Motyle z metra wyrosną na Bródnie

16
Share

Ratusz ogłosił konkurs na koncepcje stacji metra na Bródnie i Zaciszu. Najważniejsza wiadomość jest taka, że wyjścia z podziemi mają nawiązywać do tych z centralnego odcinka drugiej linii. Czyli do kolorowych daszków-motyli. 

Przypomnijmy: projektanci z firmy ILF już pracują nad wyglądem trzech stacji za Dworcem Wileńskim: Szwedzka, Targówek i Trocka. Toczy się już przetarg na budowę tych stacji, które według zapewnień władz Warszawy mają być gotowe w 2019 roku.

Tymczasem ratusz ogłosił właśnie konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej kolejnych trzech stacji: Zacisze, Kondratowicza i Bródno, czyli końcowych na naszej nitce metra. Te z kolei mają być oddane do użytku w 2022 roku.

Jak podaje transport-publiczny.pl za stacją końcową znajdą się tory odstawcze z komorą do zawracania oraz stanowiskiem do obsługi pociągów i drobnych napraw. Koncepcja stacji C-19 (Ratusz przy Kondratowicza) powinna zakładać możliwość rozgałęzienia linii w kierunku Białołęki.

Ciekawe, że według warunków konkursu złożone projekty mają stanowić kontynuację rozwiązań przyjętych na odcinku centralnym II linii metra w zakresie zadaszeń wyjść i ściany za torami. Czyli mają przypominać dobrze wszystkim znane motylki, a na ścianie będzie coś podobnego do grafik Wojciecha Fangora, które mamy na stacjach drugiej linii w centrum.

To o tyle dziwne, że takich wytycznych nie mają projektanci trzech środkowych stacji na Targówku. Ich projekty nie są jeszcze gotowe, ale według pierwszych wizualizacji wyjścia z metra mają mieć płaskie dachy.  Jadąc z centrum będziemy więc mieli wyjścia w kształcie motylków, przerwę na Szwedzkiej i Targówku i powrót motylków na Zaciszu i Bródnie.

Może to wyglądać na przykład tak:

Metro przy Kondratowicza / fot. materiał prasowe i targowek.info

Metro przy Kondratowicza / fot. materiał prasowe i targowek.info

Metro u zbiegu Rolanda i Codziennej na Zaciszu / fot. materiały prasowe i targowek.info

Metro u zbiegu Rolanda i Codziennej na Zaciszu / fot. materiały prasowe i targowek.info

16
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx