Wielki ul w Parku Wiecha? Śmiały pomysł młodych artystów

17
Share

Wreszcie jest jakiś świeży pomysł na ożywienie Parku Wiecha. Młodzi artyści proponują postawić tam ul. Będziemy wchodzić do środka i się relaksować w towarzystwie pszczół. Co Wy na to?  

 

Projekt Invisibee to na razie tylko koncepcja, decyzja o realizacji jeszcze nie zapadła, wiec prosimy się nie denerwować, tylko włączyć sobie ten plik dźwiękowy:

Idea brzmi wprawdzie kontrowersyjnie, ale nas zaintrygowała. Ewa i Jacek Doroszenko (ona – malarka po ASP, on – artysta audiowizualny) proponują ustawienie w Parku Wiecha instalacji inspirowanej domem pszczół.

Sercem obiektu stanie się ul funkcjonujący na takich samych zasadach jak w zwykłych pasiekach. Wnętrze zostanie wyposażone w wygodne miejsca do siedzenia, ekran projekcyjny, na którym można będzie oglądać powiększony obraz pracujących w ulu pszczół oraz przeszklony panel, przez który można oglądać niebo. Dodatkowo – specjalnie na cele projektu – zostanie skomponowana ścieżka dźwiękowa na bazie zarejestrowanych wcześniej nagrań terenowych oraz elektronicznej muzyki lo-fi

– piszą autorzy w opisie projektu. Jeśli włączyliście plik dźwiękowy, to właśnie tej muzyki teraz słuchacie.

Projekt Invisibee / fot. Futuwawa

Projekt Invisibee / fot. Futuwawa

Projekt brzmi groźnie, ale dalej autorzy uspokajają. Pszczoły jednak będą od ludzi oddzielone:

Po wejściu do środka, w sposób bezpieczny (nie narażając się na użądlenia pszczół), będzie można oddychać powietrzem nasyconym mikroklimatem wnętrza ula, w którym pszczoły utrzymują stałą temperaturę – od 25 do 35 stopni C oraz wysoką wilgotność powietrza. Dzięki temu powietrze ulowe nie zawiera żadnych bakterii, wirusów czy chorobotwórczych grzybów.

Powietrzem ulowym leczone są nie tylko choroby dróg oddechowych szczególnie, alergie, katar sienny czy astma, ale również chroniczne bóle głowy i migreny, stany depresyjne. U osób zdrowych inhalacje powodują ogólną poprawę samopoczucia, relaksację, dotlenienie całego organizmu i redukcję stresu.

Projekt Invisibee / fot. Futuwawa

Projekt Invisibee / fot. Futuwawa

Nie wiemy jak Wam, ale nam samopoczucie poprawiło się od samego czytania. Niestety są też minusy. Ze względu na klimat panujący w Polsce obiekt może być użytkowany wyłącznie sezonowo – od kwietnia do sierpnia – potem pszczoły idą spać i nie wolno im przeszkadzać.

Ewa i Jacek Doroszenko zgłosili projekt Invisibee w konkursie Futuwawa skupiającym pomysły na Warszawę przyszłości. Podkreślają, że wielkie ule mogą stanąć w każdym parku czy na skwerze, ale w konkursie projekt zgłoszono właśnie w Parku Wiecha.

Nam się podoba. Nasza dzielnica w końcu specjalizuje się w szalonych pomysłach. Kto jeszcze kilka lat temu myślał, że postawimy wielki napis „Bródno” z cegieł czy złotego anioła? Swoje szaleństwo ma już Park Bródnowski, może teraz czas na park na Targówku?

Projekt Invisibee / fot. Futuwawa

Projekt Invisibee / fot. Futuwawa

Więcej o projekcie i jego autorach przeczytacie na stronie konkursu Futuwawa

17
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx