Spalarnia na Targówku większa o 750 proc.

38
Share

Mamy ładną promenadę i nowe skwerki? To teraz nadszedł czas zapłaty. Rozbudowa spalarni i zwiększenie jej mocy przerobowej o 750 procent są już pewne. 

 

Dobre wiadomości dla Warszawy niekoniecznie oznaczają dobre wiadomości dla Targówka. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz pochwaliła się wczoraj podpisaniem umowy między miastem a MPO na rozbudowę spalarni na Targówku Fabrycznym.

 Umowa jest istotnym elementem zapewniającym aglomeracji warszawskiej sprawnie funkcjonujący i efektywny system gospodarki odpadami, który ma być przyjazny zarówno mieszkańcom, jak i środowisku. Jest on tworzony w oparciu o najlepsze rozwiązania technologiczne. Należy podkreślić, że rozbudowa spalarni w znacznym stopniu ograniczy obecnie funkcjonujące instalacje zagospodarowania odpadów, które powodują uciążliwości dla mieszkańców

– powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podpisana umowa określa warunki współpracy w zakresie rozbudowy i utrzymania Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. Została zawarta na dwadzieścia lat.  Zakończenie rozbudowy planowane jest 1 stycznia 2019 r.

Spalarnia na Targówku / fot. targowek.info

Spalarnia na Targówku / fot. targowek.info

„Rozbudowa” to mało powiedziane. Spalarnia w ciągu 5 lat zwiększy swoją moc aż o 750 proc.!  Dziś trafia tam ok. 40 tysięcy ton śmieci rocznie. Po modernizacji będzie to aż 305 200 ton w skali roku.

Nie ma się co bać zanieczyszczeń powietrza. Spalarnia jest monitorowana i wyposażona w w nowoczesne filtry.  Nie ma już w niej śmierdzącej kompostowni, która zatruwała życie mieszkańcom przez pierwsze lata po otwarciu, a teraz smrodzi na Radiowie. Największa uciążliwość (oprócz reputacji „dzielnicy ze spalarnią”) to śmieciarki, które muszą dowieźć na miejsce odpady z całej aglomeracji. A 7 razy więcej śmieci, to 7 razy więcej śmieciarek na naszych zakorkowanych ulicach.

Dlatego w ramach rekompensaty nasz dzielnicowy ratusz dostał całkiem sporą sumę na rewitalizację Kanału Bródnowskiego. To dzięki temu mamy nową promenadę, skwery i jezioro. Czy to wystarczająca cena za spalarnię, oceńcie sami.

My tylko przypominamy, że gdy w latach 90-tych decydowano o budowie spalarni akurat na Targówku, w zamian obiecywano budowę Trasy Świętokrzyskiej i obwodnicy Śródmieścia biegnącej na skraju Targówka. Dzisiaj nikt już nawet nie zadaje sobie trudu, żeby mamić nas takimi obietnicami. Po prostu zdecydowali o rozbudowie bez pytania mieszkańców o zdanie.

38
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx