Światła przy Szpitalu Bródnowskim i inne ciekawostki z budżetu

26
Share

Inwestycje na Targówku i w okolicach naszej dzielnicy w 2015 roku nie wyglądają tak źle, jak to się mogło wydawać. Dziś pierwsze głosowanie radnych.

 

Jeszcze w październiku obowiązywał projekt budżetu, według którego na Targówku na inwestycje w 2015 roku mieliśmy do wydania skandalicznie mało – 8,2 mln zł. Dziś radni Warszawy zagłosują w sprawie tzw. wydatków majątkowych przeniesionych z 2014 na 2015 rok.

Chodzi o inwestycje rozpoczęte, ale nieskończone, których finansowanie musi być rozciągnięte na kolejne pół roku. Inne dzielnice mają w ten sposób przyznane między 1 a 6 mln zł, tymczasem na Targówku to aż 19 mln zł – zdecydowanie najwięcej ze wszystkich.

Hala sportowa przy Oszmiańskiej / mat. prasowe

Hala sportowa przy Oszmiańskiej / mat. prasowe

Wśród poszczególnych pozycji są drobne, jak remont schodów do urzędu dzielnicy (68 tys zł), budowa monitoringu w Parku Wiecha  (który to już raz?! tym razem koszt  – 70 tys. zł) czy toalet w Parku Bródnowskim i Wiecha (takich jak ta – 386 tys. zł). Większość pieniędzy przeznaczonych na inwestycje na Targówku pochłaniają jednak dwa duże projekty:

– modernizacja i budowa hali sportowej przy liceum na Oszmiańskiej – 6,2 mln zł. Zobacz, jak będzie wyglądała

– dalszy ciąg budowy jeziora na Utracie – 7,2 mln zł. Powstanie jeszcze m.in. wieża widokowa i pawilon. 

Na tym jednak nie koniec. Powyżej opisaliśmy pieniądze przeznaczone do wydania przez naszych lokalnych włodarzy z Kondratowicza. Ale jak wiadomo główny portfel w tym mieście trzyma ratusz na pl. Bankowym. Jest więc jeszcze druga grupa inwestycji ogólnomiejskich i mowa tu nie o milionach, ale o miliardach złotych. To właśnie z tej puli Targówkowi skapywało co roku najmniej, bo nie ma komu upominać się o nas w Radzie Warszawy (sami tak wybraliśmy).

W 2015 roku sumy też nie będą jakieś zawrotne, ale kilka punktów budżetu może cieszyć. Oto pozycje dotyczące naszej dzielnicy:

Rozbudowa ul. Łodygowej na odc. ul Radzymińska – granica miasta – 30 mln zł

Budowa ma trwać do 2016 roku. W 2015 r. planuje się wykonanie aktualizacji dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji, wypłaty odszkodowań za nieruchomości przejmowane pod inwestycję, wybór wykonawcy i rozpoczęcie prac.

Rozbudowa skrzyżowania ulic Strażacka – Chełmżyńska – 5,08 mln zł

W miejscu wiecznie zakorkowanego skrzyżowania planuje się budowę ronda, wykonanie dodatkowych pasów dla pojazdów kierujących się na przejazd na wszystkich trzech wlotach przed przejazdem kolejowym, przebudowę chodnika, ścieżki rowerowej, uzbrojenia podziemnego i naziemnego. Prace budowlane mają się rozpocząć i skończyć w 2015 roku.

Budowa sygnalizacji świetlnej przy ul. Kondratowicza – przejście przy Szpitalu Bródnowskim – 700 tys. zł

W miejscu, gdzie często dochodzi do wypadków, powstaną sygnalizatory, przyciski dla pieszych i detektory pojazdów umożliwiające dostosowanie pracy sygnalizacji do warunków ruchu. Całość ma być gotowa w 2015.

Wizualizacja stacji metra na Trockiej / mat. pras

Wizualizacja stacji metra na Trockiej / mat. pras

Budowa metra

odcinek „Dworzec Wileński” do stacji Trocka – 18,8 mln zł

W 2015 r. planuje się wykup nieruchomości, zakończenie postępowania związanego z wyborem wykonawcy robót budowlanych i rozpoczęcie prac.

odcinek Trocka – Bródno –  7 mln zł

W 2015 r. tyle mają kosztować prace przygotowawcze.

Budowa obwodnicy śródmiejskiej na odc. od Ronda Wiatraczna do Ronda „Żaba” – 4 mln zł

Niestety, na najważniejszej inwestycji w mieście zaplanowano tylko prace przygotowawcze. Do budowy jeszcze daleko.

Budowa Trasy „Krasińskiego” – 5 mln zł.

Chodzi o odcinek Plac Wilsona do ul. Jagiellońskiej, a więc nie od razu na Bródno, ale inwestycja jest bardzo nam potrzebna. Niestety tak mała suma wciąż nie oznacza budowy, ale przygotowania do niej.

Budowa Trasy Świętokrzyskiej na odc. od ul. Wybrzeże Szczecińskie do ul. Zabranieckiej, odcinek ul. Tysiąclecia – ul. Zabraniecka – 147 mln zł. 

W 2015 r. planuje się prowadzenie procedur związanych z wypłatą odszkodowań za nieruchomości przejęte pod inwestycję oraz wybór wykonawcy robót budowlanych i rozpoczęcie prac. Tyle że tę inwestycję planuje się od tak dawna, że trudno w nią do końca uwierzyć. Wciąż niezadowolona jest bowiem grupka mieszkańców Szmulek, której ta ulica przeszkadza.

26
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx