Zaprojektuj teren po Zakładach Tłuszczowych – wielki konkurs | | targowek.info

Zaprojektuj teren po Zakładach Tłuszczowych – wielki konkurs

Władze miasta szukają nowego pomysłu na teren wzdłuż ulicy Radzymińskiej, na którym do niedawna stały silosy i przetwórnia ZT „Kruszwica”. Każdy może zgłosić swoją koncepcję, najlepsza dostanie 100 tys. zł.

 

Miasto stołeczne Warszawa ogłosiło wczoraj otwarty konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego części terenów poprzemysłowych na styku Targówka i Targówka Fabrycznego, w rejonie dawnych Zakładów Tłuszczowych.

To te miejsce po prawej stronie ul. Radzymińskiej (patrząc od Pragi w kierunku Ząbek), gdzie do 2011 roku stały wielkie srebrzyste silosy, zaś do dziś sterczy stary pofabryczny komin. Formalnie całość ma adres Radzymińska 122/124.

 

Pozostałość po dawnych "zetpetach". Potencjalni kupcy działki wciąż nie wiedzą, co mogliby tu zbudować / fot. targowek.info
Tyle zostało po dawnych „zetpetach”. Komin też jest przeznaczony do wyburzenia… ale może w nowym planie ocaleje na pamiątkę?/ fot. archiwum targowek.info

 

W starym planie zagospodarowania przestrzennego wciąż przewiduje się tutaj przede wszystkim skupisko przemysłu i magazynów. Przez chwilę był świetny pomysł, żeby w tym miejscu zrobić Muzeum Cywilizacji, czyli połączne muzeum Techniki, Kolejnictwa oraz Wojska, ale oczywiście nic z tego nie wyszło. Ostatecznie wiosną br. radni postanowili po prostu zmienić plan zagospodarowania przestrzennego z przemysłowego na mieszkalno-biurowy – lecz najwyraźniej uznali, że inni zrobią to lepiej. Więc z pomocą „Kruszwicy” postanowili ogłosić publiczny konkurs.

Konkurs polega na wykonaniu koncepcji zagospodarowania przestrzennego obszaru ograniczonego ul. Radzymińską, gen. Rozwadowskiego oraz torami kolejowymi, które zintegrują Targówek Fabryczny z „Mieszkaniowym” i umożliwią powstanie w tym rejonie lokalnego centrum.

Prace oceni sąd konkursowy. Zwycięska praca, wraz z pracami nagrodzonymi i wyróżnionymi, stanie się bazą merytoryczną do sporządzenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tej okolicy. Zdobywca I nagrody otrzyma 100 tys. złotych, II nagrody – 60 tys. zł, a III – 30 tys. złotych. Pula na ewentualne wyróżnienia wynosi 60 tys. złotych. Nagrody pieniężne fundują Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica”.

Zgodnie z regulaminem konkursu, uczestniczyć w nim mogą wszyscy: osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, przy czym mogą zgłaszać się samodzielnie lub wspólnie.

Organizator zostawia uczestnikom „wolną rękę”, ale sugeruje też kilka rozwiązań, m.in. zaplanowanie kilku dominant (wieżowców) oraz powstanie drogi lokalnej wzdłuż Radzymińskiej, z możliwością przejazdu pod wiaduktem gen. Rozwadowskiego, aż do połączenia z Kraśnicką.

Jest też kilka miejsc wyłączonych z konkursu: m.in. zabytkowa hala huty szkła z lat 20. XX wieku (powstanie w niej, o czym już pisaliśmy na targowek.info, supermarket-dyskont), a także rejony ul. Rajgrodzkiej, które w planach są już przeznaczone pod sporą ilość mieszkań komunalnych (wkrótce napiszemy o tym więcej).

 

Rejon objęty konkursem / mat. organizatora
Rejon objęty konkursem / mat. organizatora

 

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać do 19 grudnia 2014 r., na przygotowanie szczegółowych prac będzie czas do końcówki lutego 2015 r. Cały regulamin i wszelkie informacje na temat konkursu są dostępne na stronie: http://www.architektura.um.warszawa.pl/konkurstargowek. Wyniki mają być znane w pierwszej połowie marca 2015 roku.

A skrócone pomysły na zagospodarowanie dawnych „zetpetów”, bez nagród, można już teraz wpisywać pod tym artykułem :)

PRZECZYTAJ TEŻ:

33 komentarzy na temat “Zaprojektuj teren po Zakładach Tłuszczowych – wielki konkurs

 • 9 grudnia 2014 o godz. 14:02

  Park tęczy najlepiej największa tęcza na świecie i 12 małych i napisy Targówek z cegły i murale na tych cegłach lina kubeł latarnia kolorowo światowo rzeźby z puszek, palet, złomu, opon zamiast spalać to budować, komponować sławić Targówek ;)

 • 9 grudnia 2014 o godz. 14:09

  DUZO LATARNI TRZEBA I DROGA PROSTO Z LOTNISKA.
  BEDZIE SIE DZIAC.

 • 9 grudnia 2014 o godz. 15:03

  konkurs jest przeznaczony dla architektów, to że Miasto ogłasza taki konkurs to znaczy że nie ma pomysłu na Tarówek…

 • 9 grudnia 2014 o godz. 15:24

  No przecież muzeum miało być… Czy może dla Targówka to za wysokie progi… Nie dla psa kiełbasa… Lepiej co by jeszcze jedną spalarnii wybudować… I tak już dawno dzielnica kojarzy się ze śmieciami…

 • 9 grudnia 2014 o godz. 15:50

  Oby tylko biurowce i budynki użyteczności publicznej tam stanęły – inaczej korek na Radzymińskiej zacznie się na wysokości M1

 • 9 grudnia 2014 o godz. 17:34

  nie ma kasy na realizację projektów już dawno zatwierdzonych, które w szufladach urzędów leżą latami (jak np ulica Nowotrocka, czy remont Wincentego), ale co tam ogłaszajmy kolejne konkursy, szuflady urzędnicy mają widocznie bardzo pojemne :(

 • 9 grudnia 2014 o godz. 18:02

  Żeby był ruch w interesie projekt powinien być rozwojowy developerka może, mozna nawiązać do histori wystarczy poszukać poszperać połaczyć stare z nowym dla ludzi taka misja czy głowy to udzwigną zobaczymy chcę wierzyć i popędzić sceptycyzm …

 • 9 grudnia 2014 o godz. 18:27

  A do kogo nalezy obecnie teren do zakładach ma ktoś taką informacje? Komu TZ Kruszwica sprzedały teren? Miasto mogloby taka informacje ujawnic.

 • 9 grudnia 2014 o godz. 18:28

  Multikulti śmieszny nick,trochę żałosny,jak i ty,żenujący

 • 9 grudnia 2014 o godz. 18:30

  xyz ja mam informację,że nie do ciebie,bo ty nic nie masz

 • 9 grudnia 2014 o godz. 18:32

  Koniecznie pośród planowanych osiedli mieszkaniowo- biurowych trzeba zabezpieczyć miejsce pod rlądowisko helikopterów i balonów, gdyż już tylko komunikacją powietrzną będzie można w godzinach szczytu wydostać się z Targówka!

 • 9 grudnia 2014 o godz. 19:11

  Muzea w miejsce fabryk….niezła ta "wolność"

 • 9 grudnia 2014 o godz. 20:30

  Ciekawią mnie bardzo plany budowy komunałek przy Rajgrodzkiej. Czy w planach jest też usunięcie kamienic przez które Radzymińska nie ma właściwego przekroju?

 • 10 grudnia 2014 o godz. 00:18

  „Miasto stołeczne Warszawa ogłosiło wczoraj”

  Znaczy się tuż po wyborach. Przypadek?

 • 10 grudnia 2014 o godz. 11:41

  Kruszwica- obecnie w rękach Grupy Bunge, ponadnarodowej korporacji, która zlikwidowała zakład przy Radzymińskiej w ramach „wygaszania konkurencji”. Tak płacą podatki w Polsce jak wszyscy złodzieje, zaproszeni przez PO i resztę złodziei.

 • 10 grudnia 2014 o godz. 11:47

  Konieczni kolejną galerię handlową. Wciąż mamy ich za mało i nie ma gdzie wolnego czasu spedzać.

 • 10 grudnia 2014 o godz. 12:42

  posadzić tam las

 • 10 grudnia 2014 o godz. 13:31

  Zniszczono w Warszawie przemysł, w krótkim czasie stworzono miasto, gdzie ludzie poniżej matury będą za jakiś czas żyć z socjalu, bo nie znajdą zatrudnienia (ile może być sprzątaczek i stróży). Wyburzenie ZPT to wrogie przejęcie, kupiono świetnie prosperujący zakład, żeby zniszczyć konkurencję. Tam powinny powstać nowe miejsca pracy, ale bądźmy realistami, powstanie albo kolejne pudełkowate osiedle, albo centrum handlowe. Ciekawe, że miasto jakoś nic nie robi z wygonem pomiędzy Radzymińską a Święciańską. ps. czy właściciel terenu po ZPT zapłaci za otrzymaną koncepcje? Za darmo nie ma nic.

 • 10 grudnia 2014 o godz. 13:51

  ANONIM możesz mnie pocałować tam gdzie twój mózg ( znaczy ciało szare ) kończy się kręgosłupem i wydaja polecenia jeść , wydalać , kupować, powtarzać, oddychać ( wiesz że zwiększasz efekt cieplarniany ) !

 • 10 grudnia 2014 o godz. 14:02

  do wpisu powyżej.. miejsca pracy są ważne, ale estetyka dzielnicy jest wizytówką, umówmy się, że zakłady tłuszczowe budowały koszmarny wizerunek…

 • 10 grudnia 2014 o godz. 14:43

  „do wpisu powyżej.. miejsca pracy są ważne, ale estetyka dzielnicy jest wizytówką, umówmy się, że zakłady tłuszczowe budowały koszmarny wizerunek…”

  -i koszmarnie śmierdziały-

 • 10 grudnia 2014 o godz. 15:31

  Ciekwe komu te mieszkania komunalne dadzą? Pewnie słoikom, co nie mają z czego spłacać apartamentów kupionych za franki. A potrzebujący będą czekali kolejne dziesięciolecia…

 • 10 grudnia 2014 o godz. 17:52

  komin już jest może wybudować nową spalarnie

 • 10 grudnia 2014 o godz. 18:08

  ja bym wybudowal getto i nazwal je lwow

 • 10 grudnia 2014 o godz. 21:58

  No dobrze. My tu gadu, gadu, ale co tam ma być?

  Przecież chyba tylko idiota wierzy w to, że przeciętny człowiek ma jakikolwiek wpływ na ukształtowanie otaczającego go terenu.

 • 11 grudnia 2014 o godz. 10:01

  Jedyną,najsensowniejszą inwestycją na tym terenie jest budowa ładnego i taniego osiedla mieszkaniowego.Budownictwo tak,ale dla młodych przed 30 rokiem życia i za niewielkie pieniądze.Taki powinien być kierunek.Nowi mieszkańcy tchną życie w to miejsce ale nie tylko.Skorzysta na tym cała dzielnica.Mam nadzieję,że i radni podzielają mój pogląd.Czekam na wbicie pierwszej łopaty.Oby jak najszybciej.

 • 11 grudnia 2014 o godz. 12:19

  Widać nikt nie czyta więcej niż w 140 znaków, konkurs sponsoruje ZT Kruszwica – jest sponsorem, na terenach ma powstać nowe centrum lokalne o zabudowie śródmiejskiej, nowy dyskont jest już budowany chyba LIDL, PSB planuje budowę hotelu i biurowca z halą wystawienniczą o pow 5000 mkw, kamienice przy Radzymińskiej są w GZE ale Konserwator myśli o ich wykreśleniu z zabytków zachowały się tylko kawałki kabli resztę pokrył styropian i płyta g-k, Biuro Polityki Lokalowej wpisało zastrzeżenie o zakazie grodzenia osiedli i biurowców, myślę że to ciekawy pomysł teraz to tylko faktycznie spalarnia mogłaby powstać bo komin już jest ;-), pierwszy taki konkurs w Stolycy a dzięki niemu Miasto będzie mogło wybrać coś ciekawego z kilkudziesięciu pomysłów a nie jak zwykle z 2 lub trzech trochę innych.

 • 15 grudnia 2014 o godz. 22:38

  Czego nie ma na Targówku? To powinien być punkt wyjścia do dalszych przemyśleń.
  Za dwa lata nie będzie „bazarku” na Trockiej.
  Nie ma basenu, jakiegokolwiek miejsca wystawienniczo-ekspozycyjnego, sali widowiskowej itd itp
  Inne pomysły?
  stwórzmy listę pomysłów, niech Ci którzy muszą decydować mają problem.
  MY, którzy tu mieszkamy wiemy czego brakuje.
  Oczywiście zrobią „to co zaowocuje zyskami na miarę inwestycji” ale MY możemy zaprezentować czego byśmy oczekiwali.
  mamy kretyńskie rondo, spowalniacze na przelotowej ulicy Zacisza, może wystarczy głupot.
  Może czas na coś „dla wszystkich” i byle nie powstało centrum handlowe lub „biznesowy office park” Tragówek może być inny.

 • 26 grudnia 2014 o godz. 15:24

  Zakopać tory kolejowe już na wysokości OBI (wiadukt nad torami). Tory niech będą poniżej poziomu ziemi, powstanie wtedy więcej terenów przy dawnych zakładach tłuszczczowych. A w miejsce po zakładach wybudować małe lokalne centrum biznesowe z restauracjami, małym dworcem, dwa punktowce – wieżowce – biurowce po 15-20 piętrowe z tarasem widokowym na dachu, ze stacją kolejową np. Warszawa „Gorzykowska”. W jednym z wieżowców niech mieści się np. Hotel 2 lub 3 gwiazdkowy z jakiejś fajnej ciekawej sieci hotelarskiej(tylko nie prywaciarz z Marek), niedrogiej jak w centrum Warszawy. Linia kolejowa z Ząbek do Dworca Wileńskiego powinna być przekształcona w kolejną linię metra z wagonami metra kursującymi co 5-10 minut. Być może będzie trzeba się zagłębić ze stacją wzdłuż i pod Alejami Solidarności, aby w przyszłości metro mogło być również doprowadzone do Placu Bankowego.

  Myślę, że w przyszłości linia metra (któraś z kolei) będzie musiała być wybudowana również pod Ulicą Radzymińską od Wiaduktu Kolejowego aż do granic miasta (CH Marki), a być może dalej w stronę Kobiałki/Olesin. Inwestycja ucieszyłaby bardzo mieszkańców Marek, Strugi, Nadmy, Radzymina. Kiedyś była markowska kolejka wąskotorowa, teraz czas na metro. Ale to pieśń przyszłości.
  Na obecną chwilę, wybudowanie nie byłoby trudne, bo Aleje Soliarności są bardzo szerokie, ulica Radzymińska też jest bardzo szeroka, a okoliczne domy oddalone o conajmniej 50 metrów. Prace prowadzone mogłby być metodą odkrywkową, czyli szybciej i oszczędniej.

  Reasumując, Metro w linii prostej od Dworca Wileńskiego Alejami Solidarności doul. Naczelnikowskiej/Radzymińskej (węzeł przesiadkowy metro/Szybka Kolej Miejska), dalej ulicą Radzymińską w linii prostej do Centrum Handlowego „Marki”, a dalej przez Lewandów na Olesin.

 • 26 grudnia 2014 o godz. 15:34

  Dzięki temu zyskujemy równiez teren po torach kolejowych wzdłuż Alei Solidarności do Wiaduktu Kolejowego przy ul. Radzymińskiej. Można byłoby wtedy wybudować biurowce. Pomysł pewnie świetny, ale tereny pewnie są w gestii PKP. Nigdy nie oddadzą. Więc niech PKP wybuduje biurowce tak jak to robi przy Dworcu Zachodnim. Piękna perspektywa, a jak okolica pięknieby zmieniła się. Ciekawe czy ja dożyję tych czasów, gdzie wszystko jest piękne i ładne a ulice wyprofilowane.

 • 12 listopada 2016 o godz. 20:16

  sib.
  10 grudnia 2014 o godz. 13:31

  OTAKE POlske walczyli „związkowcy” z kodu (solidurności, kor), aby złodziejom „zyło sie lepiej wszystkim”, hahahaha

 • 30 października 2020 o godz. 07:05

  viagra without a prescription generic viagra viagra cialis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.