Zapomnijcie o Nowotrockiej. Zamiast ulicy będą blaszane budy

37
Share

Najpierw pozorowane konsultacje, potem decyzja ustalona już z góry: bazarek z Trockiej trafi tam, gdzie nikt go nie chce. I na lata zablokuje budowę kluczowej ulicy dla Targówka!

Bazarek przy Trockiej „tymczasowo” zostanie przeniesiony na pusty trawnik przy ul. Radzymińskiej naprzeciwko OBI

– poinformowali w piątek na sesji rady dzielnicy włodarze Targówka.

Położenie stacji Metro Trocka / fot. Targowek.to

Czerwony prostokąt pokazuje położenie przyszłej stacji Metro Trocka… i obecne położenie bazaru / fot. archiwum targowek.info

Przypomnijmy, że jako pierwsi kilka lat temu pisaliśmy, że targowisko musi znaleźć nowe miejsce na czas budowy stacji metra Trocka.

Wtedy władze Targówka oczywiście nie interesowały się tematem. Dopiero przed ostatnimi wyborami gorączkowo zaczęły szukać nowego miejsca. Pojawiało się kilka możliwych lokalizacji, ale od razu jako najlepszą przedstawiano jedną: przy ul. Radzymińskiej i Fantazyjnej, naprzeciwko OBI.

 

Mieszkańcy i kupcy chcieli zostać przy Trockiej

Czy najlepszą? To oczywiście zależy, gdzie kto mieszka. To duża odległość od obecnego miejsca. Dla mieszkańców Złotopolskiej, Askenazego czy Orłowskiej droga po codzienne zakupy wydłuża się o ponad kilometr. O wiele lepiej byłoby przenieść bazarek po sąsiedzku, na pustą działkę między Trocką, Zamiejską, a gimnazjum nr 141.

Pomysł na przeniesienie bazarku na działkę wzdłuż Trockiej autorstwa internauty lariusa z forum Skyscraper

Pomysł na przeniesienie bazarku na działkę wzdłuż Trockiej autorstwa internauty lariusa z forum Skyscraper

 

Teren jest, wystarczy przenieść pawilony. W naszej sondzie sprzed trzech lat zdecydowanie opowiedzieliście się właśnie za tą lokalizacją:

 

Nie udało się, bo na atrakcyjną działkę przy Trockiej ma ochotę Spółdzielnia Mieszkaniowa Praga. Wprawdzie zanim rozstrzygnie się spór prawny i spółdzielnia zdobędzie pozwolenia na budowę nowego bloku, minie kilka lat. Akurat tyle, ile potrzeba na tymczasową siedzibę bazarku. Mimo tego nikt w dzielnicy nie pochylił się nad tym pomysłem…

Łatwiej było zdecydować o Radzymińskiej. Na piątkowej sesji rady dzielnicy opozycja zarzucała, że nie odbyły się porządne konsultacje społeczne. Jak to wyglądało, opowiedział na piątkowej sesji przedstawiciel kupców:

 Tak jak ja pamiętam to spotkanie, to rozstaliśmy się panie burmistrzu w ten sposób, że przyjęliśmy do wiadomości jedyną propozycję jaką zarząd [dzielnicy – red] miał nam do zaoferowania. Działkę przy Radzymińskiej. Ustaliliśmy, że skonsultujemy to z kupcami i przedstawimy odpowiedź. Nie wyszliśmy z tego spotkania do końca przekonani, że to jest najlepsza lokalizacja. Bo ona nie jest najlepsza.

Jak wiadomo, władza wie lepiej. Burmistrz Sławomir Antonik argumentował, że ulica Trocka na czas budowy metra będzie zamknięta, co ma być atutem za nową lokalizacją przy Radzymińskiej. Ale to akurat nie jest dobry argument.

 

Zapomnijcie o Nowotrockiej

Bazarek zostanie bowiem przeniesiony dokładnie w miejsce, w którym ma powstać skrzyżowanie Radzymińskiej z ulicą Nowotrocką. Planowaną od jakichś 40 lat.

Obiecana dekady temu Nowotrocka ma łączyć św. Wincentego z Radzymińską i odciążyć Trocką, „obwodnicę Targówka” oraz ciąg Gilarska-Samarytanka-Jórskiego. W tym ostatnim miejscu mieszkańcy już skarżą się, że od nadmiernego ruchu pękają domy. Gdy zostanie zamknięta Trocka, kompletnie nieprzystosowane do tego uliczki Zacisza przejmą większość ruchu samochodowego z Bródna do Radzymińskiej…

Komunikacyjny kataklizm podczas budowy metra na Targówku jest więc pewny! Przejąć ruch samochodowy mogłaby – i powinna – właśnie Nowotrocka. Ulica jednak nie powstanie, bo urzędnicy zdecydowali, że na jej drodze będzie stał bazarek.

Teoretycznie kupcy mają się tam przenieść na początku 2016 roku i zostać do 2019. Po tym czasie ma zostać zagospodarowane miejsce nad stacją metra przy Trockiej i kupcy mają tam wrócić.

Ale dobrze wiemy, jak to się robi w Warszawie. Prowizoryczny bazar na Stadionie Dziesięciolecia też miał powstać na chwilę, a został prawie ćwierć wieku. Z Nowotrocką możemy więc pożegnać się na dobre.

37
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx