Koalicja PO-Spółdzielnia faktem: Targówek ma nowe władze

38
Share

Wczoraj wieczorem po raz pierwszy w nowej kadencji zebrała się rada Targówka. Niespodzianki nie było –  burmistrzem dzielnicy znów jest Sławomir Antonik.

 

Potwierdziły się nasze nieoficjalne informacje sprzed kilku dni: mimo zwycięstwa w wyborach samorządowych na Targówku, Prawo i Sprawiedliwość znalazło się w opozycji. Najważniejsze posady w dzielnicy rozdzieliły między siebie pozostałe ugrupowania w radzie: Platforma Obywatelska, Spółdzielnia Mieszkaniowa Bródno oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Obrady zaczęły się w czwartek o godz. 18, a tuż przed północą nowym (choć nie tak do końca nowym) burmistrzem Targówka został Sławomir Antonik.

Jak pewnie wszyscy pamiętają, Sławomir Antonik był już burmistrzem od wiosny 2013 r. do lata 2014 r., czyli w okresie, gdy Spółdzielnia Bródno toczyła „wojnę” z PO i miała koalicję z PiS. Wcześniej, przed 2013 r., zajmował on stanowisko wiceburmistrza – wtedy, jak i dziś, w jednej koalicji z Platformą. Poza byciem burmistrzem, Sławomir Antonik w Spółdzielni Mieszkaniowej “Bródno” zajmuje stanowisko przewodniczącego Rady Nadzorczej.

Nowy burmistrz Targówka Sławomir Antonik /fot. targowek.info

Nowy-stary burmistrz Targówka Sławomir Antonik /fot. archiwum targowek.info

 

Już sporo po północy, w piątek, zastępcami burmistrza zostali – tak jak wcześniej zapowiadaliśmy – Grzegorz Gadecki (obecny wiceburmistrz związany z PO) i Agnieszka Szmulewicz (urzędniczka związana ze Spółdzielnią, która była na tym stanowisku za pierwszych rządów burmistrza Antonika), a także Małgorzata Kwiatkowska (Spółdzielnia), w poprzedniej kadencji radna, która jednak nie zdobyła mandatu w tegorocznych wyborach oraz Paweł Michalec (PO), w ostatnich latach dyrektor OSiR Targówek.

Ważne stanowisko przewodniczącego rady dzielnicy utrzymał Krzysztof Miszewski z PO. Jego zastępcami zostali Joanna Mroczek (też PO), Witold Harasim (jedyny w obecnej radzie przedstawiciel SLD, też wspierający koalicję) oraz Agnieszka Kaczmarska (PiS, jedyne stanowisko dla, zwycięskiej w wyborach, opozycji).

 

Zobacz wszystkich radnych Targówka

 

Największymi przegranymi wczorajszo-dzisiejszych obrad, oprócz oczywiście całego PiS, jest dwójka radnych koalicji – Zbigniew Poczesny (eks-PO, teraz Spółdzielnia), który za kulisami walczył o powrót na fotel przewodniczącego rady, oraz Dorota Kozielska (PO), od kilku miesięcy wiceburmistrzyni, znana na cały kraj z przedwyborczego treningu na „znikającej siłowni”, która mimo cichych starań nie zdołała utrzymać tego stanowiska.

Na koniec przypomnijmy jeszcze, że rada Targówka, choć jest organem niewątpliwie ważnym, ma tak naprawdę niewielkie kompetencje. Decydujące znaczenie w Warszawie ma rada miasta, która m.in. zatwierdza budżet stolicy i dzieli pieniądze między poszczególne dzielnice. A w niej Targówek ma tylko trzech swoich radnych – z czego dwóch w opozycji.

38
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx