Najstarsza czytelnia varsavianistyczna działa na Bródnie

6
Share

Nie tylko grodzisko mamy najstarsze. Pierwsza w Warszawie czytelnia varsavianistyczna działa przy ul. św. Wincentego i w poniedziałek obchodzi 80 urodziny.

 

bibliotekaChodzi oczywiście o dobrze znaną Multibibliotekę przy ul. św. Wincentego, w której skład wchodzi Czytelnia Naukowa nr 1 . To jeden z najlepszych w naszym mieście, publicznie dostępnych zbiorów książek varsavianistycznych. Na Bródnie znajduje się „dopiero” od 40 lat, a zaczęła działać 24 listopada 1934 r. na sąsiedniej Pradze. A więc w poniedziałek obchodzi 80. urodziny.

Długoletnią dyrektorką biblioteki była pani Janina Englert, która w czasie wojny uchroniła księgozbiór przez zniszczeniem, a po wojnie rozbudowywała system biblioteczny na Pradze.

Pani Janinie i Czytelnik Naukowej nr 1 poświęcone będzie poniedziałkowe spotkanie Praskiego Otwartego Samozwańczego Uniwersytetu Latającego. O życiu swojej poprzedniczki opowie obecna kierownik Czytelni Naukowej nr 1 Maria Górska.

Wykład POSUL odbędzie się o godz. 19.30 w kawiarni „To się wytnie” przy ul. Stalowej 46. Wstęp wolny, lepiej być trochę  wcześniej.  Wydarzenie na Facebooku

A jeśli już dziś chcecie dowiedzieć się więcej o historii warszawskich i praskich bibliotek, polecamy prezentację przygotowaną na 80-lecie Czytelni Naukowej nr 1. Znajdziecie ją pod tym linkiem na stronie Multibiblioteki.  Z niej pochodzą poniższe zdjęcia.

hhh

Wypożyczalnia nr 23 Nowego Bródna przy ul. Julianowskiej 4 / zdjęcie i opis Multibiblioteka Targówek

 

biblioteka_skargi2

Budynek szkolny przy ulicy Piotra Skargi 20/22. Wybudowany po 1912 roku, był jedynym murowanym obiektem na Targówku. Od 1920 roku mieściły się tu popołudniowa szkoła żeńska wraz z ranną męską szkołą nr 55. Od 1936 – siedziba dwóch bibliotek publicznych: Wypożyczalni nr 29 i Czytelni dla dzieci nr XI. / zdjęcie i opis: Multibiblioteka Targówka

biblioteka_skargi1

Czytelnia dla Dzieci nr XI przeniesiona po 1936 r. do budynku przy ulicy Piotra Skargi 20/22 / zdjęcie i opis: Multibiblioteka Targówka

6
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx