Bronią szkoły i przedszkola przed przejęciem

8
Share

Trwa wyścig z prawnikami próbującymi przejąć grunty pod szkołami i przedszkolami w Warszawie. Na Targówku zagrożone są dwie placówki.

przedszkole_korzona

Przedszkole przy ul. Korzona zbudowano na terenach odebranych Dekretem Bieruta /fot. targowek.info

 

W całej Warszawie prawnicy i przedsiębiorcy próbują odzyskać działki przejęte tzw. dekretem Bieruta. Wiele gruntów trafiło już w ten sposób w prywatne ręce, ale apetyt przejmujących nie słabnie. Teraz na celownik wzięli szkoły i przedszkola. Zbudowane oczywiście po wojnie, ale na działkach które w całości lub częściowo przed wojną należały do osób prywatnych.

Największy kłopot mają obiekty, które leżą w miejscach nieobjętych żadnymi planami zagospodarowania przestrzennego. Wtedy, w przypadku odzyskania terenu, nowi właściciele bez kłopotu mogliby np. na boiskach czy placach zabaw zacząć budować bloki albo sklep, albo nawet spróbować zamknąć oraz zburzyć placówkę.

Plan zagospodarowania przestrzennego chroni działki na których stoją szkoły i przedszkola przed zmianą funkcji oświatowej (choć nie chroni miasta przed roszczeniami finansowymi).

Ratusz przygotował listę placówek oświatowych objętych roszczeniami. Na Targówku zagrożone są dwie: przedszkole nr 95 im. Króla Maciusia przy ul. Korzona oraz szkoła podstawowa nr 28 im. Stefana Żeromskiego na ul. Gościeradowskiej.

Plany miejscowy dla całego Targówka Mieszkaniowego powstawał już kilkanaście lat temu, ale nigdy go nie dokończono. Dlaczego? Tego nie wiadomo. Dlatego teraz władze miasta próbują ratować szkoły i przedszkola tworząc tzw. mikroplany. Czyli plany miejscowe dla bardzo małego terenu. W tym tygodniu ukazało się ogłoszenie o przystąpieniu do przygotowania planów zagospodarowania obejmujących teren przedszkola przy Korzona i szkoły przy Gościeradowskiej. Obie placówki położone są w atrakcyjnych miejscach, obie mają też dość duże działki: przedszkole z placem zabaw, a szkoła z boiskiem.

Procedura potrwa zapewne kilka miesięcy. Po jej zakończeniu… nic nie powinno się zmienić. To znaczy szkoła powinna zostać szkołą, a przedszkole przedszkolem.

Wg stanu na marzec 2014 r. na Targówku znajduje się aż 131 różnych nieruchomości odebranych Dekretem Bieruta, do których zgłosili roszczenia dawni właściciele, handlarze roszczeniami lub osoby niezwiązane z dawnymi właścicielami, ale wykorzystujące kruczki prawne do przejęcia miejskich gruntów.

8
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx