Policzą rowerzystów na Bródnie

22
Share
Nowe drogi rowerowe na Bródnie są już prawie gotowe. Właśnie zamontowano urządzenia, które będą liczyły korzystających z nich cyklistów.

Montaż czujników na ścieżce na Bazyliańskiej / fot. Pełnomocnik rowerowy ratusza na FB

Montaż czujników na ścieżce na Bazyliańskiej / fot. Pełnomocnik rowerowy ratusza na FB

 

Budowa ścieżek rowerowych wzdłuż Wysockiego i Bazyliańskiej rozpoczęła się jesienią i powoli zbliża się do końca. To wygodne asfaltowe (a nie z kostki!) ścieżki Ta wzdłuż Wysockiego jest szersza niż budowane dotąd.

Pełnomocnik rowerowy Łukasz Puchalski pochwalił się właśnie, że  Bródno weźmie udział w badaniach dotyczących wykorzystania ruchu rowerowego. Na ścieżkach w naszej dzielnicy zamontowano dwa z trzech urządzeń zliczających rowerzystów. To pętle indukcyjne wtopione w asfalt, połączone z nadajnikiem, który przesyła do systemu dane o liczbie rowerów jadących danym odcinkiem. Dzięki ułożeniu dodatkowej pętli, ZTM może liczyć ruch osobno w każdym kierunku. Oprócz tras wzdłuż ul. Bazyliańskiej i Wysockiego, liczniki pojawiły się także na wyremontowanym zjeździe z mostu Gdańskiego koło ZOO.

Pętle mają zliczać rowerzystów z dopuszczalnym błędem 5 proc. Wyniki posłużą do planowania rozbudowy sieci. Czyli opłaca się tamtędy jeździć, żeby pokazać, że ścieżki są potrzebne ;)

O ile oczywiście ktoś na serio potraktuje te dane. Przypomnijmy że podobne pętle w 2008 roku Zarząd Dróg Miejskich zamontował na skrzyżowaniu św. Wincentego z Budowlaną. Też miały mierzyć ruch (tyle że samochodów) i pomóc rozładować korki. Danych z pomiarów nigdy nie podano do publicznej wiadomości. Korków jak wiadomo, też nigdy nie pomogły rozładować.

Oby z licznikami rowerowymi było inaczej.

 

Przy okazji warto dodać, że ten sam pełnomocnik ogłosił niedawno, że po raz pierwszy niektóre ścieżki rowerowe w Warszawie będą odśnieżane. Na Targówku dotyczy to niestety tylko trasy wzdłuż ul. Radzymińskiej.

Na zielono zaznaczono DDR odśnieżane w zimie / rys. pełnomocnik rowerowy

Na zielono zaznaczono DDR odśnieżane w zimie / rys. pełnomocnik rowerowy

 

22
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx