Pół miliona zł dzielnica zapłaciła SM Bródno

33
Share

Sławomir Antonik jako burmistrz dzielnicy płaci ogromne sumy Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno… w której jest prezesem rady nadzorczej. 

 

Sławomir Antonik (Spółdzielnia Bródno)

Sławomir Antonik / fot. SM Bródno

Proceder trwa już od przynajmniej dwóch lat, ale dopiero teraz opisuje go „Gazeta Wyborcza”, którą o sprawie poinformował Jan Mencwel ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Chodzi o odszkodowania, które dzielnica płaci spółdzielni za brak mieszkań socjalnych do eksmisji dłużników. W 2012 r. z budżetu dzielnicy wypłacono SM Bródno ok. 318 tys. zł, w 2013 r. – już ponad pół miliona złotych. Wiceburmistrzem, a później burmistrzem Targówka był w tym czasie Sławomir Antonik, jednocześnie przewodniczący rady nadzorczej SM „Bródno”.

 

Sprawę komentuje m.in. były burmistrz Grzegorz Zawistowski:

Sławomir Antonik jako burmistrz musi dbać o interesy dzielnicy, a jako przewodniczący rady nadzorczej spółdzielni o interesy tejże. Przy czym interesy dzielnicy i spółdzielni są różne.

 

Gazeta podaje wymowny przykład:

Rada dzielnicy w czerwcu odwołała ze stanowiska burmistrza Antonika, a powołała jego [Zawistowskiego – red.]. Kilka dni później SM „Bródno” zerwała porozumienie z dzielnicą i zażądała zapłaty ok. 3 mln zł odszkodowania za niedostarczenie lokali socjalnych. Sprawy toczą się w sądach.

 

Jednak Sławomir Antonik odpiera zarzuty:

Ci, którzy zarzucają mi konflikt interesów, nie są prawnikami. W spółdzielni nie mam uprawnień zarządczych, a jedynie nadzorcze. Gdybym był jednocześnie prezesem spółdzielni i burmistrzem, to co innego. Wtedy, owszem, byłby konflikt. Poza tym nie ma zakazu łączenia funkcji publicznej i członka rady nadzorczej. Nie czuję żadnej moralnej kolizji w związku z moimi obowiązkami.

 

Inne dzielnice też wypłacają takie odszkodowania, ale wszędzie poza Śródmieściem są one znacznie mniejsze niż na Targówku. Na przykład w tym roku we Włochach wypłacono 29 tys. zł, na Bemowie – 200 tys. zł, na Białołęce – 50 tys. zł w 2013 r.

Przypomnijmy, że Sławomir Antonik w czwartek wieczorem ponownie został burmistrzem Targówka. Popiera go Platforma Obywatelska oraz radni Spółdzielni występujący pod szyldem „Mieszkańcy Bródna-Targówka-Zacisza”

 

Przeczytaj cały artykuł na stronie Gazety

33
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx