Zmieniają trasę metra przez mostek na kanałku | | targowek.info

Zmieniają trasę metra przez mostek na kanałku

Dla większości przyszłych pasażerów to drobna korekta, ale mieszkańcy Zacisza powinni te zmiany śledzić uważnie.

 

W najbliższy czwartek radni Warszawy dadzą zielone światło do tworzenia dwóch planów miejscowych w naszej dzielnicy: przy Ratuszu i przy ul. Łokietka na Zaciszu. Niby nic niezwykłego, ale… przecież plan dla Zacisza powstał ledwie kilka lat temu, więc dlaczego ma być zmieniany?

Korekty wymagają zapisy dotyczące przebiegu metra. Podczas projektowania stacji okazało się, że tunele będą kolidować z mostkiem nad Kanałem Bródnowskim przy ul. Kondratowicza. To ten obok skweru Ciechowskiego. Mostek ma wyjątkowo głębokie fundamenty, które stoją na planowanej trasie przebiegu metra.

Stacja Kondratowicza miała biec równolegle pod ulicą. W tej wersji tunele przecinają mostek (dokładnie pod literą A)
Stacja Kondratowicza miała biec równolegle pod ulicą. W tej wersji tunele przecinają mostek (dokładnie pod literą A)

Projektanci uznali, że najłatwiej ominąć mostek wyginając nieco stację przy ratuszu. Nadal będzie ona pod ulicą Kondratowicza, ale już nie równolegle (jak to opisaliśmy tutaj), ale jeden koniec peronu zostanie nieco przesunięty na południe. A że metro nie autobus, nie skręca w miejscu. Zmiana przy ratuszu, powoduje także zmiany przy bazarku na Trockiej i przy ul. Łokietka. Przez minimalnie inne ułożenie stacji Kondratowicza zmieni się cały promień łuku skrętu podziemnej kolejki. Dlatego nowy plan okolicy ul. Łokietka uwzględni inny przebieg torów.

Dla większości przyszłych użytkowników metra nie oznacza to dużej zmiany. Najwyżej planowane zejścia do stacji przesuną się o kilkadziesiąt metrów. Ale mieszkańcy tej części Zacisza powinni śledzić tworzenie planów z uwagą. Po zmianie promienia skrętu tory pobiegną pod innymi domami niż wcześniej zakładano.

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

26 komentarzy na temat “Zmieniają trasę metra przez mostek na kanałku

 • 3 listopada 2014 o godz. 09:45

  Jakiś zakochany mostek zmienia trasę metra. Haha

 • 3 listopada 2014 o godz. 10:09

  Jakich niewygód mogą się spodziewać mieszkańcy domów pod którymi bezpośrednio przebiegać będzie metro?

 • 3 listopada 2014 o godz. 10:23

  ciekawe, kto zapłaci za popękane budynki… skoro kanalizacja poczyniła takie szkody w domach, to metro zrujnuje je całkowicie…

 • 3 listopada 2014 o godz. 10:44

  @Jerzy:
  To co obserwowaliśmy przy budowie II linii: wibracje. Niektóre kamienice przy Wileniaku były specjalnie zabezpieczane przed takimi wibracjami (wydaje mi się, że było to wzmocnienie fundamentów po prostu). Ich wiek na to wskazywał.
  Żeby była jasność te informacje pamiętam z gazet, ekspertem nie jestem.

  Pozdrawiam,
  Karol

 • 3 listopada 2014 o godz. 10:48

  Metro + drożność naszych studzienek = Atlantyda na targówku :)

 • 3 listopada 2014 o godz. 11:16

  Jak pamiętam, w okolicy mostku przy Łokietka i dalej wzdłuż Samarytanka fundamenty niektórych budynków ze względu na niestabilne podłoże i nieciekawy układ geologiczny musiały być palowane (tereny dawniej podmokłe).
  Ciekawa jestem, jak budowa metra i jego bliskie sąsiedztwo będą miały wpływ na te budynki?

 • 3 listopada 2014 o godz. 11:45

  Spałem kiedyś w domku jednorodzinnym w Budapeszcie gdzie właśnie metro przebiegało po budynkiem każdy pociąg było słychać w nocy, bardzo nietypowe ciekawe przeżycie.

 • 3 listopada 2014 o godz. 15:27

  Przebudowa mostka bylaby raczej kosztowna, wiec to rozsadne dzialanie. Naprawde lepiej zaoszczedzone pieniadze wlozyc w dobre wytlumienie drgan.

  Budapeszt to kraj w ktorym idole podobno narzekajacych na oplaty i socjal wprowadzili bodajze wyzszy VAT niz w Szwecji, a rzekomo zle ich zrozumiano gdy chcieli opodatkowac mocno Internet :-)

 • 3 listopada 2014 o godz. 19:07

  Dobra mapka, puste pola przy Lasku i PGR, tak powinno być!

 • 3 listopada 2014 o godz. 20:55

  dwa ciekawe tematy dla targowek.info:
  1)zebrano około 1700podpisów w sprawie obrony trasy 512 – artykuł na zacisze.info
  2. dziś w skrzynkach mieszkańców zacisze wylądowały ulotki atakujące radnego Poczesnego. Anonimowy i brutalny atak (nie wiem, czy zawartośc ulotki to prawda). Młodzi z PO widać mszczą się na Poczesnym za rozłam w PO i za to że nie chciał z nimi lodów kręcić.

 • 3 listopada 2014 o godz. 23:26

  Czy aby na pewno chodzi o fundamenty mostku???
  Z tego co nam wiadomo Skwer Ciechowskiego Pan Burmistrz wybudował wiedząc, że w tym miejscu będzie "wentylatornia" II linii metra. Teraz trzeba by skwer zburzyć, aby trasa metra powstała zgodnie z projektem. Warszawa Społeczna monitoruje ten temat i na razie czekamy na dalsze ruchy m.st. Warszawy w tej sprawie. Zapewniamy, że tego tematu nie pozostawimy bez echa. Dzięki decyzjom władz Targówka funkcjonujemy w "oparach absurdów" – tylko szkoda , że cały ten cyrk, z którym mamy do czynienia na co dzień, jest za pieniądze podatników czyli nasze Mieszkańców Warszawy.

  Marek Rogowski – Warszawa Społeczna Targówek

 • 4 listopada 2014 o godz. 08:12

  Zaciszanin, nie promuj „bezradnego” harcerzyka, który obudził się przed wyborami. Obłuda, fałsz i udawanie. A te ulotki- to cała prawda o PO.

 • 4 listopada 2014 o godz. 10:10

  „Silny” w gębie jak każdy,prywatnie lamus jakich niewielu

 • 4 listopada 2014 o godz. 10:53

  Dobre wieści z ostatniej sesji zwołanej przez PiS dla mieszkańców Zacisza. Dziwne, że media o tym nieinformują. Obecny na Sesji wicedyr ZTM p. Frankow obiecał: 1. pętlę na Zaciszu (w miejscu byłej stacji gazu przy Gilarskiej) najpóxniej na wiosnę, 2. przystanek na żądanie 527 przy kwiaciarni (przystanek Codzienna). Z racji tego, że ZTM wbrew woli mieszkańców zmienia trasę 512 – ten przystanek 527 pomoże Zaciszanom – (527 będzie jeździł po starej trasie 512 do Esperanto). Po dyskusji nt 512 radni PiS plus Z. Poczesny przeforsowali uchwałę Rady wzywającą ZTM do uwzględnienia kursowania 512 do Dw. Centralnego.
  Pozdrawiam Maciej Jankiewicz

 • 4 listopada 2014 o godz. 10:54

  „nie informuja” – nie wiem czemu tak wyszło ;)

 • 4 listopada 2014 o godz. 10:55

  Stacja Zacisze to nietrafiony pomysł. Jakie będaą połączenia z ta stacją? Powinna być bliżej Radzymińskiej lepszy punkt przesiadkowy

 • 4 listopada 2014 o godz. 11:09

  Komuś na głowę coś spadło projektując stację metra na osiedlu domków jednorodzinnych na Zaciszu! Stacja powinna być w osi Radzymińskiej, tak aby lud napływowy z okolic miał jak się dostać do Stolicy. Ciekawe jak ZTM dowiezie te tłumy co są na Radzymińskiej co rano wąskimi uliczkami Zacisza na stację…

 • 4 listopada 2014 o godz. 11:18

  To Młodzieńcza całkiem sie zakorkuje. Do 512 i 527 przy McDonaldzie w godzinach szczytu komunikacyjnego nie ma możliwości wejść. Mieszkam przy Radzuminskiej w bloku i mam pytanie jak dostanę się na stację Zacisze?

 • 4 listopada 2014 o godz. 11:38

  to jeszcze pieśń przyszłości jak znam życie najwcześniej za 8 lat – i to przy dobrych wiatrach

 • 4 listopada 2014 o godz. 11:50

  512 dotyczy tysiecy mieszkancow zacisza i targowka. zebrano ogromna liczbe podpisow. dlaczego targowek.info milczy? Bo nie dotyczy to jakiejs blachostki?

 • 4 listopada 2014 o godz. 14:14

  „To Młodzieńcza całkiem sie zakorkuje. Do 512 i 527 przy McDonaldzie w godzinach szczytu komunikacyjnego nie ma możliwości wejść. Mieszkam przy Radzuminskiej w bloku i mam pytanie jak dostanę się na stację Zacisze?”

  – Tak jak od wielu lat ja. Na piechotę. Spacerkiem 15 min do najbliższego przystanku. To naprawdę nie boli.

 • 4 listopada 2014 o godz. 16:52

  1. głupotą jest metro przez Zacisze. Metro z Targówka mieszkaniowego z Tockiej powinno skręcać do ul Św Wincentego i iść pod nią; mieć stację przy Ratuszu Targówka na Bródnie i iść dalej prosto w kierunku Białołęki.
  I skwer by ocalał.
  2. Ulica Sw Wincentego powinna być tak przebudowana, by była poszerzona wyłącznie o dwa buspasy!
  3. Skrzyżowanie Św Wincentego i Kondratowicza również wymaga drastycznej zmiany: należy przywrócić pierwszeństwo przejazdu dla samochodów skręcających z Wincentego w lewo w Kondratowicza w kierunku Chodeckiej – tak było zawsze aż się s ł o i k ó w najechało.

 • 4 listopada 2014 o godz. 19:34

  Stary mieszkaniec Bródna zgadzam się w 100%.

 • 5 listopada 2014 o godz. 09:35

  Wiem już,kto zrywa i niszczy plakaty wyborcze kandydatów Platformy na osiedlu Zacisze.Chętnie się tą informacją podzielę.

 • 5 listopada 2014 o godz. 21:40

  Poszerzyć Św.Wincentego, albo chociaż asfalt wymienić , bo się jeździć nie da!!!!

 • 6 listopada 2014 o godz. 11:28

  Zdumiewa mnie jak wielką wagę przywiązują kandydaci do swoich plakatów.
  Z każdego słupa, przystanku, latarni spogląda na przechodnia wykrzywiona wiatrem g ę b a kandydata. Co poniektóre r y j e spoglądają z chodników, deptane przez biegnących na zapchany autobus. Na niektóre s i k a j ą już czworonogi.
  Co ciekawe najwięcej plakatów wywiesili POlitycy rządzącej jaczejki. Nie wstyd wam, tak zaśmiecać przestrzeń publiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.