Motyle z metra wyrosną na Bródnie | | targowek.info

Motyle z metra wyrosną na Bródnie

Ratusz ogłosił konkurs na koncepcje stacji metra na Bródnie i Zaciszu. Najważniejsza wiadomość jest taka, że wyjścia z podziemi mają nawiązywać do tych z centralnego odcinka drugiej linii. Czyli do kolorowych daszków-motyli. 

Przypomnijmy: projektanci z firmy ILF już pracują nad wyglądem trzech stacji za Dworcem Wileńskim: Szwedzka, Targówek i Trocka. Toczy się już przetarg na budowę tych stacji, które według zapewnień władz Warszawy mają być gotowe w 2019 roku.

Tymczasem ratusz ogłosił właśnie konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej kolejnych trzech stacji: Zacisze, Kondratowicza i Bródno, czyli końcowych na naszej nitce metra. Te z kolei mają być oddane do użytku w 2022 roku.

Jak podaje transport-publiczny.pl za stacją końcową znajdą się tory odstawcze z komorą do zawracania oraz stanowiskiem do obsługi pociągów i drobnych napraw. Koncepcja stacji C-19 (Ratusz przy Kondratowicza) powinna zakładać możliwość rozgałęzienia linii w kierunku Białołęki.

Ciekawe, że według warunków konkursu złożone projekty mają stanowić kontynuację rozwiązań przyjętych na odcinku centralnym II linii metra w zakresie zadaszeń wyjść i ściany za torami. Czyli mają przypominać dobrze wszystkim znane motylki, a na ścianie będzie coś podobnego do grafik Wojciecha Fangora, które mamy na stacjach drugiej linii w centrum.

To o tyle dziwne, że takich wytycznych nie mają projektanci trzech środkowych stacji na Targówku. Ich projekty nie są jeszcze gotowe, ale według pierwszych wizualizacji wyjścia z metra mają mieć płaskie dachy.  Jadąc z centrum będziemy więc mieli wyjścia w kształcie motylków, przerwę na Szwedzkiej i Targówku i powrót motylków na Zaciszu i Bródnie.

Może to wyglądać na przykład tak:

Metro przy Kondratowicza / fot. materiał prasowe i targowek.info
Metro przy Kondratowicza / fot. materiał prasowe i targowek.info
Metro u zbiegu Rolanda i Codziennej na Zaciszu / fot. materiały prasowe i targowek.info
Metro u zbiegu Rolanda i Codziennej na Zaciszu / fot. materiały prasowe i targowek.info
PRZECZYTAJ TEŻ:

16 komentarzy na temat “Motyle z metra wyrosną na Bródnie

 • 31 grudnia 2014 o godz. 19:01

  jak dla mnie metro na brodnie to science-ficton i tym sa te zdjecia

 • 2 stycznia 2015 o godz. 07:33

  To jest lipa, ciekawe że do 1 kwietnia jeszcze cztery miesiące a Rydaktorzy znów nie wytrzymali ;-)

 • 2 stycznia 2015 o godz. 10:08

  Ta wizualizacja robiona jest na dość starym zdjęciu – nie ma już tego zielonego kiosku po prawej stronie – od 2 lat jest inny ;)

 • 3 stycznia 2015 o godz. 01:48

  a ta wizualizacja na zaciszu, czy wierzycie ze zbudują to metro bez wywłaszczania okolicznych budynków? Ten budynek w tle nie doczeka metra.

 • 3 stycznia 2015 o godz. 13:28

  na brodnie bedzie metro ale moze za 10 lat … chyba, ze jeszcze pozniej … a jest to bardzo mozliwe

 • 3 stycznia 2015 o godz. 16:18

  panowie dziennikarze, nie szalejcie z tym metrem, gdyż to was bufetowa zrobiła w konia obiecując otwarcie metra tuż po wyborach. więc ta nitka bródnowska będzie wam służyć za kiełbasę wyborczą przez najbliższe 15 lat. w ogóle patrząc na warszawę przez pryzmat ostatniego roku to wszędzie postępujący syf i malaria. reforma śmieciowa i kosze luzem stojące pomiędzy blokami są używką dla stad szczurów biegających po osiedlach. ale o tym nie piszecie bo po co denerwować HGW.

 • 3 stycznia 2015 o godz. 22:11

  A ja sie bardzo ciesze, ze Bródno ma już zapewnione metro. jesteśmy rdzennymi mieszkańcami Bródna, warszawy, toż to stara Praga!
  Dobrze, ze prawdziwi mieszkańcy a nie słoiki z białołęki dostaną metro :)

 • 3 stycznia 2015 o godz. 23:36

  te Znawca: chyba ciebie ZNAFCO wywłaszczą ehehehe

 • 6 stycznia 2015 o godz. 10:05

  NAJPIERW TO OTWÓRZCIE CENTRALNY ODCINEK ZANIM SIE ZAWALI!!!!!

  A TE DASZKI SĄ TAK UPIORNE JAK HGW SKRZYŻOWANA Z BREDZISŁAWEM.

 • 6 stycznia 2015 o godz. 12:04

  @”MIESZKANIEC”
  „Dobrze, ze prawdziwi mieszkańcy a nie słoiki z białołęki dostaną metro :)”
  Tak samo prawdziwi jak 90% Warszawiaków-spadochroniarzy po II WŚ.

 • 6 stycznia 2015 o godz. 12:13

  Jak Targówek sobie tego życzy to proszę bardzo. Zamiast wybudowania park&ride przy Toruńskiej komutersi sobie zrobią parking Targówek. Miejsca przecież na Bródnie w brud ;;)

 • 6 stycznia 2015 o godz. 17:08

  Do takiego syfu jakim jest bródno metro w ogóle nie powinno dojeżdżać!Nie dość, że mają tramwaje to jeszcze metra im się zachciewa!Nawet jeśli zbudują tam to metro(mam wielką nadzieję, że nie), to zaraz przyjdą blokersi z blokowisk i wszystko poniszczą, tak że po pół roku nikt tych stacji nie pozna.Metro bezwzględnie powinno dojechać na białołękę(od razu zaznaczam, że nie jestem żadnym ,,słoikiem”), po prostu jest ona bardzo słabo skomunikowana i metro jest jej bardzo potrzebne!

 • 7 stycznia 2015 o godz. 12:04

  nie jestes słoikiem, ale jestes wekiem takim samym jak dr Ewa.
  Słoiki to nuworysze przybyli z odległości do 110 km. Ci co przyjechali z Szydłowca lub Gdańska to są weki ;)

  Metro i tak będzie na Bródnie przy ratuszu. Spór toczy sie czy ma mieć końcową stację przy Bazyliańskiej, czy gdzieś w polach Białej Łąki. Moim zdaniem w polach, bo nie życzę sobie na Bródnie tabunu słoików i weków z Białej Łąki.

 • 7 stycznia 2015 o godz. 12:05

  daszki sa pokraczne i źle świadczą o guście Pani Prezydent

 • 7 stycznia 2015 o godz. 12:13

  „Matyldo” motta na dziś specjalnie dla ciebie: Człowiek ze wsi wyjedzie,wieś z człowieka nigdy.Co w żyłach płynie,tego żaden dyplom nie wypłucze.

 • 8 stycznia 2015 o godz. 12:54

  Hmmm w sumie to mogli by te motylki zatrzymać na każdej stacji, coby spójność była….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.