Najstarsza czytelnia varsavianistyczna działa na Bródnie | | targowek.info

Najstarsza czytelnia varsavianistyczna działa na Bródnie

Nie tylko grodzisko mamy najstarsze. Pierwsza w Warszawie czytelnia varsavianistyczna działa przy ul. św. Wincentego i w poniedziałek obchodzi 80 urodziny.

 

bibliotekaChodzi oczywiście o dobrze znaną Multibibliotekę przy ul. św. Wincentego, w której skład wchodzi Czytelnia Naukowa nr 1 . To jeden z najlepszych w naszym mieście, publicznie dostępnych zbiorów książek varsavianistycznych. Na Bródnie znajduje się „dopiero” od 40 lat, a zaczęła działać 24 listopada 1934 r. na sąsiedniej Pradze. A więc w poniedziałek obchodzi 80. urodziny.

Długoletnią dyrektorką biblioteki była pani Janina Englert, która w czasie wojny uchroniła księgozbiór przez zniszczeniem, a po wojnie rozbudowywała system biblioteczny na Pradze.

Pani Janinie i Czytelnik Naukowej nr 1 poświęcone będzie poniedziałkowe spotkanie Praskiego Otwartego Samozwańczego Uniwersytetu Latającego. O życiu swojej poprzedniczki opowie obecna kierownik Czytelni Naukowej nr 1 Maria Górska.

Wykład POSUL odbędzie się o godz. 19.30 w kawiarni „To się wytnie” przy ul. Stalowej 46. Wstęp wolny, lepiej być trochę  wcześniej.  Wydarzenie na Facebooku

A jeśli już dziś chcecie dowiedzieć się więcej o historii warszawskich i praskich bibliotek, polecamy prezentację przygotowaną na 80-lecie Czytelni Naukowej nr 1. Znajdziecie ją pod tym linkiem na stronie Multibiblioteki.  Z niej pochodzą poniższe zdjęcia.

hhh
Wypożyczalnia nr 23 Nowego Bródna przy ul. Julianowskiej 4 / zdjęcie i opis Multibiblioteka Targówek

 

biblioteka_skargi2
Budynek szkolny przy ulicy Piotra Skargi 20/22. Wybudowany po 1912 roku, był jedynym murowanym obiektem na Targówku. Od 1920 roku mieściły się tu popołudniowa szkoła żeńska wraz z ranną męską szkołą nr 55. Od 1936 – siedziba dwóch bibliotek publicznych: Wypożyczalni nr 29 i Czytelni dla dzieci nr XI. / zdjęcie i opis: Multibiblioteka Targówka
biblioteka_skargi1
Czytelnia dla Dzieci nr XI przeniesiona po 1936 r. do budynku przy ulicy Piotra Skargi 20/22 / zdjęcie i opis: Multibiblioteka Targówka
PRZECZYTAJ TEŻ:

6 komentarzy na temat “Najstarsza czytelnia varsavianistyczna działa na Bródnie

 • 23 listopada 2014 o godz. 10:52

  Czytelnia jest moim zadaniem często niedowartościowana w naszej dzielnicy. Potrzeba uświadomienia i promocji czytelni. Dobrym przykładem był maraton czytania bajek dla najmłodszych.

 • 24 listopada 2014 o godz. 12:28

  Takie akcje nic nie pomogą PO. Czytelnia służy do celów naukowych a nie jako bawialnia.

 • 24 listopada 2014 o godz. 16:00

  Może w twoim mniemaniu SDAP kimkolwiek jesteś, maraton czytania zorganizowany Targówek w Spódnicy a nie PO. Takie nicki jak twój w Polsce są zakazane. Jeżeli masz lepszy pomysł to podziel się tutaj lub napisz do redakcji. Zamiast zaśmiecać forum.

 • 25 listopada 2014 o godz. 09:36

  ta czytelnia kojarzy sie z Kacperkiem, pokerem i świrami obok

 • 25 listopada 2014 o godz. 10:53

  Czytelnia jest super!

 • 25 listopada 2014 o godz. 14:02

  Super szkoda że no właśnie Tylko Portal o tym pisze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.