Plan Elsnerowa i części Targówka powstanie od nowa | | targowek.info

Plan Elsnerowa i części Targówka powstanie od nowa

99 hektarów naszej dzielnicy wkrótce zostanie od nowa zaplanowane i włączone w tkankę miejską. To świetna wiadomość, choć spóźniona o jakieś 15 lat. 

 

Rada Warszawy zdecyduje dziś o przystąpieniu do sporządzeniu planu miejscowego rejonu ul. Swojskiej. Urbaniści od nowa zastanowią się i przygotują szczegółowe zapisy terenu od torów kolejowych do ul. Swojskiej. To ogromny kawałek dzielnicy z Osiedlem Wilno w środku i chaotycznymi przemysłowymi zabudowaniami wokół.

 

Granice obszaru objętego planem / materiały ratusza
Granice obszaru objętego planem / materiały ratusza

Dla tych terenów są już wprawdzie plany miejscowe, ale powstawały w 2000 i 2002 roku. Od tego czasu bardzo dużo się zmieniło. Przede wszystkim podejście miejskich planistów. 14 lat temu zakładano, że ta część Targówka pozostanie przemysłowa. Stąd te wszystkie firmy śmieciowe, fabryki i liczne zakłady w tej okolicy.

Powoli ma się to zmieniać, bo wreszcie odkryto, że to część Warszawy bardzo blisko centrum.

Opracowanie nowego planu pozwoli na dostosowanie przeznaczenia terenu do zmieniającego się podejścia do sposobu zagospodarowywania przestrzeni zlokalizowanej blisko centrum miasta. (…) Wykreowanie w planie nowych rozwiązań funkcjonalno – przestrzennych stworzy warunki do lokalizacji nowych inwestycji i doprowadzi do zwiększenia atrakcyjności terenu –

– czytamy w uzasadnieniu uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu, którą dziś będą podejmować radni Warszawy.

Jak zmieni się ta okolica dowiemy się dopiero, gdy plan będzie gotowy. Ale już wiemy, w którą stronę pójdą zmiany. W planie zostanie wpisany tramwaj do Ząbek wzdłuż ul. Ziemowita i Swojskiej, przeanalizowana zostanie też sieć drogowa i zmieniona w zależności od potrzeb. W okolicach stacji kolejowej Zacisze-Wilno zapisana zostanie bardziej intensywna zabudowa mieszkaniowa (do 20 metrów). Co najważniejsze, zostaną też zarezerwowane działki pod cele oświaty, czyli przedszkola i szkoły.

Przyszły plan ma uwzględniać i minimalizować sąsiedztwo przemysłu z budynkami mieszkalnymi i ograniczać powstawanie nowych zakładów uciążliwych dla mieszkańców.

Plan będzie powstawał przynajmniej przez kilka miesięcy. Później zostanie przedstawiony do publicznej wiadomości i każdy z mieszkańców będzie mógł składać swoje uwagi.

 

Osiedle Wilno znajdzie się w centrum nowego planu. Na tej reklamie widać, jak wielki obszar zajmie / fot targowek. info
Osiedle Wilno znajdzie się w centrum nowego planu. Na tym bilbordzie widać, jak wielki obszar zajmie / fot targowek. info

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

10 komentarzy na temat “Plan Elsnerowa i części Targówka powstanie od nowa

 • 6 listopada 2014 o godz. 11:02

  Ktos powinien beknąc za to po jakiego wała budowali na Skarbka z BIDY teraz sa problemy korki Jednie nie dają rady były gotowe tereny wystarczyło dobudować i mieć wszystko blisko anie rozstrzelone koszty nowej infestruktury EHHHH Mundki Nieuki

 • 6 listopada 2014 o godz. 11:32

  Ale Skarbka to inna dzielnica. Te pretensje to do urzędników na Białołęce vel Tarchominie.

 • 6 listopada 2014 o godz. 12:37

  Pretensje Kto zarządza miastem ? i wydaje pozwolenia na zabudowe zagospodarowanie ? ble ble urzędas biurwa PR w obronie nieudolności i bałaganu Wy zawsze to nie to UFO to Yeti za co pieniądze bierzecie ? za zabudowywanie miejscowości podwarszawskiech bo developerka ma taniej taka prawda a korki koszty dróg komunikacji z rywatnej kasy czy z mojej i ludzi to idzie ? bo kretyni zamiast wykorzystać tereny blisko i zagospodarować doprowadzić metro t eraz Słoiki domagaja sie metra w bagna bo 2 lata temu dali sie naciać na pękające budynki w wodzie a pompy non stop nasówają żeby wode z fundamentów odprowadzać BRAK JEST GOSPODARZA kasa decyduje o prwstawaniu Osiedli pod warszawą w bagnach za kase ludzi z Warszawy i Cierpia wszyscy

 • 7 listopada 2014 o godz. 15:21

  Fajna wizualizacja. A co się stanie z zamieszkałymi i zabudowanymi działkami przy Klukowskiej?

 • 7 listopada 2014 o godz. 15:39

  DRUGA BIAŁOŁĘKA!! JUHUUUUU GETTO 2014

 • 7 listopada 2014 o godz. 22:26

  JANie

  „W du.ie byłeś i gó.no widziałeś”. Tyle powiem.
  Mam jednak dobrą wiadomość dla tak sfrustrowanego człowieka jak Ty. Nikt Cię nie zmusza do mieszkania czy to na Białołęce, czy na Osiedlu Wilno. Żyj w swoim zakompleksionym świecie i nie oceniaj jak i gdzie żyją inni.

 • 8 listopada 2014 o godz. 12:00

  do Jan:
  Powiem tak,gdybym miał wybierać,czy mieszkać na OW z tzw.zaciągającymi przyjezdnymi,czy na moherowym os.Zacisze,to wybieram Wilno bez wahania.

 • 19 stycznia 2015 o godz. 08:41

  W chorym kraju wszystko chore. I czym tu się podniecać? Kolejne blokowisko z zakorkowanymi ulicami? A mozna zapytać szanowną władzę … kiedy w końcu powstaną tunele pod torami tak by z Elsnerów i Zacisza wydostać się szybciuteńko na Pragę Południową w kier. Grochowskiej??
  Nigdy!!??
  Nie da się??
  O jej…

  Bo zobaczcie sami! Chcąc lecieć na Pragę mamy do wyboru jedynie przez Wileniak, dziurami obok kryminału dla Pań lub lecieć do końca aż do Marsa przy Autokasacji.
  I wy chcecie promować Elsnerów i Zacisze? Tutaj helikopter trzeba mieć więc raczej zainwestujcie w sprzedaż gruntu pod wille dla biznesu$$$.
  A porządek z Bułgarami, Rumunami,cyganami i Ukraińcami to kiedy zrobicie? Całe Zacisze jest zawalone! Sądzicie że kupię tam swoje M?
  Brak słów! Po godz. 20 strach wyjść z domu!

 • 21 stycznia 2015 o godz. 12:19

  Tunel na Elsnerów już by powstawał, gdyby nie oprotestowali go mieszkańcy Szmulek. W efekcie mieszkańcy nic nie zyskali, a nawet stracili bo teraz tramwaj z Ząbek i Elsnerowa ma biec przez Szmulki a nie obok wchodniego. W efekcie tramwaje na Kawęczyńską będą wjeżdżać już zatłoczone, możliwa jest także likwidacja niektórych przystanków tramwajowych na Szmulkach, bo tramwaj ma być szybkobieżny. Dzięki temu fantastycznemu zabiegowi zyskano pas ok 5-6 metrów „parku” przy ruchliwej drodze, która sama w sobie pozostaje bez zmian. Mieszkańcy Ząbek, „Zatorza” i Elsnerowa mają dzięki temu conajmiej kolejne 2 lata kiepskich dojazdów. Nie pozostaje nic innego jak podziękować urzędnikom za nieudolność i lekceważenie głosów mieszkańców. Ale jeszcze bardziej trzeba pogratulować praskiemu Stowarzyszeniu „Michałów” – niekonstruktywnego pieniactwa, które doprowadziło do czego dpprowadziło.

 • 21 stycznia 2015 o godz. 12:27

  Paweł Targówek: ty jesteś chory, siedź cicho po 20 pod kiecką maminą, bo stracisz cnotkę od jakiegoś Rumuna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.