Nazwijmy nowe rondo imieniem Józefa Balcerka! | | targowek.info

Nazwijmy nowe rondo imieniem Józefa Balcerka!

Rondo na Targówku jest absurdalne, to dlaczego ma nie mieć absurdalnej nazwy? Targowek.info proponuje: zróbmy Józefa Balcerka patronem skrzyżowania Gorzykowskiej z Myszkowską! Powodów jest przynajmniej siedem. 

 

rondo_tabliczka-ulicaChodzi oczywiście o już słynne rondo u zbiegu ulicy Gorzykowskiej z tzw. obwodnicą Targówka.

Nikt nie wie po co, ale tydzień temu na środku normalnego skrzyżowania pojawił się płaski pomarańczowy placek. Pasy zwężono na tyle, że autobusy przegubowe nie mogą się złamać i jeżdżą przez środek ronda, a i osobówki od czasu do czasu ignorują nową organizację ruchu.

Do tego przypomnijmy, że dwa lata temu wydano sporo pieniędzy na wymianę asfaltu na ul. Myszkowskiej, dokładnie w tym samym miejscu. To nie koniec! W przyszłym roku znowu czeka nas przebudowa ronda, bo w budżecie partycypacyjnym zdecydowaliśmy o wytyczeniu pasów rowerowych na tzw. obwodnicy Targówka. Więc skrzyżowanie trzeba będzie przebudować ponownie…

 

Tak teraz wygląda bezimienne rondo u zbiegu ul. Gorzykowskiej i Myszkowskiej / zdjęcia targowek.info

 

Ale kto by się tym przejmował. Skoro nie mamy wpływu na decyzje urzędników, spróbujmy polubić, to co nam zafundowali.  A łatwiej polubić rondo z fajną nazwą! Proponujemy na patrona tego ronda Józefa Balcerka, czyli odgrywanego przez Witolda Pyrkosza legendarnego bohatera serialu „Alternatywy 4”.

A dlaczego właśnie on? Powodów jest kilka:

1. Bo mamy dość kombatancko-religijnych nazw ulic. Po wszelkich błogosławionych zgrupowaniach czas na kogoś bliższego mieszkańcom Targówka. I sympatyczniejszego.

2. Bo serialowy Józef Balcerek, nim przymusowo przeprowadzonego go „z miasta do wiochy” (czyli z Targówka na Ursynów), mieszkał przy ul. Mokrej, a więc jakieś 300 metrów od tego ronda.

3. Bo jest już precedens z mianowaniem na patrona filmowej postaci. Skoro Śródmieście od pół roku ma Rondo Czterdziestolatka, to my możemy mieć Rondo Balcerka.

4. Bo Józef Balcerek to jeden z najbardziej znanych mieszkańców Targówka! No, może po naszej poprzedniej akcji równie znany jest także Grzegorz Ciechowski. Ale Balcerek i tak rządzi.

5. Ponieważ nie wstydzimy się Józefa Balcerka, bo to był spoko gość. Może trochę szorstki w obyciu i czasem na bakier z prawem, ale za to charakterny i z niezłomnymi zasadami.

6. Napisaliśmy, że nie wstydzimy się Balcerka? My wręcz jesteśmy z niego dumni. Bo pokazał, że Targówek był częścią Warszawy w czasach, gdy w innych dzielnicach wypasano jeszcze krowy! Był częścią Warszawy z całym folklorem, tradycją i zwyczajami tego miasta!

7. Bo po prostu fajnie będzie umawiać się „przy rondzie Balcerka”

 

balcerek_tabliczka_portret
Tak mogłaby wyglądać tablica Miejskiego Systemu Informacji poświęcona patronowi ronda / grafika: targowek.info, fot. alternatywy4.net

 

Aha, na razie nie zamierzamy zbierać podpisów pod pomysłem nazwania tego ronda. W końcu mamy na Targówku świeżo wybranych radnych, którzy mają nas reprezentować… Jeśli podoba wam się ten pomysł, to wpisujcie się w komentarzach i dzielcie się pomysłem na Facebooku. Jeśli głosów będzie dużo, to liczymy na wsparcie radnych wszystkich opcji politycznych najpierw w Radzie Dzielnicy, a potem w Radzie Warszawy. Co o tym sądzicie?

 

Ciekawe co Józef Balcerek powiedziałby o nowym rondzie? / fot. Targowek.info, alternatywy4.net
Ciekawe co Józef Balcerek powiedziałby o nowym rondzie? / fot. targowek.info, alternatywy4.net
PRZECZYTAJ TEŻ:

48 komentarzy na temat “Nazwijmy nowe rondo imieniem Józefa Balcerka!

 • 15 grudnia 2014 o godz. 07:57

  Jestem za !!!!!!

 • 15 grudnia 2014 o godz. 08:13

  cyt.: „bo mamy dość Bo mamy dość kombatancko-religijnych nazw ulic. Po wszelkich błogosławionych zgrupowaniach czas na kogoś bliższego mieszkańcom Targówka. I sympatyczniejszego.” poziom tego artykułu jest na poziomie psa fafika… gorsza jest jeszcze tylko wyborcza, ale spokojnie redakcjo targowek info, szybkimi krokami zmierzacie w jej kierunku.
  więcej do was nie zaglądam.

 • 15 grudnia 2014 o godz. 08:35

  Rondo Balcerka – brzmi genialnie :) Jestem za!

 • 15 grudnia 2014 o godz. 09:03

  Trzy razy TAK :)

 • 15 grudnia 2014 o godz. 09:10

  Jakiś czas temu była udana inicjatywa nadania nazwy nowowybudowanemu skwerowi przy ul. Kondratowicza – chodzi o skwer im. Grzegorza Ciechowskiego. Rozumiem, że nie jest to druga inicjatywa tylko żart dziennikarski. Można bowiem odnieść wrażenie, że Redakcja stawia w jednym szeregu zasłużonego artystę z (anty)bohaterem filmowym – drobnym pijaczkiem z gołębnika. Chyba nowa nazwa ronda byłaby czymś w stylu aluzji do licznych sklepów branżowych alkohole24h. Zresztą dzielnicą, w której ulice noszą nazwy fikcyjnych postaci jest Zacisze :-) Może postać niefikcyjna? Ale aktor Witold Pyrkosz jeszcze żyje.

 • 15 grudnia 2014 o godz. 09:12

  A jakis mały pomnik stanie przy rondzie? To jestem za.

 • 15 grudnia 2014 o godz. 09:18

  faktycznie, Balcerek, o czym redakcja nie wspomniała, idelanie pasuje do wszechobecnych sklepów ‚alkohole 24h’ – więc to już ósmy powód żeby tak nazwać rondo!
  podoba mi się, tym bardziej że Józef Balcerek z ulicy Mokrej to dużo bardziej realna, życiowa postać niż mdły Czterdziestolatek. Popieram akcję!

 • 15 grudnia 2014 o godz. 10:20

  Panie JERZY – jak się panu nie podoba nie musi pan czytać. Obrażać Pan też nie musi – żyjemy w demokratycznym kraju i mamy dostęp do wolnego wyboru. Każdy ma swoje poglądy, i np. ja się jak najbardziej się zgadzam z artykułem. Dosyć martyrologii kolejnych świętych. Niech będzie Rondo Balcerka!

 • 15 grudnia 2014 o godz. 10:41

  A może jakiś skwerek bliżej Mokrej .Pamiętam jak kręcili serial dzieciakiem wtedy byłem :-)

 • 15 grudnia 2014 o godz. 11:04

  tak tak i jeszcze raz tak.

 • 15 grudnia 2014 o godz. 11:15

  Idiotyczny pomysł i idiotyczna argumentacja. O poziomie całego artykułu wypowiedział się już merytorycznie poprzednik. Nie rozumiem komu zalży na utrwalanie alkoholowej legendy Targówka – mamy już chyba w naszej dzielnicy dość „podobnych bohaterów” pod każdym monopolowy rozmieszczonym dosłownie na każdym rogu targówka mieszkaniowego…

 • 15 grudnia 2014 o godz. 11:15

  Świetny pomysł!:-)Pan Balcerek,chociaż postać fikcyjna,za to bardzo dobrze wszystkim znana i jak by nie było taki autochton Targówkowy :-)

 • 15 grudnia 2014 o godz. 11:24

  Lepsze rondo Balcerka niż porucznika Kadłubka,to jest Kazubka,który odznaczył się przy budowaniu zrębów i kładzeniu podwalin,odznaczył się i zginął.Ale jednak nie zginął, tylko pracował później na Koszykowej.Nie w bibliotece,przenieśli go na Rakowiecką :-)Musi być jakaś alternatywa :-) Balcerek :-)

 • 15 grudnia 2014 o godz. 12:09

  Murale o przypadkowej treści, zakopywanie skorup w Parku Bródnowskim, instalacja „ekologiczny plac zabaw” ze starymi paletami i oponami (już na szczęście nieistniejąca), teraz postawmy na środku ronda Balcerka w kufajce. Istny jarmark kiczu. Czy ktoś tę dzielnicę traktuje poważnie? Dzieciaki oczywiście są na tak. Gdyby w sieci zrobić sondę czy Urząd Dzielnicy nazwać imieniem Rycerzy Jedi, ciekawe jaka byłaby odpowiedź?

 • 15 grudnia 2014 o godz. 12:14

  W 100% tak

 • 15 grudnia 2014 o godz. 13:00

  Pomysł figlarny,fajny,jednak chyba za wcześnie na tą dyskusję.Nie wiadomo czy rondo przejdzie chrzest bojowy,czy zostanie dłużej niż kilka miesięcy.Jest na Targówku kilka bardziej newralgicznych skrzyżowań,gdzie właśnie rondo byłoby idealnym rozwiązaniem.
  @luke skywalker;ja jestem dorosła i mi ten pomysł się podoba,nawet bardzo.Z tymi skorupami i paletami to już się powtarzasz ciągle tutaj na forum.Dziecko-zmień płytę.

 • 15 grudnia 2014 o godz. 13:04

  Autor targowek.info to jakiś gimnazjalista ? Absurdalny to jest ten pseudoartykuł

 • 15 grudnia 2014 o godz. 13:05

  Super Pomsył !

 • 15 grudnia 2014 o godz. 13:36

  DROGA REDAKCJO !!!! PROSZĘ NIE ORGANIZOWAĆ ŻADNYCH KONKURSÓW TYLKO PRZEPROWADZIĆ
  ŚLEDZTWO DZIENNIKARSKIE…. I USTALIĆ KTO ZLECIŁ ZBUDOWANIE NIEPOTRZEBNEGO/ A NAWET NIEPRZEJEZDNEGO RONDA/ AUTOBUSY WJEŻDŻAJĄ NA PÓŁ RONDA,
  ŻEBY SKRĘCIĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I WZIĄŁ ZA TO NIEMAŁE PIENIĄDZE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 15 grudnia 2014 o godz. 14:04

  DROGA REDAKCJO!!!JAK WIDZICIE MIESZKAŃCY TARGÓWKA NIE DOROŚLI JESZCZE DO LEKKIEGO PIÓRA Z PRZYMRUŻENIEM OKA!!!
  Jest śmiesznie przynajmniej,oszołomy maja się dobrze ;)

 • 15 grudnia 2014 o godz. 14:36

  ja bym tego szanownego patrona zarezerwował raczej dla skweru tudzież ronda ale na TGK Fab,tam on bardziej pasuje

 • 15 grudnia 2014 o godz. 15:40

  no cóż… jaki plebs tacy bohaterowie.

 • 15 grudnia 2014 o godz. 16:06

  po co to rondo? autobusy i tak przeZ środek jezdza

 • 15 grudnia 2014 o godz. 16:33

  Szanowna Redakcjo!
  Jestem za tym aby przeprowadzić dziennikarskie śledztwo i ustalić kto za tym stoi!

 • 15 grudnia 2014 o godz. 17:01

  Szanowna Redakcjo!!!!
  Czy Państwo macie zgodę na wykorzystywanie wizerunku P. Witolda Pyrkosza???

 • 15 grudnia 2014 o godz. 17:03

  Chyba juz kompletnie nie macie pomysłów na kolejne artykuły, skoro pojawiają się takie głupoty. Czy naprawdę nie ma w naszej dzielnicy spraw wazniejszych dla mieszkańców? Żałosne i smutne to…

 • 15 grudnia 2014 o godz. 17:54

  Rond jest tragicznie wykonane na jezdni stoi woda nie spływa, nierównosci odwalone partactwo !

 • 15 grudnia 2014 o godz. 18:15

  Pani Wando!

  Nie ma pieniędzy dla dzielnicy więc oczymże mówić możemy? Były wybory, był klaun, były małpy, był cyrk… A teraz? Smutek na wesoło.

 • 15 grudnia 2014 o godz. 18:55

  Pomysł w przedbiegach już odpadł. Pani Anna Nehrebecka ma lepszą nazwę.

 • 15 grudnia 2014 o godz. 19:19

  dlaczego on?…bo bohater grany przez Pyrkosza był z Targówka….i to chyba wystarczy co?…

 • 15 grudnia 2014 o godz. 21:05

  I to jest słuszna koncepcja. Balcerek, choć postać fikcyjna, to jednak doskonale wpisana w koloryt naszej dzielnicy. A słowa Balcerkowej, że jak ktoś całe życie w mieście mieszkał to się za chiny ludowe do wiochy nie przyzwyczai, powinny być wyryte na środku ronda.

 • 15 grudnia 2014 o godz. 22:06

  Najlepszy pomysl na nazwe ronda, tym bardziej, ze jest to postac z Targówka, a blisko jest Mokra :) Mam nadzieje,ze ten pomysł przejdzie :)

 • 15 grudnia 2014 o godz. 22:42

  Rafał Zieliński a Rysiek czy Hochfander nie byli?

 • 15 grudnia 2014 o godz. 23:32

  Właśnie dlatego,że rondo jest bezsensowne trzeba mu nadać bardzo sensowna nazwę. W ten sposób rozgrzeszenia się decyzję urzędników (nowych)

 • 16 grudnia 2014 o godz. 12:00

  15-23
  wszystkie linie jadące od os.Potok (Trasa AK i Wysockiego)
  wszystkie linie jadące od Ronda Żaba (szczególnie ul.Św.Wincentego)
  wszystkie linie jadące od ul.Łodygowej
  wszystkie linie jadące al.Solidarności
  23-4
  wszystkie linie nocne,szczególnie kursy powrotne na Targówek

 • 16 grudnia 2014 o godz. 14:18

  Balcerek był z targówka fabrycznego a nie mieszkaniowego a swoją drogą sprawa nie jest śmieszna :(
  Ktoś z takim TUPETEM I POCZUCIEM BEZKARNOŚCI POZWALA SOBIE NA NASZEJ DZIELNICY… Zmistyfikowana inwestycja.. ktoś chciał zarobić.. KTO TO JEST?.CHCEMY NAZWISK I WIZERUNKU!!!!

 • 16 grudnia 2014 o godz. 19:13

  Bohater w żadnym zachowaniu nie urągał Targówkowi a go Chwalił pokazywał honor, stare zasady.

 • 16 grudnia 2014 o godz. 20:52

  Super pomysł :) To zdecydowanie by podkreśliło klimat naszej dzielnicy!
  Przy okazji mówili, że rondo bezpieczniejsze… Dzisiaj przed maskę wyskoczył mi kierowca, który zignorował fakt, że teraz już nie ma pierwszeństwa ;) . Nic się nie stało, ale w „normalnych” warunkach ta sytuacja nie miała by w ogóle miejsca.

 • 16 grudnia 2014 o godz. 21:12

  tylko, że pan Balcerek był mieszkańcem ulicy Chemicznej a nie Mokrej.

 • 16 grudnia 2014 o godz. 22:26

  SLEC, to bardziej skomplikowane: w serialu Balcerek pomieszkiwał wprawdzie chwilę na Chemicznej 10 (TGK Fabryczny), ale oficjalny adres (zameldowanie?) miał na Mokrej 8 (TGK Mieszkaniowy). Tak czy siak – chłopak z dzielni :) http://www.alternatywy4.net/wpadki.html

 • 16 grudnia 2014 o godz. 23:51

  Do wszystkich pozytywnie myślących i kochających swój ukochany PRL, dodajcie jeszcze Rondo Generała Kiszczaka i Jaruzelskiego. tak jest , Pawlaki , Kargule i ich potomkowie zamieszkujący Stolicę.

 • 16 grudnia 2014 o godz. 23:27

  Witam, pomysły naszych włodarzy czasem wykracza lata świetlne. Ktoś kto wydaje nie swoją kasę, wydaje się że każdy pomysł jest dobry… A tu nie zgodzę się orły w środowisku planowania jest nie samowite….. Proszę wysłać pomysłodawców do książek… :P

 • 17 grudnia 2014 o godz. 09:08

  MMM – masz rację, pisałem na szybko i byłem pewny swego, bo mam przed oczami tę tabliczkę z napisem Chemiczna. Ale masz rację – i inni także. Adres napisany na wykazie był Mokra 8.
  Mój błąd.

 • 17 grudnia 2014 o godz. 22:55

  super pomysł !!! przepraszam ale On powinien leżeć na Wawelu :-) więcej zrobił niż …. reszta ….. jestem ZA!!!!!!!

 • 18 grudnia 2014 o godz. 00:38

  TAK !!!

 • 19 grudnia 2014 o godz. 12:37

  Popieram!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.