Tramwaj zamiast poszerzenia św. Wincentego? | | targowek.info

Tramwaj zamiast poszerzenia św. Wincentego?

Taki pomysł mają miejscy aktywiści. Będą zachęcać do niego podczas niedzielnego „Otwarcia stacji metra na Targówku”.

 

Ulica św. Wincentego nie zmieniła się od lat / fot. targowek.info
Ulica św. Wincentego nie zmieniła się od lat / fot. targowek.info

O imprezie w powstającym na Bródnie Muzeum Komunikacji już pisaliśmy. Z okazji sprowadzenia nowego parowozu muzeum organizuje w niedzielę (19.10) dzień otwarty. Wydarzenie zmieniło jednak nieco charakter i przy okazji swoją kampanię wyborczą na Targówku zainaugurują aktywiści skupieni pod szyldem „Miasto jest nasze”. To ta sama organizacja, która rok temu przyczyniła się do zablokowania budowy Trasy Świętokrzyskiej. Gdyby nie tamten protest, budowa trwałaby od roku i byłaby już na półmetku.

Teraz Miasto jest Nasze próbuje zawalczyć o głosy w naszej dzielnicy. W programie niedzielnej imprezy znajdujemy m.in. „uroczyste otwarcie pierwszej stacji metra na Targówku – Muzeum”. O co chodzi? Jednym z punktów programu wyborczego Miasto jest Nasze jest stworzenie węzłów komunikacyjnych i parkingów „Park&Ride” przy stacjach Warszawa-Praga (a więc właśnie tuż obok Muzeum Komunikacji) i Warszawa Toruńska. Chodzi o to, żeby więcej osób podjeżdżało tylko do tych stacji, tam zostawiało samochód i dalej jechało do centrum SKM-ką. Pomysł godny pochwały, bo pociągiem można stąd dojechać do centrum czy na Ochotę znacznie szybciej niż samochodem.

Zaskakujący jest za to inny punkt w programie wyborczym Miasto Jest Nasze. Podczas niedzielnego spotkania aktywiści będą zbierać podpisy pod wnioskiem o „konsultacje społeczne w sprawie przyszłości rozwiązań komunikacyjnych na ulicy św. Wincentego”.

Wydawało wam się, że projekt przebudowy ulicy znany jest od lat i brakuje tylko pieniędzy na jego realizację? To prawda, ale aktywiści proponują przemyśleć sprawę raz jeszcze. Szczegóły wyjaśnia jeden z nich w artykule na wiadomości24.pl:

– Będziemy przekonywać decydentów i mieszkańców do naszego pomysłu „Zielonej ulicy św. Wincentego” z linią tramwajową zamiast obecnych planów zamienienia ją w „miejską autostradę” – mówi Marcin Kołacz z „Miasto Jest Nasze” – To jedna z ostatnich ulic w mieście, która nie ma nawet kanalizacji burzowej. Równocześnie forsowany jest irracjonalny pomysł przekształcenia jej w „miejską autostradę” ze wszystkimi tego efektami bez uwzględnienia oczywistego faktu, że już dziś ciąg Mostu Gdańskiego tkwi w godzinach szczytu w nieustannych korkach. Wpuszczenie zwielokrotnionej liczby samochodów nie tylko tej sytuacji nie poprawi, ale jeszcze spotęguje uciążliwości – dodaje Kołacz.

Pan Marcin nie podaje co ma na myśli mówiąc o „miejskiej autostradzie”, ale na Facebooku precyzuje pomysł swojej organizacji na ul. św. Wincentego: chodzi o „remont bez poszerzania i tramwaj w technologii cichego, zielonego torowiska wzdłuż Wincentego od ronda Żaba na Białołękę w miejsce dodatkowych pasów”.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Zaproszenie na niedzielny dzień otwarty w Muzeum Komunikacji znajdziecie tutaj. 

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

69 komentarzy na temat “Tramwaj zamiast poszerzenia św. Wincentego?

 • 18 października 2014 o godz. 19:44

  „Zablokowaliśmy budowę trasy Świętokrzyskiej, zablokujemy remont Św. Wincentego, głosujcie na nas, frajerzy z Targówka” :)

 • 18 października 2014 o godz. 17:47

  Ależ już spieszę z wyjaśnieniem – projekty /odsyłam na strony Siskomu/ to nie tylko "nowe pasy" ale niezwykle kosztowne /patrz brak funduszy/ wiadukty nad budowlaną i podniesienie kategorii drogi do GP. Co oznacza likwidację dużej części skrzyżowań, lewoskrętów na kolejnych, które się uchowają i oderwanie tym samym Św. Wincentego od tradycyjnej siatki ulic. Pogorszy to sytuację komunikacyjną Bródna i Targówka dając w zamian iluzję skuteczniejszego dojazdu do centrum – iluzję bo o poszerzaniu mostu Gdańskiego i ulic do niego prowadzących nie słyszałem. Zamiast planowanych wiaduktów można w ciągu góra 2 lat zbudować 5 km torowiska, które skutecznie skomunikuje Bródno, Targówek Mieszkaniowy i część Zielonej Białołęki z metrem. Przypominam, że na razie kończy się ono przy Dworcu Wileńskim a miasto już obawia się o zapewnienie mu odpowiednich potoków pasażerskich – obawiam się że propozycja dojeżdżania do metra autobusami kluczącymi po zakorkowanych ulicach /patrz plany ZTM/ nie okaże się wystarczająco konkurencyjną by skłonić kierowców do porzucenia aut na rzecz komunikacji publicznej. Tramwaj ma szanse to zmienić. O możliwości pozyskania brakujących funduszy ze środków unijnych przy obecnej preferencji dla transportu szynowego w ich podziale nawet nie wspominam.

  PS. Osobiście jako kierowca cieszę się, że budowa Trasy Świętokrzyskiej w planowanym kształcie nie doszła do skutku – budowa finiszowałby, żeby wprowadzić ulicą o 2 pasach w jedną stronę ruch w zwężoną właśnie Świętokrzyską. Zwracam też uwagę, że przeciwko trasie Świętokrzyskiej, "Tarchostradzie" czy ostatnio "Czerniakowskiej bis" protestują nie aktywiści a mieszkańcy. Ostatnio na szczęście skutecznie.

 • 18 października 2014 o godz. 19:53

  Kolejny żałosny pomysł aktywistów.

 • 18 października 2014 o godz. 19:57

  Pomysł warty rozważenia,ale Białołęka też musi jakoś dojechać do swych domów i mieszkań.

 • 18 października 2014 o godz. 18:01

  Dokładnie od Żaby do Kondratowicza są 2 km – następne 3 prowadziłyby właśnie na Białołękę. Najkrótszą drogą do metra.

 • 18 października 2014 o godz. 20:05

  @Marcin Kołacz ” Osobiście jako kierowca cieszę się, że budowa Trasy Świętokrzyskiej w planowanym kształcie nie doszła do skutku – budowa finiszowałby, żeby wprowadzić ulicą o 2 pasach w jedną stronę ruch w zwężoną właśnie Świętokrzyską…”

  Zamiast sam pomyśleć to przeklepujesz to co bredzą inni. Jakbyś się wczytał w prognozy to byś wiedział, że w tą Świętokrzyską dojedzie ok. 20% ruchu z trasy Świętokrzyskiej a przedewszystkim odciążyła by ona Ząbkowską i Targową oraz zapewniła normalną komunikację Targówka z resztą miasta na dystansie od Radzymińskiej aż do Marsa. „Autostrada” kretyni…

 • 18 października 2014 o godz. 18:13

  Ależ czytam analizy. Patrzę jak to rozwiązują inne miasta. Jeżdżę po nich. Zazdroszczę.
  W jakim stanie jest od 10 lat ulica Św. Wincentego wie każdy, kto próbował jadąc nią autobusem napisać albo chociaż przeczytać sms… Za naprawy autobusów płacimy wszyscy. A tymczasem w planach wiadukty, droga klasy GP i temu podobne sny o potędze i przecięciu dzielnicy na pół – przekładane z roku na rok z braku środków.

 • 18 października 2014 o godz. 20:35

  pomysl dobry ale bez szans na realizacje. nasze wladze uparly sie by wspierac ruch samochodowy i przy okazji ciac komunikacje publiczna. taka linia(albo i dwie bo druga na sloikowo) wiecej by daly niz druga linia metra a byloby taniej…ale samochody sa wazniejsze.

 • 18 października 2014 o godz. 21:36

  Co zmieni linia tramwajowa? Niech mnie Pan przekona racjonalnymi argumentami. Budowa osiedla na polach PGR jest przesądzona. W przeciwieństwie do osiedla Zielone Zacisze, nie będzie miało żadnej alternatywy komunikacyjnej. Zostaje ul. Wincentego i osiedlowa Gilarska, której w przeciwieństwie do pierwszej nie ma jak fizycznie poszerzyć.
  Problem ze zjazdem z mostu Gdańskiego to problem tamtej strony i beznadziejnej kultury jazdy kierowców, którzy najpierw uciekają na lewo, żeby za mostem wciskać się na prawy pas.
  Proszę wybaczyć, ale jeszcze niedawno Żaba była wąskim gardłem, razem z jedną jezdnią Odrowąża. Białołęka była jakimśe nigmatycznym, miejscem gdzieś tam. Toruńska łączyła Bródno jako jedyna sensowna trasa, z tamtą stroną miasta. Jeszcze dziesięć lat temu wszystko od Głębockiej do Marek, było polem.Dziś jest sypialnią wielkością dorównującą tej stronie trasy. Metro, jako alternatywa … zapraszam na Młociny i Ursynów.

 • 18 października 2014 o godz. 21:47

  Na co jeszcze wyrzucac pieniadze? Sensu tramwaju tam po prostu nie ma. Baa – generalnie na Targowku nie ma sensu budowac tramwajow. To mialo sens ale w latach 30.

  Kto za to zaplaci – wiecie ile kosztuje wagon tramwajowy? Tak bedzie w korkach…

  Skonczy sie na tym, ze przez takich madrali dadza ogryzek tramwajowy, ktory bedzie tak samo (nie)wygodny jak inne tramwaje jezdzace co pol-godzine, a nie bedzie metra…

  Pociagi przez Warszawa Praga i Warszawa Torunska za rzadko kursuja by obecnie, gdy moze zabraknac funduszy na metro wydawac pieniadze na P+R.

  Autobus mozna kupic duzo taniej niz tramwaj – a przerobienie go na prad to nie problem. Nawet trojlebus(ale nowoczesny w sensie z „akumulatorami” na zakrety, czyli de facto 100% elektryczny z malym zasiegiem) ma duzy sens, bo jest znacznie tanszy…

 • 18 października 2014 o godz. 23:55

  Tramwaj jest to wynalazek z XIX wieku. Kiedyś ludzie jeździli dorożkami i jak się miasta zaczęły rozrastać ktoś wpadł na pomysł by zbudować większą dorożkę która będzie jeździć po szynach by poprzez mniejsze opory toczenia koń mógł więcej uciągnąć. Różniej przyszła elektryfikacja i generalnie wynalazek ten się nie zmienił aż tak bardzo, poza wygodniejszymi fotelami. Tyle historii.

  Tramwaj bardzo nieefektywnie wykorzystuje przestrzeń miejską nawet jeśli mamy połączenie torowiska z jezdnią (tak jak na moście Śląsko-Dąbrowskim, taka jezdnia też jest droższa w utrzymaniu). Wyobraźmy sobie że mamy ulicę po której jeżdżą tylko tramwaje, kursują one co określony czas (o kursowaniu decydują oczywiście władze miasta poprzez ZTM ;-) np co 5 minut. W takim przypadku mamy niewykorzystaną przestrzeń przez 5 minut. W przypadku jezdni taka przestrzeń jest cały czas wykorzystywana. Pomiędzy autobusami mogą jeździć samochody. Połączenie torowiska tramwajowego z jezdnią samochodową tylko podnosi koszty budowy i eksploatacji, a w przypadku awarii tramwaju, tramwaj tramwaju nie wyprzedzi tak jak to robią autobusy ;-)

  Jak już porównujemy autobusy z tramwajami to trasę linii autobusowej można zmieniać dowolnie. Można tworzyć takie rozwiązania jak na ul. Radzymińskiej gdzie jeździ 190 i zatrzymuje się na każdym przystanku ale jeździ też 512 które jest linią przyśpieszoną. W przypadku tramwajów takie rozwiązania są niemożliwe, no chyba żeby budować kilka torowisk obok siebie ;-) Nawet sama zmiana trasy wygląda tak że trzeba budować torowisko!

  W mieście nie ma nic gorszego jak skrzyżowania różnych rodzajów transportu. Proszę sobie wyobrazić skrzyżowanie gdzie krzyżuje się transport samochodowy, tramwajowy (dodatkowo tramwaj skręca w lewo), rowerowy i pieszy. W centrum skrzyżowania przed którymi są największe korki to skrzyżowania z liniami tramwajowymi. Polecam popatrzeć rano na ulicy Jana Pawła II lub Alejach Jerozolimskich.

  Na budowę linii tramwajowej wraz z taborem trzeba wydać dużo pieniędzy, jednak produkt który otrzymamy nie jest na tyle atrakcyjny jak metro. Wyobraźmy sobie że mamy dwa osiedla jedne przebiega obok linii tramwajowej drugie obok linii metra. Gdzie woleli by państwo mieszkać, gdzie nieruchomość były by więcej warte ?

  Obecnie trawa spór pomiędzy Zieloną Białołęką a Bródnem o to gdzie ma iść linia metra. Na chwilę obecną wygrywa wariant z budową na Bródno w do skrzyżowania Kondratowicza i Rembielińskiej. Na ulicy Rembielińskiej jest już linia tramwajowa. Bródno pomimo posiadania tak przez niektórych wychwalanego tramwaju chce jeszcze metra. Według mnie nie jest to wynik „zachłanności” mieszkańców tylko dowód na to że wolą coś lepszego gdyż obecna linia tramwajowa nie spełnia ich oczekiwań w komunikacji z resztą miasta. Gdyby było inaczej nikt z Bródna by się nie zająknął jak by metro miało iść na Zieloną Białołękę bo by mieli przecież linię tramwajową ;-)

  Przykład ulicy Rembielińskiej może też nam służyć za przykład jak by wyglądała ulica Świętego Wincentego z tramwajem.

  Pan Kołacz pisze że wpuszczenie większej liczby samochodów do centrum nie poprawi sytuacji, to niech mi Pan Kołacz powie czy wpuszczenie większej liczby tramwajów do centrum poprawi sytuację. Sieć tramwajowa ma ograniczoną pojemność. Oczywiście tramwaje nie muszą jeździć do centrum mogą dowozić do metra, ale tutaj tracimy czas na przesiadki. A tak w ogóle przesiadanie się w Warszawie z pociągu do metra w Warszawie to temat na osobny wpis bo sytuacja wygląda u nas tragicznie i jest o czym pisać.

  Podsumowując już ten i tak przy długi wpis w Warszawie istnieje grupa osób dla których tramwaj to taka święta krowa w mieście do której każdy powinien się dostosowywać swoim kosztem nie zyskując niczego w zamian.
  Epoka tramwajów się kończy, nie opłaca się już ich budować w tak dużych miastach jakim jest już Warszawa. Przyszłość należy do linii metra i w nie powinniśmy inwestować, oprócz metra warto też zainwestować w SKM. Uzupełnieniem były by linie autobusowe które by dowoziły ludzie do metra ( tak jak ma to miejsce w przypadku pierwszej linii metra gdy chcemy dojechać z Ursynowa do Młocin).

 • 19 października 2014 o godz. 00:43

  STACJA SKM TARGÓWEK przy radzymińskiej na wysokości stacji Metra ! stacja Praga to pomyłka ! ewoalucja nie wykształciła narzadu odwiedzenia stacji i przemysłenia skomunikowania stacj z tramwajem autobusem Debilizm

 • 18 października 2014 o godz. 23:00

  Ależ proszę panowie, skoro już o ogryzkach mowa to zwracam uwagę, że "trasa świętokrzyska" i poszerzona św. Wincentego to właśnie protezy, ogryzki – przy obecnym podejściu władz miasta do problemów komunikacyjnych Pragi to właśnie załatwi nam wieczną prowizorkę i odsunie na wieczne nigdy niezbędne dokończenie obwodnicy śródmiejskiej – tj. połączenie Ronda Wiatraczna z Rondem Żaba. Plany są, rezerwa też jest… i napór developerów. Ogryzki to właśnie to co planuje miasto.

  Tramwaj, ma być komplementarny wobec metra, zwłaszcza na Zielonej Białołęce a nie zamiast i może na tę Białołękę dotrzeć w 2016 a nie za 10 lat.

  PS. Z panem transportowcem nie zgadzają się wszyscy eksperci od komunikacji miejskiej i cała Unia Europejska – od poziomu władz do miast które tramwaje budują. Tę XIX wieczną technologię.

 • 19 października 2014 o godz. 06:36

  Brodno chce metra gdyz malo kto tutaj ma blisko do linii tramwajowej.reszta jezdzi 500 albo 112 czy 114. jesli kiedys na brodno dotrze metro bedzie ono jechac do pierwszej linii metra okolo 20 minut czyli dluzej niz 500. zaleta metra jest to ze nie bedzie stalo w korkach. czyli moze lepiej zlikwidowac korki? moze zrobic buspas na wincentego? ktos napisal ze tramwaj nie wykorzystuje w pelni przestrzeni – to prawda ale to zaleta tramwaju- mniej samochodow to mniej spalin, halasu itd. Faktem jest ze Europa stawia na tramwaje. tramwaj jest potrzebny gdyz brodno i wschodnia bialoleka potrzebuja rozwiazania komunikacyjnego jak najszybciej a nie za kilkanascie lat a tyle pewnie beda budowac metro. a co do skm i km czy cztery pociagi na godzine na torunskiej to malo?

 • 19 października 2014 o godz. 08:21

  Sporo ciekawych komentarzy.
  @transportowiec: trafione argumenty z perspektywy speca od transportu. Jednakże mam wrażenie, że pomija Pan ważny aspekt kształtowania świadomości mieszkańców. Osobiście uważam, iż śródmieście powinno być sukcesywnie zamykane dla samochodów osobowych. Myślę, że w przyszłości most Gdański straci na ważności. Dlatego już teraz trzeba przekonywać mieszkańców do komunikacji publicznej. Jakimi argumentami? Ano właśnie, że tramwaj nie stoi w korku (zakładając, że jest uprzywilejowanym środkiem transportu).
  Osobiście nie jestem zafiksowany na tramwaje. Ale zdecydowanie jestem za wspieraniem komunikacji zbiorowej!

  Kończąc moją wypowiedź – wszystko trzeba robić z głową :). I z myślą o kolejnych pokoleniach.

  Pozdrawiam,
  Karol

  PS: jakiekolwiek plany/opracowania powinny być tworzone w oparciu o:
  1. Obwodnicę Warszawy
  2. Obwodnicę Śródmieścia
  3. Metro
  Te 3 pkt powinny być paradygmatem w planowaniu komunikacji miejskiej.

 • 19 października 2014 o godz. 10:13

  @Marcin Kołacz

  TARNSPORTOWIEC napisał(a):
  19 paź 2014
  01:32
  Twój komentarz czeka na zatwierdzenie przez moderatora.

  >>Wrzucam jeszcze raz bez linków. Proszę poczytać o Singapurze na Wikipedii.<<

  @Marcin Kołacz
  Jak ma się tramwaj na Bródno do metra? Kto będzie jeździł tramwajem z Bródna ?

  Wszyscy Eksperci czyli którzy ? Ci którzy wierzą w świętą krowę transportu publicznego ? Czy możę lobbyści ?
  To że w UE jeszcze inwestuje się w tramwaje pokazuje że UE jest do tyłu za resztą świata.

  Jak Pana eksperci wytłumaczą to że w Singapurze który ma gęstość zaludnienia ma 7540 osób/km² nie ma linii tramwajowych które są takie super, nie potrzebują nawet tych tramwajów do dowozu ludzi do metra ?

  Czy proponuję Pan zrobić z ul. Świętego Wincentego drugą ulicę Rembielińską ?
  Co do Zielonej Białołęki to jak tam nie będzie metra to lepiej będzie im dowierzać autobusami elektrycznymi które już zaczynają jeździć po ulicach miast i są tak samo ekologiczne jak tramwaje ;-) A jak się autobus popsuje to co najwyżej tylko osoby z tego autobusu się spóźnią do pracy a nie cała dzielnica ;-)

 • 19 października 2014 o godz. 10:29

  @Karol Jurkowski
  Czy ktoś musi przekonywać ludzi na Ursynowie to metra ?
  Natomiast z tramwajami trzeba wydać dużo pieniędzy na propagandę żeby ludzi do niego przekonać ludzi, a raczej nazywając rzeczy po imieniu i oszukać ich że tramwaje jest lepszy.
  Pana argument że tramwaj nie stoi w korku jest nie trafiony, czasami jak postoi pan w korku 5-10 minut wąskim gardle to i tak będzie pan szybciej niż jechał by pan tramwajem, te 5-10 minut straci pan na dojście do i od przystanku plus czekanie na przyjazd tramwaju.
  Warunek jaki Pan stawia uprzywilejowania jest właśnie tym o czym pisałem czyli robienia z tramwaju świętej krowy komunikacji publicznej. Tutaj kosztem innych będziemy komuś coś dawać.
  Kompromisem było by budowanie linii tramwajowych bez skrzyżować i bez przejeść dla pieszych, wtedy żeby nie było kolizji z istniejąca siecią komunikacyjną należy by zejść pod ziemię albo na górę czyli tramwaj ewoluuje wtedy w metro podziemne albo metro naziemne ;-)

  Już kiedyś była strefa która była zamknięta w śródmieściu proszę nie powielać tych schematów ;-)
  Zgadzam się natomiast z punktami z końca pańskiego wpisu.
  Gdy Warszawa będzie miała kompletne obwodnice i rozbudowaną sieć metra , SKM plus linie autobusowe które będą uzupełniać metro ludzie sami przerzucą się na transport zbiorowy, nie trzeba będzie ich to tego zmuszać

 • 19 października 2014 o godz. 08:42

  Teza o zacofaniu UE wobec reszty świata, z całym szacunkiem nie wytrzymuje krytyki, a abstrahując od tego co pan o UE, jej ekspertach i decydentach myśli promuje ona tramwaje. I ma fundusze, których warszawie brak. Można się na to obrażać, ale to są fakty.
  Faktem jest też, że metro w najbliższych latach może wozić powietrze, a dowożenie doń ludzi autobusami krążącymi w korkach potoków pasażerskich nie zapewni. Metro dotrze w okolice ratusza za 9 lat w najlepszych układach, prawdopodobnie później. Tramwaj może w półtora roku i skomunikuje Bródno i Białołękę przez Żabę z oboma liniami metra. To też fakt.
  Ten tramwaj nie będzie szedł w śladzie metra i nawet docelowo będzie komplementarny wobec metra.
  Co do nieefektywności – wszelkie badania dowodzą inaczej. A wtopienia tramwajów w tkankę miejską nie muszę sobie wyobrażać. Polecam pojeździć po tej zacofanej Unii – po Beneluxie, po Niemczech, po Skandynawii. Zobaczy pan zarówno nie tkwiące w korkach tramwaje poruszające się po wydzielonych torowiskach jak i tramwaje doskonale wtapiające się w ruch na wąskich uliczkach miast o uspokojonym ruchu czy wręcz deptakach. I zobaczy pan budowę, przedłużanie, modernizację i odtwarzanie kolejnych linii.
  PS. Jeśli chodzi o Singapur częściowo sam pan sobie odpowiedział podając gęstość zaludnienia, od siebie dodam, że porównywanie z nim Warszawy bez uwzględnienia realiów budżetowych jest albo niemądre, albo nieuczciwe.

 • 19 października 2014 o godz. 10:47

  A nie można by wyremontować, poszerzyć, dać tramwaje i zazielenić? Problemem Wincentego jest nie tylko zła nawierzchnia, lecz bliskość cmentarza, gdzie ludzie przechodzą ulicę na dziko, zatoczki dla busów które i tak jadą tym samym pasem, oraz źle skoordynowane światła przed którymi zawsze stoi sznur.

  Wszyscy chcemy aby było ładnie – wcale nie trzeba aktywistów aby to powiedzieć. Ale bez poszerzenia i reorganizacji drogi od momentu zwężenia przy żabie nie ma opcji. Muszą być dwa pasy po całości w obie strony. A jakby puścili jeszcze tramwaj – tym lepiej.

 • 19 października 2014 o godz. 10:57

  @COIL.
  Po koleji:
  1. Ludzie wolą jechać autobusem 500 nawet obecnie zakorkowana ulicą Świętego Wincentego (która najbardziej jest zakorkowana w ostatnim kwartale roku) bo szybciej dojadą do metra.
  2. Zlikwidować przyczynę korków plus budowa metra i skm, jestem też za budową „park and ride” najlepsza lokalizacja jest przy trasie toruńskiej wtedy metro nie pójdzie na Bródno tylko na Zieloną Białołękę. Bródno zadowoli się tramwajem ;-)
  3. Jak coś nie jest efektywne to się tego nie robi bo marnuje wtedy tylko naszą energię.
  4. Pisałem że linie autobusowe można modelować praktycznie z dnia na dzień, z linią tramwajową tego nie zrobisz, dodatkowo nie puścisz tramwajów przyśpieszonych.
  6. Bródno ma już tramwaje czyż one nie rozwiązują problemu, a Zielonej Białołęce zalecam autobusy elektryczne do czasu zanim nie powstanie tam kolejna linia metra. „Park and Ride” zrobimy na placu pomiędzy Kościołem a galerią Renova ;-)
  7. U na merto buduje się wolno bo jest zła organizacja pracy dodatkowo marnujemy środki na trawaje które są nieefektywne.

 • 19 października 2014 o godz. 11:05

  @FGHFG
  Danie tramwaju i dwa pasy jest mało realne. Najrealniejszy wariant to druga taka ulica Rembielińska, wyobraź sobie że ruch z Świętego Wicnetego przerzucasz na Rembielińską. Koszmar

 • 19 października 2014 o godz. 11:31

  Debile. Tramwaj mamy na Rembielińskiej i w projektach na Budowlanej do Głębockiej. Wystarczy wyremontować i poszerzyć Wincentego tylko o buspas. Robienie z Wincentego autostrady w kierunku bloków na polach uprawnych i szeregówek na miedzach nie jest w interesie mieszkańców Targówka. Metro na Derby- tak, ale za 20 lat, gdy przyjezdni odbędą staż życia w Warszawie i zameldują się wszyscy w tym mieście.

 • 19 października 2014 o godz. 09:32

  @ Transportowiec
  Ludzie nie "wolą przejechać 500 metrów autobusem do metra" tylko muszą przejechać autobusem kilka kilometrów do metra bo nie mają często wyboru. Otwarcie stacji Dworzec Wileński niewiele tu zmieni /patrz plany ZTM/.
  Poszerzenie Wincentego choćby do 10 pasów nic nie da – korki na Gdańskim już są i tylko się zwiększą – narzekanie na kulturę jazdy nic nie da, siatka ulic doprowadzających do mostu z obu stron jest taka jaka jest i nie ma planu zmian.

  Tramwaj wzdłuż Św. Wincentego ma szansę znacząco zmniejszyć strumień samochodów wbijających się tym ciągiem do centrum. Autobusy stojące w korkach nie skłonią mieszkańców Targówka Mieszkaniowego ani Białołęki do porzucenia samochodów na rzecz komunikacji zbiorowej. 7-8 przystanków tramwajem jadącym bez korków po wydzielonym torowisku do I bądź II linii metra znacząco zmieni ten stan rzeczy.

  Ludzie masowo jeżdżą samochodami bo tak zachwalane autobusy tkwiąc w korkach nie dają potencjalnym pasażerom żadnej korzyści czasowej czy komfortu podróży.

 • 19 października 2014 o godz. 11:33

  @Marcin Kołacz
  Ludzie tacy jak Pan nigdy by nie wybudowali metra na Kabaty bo woziło by powietrze.
  Ja w krajach zachodniej europy widzę rozwinięte sieci metra i skm.
  Co do Singapuru to uczmy się od najlepszych. A nie wybudujmy tramwaje i narzekajmy na słoików że miasto się rozrasta.

 • 19 października 2014 o godz. 11:36

  Czy kiedyś wymiar sprawiedliwości dobierze się do d… urzędnikom odpowiedzialnym za zabudowanie klinów napowietrzających Warszawę, m.in. wzdłuż Wincentego, zarysowanych za genialnego Starzyńskiego? Czy wszystko musi dziać się na niekorzyść mieszkańców w imię napychania kabzy przez deweloperów?

 • 19 października 2014 o godz. 11:44

  @Marcin Kołacz
  Jak Stacja drugiej linii metra będzie na Kondratowicza w okolicach skrzyżowania z Świętego Wincentego to autobusy z Zielonej Białołęki dowierzać będą tylko do tej linii metra. Odcinek pomiędzy Kondratowicza i rondem Żaba w czwartym kwartale nie będzie się już tak korkował. Samochody z Zielonej Białołęki pojadę S8, indywidualny transport samochodowy ma to do siebie że potrafi pojechać po „najmniejszej lini oporu”

  Zastanawia mnie też dlaczego nie ma żadnej sensownej linii autobusowej przy stacji Warszawa Praga. Mamy tam już połączenie z centrum tylko jest ono niewykorzystane, zamiast budować linie tramwajową lepie było by tam wybudować ” park and ride”.

  A jak się zapatruje na budowę „park and ride” przy S8, stworzenie tam stacji Metra takiej jak na Młocinach. Jest tam dużo miejsca na budowę także dworca autobusowego dla autobusów, parkingu dla samochodów w planach jest też trasa do mostu północnego?

 • 19 października 2014 o godz. 13:15

  A może lepiej dać 2×2 pasy, ale bez zmiany kategorii drogi, bo o to się wszystko (mam wrażenie) rozbija. Bez tych dodatkowych uliczek ruchu lokalnego i miliona pasów do skrętu w prawo/lewo, kładek dla pieszych i wiaduktów. Do tego tramwaj – mniam!

  @Transportowiec – mieszkam na Bródnie, przy tramwaju i mam mieć tutaj również metro. Dla mnie metro jest kompletnie zbędne i kibicowałem odbiciu tej linii na Białołękę. A to co się dzieje na Białołęce to już jest zupełnie inna sprawa.

 • 19 października 2014 o godz. 14:06

  Przedwyborczy koncert życzeń idzie pełną parą. Niektórzy nawet podpisują się z imienia i nazwiska licząc na głosy w wyborach. Wypisywanie się na forum przecież nic nie kosztuje. Żałosne. Tuż po wyborach nikt nawet słowa nie piśnie o rozwiązaniach komunikacyjnych na Targówku. Bo i po co? Wiadomo, że poszerzenie ulicy czy tramwaj są rozwiązaniami nierealnymi. Wincentego poszerzana jest już od 20-30 lat. Jej poszerzanie intensyfikuje się z okazji każdych wyborów.

 • 19 października 2014 o godz. 15:02

  Tramwaje kursowały ulicą św. Wincentego bodajże do końca lat 60-tych. skasowano je bo uruchomiono linie autobusowe na Bródno. Nie jestem przeciwny przywróceniu tramwajów ale tak czy inaczej ulicę św. Wincentego należy poszerzyć. Przecież samochody nie będą jeździły po torowiskach! Zwiększą się tylko korki. Ulica nie musi być od razu autostradą ale powinna być szersza, po to w końcu zburzono nieraz pochodnie niemal zabudowę z nieparzystą numeracją! Jest jeszcze jedno zastrzeżenie- 1 i 2 listopada tramwaje musiałyby mieć objazdy więc gdyby linie kursowały np. na Bródno i Białołękę to one by tam wtedy w ogóle nie dojeżdzały.

 • 19 października 2014 o godz. 16:59

  Transportowiec. Ludzie tacy jak ja budowali by metro od Kabatów. Od Woli albo od Pragi. Żeby nie woziło powietrza przed ukończeniem. Niestety drugą linię budują ludzi, którzy nie chcąc się nikomu narazić zaczęli budowę od środka – teraz metro zakończone dwoma kikutami może wozić powietrze.

  Czy to słabość argumentów powoduje przejście od meritum do argumentów ad personam i amatorskiej analizy osobowości interlokutora? My tu o tramwajach…

 • 19 października 2014 o godz. 21:09

  @Marcin Kołacz
  Niestety nie da się rozmawiać tylko o tramwaju sieć transportowa jest rzeczą złożoną.
  Proszę pokazać swoją wysoką kulturę osobistą i jako aktywista i społęcznikodpowiedzieć na pytania:
  Czy ulicę Świętego Wincentego po wybudowaniu tramwaju według PAna będzie wyglądała jak druga Rembielińska ?
  A wiec powtórzę pytanie do Pana jak ocenia Pan pomysł budowy „park and ride” przy S8 w kierunku Zielonej Białołęki ? Bródno ma już tramwaj więc jest dobrze skomunikowane z centrum, jak pisał wyżej QL metro jest mu zbędne.

 • 19 października 2014 o godz. 21:25

  Mam samochód, i mieszkam przy Ratuszu Targówka, więc pozornie powinno mi zależeć na poszerzeniu Wincetego. ALE…. Ale nie zależy, bo to zupełnie bez sensu!
  1. Po pierwsze w obecnym projekcie fudnusze na budowę nie znajdą sie nigdy.
  2. Po drugie – na Wincentego oprócz skrzyżowania z Budowlaną (Matki Teresy) nie ma de facto korków. Poszerzenie ulicy nie tylko nie poprawi sytuacji ale jeszcze ją pogorszy. Zamiast stać przy Budowlanej 5 minut będziemy stać 50 minut na Gdańskim albo przy Kondratowicza – więcej osób z Białołęki ruszy do centrum właśnie Wincentego.
  3. Podniesienie kategorii Wincentego do GP spowoduje likwidację większości lewoskrętów i konieczność budowy ekranów a całej jej długości.
  4. Rozwiązaniem jest: wyprostowanie całej ulicy, nowy asfalt, pasy rowerowe, poszerzenie Wincentego na krótkich odcinkach: przed skrętem w Borzymowską – lewoskręt od strony Kondratowicza, przed Budowlaną do 3 pasów – prawoskręty w Budowlaną, poszerzenie do dwóch pasów odcinka od Budowlanej do Głębockiej w kierunku Białołęki (2+1) – większa przepustowość skrzyżowania Wincetego – Kondratowicza.
  5. Szybki tramwaj wzdłóż Winentego (przystanki tak jak 500 jednak bez Handlowej) i dalej jedna linia na Gdański (likwidacja przystanku przy Namysłowskiej, jednego przystanku przy Starzyńskiego, przytanku przy Wybrzeżu Helskim i Parku Traugutta wraz z priorytetem przejazdu przez skrzyżowania) i do Metra na Gdańskim jesteśmy w góra 15 minut.

 • 19 października 2014 o godz. 21:47

  Korki na Gdanskim sa dlatego, ze most slasko-dabrowski jest zamkniety, Grota remontowany, dojazd do świętokrzyskiego jest utrudniony a krasinskiego nawet nie ruszony… i korki te beda dalej zanim nie powstanie rowniez obwodnica srodmiejska ofaz trasa swietkorzyska I te inwestycje powinny byc wykonane w pierwszej kolejnosci. Teraz aby dojechac na wole czy ochote trzeba jechac przez centrum z na grochow przez targowa! nie ma zadnej alternatywy. Jezeli chcemy sie porownywac do panstw i miast europejskich to trzeba popatrzec na logiczna kolejnosc dzialan. W pierwszej kolejnosci obwodnice i linie metra a pozniej zamykanie centrum dla samochodow.

 • 19 października 2014 o godz. 21:59

  @MJ
  Kolejna osoba która w punkcie 5 pisze o świętej krowie transportu publicznego, Hindusi mają swoje święte krowy Polacy tramwaje.

  Wpis proszę czytać z przymrożeniem oka.

 • 19 października 2014 o godz. 22:01

  @LOP
  Dobrze piszesz.
  W normalnych krajach miasta mają obwodnice.

 • 19 października 2014 o godz. 22:55

  Całe bródno zaśmiecone Jamińskim, dykty reklamowe na znakach drogowych, latarniach, na sygnalizacji świetlnej, już wiem który kandydat bezpieczeństwo mieszkańców oraz przepisy odnośnie ogłoszeń wyborczych ma głęboko w d., już wiem na kogo nie głosować – zdm powiadomiony.

 • 19 października 2014 o godz. 23:37

  naprawde wierzycie ze metro w jakims realnym czasie dotrze na brodno? tramwaj bylby szybszy chyba ze alternatywnie zrobimy na wicentego buspas dla 500. 169 czy 527. brodno-podgrodzie obecnie nie ma dostepu do zadnych tramwajow wiec musi korzystac z autobusow z braku alternatywy.

 • 19 października 2014 o godz. 21:55

  Transportowiec Przykro mi, ale jeśli uważa Pan, że wytrwałe powtarzanie w każdym poście bon motu o "świętej krowie" sprawi, że cała "zacofana" Europa przyzna panu rację i zacznie naśladować Singapur to się Pan myli. Nie można rozmawiać o transporcie w oderwaniu od realiów czasowych i finansowania, jak to Panu łatwo przychodzi z porównaniem Singapuru do Warszawy. Tego Pan nie skomentował? Argumenty rzeczowe usiłuje pan zakrzyczeć świętymi krowami. Atakuje Pan ad personam by następnie apelować o kulturę…

  Dobrej nocy życzę.

  @ MJ Przeczytałem z uwagą. Zgadzam się – to jedna z możliwych, realnych opcji. Walczymy o konsultacje w tej sprawie.

 • 20 października 2014 o godz. 04:52

  @MJ poszerzenie od Glebockiej do Budowlanej? Żeby cala Bialokeka jeździła Gilarską?

 • 20 października 2014 o godz. 07:28

  @Marcin Kołacz

  Powtarzam pytanie które zadałem wcześniej i na ktore Pan nie odpowiedział.

  Proszę pokazać swoją wysoką kulturę osobistą i jako aktywista i społęcznikodpowiedzieć na pytania:
  Czy ulica Świętego Wincentego po wybudowaniu tramwaju według Pana będzie wyglądała jak druga Rembielińska ?
  „…..”
  jak ocenia Pan pomysł budowy “park and ride” przy S8 [dop. Za CH Targówek] w kierunku Zielonej Białołęki ? Bródno ma już tramwaj więc jest dobrze skomunikowane z centrum, jak pisał wyżej QL metro jest mu zbędne.

 • 20 października 2014 o godz. 08:43

  w sprawie postu Nielegalne Dykty…
  proszę usuwać wpisy o charakterze wyborczym z forum,które nie jest areną do politycznych przepychanek,zadbajmy o merytoryczną dyskusję

 • 20 października 2014 o godz. 08:44

  @Transportowiec?Ha,ha,ha,dobre,dobre :)

 • 20 października 2014 o godz. 10:10

  Metro zbędne? Idź pasać święte krowy na swojej Rembielińskiej transportowiec! Z ciebie transportowiec jak z krowiego ogona dzwonek.

 • 20 października 2014 o godz. 10:27

  Panie Kołacz niech Pan sobie sam „dryndę” puszcza pod oknami. Wystarczy, że metro dojedzie na Bródno, nie potrzeba drugiej linii tramwajowej. Do tego czasu należy wyremontować Św. Wincentego i nie ze względu na przepustowość, a ze względu na bezpieczeństwo poruszania się tą ulicą. Także tramwaj Pan może w swojej piaskownicy instalować. Czy aktywista to osoba, która podrzuca innym zgniłe jaja?

 • 20 października 2014 o godz. 10:59

  Prosze redakcję o nie wypisywanie takich informacji od działaczy aktywistów i innych pseudo uczynnych. Od miasta natomiast żądam remontu SW Wincentego po to właśnie płacę podatki aby w końcu jeździć jak człowiek

 • 20 października 2014 o godz. 11:08

  Alonzo żądać to ty możesz,ale co najwyżej paragonu w biedadronce :-)

 • 20 października 2014 o godz. 11:17

  1. autor kłamie, że MJN Targówek Zacisze Bródno to ta sama ekipa co zablokowała budowę Trasy Siekierkowskiej.Ciekawe czy od kogoś dostał w łapę za pisanie takich bredni. Pisze pod pseudonimem, więc widać wstydzi się nazwiska i odpowiedzialności za słowo.
  2. w godzinach szczytu są mega korki, a na przystanku Kołowa wiele osób nie wchodzi do zatłoczonych autobusów i idzie na piechotę do ronda Żaba i tam wsiada w tramwaje.
  3. Każdy środek transportu ma swoje wady i zalety.
  Tramwaj zabiera więcej pasażerów i nie stoi w korkach i jest bezpieczniejszy, za to są sytuacje awaryjne kiedy wszystkie stoją. Tak samo jest z metrem. Mimo to wszyscy czekają na rozbudowę metra.
  4. Odnośnie poszerzania ulic poczytajcie sobie Prawo Lewisa-Mogridge’a „mądrale”.
  5.Pomysł tramwaju to nie jest pomysł pana Kołacza, o tym się mówi od lat na Targówku. Niestety politycy urzędujący w radzie musza się słuchać swoich ziomków z góry, więc nie patrzą na interes lokalny tylko swój. Zresztą widać no ta przykładzie choćby tej prostej ankiety zamieszczonej na tej stronie. Zaraz redakcja będzie musiała ją zmienić, bo nie pasuje do tez artykułu.

 • 20 października 2014 o godz. 09:33

  Nie posuwałbym się do twierdzenia, że Autor kłamie, pomylił się bywa.

  Co do tramwaju na Wincentego i pomysłów od lat – powiem więcej tramwaj na Św. Wincentego, jak pamiętają starsi mieszkańcy był już lata temu, stare szyny do dziś tkwią w bruku zalanym asfaltem, na którym telepią się dziś miejskie autobusy…

  Natomiast środki unijne na transport szynowy są dziś – chcemy w drodze konsultacji skłonić miasto do starania się o nie – a nie tylko mówić o tramwaju.

 • 20 października 2014 o godz. 09:35

  @ Hipolit – Właśnie taki mam zamiar. Nie drynda a nowoczesny tramwaj. Pod moimi oknami. Marzenie, które może się spełnić.

 • 20 października 2014 o godz. 11:37

  Żeby mieć alternatywę dla tramwajów, przychodzi mi do głowy jedynie następujący pomysł: poszerzenie do dwóch pasów, z czego jeden będzie bus pasem. Nie ma potrzeby podwyższać klasę drogi do klasy GP – myślę, że św. Wincentego powinna być traktowana jako „dojazd”, a nie główna arteria (patrz 3 punkty z mojego wpisu wyżej).

  Odnośnie ekranów akustycznych, to nie mam zdania. Widzę plusy i minusy.

  Pozdrawiam,
  Karol J.

 • 20 października 2014 o godz. 11:38

  @TRANSPORTOWEIC

  koło wynaleziono tysiące lat temu, więc idąc twoim tokiem rozumowania odrzućmy koła.

  Dziękuję za doskonałe przykłady przewagi tramwaju. Piszesz o Radzymińskiej, zobacz w jakich korkach stoją tam autobusy. Nawet w gazetach pisali. Jadą 1,5 km po 20 minut. W tym czasie przejechały by 4 tramwaje, przy czym każdy z nich zabrałby o 2-3 więcej pasażerów niż autobus.

  Ktoś oczekuje, aby przekonać go o konieczności tramwaju. Wystarczy zrobić samemu mały eksperyment. Wsiądź w godzinach szczytu na rondzie żaba w autobus 500 i dojedź do metra Dworzec Gdański. Na drugi dzień wsiądź w tramwaj. I co zdziwiony? Czas przejazdu krótszy? Mimo, że tramwaj ma więcej przystanków i musi częściej stawać? Wsiadając w tym samym czasie jednocześnie do obu tych pojazdów, kiedy wysiadasz z tramwaju na Dworcu Gdańskim, autobusem dopiero wjeżdżasz na most. Kiedy nie ma korków np. w niedzielę rano to autobus jest szybszy. Takie są fakty.

 • 20 października 2014 o godz. 11:46

  @MARCIN KOŁACZ

  nie wierzę, że jesteś taki naiwny aby sądzić, że coś znalazło się w artykule przypadkowo lub błędnie. Słowo aktywiści jakim Was mianują jest ujęte specjalnie w tak spreparowanym kontekście, żeby to brzmiało jak dżuma albo cholera. „Uważajcie, nadchodzą aktywiści zablokowali wspaniałą Trasę, a teraz podchodzą pod wasz dom. Brońcie się bracia kto żyw, bo aktywista to zwierz paskudny i łasy na kasę.” Niestety widać po komentarzach, że na niektórych działa jak ktoś myśli za nich i poda lemingową papkę.

 • 20 października 2014 o godz. 11:55

  @KAROL JURKOWSKI

  jeśli chodzi o przepustowość to chciałbym zwrócić Twoja uwagę na Prawo Lewisa-Mogridge’a a także Paradoks Downsa-Thomsona czy Paradoks Braessa. Szczegóły znajdziesz w internecie ja podam tylko przykład z ulicy Odrowąża.
  Był taki czas kiedy ulica Odrowąża miała jeden pas w kierunku Ronda Żaba. Korkowała się na całym odcinku od Wysockiego właśnie do Ronda. Dobudowano jeden pas a sytuacja w godzinach szczytu w ogóle się nie zmieniła. Poszerzanie ulic nie jest lekiem na całe zło. Chociaż może warto Wincentego poszerzyć, zrobić jeden stały bus pas oraz linię tramwajową.

 • 20 października 2014 o godz. 12:04

  Od ronda Żaba do skrzyżowania z ul. Gilarską ul. Św. Wincentego powinna być tylko drogą wewnętrzną co 100 czy 200 metrów na drodze ustawione powinny być ograniczniki prędkości. Ruch z Białołęki powinien być skierowany ulicą Matki Teresy z Kalkuty ( jest linia tramwajowa ) w stronę przyszłego mostu Krasińskiego i Odrowąża do Żaby. Rozbudowa czy poszerzenie Wincentego w tym stuleciu nie wchodzi w grę ze względu na nie ustalone granice cmentarza żydowskiego.

 • 20 października 2014 o godz. 12:12

  Myślę, że geneza całej dyskusji znajduje się w fatalnym stanie nawierzchni św. Wincentego. To co zadowoliłoby każdego z nas, to po prostu nowy asfalt, nowe chodniki, itd.
  To o co się spieramy, to są de facto „bonusy” do równego asfaltu :), który chcielibyśmy mieć wszyscy.

 • 20 października 2014 o godz. 15:56

  Jest lepiej w sprawie kontroli biletów w dzielnicy Targówek.Ale żeby było zupełnie dobrze,konieczne są:
  liczne kontrole popołudniowe od godz.14 do 22:na całej obwodnicy Targówka,na liniach jadących od i do Ronda Żaba,na liniach jadących przez Most Grota w obydwu kierunkach,na linii 170 jadącej do os.Wilno,na trasie od i do Ząbek (145,345),na wszystkich liniach jadących Radzymińską,szczególnie w kierunku Centrum (kontrole po godz.14)
  Generalnie jest lepiej,widocznie zwiększono ilość kontrolerów,jednak po godz.14 robi się u nas pusto,co wykorzystują zawodowi gapowicze.
  Skala problemu jest ogromna,bo miasto traci rocznie ok.20 mln.złotych przez jeżdżących bez biletu!!!
  Targówek potrzebuje więcej kontroli po godz.14,więcej kontroli w weekendy i większej rotacji kontrolerów ( i oczywiście więcej kobiet na zmianach )!!!

 • 20 października 2014 o godz. 22:20

  He, he. Nikt nie zauważył, że Miasto Jest Nasze, jest także przeciwko budowie Mostu Krasińskiego.
  Czy pan @Marcin Kołacz może wytłumaczyć, dlaczego także tę inwestycję zaplanowaną za prezydenta Starzyńskiego chcecie u.p.i.e.r…

 • 20 października 2014 o godz. 22:36

  @ przysadka

  Przestał pan już bić żonę? Zechce pan wskazać źródło swoich rewelacji? Z całym szacunkiem, ale z pańskich urojeń nie mam zamiaru się tłumaczyć. Radziłbym powściągnąć język.

 • 21 października 2014 o godz. 07:44

  Panie Kołacz, idź Pan sobie i odczep się do Warszawy!!!!

 • 21 października 2014 o godz. 09:22

  Panie HANS,odczep się Pan od tego forum,dość tego!

 • 21 października 2014 o godz. 18:37

  KOL napisał(a):
  @MJ poszerzenie od Glebockiej do Budowlanej? Żeby cala Bialokeka jeździła Gilarską?

  Ruch na Gilarskiej już został ograniczony przez progi zwalniające. Po remoncie Grota wiekszość będzie jeździła z pominieciem Bródna. Szkoda tyko, że skręt z Toruńskiej na Głębocką jest jednopasmowy, co powoduje permanetny korek. Być może pomysłem byłoby wydzielnie przejazdu na Białołękę bezkolizyjnie na rondzie. Na rondzie są dwa pasy, więc jeden można by zarezerować do skrętu w prawo (rondo turbinowe).

 • 22 października 2014 o godz. 16:53

  Miasto jest nasze działa aktywnie na Pradze, lobbują za pobudową mostów pieszo-rowerowych przez Wisłę. Ostatni tez napisali na TVN Warszawa o nich. Ta stacja to chyba ich tuba propagandowa.

 • 22 października 2014 o godz. 16:58

  A i zauważyłem ze miasto jest nasze to taka organizacja ktora małpowła by wszystko to co zobaczyła na zachodzie. Choćby ograniczanie miast na zachodzie to rozwój miast spowodował regulowanie wjazdów do centrum bo inne opcje juz zostały wyczerpane. Natomiast miasto jest nasze działa tak jak by uważało że regulowanie wjazdów do centrum gdy inne możliwości nie zostały jeszcze wyczerpane, miało spowodować rozwój miasta. Ich polityka względem Warszawy jest anty Warszawska i anty Polska.

 • 23 października 2014 o godz. 09:47

  Jedyny kulturalny Anonim to był Gal, każdy inny to burak i cham.

 • 23 października 2014 o godz. 14:03

  hans jesteś najbardziej żenującą postacią z tego forum,bez kultury i zasad,taki wieczny dzieciuch

 • 23 października 2014 o godz. 18:32

  A myślałem, że wreszcie poszerzą Cmentarz do linii Gilarskiej.

 • 26 października 2014 o godz. 22:38

  Czytajac wpisy pana „Transportowca”, mam wrażenie, że wiedzę dotycząca środków transportu czerpie z własnego doświadczenia – jest bejem niemytym jeżdżącym tramwajem bez biletu w te i wewte i zajmującym naraz 3 miejsca siedzące staruszkom i niepełnosprawnym. Wstyd! panie „trans.”, Wstyd!

 • 4 listopada 2014 o godz. 16:57

  Wincentego do przebudowy. Dla samochodów osobowych powinno być nadal po tylko jednym pasie w każdym kierunku. W zamian powinnien być dodatkowe buspasy i ścieżka rowerowa i STYKA!!!!

 • 2 marca 2015 o godz. 02:09

  tramwaj nie kopci, nie stoi w korkach, nie hałasuje, może mieć trawiaste torowisko, przewozi wielu pasażerów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.