Bunt na Bródnie: mieszkańcy bronią drzew obok szkoły podstawowej | | targowek.info

Bunt na Bródnie: mieszkańcy bronią drzew obok szkoły podstawowej

Urzędnicy twierdzą, że większość z 45 drzew jest chorych i ubumarłych – okoliczni mieszkańcy zaprzeczają. [AKTUALIZACJA: ODPOWIEDŹ URZĘDU DZIELNICY]

Drzewa rosną wokół szkoły podstawowej nr 277 przy ul. Suwalskiej 29 od kilkudziesięciu lat i do tej pory nikomu nie przeszkadzały. Ale w poniedziałek 1 grudnia zaczęła się ich wycinka. Pod topór ma trafić łącznie 45 lip, klonów, topol i świerków, na razie ścięto dopiero kilka. Powód? Budowa drogi przeciwpożarowej (de facto poszerzenie istniejącego chodnika) oraz placu zabaw.

O ścięciu zadecydowali urzędnicy z Targówka. W oficjalnym uzasadnieniu decyzji większość drzew jest zakwalifikowana jako „nierokujące na przeżycie” i „stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa”. Tylko 13 z nich zostało uznanych za zupełnie zdrowe (ale przeszkadzające budowie drogi). Mieszkańcy ulicy Suwalskiej mają na ten temat zupełnie inne zdanie.

Drzewa są zdrowe i mocne. Latem pełne zielonych liści i śpiewu ptaków

– zapewnia nas pani Beata Sobolewska, która jako pierwsza zauważyła wycinkę i zorganizowała akcję w obronie drzew.

Prostestujący z ul. Suwalskiej twierdzą, że wbrew temu, co zapisano w oficjalnych papierach, zdecydowana większość drzew jest zdrowa.

Orzeczenie, że drzewo umiera albo obumarło, w konsekwencji kwalifikuje je jako zagrażające i wycinka jest bezkarna

– podkreśla pani Beata.

Za ścięcie 13 oficjalnie zdrowych drzew od razu została naliczona gigantyczna kara za zniszczenie zieleni: ponad 657 tysięcy złotych. Jednak gdyby za zdrowe uznano wszystkie 45 drzew, kara szłaby w miliony złotych. A dzielnica nie będzie musiała uiszczać nawet tych 657 tysięcy, jeśli w ciągu roku zasadzi w okolicy raptem 10 nowych drzew.

Wycinka drzew na ul. Suwalskiej / fot. Beata Sobolewska

Mieszkańcy podkreślają także, że drogę pożarową dałoby się poprowadzić bez wycinki – trzebaby ją tylko nieco przesunąć na sąsiedni pusty teren. W poniedziałek po fali skarg i protestów (m.in. dzieci ze szkoły przytulały się do drzew w ich obronie) robotnicy chwilowo przerwali pracę. Żeby jej więcej nie wznowili, mieszkańcy z Suwalskiej zbierają podpisy pod petycją o odwołaniu decyzji o wycince – można ją podpisać w internecie na stronie petycjeonline.com (kliknij tutaj)

Raptem miesiąc temu w przedszkolu nr 115 położonym przy ul. Suwalskiej 26 (tuż obok SP 277) odbyła się akcja „Zaadoptuj drzewko” – dzieci razem z rodzicami sadziły małe drzewka, mające stworzyć „zieloną ścianę” wokół ogrodzenia przedszkola,  zabezpieczającą przed hałasem i zanieczyszczonym powietrzem. Ale wygląda na to, że wkrótce te same dzieci pójdą do szkoły, w której „zielona ściana” tylko przeszkadzała dorosłym.

 

*** AKTUALIZACJA ***

Po naszym artykule, na stronie urzędu dzielnicy Targówek pojawiło się wyjaśnienie dotyczące wycinki drzew na ul. Suwalskiej. Publikujemy poniżej obszerne fragmenty informacji (wyróżnienia od redakcji):

Działania związane z wycinką drzew przy ul. Suwalskiej 29, podjęte przez Urząd Dzielnicy Targówek, wynikają z realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Rozbudowa i modernizacja Szkoły Podstawowej nr 277 przy ul. Suwalskiej 29 w celu utworzenia oddziałów przedszkolnych”.

Z tego powodu istnieje konieczność dostosowania istniejącego obiektu do obowiązujących przepisów w zakresie obsługi przeciwpożarowej. Zapisy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r. oraz Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych, Dz. U. z dnia 6 sierpnia 2009 r. stanowią wyraźnie, że pomiędzy drogą pożarową i budynkiem chronionym nie mogą występować żadne stałe elementy zagospodarowania terenu lub drzewa o wysokości przekraczającej 3 m, uniemożliwiające dotarcie do okien budynku za pomocą podnośników i drabin mechanicznych.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci. Z tego powodu zgodnie z wytycznymi Straży Pożarnej została podjęta decyzja o usunięciu drzew. W ich miejsce, po wybudowaniu drogi pożarowej, zaplanowane są nowe nasadzenia.

W związku z protestami mieszkańców, podjęto decyzję o czasowym wstrzymaniu wycinki drzew i wystąpieniu do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej o wyrażenie zgody na zachowanie części istniejącego drzewostanu. Do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii będzie realizowana tylko nawierzchnia drogi pożarowej bez usuwania drzew, które z nią nie kolidują.

PRZECZYTAJ TEŻ:

35 komentarzy na temat “Bunt na Bródnie: mieszkańcy bronią drzew obok szkoły podstawowej

 • 3 grudnia 2014 o godz. 09:19

  teraz hajka wytnie wam wszystkie drzewa w warszawie i wcale by mnie to nie zdziwiło. Tusk po wygranych wyborach powiedział że benzyna może być nawet po 7zł a i tak ludzie na nich zagłosują

 • 3 grudnia 2014 o godz. 09:52

  Zamiast budować drogę przeciwpożarową należało by to kartoflisko w szkole zamienić na porządne. Bramki chociaż kupcie. Aż przykro patrzeć jak dzieciaki rozstawiają plecaki jako słupki. W jakich latach my żyjemy??

 • 3 grudnia 2014 o godz. 09:53

  za taki nick jak powyżej z automatu powinien być kasowany wpis przez moderatora!!!

 • 3 grudnia 2014 o godz. 10:06

  do marciner – jaki nick powinien być kasowany automatycznie ? masz jakieś skojarzenia ? wyjaśnij o to

 • 3 grudnia 2014 o godz. 10:11

  @GOŚĆ – w 100% się zgadzam, tylko że to akurat leży w gestii pani dyrektor, która ma wywalone na to, jak wygląda szkoła i teren wokół, ma za to parcie na wynik i średnią :(

 • 3 grudnia 2014 o godz. 10:28

  Kiedy w końcu wytną nienormalnych urzędasów i dożywotność kadencji z nadania przez rodzinkę albo lizanie oczka w czasie wyborów?

 • 3 grudnia 2014 o godz. 10:29

  Gosć -„boisko” przy 277 jest ewenementem w skali europejskiej i szkoda by było coś zmieniać w tym temecie. Trzeba sławić to wyjątkowe osiągnięcie i osoby odpowiedzialne.

 • 3 grudnia 2014 o godz. 10:39

  primo sort materiał na brameczki na boisko dla 277

 • 3 grudnia 2014 o godz. 11:42

  no tak ciekawe co będą ci wszyscy co są przeciwni budowie drogi pożarowej mówić jak będzie faktycznie pożar i wóz strażacki nie będzie mógł dojechać

 • 3 grudnia 2014 o godz. 11:44

  45:10 równość

 • 3 grudnia 2014 o godz. 11:46

  Żal, Żal, Żal należałoby zacząć od wymiany Pani Dyrektor w tej szkole. Dla niej liczy się tylko wysoka średnia szkoły. Brak boiska, brak dziennika elektronicznego, przepełnione klasy, remonty szkoły za pieniądze rodziców z rady rodziców, brak sks, wf na korytarzach, w młodszych klasach brak przedmiotu muzyka, plastyka – przeważnie warsztaty przez firmę zewnętrzną oczywiście płatne, xero płatne… Można wymieniać do wieczora… Dzieci gdy przechodzą do innej szkoły oddychają z ulgą, dopiero zaczynają być traktowane jak człowiek…

 • 3 grudnia 2014 o godz. 11:59

  Wara od Dyr Głowackiej jak się komuś nie podoba ma SP 285

 • 3 grudnia 2014 o godz. 12:17

  komu trzeba wyjechać z dyńki? burmistrzowi czy zastępcy?

 • 3 grudnia 2014 o godz. 12:32

  najpierw się wycina drzewa a potem zbiera podpisy nad odwołaniem decyzji o wycince? powinniście zbierać podpisy nad odwołaniem tych urzędników którzy podpisali te dokumenty o wycince.

 • 3 grudnia 2014 o godz. 12:53

  Czy maczał w tej sprawie łapki wydział infrastukruty kierowany przez Panią Hertel?

 • 3 grudnia 2014 o godz. 13:40

  Chcecie boiska a bronicie drzew,coś za coś!
  Co do dyr to racja, za długo siedzi,dwie kadencje i nowa ale z zewnątrz!

 • 3 grudnia 2014 o godz. 16:46

  HGW to najlepsza prezydent,ale co ona ma do drzew na Bródnie?

 • 3 grudnia 2014 o godz. 18:18

  Zapraszamy do współpracy:
  ****

 • 3 grudnia 2014 o godz. 18:25

  Dyr Głowacka jest dyr 3 kadencję i mam nadzieję że będzie 4 a jak nie ona to ktoś z obecnego grona pedagogicznego .A do tematu jest wyjaśnienie na stronach Urzędu Dzielnicy. Na Terenie BOISKA powstaje przedszkole z tym już trzeba się pogodzić niestety , jest to decyzja Urzędu a nie dyr M. Głowackiej

 • 3 grudnia 2014 o godz. 19:11

  Widac, ze minelo pare dni a juz kolejni mysla, ze nikt za kilka lat nie bedzie pamietal.

  Szkoly na Targowku maja widocznie za duzo pieniedzy, skoro niektore z nich wrecz sprawne ogrodzenia wymieniaja.

  Calosc sie niezbyt subiektywnie trzyma „kupy”, bo skoro najpierw ktos stwierdza „wycinamy bo chore”, a potem sie okazuje, ze moze nie sa chore, ale to kwestia przepisow pozarowych(?!).

  Gdyby byly one tak restrykcyjne to ciekawe jakim cudem przez tyle lat nie zwrocili na to uwagi – strazacy maja chyba obowiazek czy zalecenie kontrolowania. Moze po prostu nalezy zabetonowac wszystko jak leci, a tereny oddac prywatnym wlascicielom z zakazem wycinki? Urzednikow tego rodzaju tez po prostu zwolnic, a niech mieszkancy sami decyduja co chca.

 • 3 grudnia 2014 o godz. 19:14

  Nie jest prawda, ze nalezy sie z tym pogodzic, mozna zwolnic odpowiedzialnych chocby posrednio – jak w nastepnych wyborach wygraja inni, ktorzy np. zapowiedza zwolnienie odpowiednich osob w ramach projektu np. „Likwidacja etatow urzedniczych jako sposob na zapobieganie wycince drzew i zmniejszanie wydatkow pieniedzy podatnikow”.

 • 3 grudnia 2014 o godz. 19:42

  drzewa wycina szkole zburzyc teren oddac deweloperowi albo przynajmniej darmowe miejsca parkingowe zrobic

 • 3 grudnia 2014 o godz. 20:05

  do Ronwdsfsgsdf bardzo chciałbym a by to co napisałeś było realne

 • 4 grudnia 2014 o godz. 07:16

  hgw to najgorszy prezydent jakiego miała Warszawa.

 • 4 grudnia 2014 o godz. 08:27

  byl jeden gorszy! ale nie wypada mowic zle o zmarlych.

 • 4 grudnia 2014 o godz. 09:14

  najlepszym był Paweł tak jak na Targówku Burmistrzem Andrzej

 • 4 grudnia 2014 o godz. 11:37

  W Lesie Bródnowskim też jakiś czas temu zrobili drogę „ze względów p-poż”, przy okazji pod topór poszedł szpaler brzóz, kilka wiekowych topoli. Sam widziałem jak koparka bestialsko pługiem powaliła piękną brzozę, która mogła sobie dalej rosnąć. Wydz. Ochrony Środowiska i LM kojarzą mi się z imbecylami, znającymi się na wypisywaniu decyzji o wycinkach.

 • 4 grudnia 2014 o godz. 12:04

  nick Miłośnicy betonu;
  szkoda czasu,żeby takiemu coś tłumaczyć,bo będzie wiedział,a tak niech zostanie ze swoimi mądrościami,ten duży dzieciaczek :-)

 • 4 grudnia 2014 o godz. 16:00

  Z tego powodu istnieje konieczność dostosowania istniejącego obiektu do obowiązujących przepisów w zakresie obsługi przeciwpożarowej. Zapisy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r. oraz Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r.

  To jest uzasadnienie Urzędu, Tylko mamy rok prawie 2015 a ustawa jest z 2002 roku ii do tej pory Urząd nie interesował się bezpieczeństwem przeciwpożarowym szkoły. Wątpliwość budzi również stwierdzenie "dzrewa obumierają lub są obumarlę". Proszę o nazwisko osoby, która dokonała ekspertyzy oraz jej kwalifikacje. Z tego co Państwo piszecie w komentarzach wynika, że "Piła doszła na Targóek". Również widziałm jak znikają piękne, ogromne drzewa nad kanałkiem. Nikt nie robił konsultacji społecznych i nie pytał nas mieszkańców, czy my chcemy deptaku kosztem szpaleru drzew. Czyżyby uzasadnienie "przepisy przeciwożarowe" stały się obok "rewitalzacji" nowym sposobem na bezkarną grabież drewna przez Urząd?

  Polskie Urzędy prowadzą od lata PROWYCINKOWĄ politykę. Jesli jest do wyboru wycięcie drzewa lub jego zachowanie, Urząd podejmuje gorszą z powodów ekologicznych, przyrodniczych oraz psychologicznych decyzję, ale być może stoi za tym jakiś INTERES o którym, my mieszakańcy nie wiemy. Decyzje o masowych wycinkach są nielogiczne, a uzasadnienia Urzędu nie budzą zaufania.

  Zapraszam na https://www.facebook.com/events/594249734039596/?ref_dashboard_filter=calendar

 • 4 grudnia 2014 o godz. 16:02

  A co do pożaru, czy przez ostatnie 40 lat była przy szkole interwencja przeciwpożarowa?

 • 5 grudnia 2014 o godz. 08:04

  raz, około 30 lat temu jak sama byłam jeszcze w podstawówce 277. Coś paliło się w składziku przy sali gimnastycznej. Wszystkie dzieciaki wokół biegały i trzymały kciuki żeby cała szkoła sie spaliła. Szybko ugasili. W poprzednim tysiącleciu to było…

 • 5 grudnia 2014 o godz. 09:14

  jenna:
  dobre:-) pamiętam! hahaha

 • 5 grudnia 2014 o godz. 17:51

  też pamiętam :)

 • 6 grudnia 2014 o godz. 22:37

  Rozbawiłyście mnie:) No właśnie…

 • 7 grudnia 2014 o godz. 16:20

  Czy wiadomo,gdzie trafi drewno z wycinki? Czy można je gdzieś kupić? Do kogo się zwrócić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.