teraz liżące tyły PO ztm proponuje nam dojazd tylko do drugorzędnego dw. Stadion (i to nie celem udogodnienia życia pasażerom, tylko z powodu protestu mieszkańców Jagiellońskiej).

 • 9 października 2014 o godz. 11:41

  Jeżeli 512 zmieni trasę to Zaciszanom nie będzie czego zazdrościć. Nie będzie miało Zacisze bezpośredniego połączenia ze starówką, placem Bankowym, Al.Jana Pawła. Potrzebne jest bezpośrednie połączenie z pierwszą nitką metra.Obecnie jedynie 512 tam jedzie z Zacisza i to nawet chcą zniszczyć.

 • 9 października 2014 o godz. 11:41

  No ale do stacji Stadion trzeba się jednak tłuc autobusem (czyt. najgorszym środkiem transportu komunikacji zbiorowej).

 • 9 października 2014 o godz. 12:30

  Zaciszak a to nie ty czasem pisałeś tu brudy na PO,HGW,Premiera Tuska i Prezydenta? Podobno sprawa się już ruszyła.

 • 9 października 2014 o godz. 13:53

  Bo ZTM musi zmieniać, żeby udowodnić sens swojego istnienia. Więc jeśli 162 jeździło przez Stadion a 512 przez Kłopotowskiego to robimy na odwrót. I przy okazji skrócimy trasę 512.

 • 9 października 2014 o godz. 15:12

  ja do listy życzeń dołączył bym park and ride przy toruńskiej. jest tam dużo terenu, nie trzeba by parkować w krzakach.

 • 10 października 2014 o godz. 12:21

  Tak, tylko, że do tej SKM-ki Zaciszanie musza dojechać ok 40 minut. Zaiste świetne skomunikowanie… Takie skomunikowanie ma 95% Warszawy.

 • 10 października 2014 o godz. 12:43

  SOHO trasa przez PKP Stadion została wprowadzona dopiero od remontu trasy W-Z. Zatem to właśnie trasa przez Kłopotowskiego i Okrzei jest jego starą trasą. Jego starą trasą była też ul. 11 listopada i Św. Wincentego na którą po tym remoncie już niestety nie wróciła.

 • 10 października 2014 o godz. 12:54

  „leszy dostęp do skm”? TYLKO do skm, a i to po kilkudziesięciu minutach spędzonych w autobusie – wolne żarty…

 • 10 października 2014 o godz. 17:16

  Zacisze nie zasluzylo na taka trase. 512 na Podgrodzie. ! artykul jest nie prawdziwy-dojscie do stacji na Brodnie jest dobre. przydalaby sie stacja venturilo na rogu wysockiego-bazylianska.

 • 12 października 2014 o godz. 18:01

  BRAK Przystanku na Taragówku obok Radzymińskiej to skandal debilizm trzeba jechać na wschodni i czekać 25 minut na autobus lub jechać do Centrum na 160 zyskała BY SKMka kolej i Targówek ! ILE SKM i KM połączeń z Metrem ? DW Gdański i co dalej ? po Stadion hahah tam sie nie zatrzymuje SKM ! !!!! v

 • 13 października 2014 o godz. 11:34

  Ci, którzy piszą, że dotarcie na stacje skm na Toruńskiej i Pradze jest dobre, chyba z nich nie korzystają. to jest koszmar. Praga – stacja obleśna, śmierdząca, niedostępna dla niepełnosprawnych (ten prowizoryczny dźwig przy zejściu z Pożarowej to jakieś nieporozumienie). Jeździ stamtąd jeden autobus (2-3 na godzinę i chyba tylko raz mi się trafiło, że się zgrał z pociągiem). Toruńska – od dołu się tam nie dostaniesz. Wystarczyło zrobić chodniki od Wysockiego i wejście na peron od dołu. Bieganie z Pelcowizny na stację (po schodach w górę, w dół, dalej ciemnym chodnikiem, później znów po schodach w górę i w dół) zajmuje sporo czasu.Do tego peron jest tak długi, że jeszcze trzeba pokonać kilkadziesiąt metrów na stacji jeśli się jedzie w stronę centrum. Odległość od przystanku PKP Toruńska (jadąc z Bródna) jest masakryczna. Młodzi ludzie sobie poradzą, ale dla starszych to koszmar jakiś. Zdecydowanie to można było inaczej zaplanować – żeby stacje były dla ludzi, a nie dla projektantów, którzy dostali za to mnóstwo kasy. Zaraz się pojawi ktoś, kto napisze – przecież są windy, nie trzeba biegać kilka razy po schodach. Tylko , że te windy się ciągle psują. W dodatku nie jeżdżą zbyt szybko. Moja mama woli się tłuc z Wysockiego tramwajami i autobusami na Dw. Wschodni, a stację PKP Toruńska (która jest blisko) woli omijać – i wcale jej się nie dziwię.

 • 13 października 2014 o godz. 15:27

  Jeszcze żeby SKM jeździło częściej niż raz na godzinę, to może byłoby o co kruszyć kopie…

 • 13 października 2014 o godz. 19:34

  Ano, ale W-Wa Toruńska jest przecież bardzo dobrze skomunikowana z autobusami. Jeździ tam dużo autobusów z Bródna praktycznie co kilka minut i tylko trzeba pokonać jedne schody, nie ma żadnego kluczenia z przystanku. Jedyny minus to tylko ta odległość od przystanku, chociaż na Wschodniej nie będzie jakoś bliżej licząc do pokonania odległość od pętli do właściwego peronu. Chcąc dostać się do peronu podmiejskiego będzie nawet dalej i wind też tam nie ma. Zatem Wschodni nie ma tu jakiejś szczególnej przewagi.

 • 13 października 2014 o godz. 20:36

  jezdza cztery pociagi na godzine a nie jeden s3 s9 i dwie wersje km9. dojscie z wysockiego na peron zajmuje okolo siedem minut.

 • 24 października 2014 o godz. 17:29

  Gliwicka, ruszyć to sie może i ruszyło …. w twoim końcowym odcinku pp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.